متوسط مقالات عمومی

آموزش انتقال تتر بین شبکه‌های مختلف با کمترین کارمزد؛ از اتریوم تا ترون و آربیتروم

نحوه تبدیل تتر ERC20 به TRC20 چیست؟ چطور می‌توانم تتر ERC20 را به BEP20 تبدیل کنم؟ روش‌های تبدیل تتر اتریوم به آربیتروم یا پالیگان چیست؟ حقیقت این است که تتر (USDT) گل سرسبد دارایی‌های دیجیتال بسیاری از کاربران است؛ اما برای استفاده از آن در شبکه‌های مختلف باید بستر تتر را تغییر دهیم. به همین دلیل در این مطلب از میهن بلاکچین می‌خواهیم ضمن معرفی روش‌‌های مختلف برای تغییر شبکه‌های USDT به یکدیگر، نحوه بریج کردن تتر را آموزش دهیم. 

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات کلیدی
استیبل کوین تتر، بلاکچین منحصر به خودش را ندارد و از زیرساخت شبکه‌های دیگر استفاده می‌کند.
توکن USDT در ابتدا روی پروتکل اومنی در بلاکچین بیت کوین ساخته شد، اما به دلیل سرعت پایین تراکنش مورد استقبال قرار نگرفت.
تتر شبکه ترون (TRC20) به دلیل سرعت بالای تراکنش در این شبکه‌ها بیشترین طرفدار را دارد.
تتر بایننس اسمارت چین و تغییر تتر ERC20 به BEP20 هم به خاطر کارمزد پایین‌ مورد استقبال قرار گرفته است.
برخی از شبکه‌های زیرساخت تتر با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار و برخی دیگر ناسازگار هستند.
برای تبدیل تتر روی شبکه‌های سازگار با EVM می‌توانیم از بریج‌هایی مانند Jumper ،Connext و XY Finance استفاده کنیم.
بریج‌هایی نظیر Allbridge و Messon Fi برای انتقال تتر از شبکه‌های سازگار با EVM به غیرEVM مناسب هستند.
در برخی دکس‌های غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ هم می‌توانیم از بخش بریج، بستر تتر را تغییر دهیم.
در صرافی‌های متمرکز هم تبدیل تتر روی شبکه‌های مختلف از طریق دو تراکنش، یعنی واریز در شبکه مبدا و برداشت در شبکه مقصد امکان‌پذیر است.   

چرا از تتر روی شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود؟ 

تغییر شبکه استیبل کوین USDT
منبع: News.bitcoin.com

ارز دیجیتال تتر یک استیبل‌کوین با پشتوانه دلار ایالات متحده است که با استقبال کاربران ارزهای دیجیتال توانسته جایگاه سوم بازار را حفظ کند. ثبات قیمت تتر و قابلیت استفاده در شبکه‌های مختلف، مهم‌ترین دلایل محبوبیت این توکن هستند. تتر بلاکچین منحصر به خودش را ندارد و از زیرساخت چندین شبکه دیگر استفاده می‌کند. به‌طور مثال تتر اتریومی، تتر مبتنی بر استاندارد ERC20 و تتر شبکه ترون با استفاده از استاندارد TRC20 ساخته شده است. ماهیت تتر روی همه شبکه‌های زیرساخت یکسان است و قیمت مشابهی دارد؛ تنها تفاوت این است که برخی شبکه‌ها به‌خاطر ازدحام شبکه، سرعت پایین‌تر و کارمزدهای بالاتری دارند. به همین دلیل کاربران ترجیح می‌دهند از تتر روی شبکه‌های سریع‌تر و ارزان‌تر استفاده کنند.

شبکه‌های انتقال تتر کدامند؟

توکن USDT در بستر شبکه‌های متعددی عرضه شده است. تعدادی از شبکه‌های زیرساخت تتر با ماشین مجازی اتریوم سازگار (EVM) سازگار هستند و می‌توانند قراردادهای هوشمند را اجرا کنند. ازجمله این شبکه‌ها می‌توانیم به ترون، بایننس اسمارت چین (BSC)، آربیتروم (ARB)، آوالانچ (AVAX)، پالیگان (MATIC)، کرونوس (CRO)، فانتوم (FTM)، آپتیمیزم (OP) و هکوچین (HECO) اشاره کنیم. تعداد دیگری از شبکه‌های تتر عبارتند از؛

 • تتر اومنی (Omni)
 • تتر ایاس (EOS)
 • تتر سولانا (SOL)
 • تتر کانفلوکس (Conflux)
 • تتر تراکلاسیک (UST) 
 • تتر کلایتن (KLAY)
 • تتر آلگوراند (ALGO)
 • تتر بیت کوین کش (BCH)
 • تتر زیلیکا (ZIL)

تتر در ابتدا روی پروتکل اومنی لایر بیت کوین ساخته شد؛ اما به دلیل سرعت تراکنش پایین مورد استقبال قرار نگرفت. در حال حاضر از تتر ترون و تتر بایننس (استاندارد BEP20) به‌دلیل سرعت تراکنش بالا و کارمزد پایین بیشتر استفاده می‌شود.

تبدیل تتر در شبکه‌های سازگار با EVM

یکی از روش‌های تبدیل تتر استفاده از پل‌های بلاکچینی (Bridge) است. بریج‌ها، نرم‌افزارهایی برای انتقال توکن از یک شبکه به شبکه دیگر هستند که با ایجاد تعامل میان بلاکچین‌ها، باعث تسهیل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در دنیای وب ۳ می‌شوند. برای تبدیل تتر در شبکه‌های سازگار با EVM می‌توانیم از بریج‌های زیر استفاده کنیم: 

 جامپر اکسچنج (Jumper exchange) 

از بریج جامپر اکسچنج (jumper exchange) می‌توانیم برای تبدیل تتر اتریومی به تتر شبکه آوالانچ، اتریوم، باینس اسمارت چین، آپتیمیزم و تعدادی شبکه دیگر استفاده کنیم.

 • در منابع اطلاعاتی، آماری در مورد هک شدن بریج جامپر اکسچنج وجود ندارد.

بریج کانکست نتورک ( Bridge Connext Network) 

بریج کانکست نتورک ( Bridge Connext Network) برای تبدیل تتر در شبکه‌های اتریوم، بی‌ان‌بی چین، پالیگان، نوسیس و رول‌آپ‌های آپتیمیزم و آربیتروم مناسب است. نحوه استفاده از بریج کانکست را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

 • در مورد هک شدن بریج کانکست اطلاعاتی ثبت نشده است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با نحوه تغییر شبکه استیبل کوین تتر در بریج‌ها به آموزش چند نمونه از تبدیل استانداردهای پرکاربرد تتر می‌پردازیم. 

اکس‌وای فایننس (XY Finance)

پلتفرم XY finance هم یکی دیگر از پل‌های میان‌زنجیره‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید بستر تتر را تغییر دهید.

 • اطلاعاتی در مورد سابقه هک شدن XY Fianace وجود ندارد.

به‌طور مثال برای تبدیل تتر شبکه اتریوم به پالیگان می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

وارد سایت XY Finance شوید و روی گزینه “Launch App” کلیک کنید.

بریج xy finance
منبع: xy.finance

سپس با کلیک روی “Connect Wallet” کیف پول خود را متصل کنید.

تغییر شبکه تتر در xy.finance
منبع: xy.finance

در بخش سواپ، در کادر “From” توکن تتر اتریومی و مقدار مورد نظر را وارد کنید. در کادر “To” توکن تتر پالیگان را انتخاب کنید. می‌توانید در بخش “Recipient Address” از آدرس همین ولت استفاده کنید یا آدرس را تغییر دهید. مقدار کارمزد و زمان تخمینی ارسال هم در انتهای پنجره نمایش داده می‌شود.

بریج کردن تتر در بریج xy.finance
منبع: xy.finance

بعد از بررسی اطلاعات مربوطه، روی گزینه “Switch” کلیک کنید. در این مرحله پیامی در کیف پول متصل به بریج (به‌طور مثال متامسک) پیامی نمایش داده می‌شود که از شما برای تغییر شبکه اجازه می‌گیرد. می‌توانید با کلیک روی “Switch Network” و “Approve” مراحل تغییر شبکه تتر از اتریوم به پالیگان را تکمیل کنید.

انتقال تتر از شبکه‌های سازگار با EVM به شبکه‌های غیرEVM

شبکه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، مختص بریج تتر بین شبکه‌های سازگار با EVM هستند. اما اگر قصد دارید تتر را از شبکه‌های سازگار به شبکه‌های غیرEVM مانند سولانا، آلگوراند و آپتوس انتقال دهید، می‌توانید از بریج‌های زیر استفاده کنید. در ادامه چند نمونه از تغییر شبکه USDT در این بریج‌ها را آموزش می‌دهیم. 

مسون فای (Meson Fi) 

بریج مسون فای (Meson Fi) از تبدیل تتر در شبکه‌های متعددی ازجمله اتریوم، بی‌ان‌بی چین، پالیگان، آربیتروم، آپتیمیزم، آوالانچ، ترون، فانتوم، اورورا، کانفلوکس، ایاس و شبکه‌های غیرEVM مانند آلگوراند و سولانا دیگر پشتیبانی می‌کند.

 • در مورد بریج Meson Fi اطلاعاتی در خصوص هک شدن آن وجود ندارد.

رنگو اکسچنج (Rango Exchange) 

بریج رنگو اکسچنج (Rango Exchange) از۵۰ شبکه‌ سازگار با EVM مانند آوالانچ، فانتوم، آپتیمیزم، آربیتروم، بایننس اسمارت چین و تعدادی از شبکه‌های غیرEVM مانند سولانا، ترون و هاب کازموس پشتیبانی می‌کند. می‌توانیم از رنگو برای تغییر شبکه استیبل کوین تتر استفاده کنیم.

 • در مورد هک شدن این بریج اطلاعاتی در دسترس نیست.

آلبریج (Core Allbridge) 

آلبریج برای پل‌زدن توکن به شبکه از دو مکانیزم یعنی آلبریج کور (Allbridge Core) و آلبریج کلاسیک (Allbridge Classic) استفاده می‌کند. در آلبریج کور اگر توکن مقصد به‌صورت بومی در شبکه وجود داشته باشد، توکن در قرارداد شبکه مبدا قفل و سپس در قرارداد شبکه مقصد مینت می‌شود. در مکانیزم آلبریج کلاسیک هم به این خاطر که توکن مقصد به صورت بومی در شبکه وجود دارد از استخر نقدینگی استفاده می‌کند.  

آلبریج (Core Allbridge) یک پل میان‌زنجیره‌ای غیرمتمرکز است که از بریج تتر در شبکه‌های اتریوم، بی‌ان‌بی چین، ترون و پالیگان پشتیبانی می‌کند. تراکنش‌ها در این پل میان‌زنجیره‌ای با سرعتی حدود ۱ تا ۲ دقیقه و کارمزد ٪۰.۰۵ تا ٪۰.۱ انجام می‌شود. مراحل بریج‌کردن تتر در شبکه‌های مختلف با استفاده از این پلتفرم بسیار ساده است و با چند کلیک انجام می‌شود.

وارد سایت Allbridge Core شوید. در گوشه سمت راست بالا روی “Launch app” کلیک کنید.

بریج Core.allbridge.io برای تبدیل شبکه تتر
منبع: Core.allbridge.io

ابتدا با کلیک روی “Connect Wallet” کیف پول خود را متصل کنید. در بخش سواپ، می‌توانید از جدولی که جفت‌ارزها را نشان می‌دهد، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از فیلدها استفاده کنید. به‌طور مثال برای تبدیل تتر اتریومی به تتر ترون، در کادر اول توکن USDT شبکه اتریوم و در کادر دوم USDT ترون را انتخاب کنید. در انتهای صفحه می‌توانید، کارمزد تراکنش و سایر اطلاعات مانند زمان تقریبی سواپ را مشاهده کنید. با کلیک روی گزینه “Send” پیامی برای کسر کارمزد و تایید تراکنش در ولت شما ارسال می‌شود. در نهایت بعد از تایید پیام، تتر ERC20 به تتر TRC20 تبدیل می‌شود.

تغییر شبکه تتر در Core.allbridge.io
منبع: Core.allbridge.io
 • در تاریخ ۱ آوریل ۲۰۲۳ (۱۲ فروردین ۱۴۰۲) در یک حمله وام سریع (Flash Loan Attack) معادل ۵۷۰,۰۰۰ دلار از آلبریج به سرقت رفت.

پنکیک سواپ (PancakeSwap) 

علاوه بر پلتفرم‌های بریج توکن، می‌توانید از سرویس بریج صرافی‌های غیرمتمرکز برای تغییر شبکه ارزهای دیجیتال استفاده کنید. در دکس‌هایی مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) هم می‌توان تغییر شبکه انتقال تتر را انجام داد. آن با استفاده از این بریج می‌توانید تتر را به شبکه‌های اتریوم، آپتوس، کاوا، متیس، آربیتروم، پالیگان، آوالانچ و بی‌ان‌بی‌چین منتقل کنید. 

مراحل تبدیل تتر BEP20 به تتر ERC20 در پنکیک سواپ به شرح زیر است:

وارد سایت رسمی صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap شوید. روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کنید. می‌توانید این مرحله را مستقیما از کیف پول تراست ولت هم انجام دهید. وارد قسمت “DApp” شوید، برنامه غیرمتمرکز Pancakeswap را انتخاب کنید و سایر مراحل را طبق موارد زیر انجام دهید.

بریج تتر از طریق منبع: Pancakeswap.finance
منبع: Pancakeswap.finance

پس از ورود به سایت، در منوی کشویی “Trade” گزینه “Bridge” را انتخاب کنید.

بریج تتر از طریق پنکیک سواپ
منبع: Pancakeswap.finance

در این صفحه، در فیلد بالایی نام و شبکه توکن مبدا را انتخاب کنید. اگر در نوار جستجو USDT را سرچ کنید، تمام شبکه‌های پشتیبانی‌شده تتر در پنکیک سواپ نمایش داده می‌شوند. بعد از انتخاب توکن، مقدار را وارد کنید، سپس در فیلد دوم شبکه‌ مقصد بریج را انتخاب کنید. 

تغییر شبکه استیبل کوین تتر
منبع: Pancakeswap.finance

در انتهای کادر گس زنجیره مقصد، مقدار توکن دریافتی، کارمزد و اسلیپیج (Slippage) نمایش داده می‌شود. می‌توانید مقدار گس و اسلیپیج را روی حداقل و حداکثر تنظیم کنید. 

تغییر شبکه استیبل کوین USDT
منبع: Pancakeswap.finance

با کلیک روی “Approve” قرارداد هوشمند برای کسر هزینه‌ها و بریج توکن به دارایی شما دسترسی پیدا می‌کند. در نهایت بعد از تایید تراکنش با کلیک روی “Confirm Transfer” در کیف پول، دارایی تتر از شبکه بی‌ان‌بی چین به شبکه اتریوم منتقل می‌شود. 

 • صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ یک بار در تاریخ ۳ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) و مرتبه دوم به ارزش ۱,۸۰۰,۰۰۰ دلار در تاریخ ۱۲آوریل ۲۰۲۱ (۲۳ فروردین ۱۴۰۰) هک شده است. 

تغییر شبکه تتر از طریق صرافی‌های متمرکز

در تغییر شبکه USDT از طریق بریج‌ها، توکن در شبکه مبدا قفل می‌شود و مجددا روی زنجیره مقصد ایجاد می‌شود که به اصطلاح رپد توکن نامیده می‌شوند. حالا اگر بخواهید بدون رپدکردن بستر تتر را تغییر دهید، می‌توانید از صرافی‌های متمرکز استفاده کنید. اولین نکته این است که باید در صرافی موردنظر اکانت داشته باشید و برخی صرافی‌ها نیاز به احراز هویت (KYC) دارند. به‌علاوه باید ببینید آیا صرافی از استانداردهای مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند یا خیر؛ در این مورد می‌توانید از پشتیبانی صرافی کمک بگیرید. همچنین هنگام برداشت، تتر روی شبکه‌های مختلف نمایش داده می‌شود و از شما سوال می‌کند که روی چه شبکه‌ای تتر را برداشت می‌کنید. به‌هر‌حال کلیت کار به این صورت است که بعد از ایجاد حساب در صرافی، باید کیف پول را به صرافی متصل کنید. اکنون ارز دیجیتالی که می‌خواهید شبکه آن را تغییر دهید (مثلا تتر ERC20) به آدرس صرافی واریز کنید، سپس در یک تراکنش دیگر توکن‌های خود را روی زنجیره مورد نظر (مثلا BEP20) از صرافی برداشت و به ولت خود منتقل کنید. 

آیا امکان بازیابی رمزارز ارسال شده به شبکه اشتباه وجود دارد؟

در زمان انتقال توکن مهم‌ترین نکته این است که آدرس و شبکه مقصد را به‌درستی انتخاب کنیم. هنگامی که می‌خواهیم عملیات واریز یا برداشت ارز‌های دیجیتال را در ولت‌ها یا صرافی‌ها انجام دهیم، شبکه‌های پشتیبانی‌شده نمایش داده می‌شوند. معمولا اگر آدرس و شبکه انتخابی تطابق نداشته باشند، پیام اخطار ارسال می‌شود. حالا اگر به هر دلیلی این اشتباه رخ دهد، چندین حالت وجود دارد. اگر مقصد یک صرافی باشد، در صورت همکاری صرافی احتمال برگرداندن دارایی وجود دارد. در حالت دوم اگر کیف پول مقصد یک ولت شخصی باشد، اما شبکه‌ها ناسازگار باشند (فرمت آدرس‌ها کاملا ناسازگار باشند؛ مثلا آدرس تتر اتریوم با 0X است و ما اشتباها آدرس تتر ترون که با T شروع می‌شود را وارد کرده باشیم) دارایی از بین می‌رود. تنها در صورتی که شبکه‌ها سازگاری داشته باشند، با ایمپورت در یک ولت دیگر امکان بازیابی وجود دارد. در این لینک می‌توانید ویدئوی جامعی را در مورد نحوه بازیابی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه مشاهده کنید.

جمع‌بندی 

استیبل کوین تتر علاوه بر بازار جهانی در میان کاربران ایرانی هم محبوبیت بسیاری دارد. تتر از بستر چندین شبکه مختلف استفاده می‌کند. بریج‌ها آسان‌ترین راه برای تغییر شبکه تتر هستند. برای انتقال تتر روی شبکه‌های سازگار با EVM می‌توانیم از بریج‌هایی مانند جامپر اکسچنج، کانکست بریج، رنگو و اکس‌وای فایننس استفاده کنیم. همچنین پلتفرم‌هایی مانند مسون فای، آلبریج و دکس پنکیک سواپ برای بریج کردن تتر از شبکه‌های سازگار با EVM به شبکه‌های غیرEVM مناسب هستند.  شما از چه روش‌هایی برای تبدیل تتر روی شبکه‌های مختلف استفاده می‌کنید؟ نظر و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. 

سوالات متداول (FAQ) 

پرسش و پاسخ
چطور شبکه‌ تتر را تغییر دهیم؟

استیبل کوین تتر از بستر چندین شبکه‌ استفاده می‌کند و بریج‌ها آسان‌ترین راه برای تغییر شبکه تتر هستند.

کدام بریج‌ها از تغییر شبکه تتر پشتیبانی می‌کنند؟

برای تبدیل تتر روی شبکه‌های سازگار با EVM می‌توانیم از بریج‌هایی مانند Jumper Exchange ،Connext Bridge و XY Finance و برای انتقال تتر از شبکه‌های سازگار با EVM به شبکه غیرEVM از بریج‌های Messon ،Allbridge و Pancakeswap استفاده کنیم.

شبکه‌های پرکاربرد تتر کدامند؟

مهم‌ترین شبکه‌های تتر عبارتند از TRC20 و ERC20. به دلیل سرعت بالا و کارمزد پایین بیشتر معاملات بین‌المللی روی این شبکه‌ها انجام می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا