اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

هاردفورک واسیل کاردانو ۳۱ شهریور انجام می‌شود؛ یک هفته بعد از مرج اتریوم

پس از تعویق‌های فراوان بالاخره تاریخ هارد فورک واسیل کاردانو مشخص شد. شرکت اینپوت اوتپوت (Input Output) و بنیاد کاردانو روز گذشته اعلام کردند هارد فورک واسیل یک هفته پس از مرج اتریوم و در تاریخ ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) انجام خواهد شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، یکی از توسعه‌دهندگان کاردانو روز جمعه در توییتی گفت که واسیل، مهم‌ترین به‌روزرسانی کاردانو تا به امروز است و به دنبال آن ظرفیت شبکه افزایش و کارمزد تراکنش‌ها کاهش خواهد یافت.

در فضای کریپتو، یک هارد فورک زمانی اتفاق می‌افتد که مشارکت‌کنندگان در یک شبکه بلاکچینی تصمیم می‌گیرند آن شبکه را به دلایل مختلفی به دو زنجیره تقسیم کنند. پس از هارد فورک، دو نسخه از زنجیره اصلی ایجاد می‌شود. هارد فورک‌ها ممکن است بحث برانگیز باشند. به عنوان مثال، برخی از توسعه دهندگان تصمیم دارند پس از مرج اتریوم، هارد فورک ETHPOW را اجرا و نسخه‌ای از اتریوم را مبتنی بر اجماع اثبات کار ادامه دهند. علاوه بر این، هارد فورک‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از فرآیند توسعه رخ دهند؛ مانند هارد فورک بیکن چین اتریوم که قرار است در تاریخ ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) انجام شود.

تاریخ رسمی انجام هاردفورک واسیل روز ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) خواهد بود.

با هارد فورک واسیل، شبکه کاردانو مقیاس‌پذیرتر می‌شود و رقابت آن و اتریوم داغ‌تر خواهد شد. علاوه بر این، این هارد فورک بستر را برای توسعه وب ۳.۰ و برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه کاردانو بهبود خواهد بخشید.

توییت Input Output
منبع: توییتر

شرکت اینپوت اوتپوت در رابطه با هارد فورک واسیل کاردانو می‌گوید:

این به‌روزرسانی پیشرفت‌هایی را برای پلوتوس (بستر قرارداد هوشمند کاردانو) به ارمغان می‌آورد و این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا برنامه‌های قدرتمندتر و کارآمدتری بسازند.

چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو نیز روز جمعه در لایو استریمی، نظرات خود را در رابطه با تاریخ هارد فورک واسیل به اشتراک گذاشت.

هاسکینسون در این رابطه گفت:

آنچه که در رابطه با این تاریخ بسیار شگفت‌انگیز است این است که به طور تصادفی و اتفاقی با روز استقلال بلغارستان مصادف شده است.

اسم این هارد فورک از ریاضیدان فقید، دابوف واسیل گرفته شده است. وی پیش از فوت در دسامبر (آذر) ۲۰۲۱، به عنوان مشاور ارشد بلاکچین در شرکت تحقیق و توسعه نرم‌افزار Quanterall مشغول به کار بود.

بنیان‌گذار کاردانو در این لایو استریم همچنین در رابطه با بار کاری سنگین مورد نیاز برای به‌روزرسانی واسیل صحبت کرد و گفت:

این واقعا نشان داد که ما نیاز به ایجاد فرآیندها و بنیادهای بهتری برای راه‌اندازی چنین چیزهایی در این مقیاس داریم. ما به نوعی محدودیت‌ها را کنار زدیم.

وی در آخر گفت:

هاردفورک واسیل احتمالا سخت‌ترین به‌روزرسانی است که ما به عنوان یک اکوسیستم انجام داده‌ایم.

آیا شرایط فنی برای انجام هاردفورک واسیل آماده است؟

آماده‌سازی فنی این رویداد شامل ۳ شرط اساسی زیر است:

۱- ۷۵٪ از بلاک‌‌های ساخته شده در شبکه اصلی در یک epoch زمانی (تقریبا ۵ روز)، توسط کاندیدای نهایی نسخه نود واسیل (نسخه ۱.۳۵.۳) ایجاد شده باشد. این شرط تقریبا معادل با این قضیه است که ۷۵٪ از اپراتورهای استخرهای سپرده‌گذاری (SPOها) از نسخه ۱.۳۵.۳ استفاده کنند. لازم به ذکر است که هر epoch زمانی در کاردانو تقریبا ۵ روز به طول می‌انجامد.

۲- برنامه‌های غیرمتمرکز مهم شبکه اصلی تایید کنند که به نسخه ۱.۳۵.۳ به‌روزرسانی شده‌اند.

۳- حدود ۸۰٪ نقدینگی شبکه کاردانو کیف پول‌های خود را به زنجیره جدید ارتقا دهند.

کاندیدای نهایی نرم افزار نودهای کاردانو نسخه ۱.۳۵.۳ انتخاب شده است. در حال حاضر، طبق اطلاعات صفحه «سلامت شبکه» PoolTool، تقریبا ۹۳٪ از بلاک‌های شبکه اصلی در epoch اخیر توسط نسخه ۱.۳۵.۳ ساخته شده‌اند. بنابرین می‌توان گفت در شرایط فعلی شرط اول برآورده شده است.

وضعیت SPOهای شبکه کاردانو منبع: پول تول
وضعیت SPOهای شبکه کاردانو منبع: پول تول

در مورد شرط دوم نیز تاکنون همه ۱۰ برنامه غیرمتمرکز برتر کاردانو (بر حسب TVL) اعلام کرده‌اند که به نسخه ۱.۳۵.۳ به‌روزرسانی شده‌اند و این شرط نیز برآورده شده است. در مورد شرط سوم صرافی بایننس این ارتقا را انجام داده است و ۱۲ صرافی بزرگ دیگر در آستانه انجام این آپدیت هستند.

بنابرین می‌توان گفت از لحاظ فنی شرایط برای انجام هاردفورک واسیل فراهم شده است.

هاردفورک واسیل چه تغییراتی در شبکه کاردانو اعمال می‌کند؟

قرار است در این هاردفورک سه CIP مهم اجرایی شوند. CIP همان پروپوزال‌هایی هستند که برای توسعه شبکه کاردانو از سمت توسعه‌دهندگان ارائه می‌شوند. این ۳ پروپوزال مهم عبارتند از:

  • پروپوزال (CIP) شماره ۳۳: این پروپوزال به چگونگی تعامل کدهای نوشته شده در پلوتوس (پلتفرم نوشتن کدهای مربوط به قراردادهای هوشمند در کاردانو) با بلاکچین کاردانو می‌پردازد. رفرنس‌های اسکریپت پلوتوس مانند سالیدیتی برای استفاده مجدد بصورت آنچین ذخیره می‌شوند و دیگر ارائه یک کپی از اسکریپت با هر تراکنش ضروری نخواهد بود. این موضوع کار توسعه‌دهندگان بر بلاکچین کاردانو را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. به علاوه استفاده مجدد از اسکریپت‌ها اندازه تراکنش‌ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و هزینه‌ اجرای اسکریپت را کمتر می‌کند بنابرین تعامل با قراردادهای هوشمند راحت‌تر انجام خواهد گرفت.
  • پروپوزال (CIP) شماره ۳۲: این پروپوزال برای حل مشکل «یک تراکنش در هر بلاک» (one transaction per block) شبکه کاردانو داده شده است. این محدودیت بدین معنی است که هر قرارداد هوشمند تنها می‌تواند یک تراکنش در هر بلاک ایجاد کند. در این راهکار کاربر می‌تواند به داده اصلی دسترسی داشته باشد و دیگر ناچار نیست داده‌ای ارائه کند که با هش داده‌شده مطابقت دارد. در خروجی مدل EUTXO کاردانو بخشی به نام DATUM وجود دارد که دروازه دسترسی و ذخیره‌سازی اطلاعات روی بلاکچین است و برای دسترسی به داده‌های DATUM، نیاز به خرج کردن خروجی‌ای است که DATUM به آن ضمیمه شده است. به عبارت دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) نیاز داشتند تا خروجی خرج‌شده یک تراکنش را بازسازی کنند. با این راهکار این برنامه‌ها قادر خواهند بود تا بدون اینکه لازم باشد که خروجی تراکنش را خرج کنند یا آن را بازسازی کنند، به DATUM دسترسی مستقیم داشته باشند.
  • پروپوزال (CIP) شماره ۴۰: این راهکار برای محافظت از کاربران در مقابل حملات DDOs طراحی شده است. در گذشته نیاز بود تا هنگام اجرای یک قرارداد هوشمند موجودی کاربر به اندازه‌ای بیش از نیاز به وثیقه گذاشته شود که مازاد این مبلغ خطر از دست رفتن آن را از طریق حملات DDOS تقویت می‌کرد. در این مکانیسم جدید قرار است برای اجرای هر قرارداد هوشمند، تنها مبلغ به اندازه نیاز اجرای آن قرارداد از سمت کاربر به وثیقه گذاشته شود.

مجموعه این تغییرات باعث خواهد شد تا عملکرد شبکه کاردانو در طراحی و اجرای قراردادهای هوشمند هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران پیشرفت چشمگیری داشته باشد. یکی از نتایج مهم این اتفاق پیشرفت پروزه‌های حوزه دیفای روی اکوسیستم Cardano خواهد بود.

  • تاریخ نهایی انجام هاردفورک واسیل کاردانو چه زمانی است؟

تاریخ رسمی انجام هاردفورک واسیل روز ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) خواهد بود.

  • آیا هاردفورک واسیل مجددا به تعویق می‌افتد؟

به نظر می‌رسد که ۳۱ شهریور این هاردفورک انجام شود زیرا این بار شرایط فنی (شرایط ۳ گانه گفته شده) برای انجام این هاردفورک مهیا است.

  • هاردفورک واسیل شامل چه تغییراتی در شبکه کاردانو خواهد شد؟

تمرکز اصلی این آپدیت بر روی بهبود عملکرد شبکه کاردانو در طراحی و اجرای قراردادهای هوشمند خواهد بود که از نتایج آن گسترش برنامه‌های غیر متمرکز (Dapp) و حوزه دیفای در اکوسیستم کاردانو خواهد بود. همچنین ظرفیت شبکه و کارمزد تراکنش‌ها بهینه خواهند شد.

منبع
decrypt.co

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا