متوسط سرمایه گذاری

ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری به بازار بیت کوین؛ آینده بیت کوین چگونه است؟

ورود شرکت‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین خبر بسیار خوبی است. این شرکت‌ها بخشی از دارایی خود را به خرید اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال اختصاص می‌دهند. این نکته جایگاه این دارایی دیجیتال را نشان می‌دهد. این نکته چه تاثیری بر آینده بازار بیت کوین دارد؟

آینده قیمت بیت کوین

ممکن است ورود شرکت‌هایی مانند Square، MicroStrategy و Stone Ridge مسیر را برای بیت کوین باز کند و برای دیگرانی که قصد ادامه این راه را دارند اطمینان خاطر باشد. اکتبر زمان غافلگیری است. در ۸ اکتبر، دقیقا به موقع، اسکوئر غول پرداخت‌های تلفن همراه، که ارزش بازار آن ۸۶.۶ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود، اعلام کرد که ۵۰ میلیون دلار در بیت کوین (BTC) سرمایه‌گذاری کرده است. پنج روز بعد مدیر دارایی  هولدینگ‌های Stone Ridge  که بیش از ۱۰ میلیارد دارایی را مدیریت می‌کند فاش کرد که به عنوان بخشی از استراتژی‌های ذخیره خزانه خود بیش از ۱۰,۰۰۰ بیت کوین به ارزش حدود ۱۱۴ میلیون دلار خریداری کرده است. این اقدامات چه تاثیری بر آینده بیت کوین دارد؟ همچنین برخی شاخص‌ها نشان می‌دهد که بین کوین به یک دارایی ذخیره ارزش تبدیل شده است. اگر با این شاخص‌ها آشنا نیستید، مطلب زیر را مطالعه کنید.

هر دو این شرکت‌ها به دنبال شرکت MicroStrategy که یک شرکت معتبر مدیریت دارایی است وارد این فضا شده اند. این شرکت در ماه گذشته با خرید بیت کوین به ارزش بیش از ۴۲۵ میلیون دلار نشان داد که بیت کوین یک دارایی آینده دار بود و یکی از شاخص‌های اصلی دارایی‌های استراتژیک‌اش است.

سه شرکت سهامی عام و سه خرید بزرگ بیت کوین ممکن است کاملا تصادفی باشد. از سوی دیگر ترازنامه فدرال رزرو از ابتدای سال ۲۰۱۹، ۳ تریلیون دلار افزایش یافته است، در حالی‌که دلار آمریکا ۷۰٪ در برابر بیت کوین کاهش یافته است. همانطور که راس استیونز (Ross Stevens) بنیانگذار Stone Ridge در بیانیه ۱۳ اکتبر شرکت به آن اشاره کرد.

بیت کوین: یک دارایی ذخیره جدید؟

ایا بیت کوین یک ابزار سرمایه گذاری و دارایی ذخیره ارزش است؟

 

متخصصان چگونه آن را توضیح می‌دهند؟ دلار آمریکا در حال سقوط است. بازده اوراق قرضه تقریبا وجود ندارد و طلا عملکرد پایینی دارد. شرکت‌های کنترل نقدینگی برای نگهداری پول نقد خود جای کمتری دارند – بنابراین آنها به ارز دیجیتال روی آورده‌اند. آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano) در خبرنامه ۱۵ اکتبر خود اظهار داشت:

ما شاهد روندی جدید هستیم که شرکت‌ها از بیت کوین به عنوان دارایی ذخیره بخشی یا اکثریت خزانه خود استفاده می‌کنند».

سیف‌الدین آموس (Saifedean Ammous) اقتصاددان و نویسنده در مصاحبه با کوین تلگراف گفت:

اگرچه من انتظار داشتم كه بنگاه‌های اقتصادی بیشتر به شکل دفاعی موقعیت‌های كوچكی را بدست بگیرند، اما این امر به معنای افزایش اعتبار بیت کوین است كه به محض فریفتن با پیشنهاد با ارزش ، آنها تصمیم می گیرند كه با سهم زیادی شروع کنند.

نظر سرمایه‌گذاران بزرگ در مورد آینده بیت کوین

نظر سرمایه گذاران در مورد قیمت بیت کوین

ادوارد مویا (Edward Moya) تحلیلگر ارشد بازار در اوآندا (Oanda) -یک شرکت تجارت فارکس- به کوین تلگراف گفت که همه‌گیری کووید-۱۹ زمینه کلان برای ارزهای سنتی را تغییر داده است. وی افزود: یک نگرانی کوتاه‌مدت درباره کاهش ارزش دلار وجود دارد. این به دلیل افزایش خرج دولت و هزینه‌های محرک در برابر وحشت دوران کرونا است.

پاول کاپلی (Paul Cappelli) که یک مدیر شرکت سرمایه‌گذاری در Galaxy Fund Management است به کوین تلگراف گفت:

بستری از سرمایه‌گذاران پیشرو ارزش بیت کوین را به عنوان یک دارایی غیر سلطنتی، با خزانه‌ی ثابت و تورم‌زدا شناخته‌اند.

در همین حین لئونارد نئو (Leonard Neo) مدیر پژوهش Stack Funds به کوین تلگراف گفت:

احتمالا این شرکت‌ها بیت کوین را به عنوان یک سپر دفاعی در شرایط فعلی بازار می‌بینند. با حضور این شرکت‌ها، درب‌های جدیدی باز می‌شود و اعتماد به نفس دیگران برای ورود نیز بالاتر می‌رود.

نگرانی طولانی مدت

ممکن است امیدوارانه به نظر برسد اما پریشانی کووید-۱۹ شاید به زودی فروکش کند. مساله‌ای که به گفته آموس باقی‌ می‌ماند این است که مشکل نگه‌داری درازمدت دارایی‌هایی که سود آن با نگهداری آن در بانک‌ها و اوراق قرضه دولتی کاهش می‌یابد. در گذشته، شرکت‌ها می‌توانستند اندوخته‌های خود را در اوراق قرضه دولتی نگه دارند و از عملکرد بهتر شاخص قیمت مصرف یعنی تورم اطمینان کافی داشته باشند. اما امروز، آموس می‌گوید: به نظر می‌رسد بخش بزرگی از شرکت‌ها وجود دارند که دیگر این انتظار را برای آینده منطقی نمی‌دانند.

در واقع، در عمق اعلامیه استون ریج، فراخوانی از سوی بانک‌ها و خیرین بود که به همین ترتیب بیت کوین را به یکی از مولفه‌های اصلی استراتژی‌های ذخیره خزانه‌داری در آینده تبدیل کنند. به همین منظور، استون ریج خدمات واحد سرمایه‌گذاری دیجیتال نیویورک خود را ارائه می‌داد که دارای مجوز از ایالت نیویورک برای تبدیل دلار به کریپتو و بازگشت دوباره همراه با حفاظت اصلی تامین مالی و مبارزه با پولشویی و شناخت قابلیت‌های مشتری خود است.

وی هشدار داد که بیت کوین همچنان یک دارایی خطرناک است، هرچند که به‌زودی می‌تواند تغییر کند. هم اروپا و هم آمریکا در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند و سرمایه‌گذاران به‌طور گسترده‌ای از دولت‌ها و بانک‌های مرکزی انتظار دارند که  به مهیا‌ کردن  مقادیر زیادی از مشوق‌ها در اقتصاد ادامه دهند. در حال حاضر بیت کوین یک دارایی خطرناک است و در درجه اول وقتی انگیزه ریسک قوی است، ارزش آن افزایش می‌یابد. سرانجام وقتی دلار روند نزولی مداوم خود را آغاز کند، بیت کوین و سایر کریپتو ها، در آینده برخی از جریان‌های امن در کنار طلا را به خود جلب می‌کنند.

آیا Square رهبری را به دست می‌گیرد؟

فارغ از اتفاقاتی که ممکن است برای خزانه‌های شرکت رخ دهد، سرمایه‌گذاری Square Inc. می‌تواند انعکاس خوبی داشته باشد. ممکن است سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری در بیت کوین برای شرکتی که اکنون سرمایه بازار آن از گلدمن ساکس ( Goldman Sachs) فراتر رفته باشد، متوسط به ‌نظر برسد اما بیشتر تحلیلگران انتظار دارند که سرمایه‌گذاری کریپتو رشد کند.

Square چند سالی است که نظر مساعدی در مورد آینده بیت کوین دارد. سرویس Cash App کاربران را قادر به خرید و فروش بیت کوین می‌کند و برخی از تحلیلگران معتقدند که سایر شرکت‌های پرداخت اکنون مجبورند سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال را به نوعی تسهیل کنند- وگرنه باید خطر عقب ماندن از قافله را بپذیرند. از این نکته چشم‌پوشی نکرده است که نسل جوان، متولدین هزاره سوم، علاقه زیادی به ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین دارند.

اما غیر از شرکت‌های پرداخت، آیا سرمایه‌گذاران نهادی و/یا شرکت‌های Fortune 500 می‌توانند از Square پیروی کنند؟

بله، طبق گفته کاپلی (Cappelli) این روند از سناریوی اگر٬ به سناریوی ٬چه‌زمانی٬ تغییر کرده است. سرمایه‌گذاران نهادی نیز باید در آینده راه‌های جدیدی برای متنوع‌سازی اوراق بهادار خود و به حداکثر رساند بازده ترازنامه پیدا کنند. در همین حال بیت کوین از ابتدای سال ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مویا افزود: اما اکنون تنها ۱۸.۴ میلیون بیت کوین در گردش است و عرضه می‌تواند یک مشکل باشد. در حال حاضر فقط ۲.۵ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است، بسیاری از سرمایه‌گذران سازمانی برای پتانسیل صعودی بهتر به ارزهای دیجیتال شده دیگر نگاه خواهند کرد.

Cappelli گفت، سهولت دسترسی و گزینه‌های که مطابق با دقت و انطباق با استانداردها هستند نیز بسیار مهم است. وی افزود:

موسسات عمدتا می‌خواهند سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال آنها مانند سایر سرمایه‌گذاری‌های سنتی دیگر در پورتفولیوی خود با همه چیز، از ارائه‌دهندگان خدمات گرفته تا گزارش، به نظر برسد. این موضوع فضا را آماده کرده است که طی سه سال گذشته بسیاری از بازیکنان سنتی مانند Fidelity ، NYSE ، Bloomberg ، CME ، Deloitte ، KPMG و… وارد فضا شده‌اند.

این تحول به دلیل کمبود زیرساخت شکست نخواهد خورد. نئو (Neo) افزود، سیستم‌ عامل‌های درجه نهادی که توسط فیدلیتی (Fidelity) و دیگران ساخته شده است قابل تحسین است. «ما آموزش و مقررات را از جمله مهمترین موانع می‌دانیم» که شرکت‌های بزرگ باید بخواهند کریپتو را در مشاغل اصلی خود پیاده کنند.

سرمایه‌گذاری قابل توجه در بیت کوین چه مقدار است؟

چه‌چیزی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری کریپتو قابل توجه برای یک صندوق تامینی بزرگ یا یک سرمایه‌گذار سازمانی در نظر گرفته شود؟ کاپلی پاسخ داد:

با توجه به نوسانات و مکانی که کلاس دارایی امروز در آن قرار دارد، ما به طور مداوم برای سرمایه‌گذاری مناسب ۵۰ نقطه مبنا (BP) تا ۲٪ تخصیص را توصیه می‌کنیم. با بلوغ بیت کوین و کلاس دارایی کل این تخصیص می‌تواند رشد بیشتری داشته باشد.

مویا به کوین تلگراف گفت که صندوق‌های تامینی و سرمایه‌گذاران نهادی احتمالا حدود ۱٪ از دارایی خود را در بازار ارزهای دیجیتال قرار داده‌اند.. شرکت‌های سهامی عام، به نوبه خود، علاقه بیشتری به ایجاد ارزهای دیجیتال خود خواهند داشت، اما نبرد نظارتی که با پروژه لیبرا (Libra) شرکت فیسبوک روبه رو شد بسیاری از شرکت‌ها را بی‌انگیزه کرده است. وی افزود: سرانجام یک شرکت بزرگ یک سرمایه گذاری مناسب و معقول انجام خواهد داد و این کافی است تا شرکت‌های دیگر را مجبور به پیگیری کند.

عرضه محدود بیت کوین

با تامل در مورد اعلامیه‌های اخیر شرکت‌های بزرگ، آموس به کوین تلگراف گفت:

آنچه در مورد خریدهای MicroStrategy و Stone Ridge برای من بیشتر جالب بود این است که اینها شرکتی نیستند که به عنوان بخشی از تجارت اصلی خود با بیت کوین سروکار داشته باشند، با این حال آنها تصمیم گرفتند که نه فقط بخش کوچکی که اکثر ذخایر شرکتی خود را در بیت کوین قرار دهند.

مدیر ارشد مالی Square، آمریتا اهوجا (Amirta Ahuja) گفته است که ما معتقدیم که بیت کوین این توانایی را دارد که در آینده یک ارز همه‌گیر باشد. همینطور که تعداد بیشتری به آن روی می‌آورند، ما قصد داریم که به شکل ساختارمند یاد بگیریم و شرکت کنیم.

نگاه ساتوشی ناکوموتو این بود که در شرایط بحرانی، دولت‌ها در برابر چاپ کردن بیشتر پول مقاومت نشان نخواهند داد – حتی با در نظر گرفتن ریسک تحقیر ارز خود – برای همین موسس بیت کوین در کد آن حداکثر ۲۱ میلیون را به عنوان سقف بیت کوین موجود در نظر گرفت. بیشتر از این حد به هیچ عنوان قابل استخراج نیست و این در شرایط کووید-۱۹ به نفع بیت کوین شده است. به گفته آموس: تعداد افرادی که به این درک رسیده‌اند که تعداد محدود خزانه بیت کوین باعث بهتر شدن شانس حفظ ارزش آن در آینده می‌شود، در حال رشد است.

در این نوشته سعی کردیم نظر افراد مختلف را در مورد بیت کوین نشان دهیم. اینکه هر کدام از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران مطرح بازارهای مالی در مورد اولین رمز ارز بازار و آینده آن چه نظری دارند، راهنمای بسیار خوبی برای ماست. اما نکته مهم‌تر این است که دید شرکت‌ها و موسسات سرمایه‌گذاری به بیت کوین از یک سرمایه‌گذاری خطرناک به یک دارایی ذخیره ارزش و ابزاری برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. این نکته بسیار امیدوار کننده در مورد آینده قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا