اخبار عمومی

چینالیسیس: سقوط لونا عامل اصلی ریزش بازار رمزارز نبوده است

سقوط شبکه ترا در ماه می (اردیبهشت) یکی از بدترین و ترسناک‌ترین اتفاقات حوزه کریپتو در چند سال اخیر است. برخی معتقدند این اتفاق باعث شکل گیری ترس شدید در بازار شد به نحوی که در برخی از روزها شاخص ترس و طمع از عدد ۱۰۰ به ۸ رسید که از زمان کووید در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۹) بی‌سابقه بود. اما حالا چینالیسیس پلتفرم تجزیه و تحلیل بلاکچین، گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد گرچه سقوط ترا روی نزول بازار کریپتو موثر بوده است اما دلیل اصلی چیز دیگری است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، چینالیسیس (Chainalysis) پلتفرم تحلیل بلاکچین، گزارشی در مورد تحلیل سقوط UST، استیبل کوین شبکه ترا، منتشر کرد و نوشت گرچه این اتفاق روی بازار نزولی رمزارزها تاثیرگذار بوده است اما دلیل اصلی افت بازار کریپتو نبوده است. در عوض این گزارش ادعا می‌کند که سقوط اخیر بازار کریپتو بیشتر از اینکه به سقوط ترا مرتبط باشد، ارتباط نزدیکی با افت بازار تکنولوژی داشته است.

بر اساس اطلاعات چینالیسیس همبستگی بیت کوین با سهام تکنولوژی یک اتفاق نسبتا جدید است؛ زیرا این ارز دیجیتال پیشرو همبستگی قیمتی قابل توجهی را با شاخص بخش فناوری NASDAQ-100 و شاخص S&P 500 در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) حفظ کرده و هماهنگ با آن‌ها سقوط کرده است.

همبستگی بیت کوین با شاخص‌های نزدک، S&P 500 و طلا
همبستگی بیت کوین با شاخص‌های نزدک، S&P 500 و طلا منبع: چینالیسیس

چینالیسیس اذعان دارد سقوط UST روند نزولی بیت کوین را تشدید کرده است؛ اما این اثر «کوتاه و ماندگار» بود و همزمان با آرام شدن هیجان سقوط UST شتاب نزول بیت کوین نیز کم شد. از طرفی همزمان با افت بازار تکنولوژی، قیمت بیت کوین نیز کاهش یافت.

شاخص قیمت رشد بیت کوین و سهام‌های منتخب
شاخص قیمت رشد بیت کوین و سهام‌های منتخب منبع: چینالیسیس

این سقوط همچنین باعث افزایش فروش استیبل‌کوین‌ها شد، به طوری که داده‌های صرافی‌ها نشان می‌دهند حجم معاملات استیبل کوین‌ها بین ۹ تا ۱۲ می (۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت) در طول سقوط Terra افزایش یافته است.

چینالیسیس نوشت: سرمایه‌گذاران زیادی استیبل کوین‌های خود را در زمان سقوط ترا فروختند؛ چه بازیگران بزرگ بازار و چه سرمایه‌گذاران کوچک. در ادامه این مطلب خلاصه‌ای از سرگذشت ریزش LUNA را مطالعه می‌کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

چطور UST سقوط کرد؟

آزمایشگاه ترافورم (TFL) سازمان پشتیبان ترا، در تاریخ ۷ می ۲۰۲۲ (۱۷ اردیبهشت) یک طرح برنامه‌ریزی برداشت UST‌ به مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار از ۳ استخر و یک استخر نقدینگی کرو (Curve) را اجرا کرد.

مدت کوتاهی پس از این اتفاق، دو کاربر در یک بازه زمانی دو ساعته حدود ۱۸۵ میلیون دلار UST را به USDC سواپ کردند و با کمتر کردن نقدینگی استخر به نوعی به آن حمله کردند.

در پاسخ به این کار آزمایشگاه ترافورم ۱۰۰ میلیون UST دیگر از ۳ استخر برداشت کرد تا مقدار آن را دوباره متعادل کند.

دو معامله بزرگ باعث شد که UST از برابری ارزش خود با ۱ دلار خارج شود و باعث فروش شدید UST در صرافی‌ها شد که باعث کاهش بیشتر قیمت UST شد.

توییت چینالیسیس در مورد تحلیل سقوط لونا و UST
گزارش چینالیسیس در مورد تحلیل سقوط لونا و UST منبع: توییتر

بنیاد لونا؛ متولی UST، در تاریخ ۹ می (۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) میلیاردها دلار از ذخایر بیت کوین خود را برای حمایت از UST فروخت اما موفق نشد که UST را از مارپیچ مرگ نجات دهد.

چطور لونا سقوط کرد؟

UST یک استیبل کوین الگوریتمی است که برابری ارزش خود با ۱ دلار امریکا را از طریق قراردادهای هوشمند حفظ می‌کند و از مکانیزم سوزاندن و مینت کردن برای اینکار استفاده می‌کند.

اگر قیمت UST کمتر از ۱ دلار شود سرمایه‌گذاران ۱ UST را می‌سوزانند و از گردش خارج می‌کنند. با این روش لونا جدید مینت می‌شود که سرمایه‌گذاران می‌توانند آن را بفروشند و سود کنند.

اگر قیمت UST بیشتر از ۱ دلار شود سرمایه‌گذاران می‌توانند به اندازه ۱ دلار، لونا بسوزانند و در ازای آن UST دریافت کنند. با معامله UST در قیمت‌های بالای یک دلار سرمایه‌گذاران می‌توانند UST های جدید را بفروشند و سود به دست آورند.

نسبت عرضه-تقاضای ساختگی زمانی که UST برابری ارزش خود را از دست داد سقوط کرد و فرصت‌های بزرگ آربیتراژ را فراهم کرد.

کاربران UST را زیر یک دلار از صرافی‌ها می‌خریدند و آن را می‌سوزاندند تا معادل ۱ دلار لونا دریافت کنند؛ در نتیجه، LUNA به مقدار بسیار زیاد مینت شد و همین موضوع باعث افزایش شدید عرضه و کاهش قیمت لونا شد. به طوریکه در کمتر از ۱ هفته قیمت ۹۹.۹۹٪ کاهش یافت.

فروپاشی چشمگیر Terra توجه نهادهای قانون گذار در سراسر جهان را به خود جلب کرده است؛ زیرا همانطور که در گزارش پیشین میهن بلاکچین مطالعه کرده‌اید، هم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) و هم دادستان های کره جنوبی تحقیقات خود را در مورد سقوط آغاز کرده‌اند.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا