اخبار خارجی

آپدیت Schnorr؛ بزرگترین اصلاحیه برای بیت کوین بعد از سگویت(SegWit)!

دکتر پیتر ویل توسعه دهنده بیت کوین اخیرا سندی در گیت‌هاب Github منتشر کرده است که استاندارد جدیدی برای امضاهای ۶۴ بیت شنور (Schnorr signatures) ارائه می‌دهد. با این طرح افراد می‌توانند برای انجام تراکنش ها در چند حساب کاربری خود از یک امضای مشابه استفاده کنند. یکی از اهداف اصلی برای وارد کردن امضای شنور به بلاک چین بیت کوین، بهبود مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی این ارز دیجیتالی می‌باشد.

ارتقای امضای شنور می‌تواند از زمان انتشار سگویت (SegWit) به بعد، بزرگترین اصلاحیه کد در شبکه ارزهای دیجیتال باشد. این کار امضاهای دیجیتالی را از داده های تراکنش جدا می‌کند تا به ازای هر بلاک، تراکنش های بیشتری انجام شود. در اقدامی که برای بهینه سازی بیشتر بلاک چین بیت کوین انجام شد، ارتقای شنور روش جدیدی برای تولید کلیدهای رمزنگاری ارائه می‌دهد که کاربران برای دریافت، ارسال و ذخیره ارز دیجیتال به آن نیاز دارند. این روش جدید می‌تواند به مشکلات موجود بیت کوین در خصوص مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی کمک کند.

اقداماتی برای بهبود پروتکل بیت کوین

ویل بیان کرد که از امضاهای شنور می‌توان به عنوان زیرساختی (فاندمنتال) برای بهبود شبکه بیت کوین بهره برد. هر چند یکی از توسعه دهندگان کریپتو و موسس بلاک استریم Blockstream می‌گوید که همانند تایید و پذیرش سگویت، در خصوص به کارگیری شنور یا هر تغییر دیگری بازهم جامعه بیت کوین حرف آخر را خواهد زد.

ویل سال هاست که با همکاری سایر متخصصین حوزه بیت کوین نظیر گرگوری مکسول، جوناس نیک و جانسون لاو بر روی بهبود کد برنامه نویسی بیت کوین کار می‌کند. توسعه دهندگان خاطر نشان می‌کنند که یکی از حوزه های اصلی تمرکز بر پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) به کارگیری استانداردهای خاص می‌باشد. با موافقت در بکارگیری استانداردهای خاص، جامعه بیت کوین می‌خواهد اطمینان حاصل کند که تمام BIP ها نظیر شنور، به یک روش توسط توسعه دهندگان و تاجران کریپتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امنیت قابل اثبات از طریق ریاضیات

پیشنهاد امضاهای شنور ۶۴ بیتی توسط ویل، بهبودها و ارتقاهای بیشتری نسبت به الگوریتم امضای دیجیتالی منحنی بیضوی (ECDSA) دارد که در حال حاضر برای تولید کلیدهای رمزنگاری و تایید تراکنش های بیت کوین از آن استفاده می‌شود. اگر این BIP جدید مورد موافقت واقع شود، هم چنان از secp۲۵۶kp۱ استفاده می‌کند که مجموعه پارامترهای مشابهی است که ECDSA برای تولید کلیدها از آن بهره می‌برد. هرچند شنور می‌تواند نسبت به ECDSA امنیت بیشتری ارائه دهد که از نظر ریاضیات نیز قابل اثبات می‌باشد.

منبع
cryptoglobe

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا