اخبار خارجی

۵ نکته مهم این هفته بیت کوین؛ آغاز رکود اقتصادی به دنبال چاپ پول بیشتر دولت‌ها

بیت کوین هفته جاری و سه ماهه جدید سال را طی شرایطی مشابه با ابتدای سال آغاز کرده است. گفتنی است قیمت بیت کوین در ابتدای سال و هفته جاری بالاتر از ۴۶,۰۰۰ دلار بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، نوسان قیمت در روزهای اخیر بسیار اندک بوده است، اما فراتر از کاهش نوسان قیمت بیت کوین، نشانه‌هایی وجود دارد که بازار مشغول تصمیم‌گیری در خصوص روند و سمت‌وسوی آینده خود است.

در واقع، در بحبوحه موانعی که بر سر راه بیت کوین وجود دارد تا قیمت ابتدای سال خود را به سطح حمایتی تبدیل کند، نشانه‌های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که در ماه آوریل باید به آنها توجه کنیم.

در ادامه به بررسی ۵ عامل مهم در خصوص عملکرد قیمت بیت کوین طی هفته آتی می‌پردازیم.

تورم همراه با چاپ پول جدید

صحبت‌های زیادی در خصوص پایان دوره چاپ پول در دوران شیوع ویروس کرونا و هم‌چنین تاثیر آن بر دارایی‌های پرریسک نظیر بیت کوین وجود دارد.

به دنبال تلاش‌های فدرال رزرو به منظور کاهش رکورد ترازنامه خود و افزایش نرخ بهره، صاحب‌نظران در خصوص شوک شدید بر سرمایه‌گذاری در عرصه کریپتو هشدار داده‌اند.

اگرچه تاکنون نشانه اندکی در خصوص تغییر عوامل فاندامنتال وجود دارد، اما هفته جاری در بازار آسیا به نظر می‌رسد که این شرایط صادق نیست.

طبق گفته هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz)، بانک مرکزی ژاپن (BoJ) نه تنها ترازنامه خود را افزایش داده، بلکه نقدینگی بیشتری را نیز چاپ کرده است.

بانک ژاپن هم‌اکنون بزرگترین ترازنامه نسبت به تولید ناخالص ملی (GDP) را در اختیار دارد که اکنون بر روی ۱۳۶٪ قرار دارد و هم‌چنان در حال افزایش است.

شاپیتز معتقد است این موضوع نه تنها جای تعجب ندارد، بلکه می‌تواند بزرگترین آزمایش سیاست پولی در تاریخ محسوب شود.

شاپیتز در این خصوص اذعان داشت:

از این لحاظ، بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو در مقایسه با بانک ژاپن، مبتدی و آماتور به نظر می‌رسند.

ترازنامه نسبت به تولید ناخالص ملی (GDP)
ترازنامه نسبت به تولید ناخالص ملی (GDP)

اگر چاپ پول بیشتر به معنای فرصت خوبی برای دارایی‌های پرریسک است، به نظر بسیاری از افراد، کاهش ترازنامه که تبلیغات زیادی پیرامون آن صورت گرفته است، به طول نخواهد انجامید. این افراد مدعی هستند که بانک‌های مرکزی به زودی چاره دیگری به جز ادامه تزریق نقدینگی ندارند.

آرتور هایس (Arthur Hayes) مدیرعامل سابق بیتمکس در ماه مارس در این خصوص گفته است:

هیچ دولتی وجود ندارد که در مقابل وسوسه چاپ پول بیشتر به منظور پرداخت هزینه‌ها و آرام کردن شهروندان خود مقاومت کند. دولت‌ها هرگز به طور داوطلبانه به سمت ورشکستگی حرکت نمی‌کنند. این موضوع کاملا بدیهی است. بنابراین، به یاد داشته باشید که قیمت طلا یا بیت کوین در حال افزایش نیست. بلکه ارزش ارز فیات در حال کاهش است که بر قیمت دارایی‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

گاوها در صدد دستیابی به قیمت ۵۰,۰۰۰ دلار

عدم نوسان قیمت بیت کوین، موضوع اصلی صحبت معامله‌گران و تحلیلگران در روز دوشنبه بوده است.

هیجان پیرامون قیمت بیت کوین در پایان هفته گذشته در چند ساعت ابتدایی هفته جاری از بین رفت. اطلاعات کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهد که خرس‌ها هم‌‌چنان نتوانسته‌اند قیمت را از سطح قیمت ابتدای سال، که اکنون به عنوان سطح حمایتی عمل می‌کند، کاهش دهند.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین

بدین ترتیب، قیمت بیت کوین دقیقا مشابه با سه ماه گذشته است، اما سیگنال‌های کوتاه‌مدت، نشانه‌هایی از ادامه افزایش قیمت را نشان می‌دهند.

یکی از تحلیلگران معروف به اسم TechDev بیان کرده است که اولین «کاهش نوسان قیمت» (Volatility Squeeze) از ماه ژانویه تاکنون، در نمودار ۱۲ ساعته تاثیرگذار بوده است.

نمودار ۱۲ ساعته قیمت بیت کوین
نمودار ۱۲ ساعته قیمت بیت کوین

وی از اندیکاتورهایی نظیر سنجش نوسان باندهای بولینگر استفاده کرده است. این اندیکاتور نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین از میانه کانال قیمت کنونی بالاتر رفته و در روند صعودی قرار دارد.

طبق گزارش کوین تلگراف، شرایط به نفع افزایش قیمت BTC تا ۵۰,۰۰۰ دلار است. این سطح قیمت در واقع مشابه با قیمت بیت کوین در ابتدای سال جاری است. در این بین، در ماه آوریل می‌توان شاهد اتفاقات بسیار زیادی باشیم زیرا این ماه، همواره ماه خوبی برای بیت کوین بوده است.

خروج بیت کوین از صرافی‌ها در ماه مارس

در سال جاری شاهد خروج بیت کوین از صرافی‌ها بوده‌ایم، اما اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که کاهش موجودی صرافی‌ها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین گذشته است.

طبق گزارش شرکت تحلیل درون زنجیره‌ای گلس‌نود، ماه گذشته شاهد خروج بی‌سابقه بیت کوین از صرافی‌ها بودیم، به طوری که در این ماه، تقریبا ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین از صرافی‌ها خارج شده است.

در طول تاریخ بیت کوین، فقط در دو مورد شاهد خروج بیش از ۱۰۰,۰۰۰ بیت کوین از صرافی‌ها بودیم. 

گلس‌نود با انتشار نمودار زیر، در این خصوص گفته است:

در طول تاریخ تنها در چند مورد شاهد چنین حجم خروج بیت کوین از صرافی‌ها بودیم که بیشترین خروج بیت کوین مربوط به ماه مارس ۲۰۲۰ بوده است.

net position بیت کوین
net position بیت کوین

اگر سرمایه‌گذاران همانند زمان سقوط قیمت در ابتدای شیوع ویروس کرونا، به خرید بیت کوین در کف قیمت بپردازند شاهد تاثیراتی بر قیمت بیتکوین هستیم. تاثیر این موضوع هم‌اکنون نیز مشخص است اما ممکن است مدتی طول بکشد تا شاهد آن باشیم. در سال ۲۰۲۰، اگرچه قیمت بیت کوین پس از سقوط ۶۰٪ طی چند روز مجددا توانست بازیابی شود، اما تا سه ماهه چهارم همان سال طول کشید تا عملکرد قیمت این رمزارز به معنای واقعی تغییر کند.

گزارش پلتفرم تحلیلی کریپتو کوانت (CryptoQuant) که موجودی ۲۱ صرافی بزرگ را مورد رصد و بررسی قرار می‌دهد نشان می‌دهد که در حال حاضر مجموع موجودی بیت کوین در صرافی‌ها معادل با ۲.۳۰۳ میلیون کوین است که کمترین مقدار موجودی از ماه آگوست ۲۰۱۸ تاکنون محسوب می‌شود.

روند کاهش موجودی بیت کوین در ماه مارس شدت گرفت. در این ماه ۷۷,۰۰۰ بیت کوین به کیف پول‌های شخصی انتقال یافته است.

نمودار رزرو بیت کوین

نگران فصل آلتکوین‌ها نباشید

رویداد غیرمعمولی در خصوص رابطه بیت کوین و آلتکوین‌ها رخ داده است. برای اولین بار طی یک سال گذشته، وضعیت‌های باز معاملاتی به همراه حجم معاملات در بازار اوراق مشتقه آلتکوین‌ها از بیت کوین پیشی گرفته است.

این موضوع توسط پلتفرم تحلیل کریپتو کوینالیز (Coinalyze) شناسایی شده است. این پلتفرم بیان کرده که ممکن است فصل آلتکوین‌ها آغاز شده باشد.

حجم معاملات
حجم معاملات
قراردادهای آتی
قراردادهای آتی

گابریل دودان (Gabriel Dodan) موسس کوینالیز در این خصوص گفته است:

فصل آلتکوین‌ها می‌تواند به معنای ورود سرمایه به آلتکوین‌ها باشد.

این نظر مطابق با اطلاعاتی است که ورود سرمایه قابل توجه به بازار آلتکوین‌ها در هفته گذشته را نشان می‌دهد. تحلیلگران این موضوع را نوعی افزایش خطرپذیری سرمایه‌گذاران بیان می‌کنند.

دودان در ادامه افزود که به دلیل کاهش نوسان قیمت بیت کوین، دور شدن توجهات از این رمزارز برتر، به خودی خود به معنای کاهش عملکرد بیت کوین نیست.

وی گفت:

از طرف دیگر، این موضوع می‌تواند به معنای ثبات بیشتر بیت کوین باشد زیرا می‌تواند بستری مناسب برای بیتکوین فراهم سازد.

رکوردشکنی هش‌ریت شبکه بیت کوین

به دنبال رکوردشکنی سختی شبکه بیت کوین، شاهد رکوردشکنی هش‌ریت این شبکه نیز بوده‌ایم.

با توجه به اینکه ماینرها به سودآوری بلندمدت مشارکت در شبکه بیت کوین معتقد هستند، طبق اطلاعات MiningPoolStats، در حال حاضر هش‌ریت شبکه بیت کوین ۲۲۳ اگزاهش بر ثانیه است.

نمودار هش‌ریت بیت کوین
نمودار هش‌ریت بیت کوین

هش‌ریت که تخمینی از توان پردازشی اختصاص‌یافته از جانب ماینرها محسوب می‌شود، در بالاترین مقدار خود قرار دارد. طبق گفته تحلیلگران، فارغ از تلاش‌های خارجی به منظور تسلط بر شبکه بیت کوین، هش‌ریت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

فرانسیس پولیو (Francis Pouliot) مدیرعامل شرکت پردازش پرداخت‌ Bull Bitcoin در خصوص هش‌ریت بیت کوین و مصرف انرژی این شبکه در سال گذشته گفته است:

استخراج بیت کوین غیرشکننده‌ترین سیستمی است که توسط انسان طراحی شده است. هرگونه حمله به این شبکه قطعا به قوی‌تر شدن بیت کوین منجر می‌شود. این موضوع به معنای افزایش قیمت بیت کوین، هش‌ریت و افزایش مصرف انرژی است.

موضوع استخراج بیت کوین و مصرف انرژی هم‌چنان یک موضوع به شدت بحث‌برانگیز است، به طوری که بسیاری از اشخاص مهم و معروف اذعان داشته‌اند که مصرف انرژی توسط این شبکه بسیار زیاد است. در واقع بیت کوین، انرژی را هدر نمی‌دهد، بلکه آن را به چیزی مفیدتر تبدیل می‌کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا