مبتدی مقالات

مقایسه ارزش بیت کوین و املاک و مستغلات؛ آیا بیتکوین در حباب قرار دارد؟

ارزش بیت کوین در مقایسه با سهام و املاک کوچک است و دارندگان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا ممکن است سود سهام خود را در دارایی‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند. در ۱۹ فوریه، ارزش بازار بیتکوین برای اولین بار از یک تریلیون دلار فراتر رفت؛ اگرچه این لحظه هیجان‌انگیزی برای سرمایه‌گذاران بود، اما در عین حال باعث شک سرمایه‌گذاران به حباب بودن آن شد.

ارزش بیت کوین

پذیرش و حفظ بیت کوین توسط مجله تایم

اگرچه تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها به این موفقیت دست یافته‌اند، اما برخلاف طلا، نقره و BTC، بورس سهام به طور بالقوه درآمد کسب می‌کند که به نوبه خود می‌تواند برای بازپرداخت، سود سهام یا توسعه منابع درآمد اضافی استفاده شود.

از طرف دیگر، با افزایش پذیرش بیت کوین، همین شرکت‌ها احتمالا مجبور خواهند شد برخی از مواضع نقدی خود را به دارایی‌هایی که تورم ندارند منتقل کنند و از این طریق تقاضای طلا، نقره و Bitcoin را تضمین کنند.

در واقع، داده‌ها نشان می‌دهد که تنوع بیتکوین و دارایی‌های سنتی عملکرد کم‌خطر و بهتری را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند که نادیده گرفتن آن برای شرکت‌ها سخت می‌شود.

بی‌توجهی به امتداد رشد ارزش بیت کوین از مرز یک تریلیون دلار، تا زمانی که شخص آن را با سقف بازار سایر دارایی‌های قابل توجه جهانی مقایسه نکند، بسیار آسان است. تا به امروز، کمتر از ده دارایی قابل معامله به این موفقیت دست یافته‌اند.

بیت کوین ، گرایش جدید شرکت‌ها

همان‌طور که در بالا به تصویر کشیده شد، ۴۴ شرکت سودآور جهان بیش از یک تریلیون دلار در سال درآمد دارند. باید به خاطر داشته باشید که سهام‌داران ممکن است سود سهام خود را در سهام دیگر سرمایه گذاری کنند؛ اما برخی از آنها هم ممکن است در بیت کوین سرمایه گذاری شوند.

ارزش BTC در مقایسه با بازارهای املاک و مستغلات ناچیز است

درآمد شرکت‌ها تنها جریانی نیست که ممکن است به دارایی‌های دیجیتالی کمیاب برسد. برخی از تحلیل‌گران تخمین می‌زنند که بخشی از سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، به‌ویژه آن‌هایی که بازده کمتری از تورم دارند، سرانجام به دارایی‌های با ریسک بیشتر از جمله بیت کوین منتقل می‌شوند.

از طرف دیگر، دارندگان فعلی دارایی‌های سودآور املاک و مستغلات، ممکن است به تنوع بیشتری تمایل داشته باشند. با توجه به دارایی‌های نسبتا کمیاب موجود، سهام، کالاها و Bitcoin به احتمال زیاد ذینفع برخی از این جریان‌ها هستند.

یک تریلیون دلار در مقایسه با بازارهای املاک و مستغلات ناچیز است - بیت کوین - بیتکوین - btc - bitcoin - بزرگ‌ترین ارز دیجیتال - اولین رمز ارز دنیا

طبق نمودار فوق، املاک کشاورزی جهانی، ۲۷ تریلیون دلار ارزش‌گذاری شده است. وزارت کشاورزی ایالات متحده بازده دارایی زراعت را برای سال ۲۰۲۰، ۴.۲ درصد تخمین زده است. اگرچه داده‌ها بسیار خام هستند، اما با توجه به این که چندین کارکرد برای املاک کشاورزی وجود دارد، کاملا امکان پذیر است که این بخش بیش از یک تریلیون دلار در سال تولید کند.

همان‌طور که اخیرا توسط Cointelegraph گزارش شده، ۵۱.۹ میلیون نفر در سراسر جهان با ثروت یک میلیون دلار یا بالاتر – بدون محاسبه بدهی – وجود دارند. با وجود این که این رقم فقط ۱ درصد از جمعیت بزرگسال جهان است، آنها در مجموع ۱۷۳.۳ تریلیون دلار درآمد دارند. حتی اگر کسانی مایل به فروش دارایی در ازای بیت کوین نباشند، بازده ناچیز سالانه ۰.۶ درصد برای ایجاد یک تریلیون دلار کافی است.

اگر حبابی وجود داشته باشد، بیتکوین تنها نیست

این اعداد تایید می‌کند که چرا سرمایه بازار یک تریلیون دلاری Bitcoin نباید بلافاصله حباب در نظر گرفته شود.

شاید این باور ماکسیمالیست‌های بیت کوین درست باشد و دارایی‌های جهانی به دلیل کمبود گزینه‌های کمیاب و مطمئن برای ذخیره ثروت، به شدت متورم شوند. در این حالت که چندان مشهود هم نیست، قطعا کاهش نرخ دارایی در مقیاس جهانی، پتانسیل صعودی اولین رمز ارز دنیا را محدود می‌کند؛ مگر این که آن‌ها به نوعی فکر کنند که یک ارز دیجیتال به تنهایی می‌تواند ساز و کار ثروت جهانی را تغییر دهد، که این عجیب به نظر می‌رسد.

برگردیم به یک جهان‌بینی واقع‌بینانه‌تر؛ مقایسه ارزش بیت کوین با سهام، املاک کشاورزی و ثروت جهانی، همچنین تایید می‌کند که سرمایه ۲۴۴ میلیارد دلاری اتر (ETH) در حال حاضر چقدر ناچیز است، چه برسد به بازار ۶۱۰ میلیارد دلاری باقی آلتکوین‌ها!

جمع بندی

فرض این که هیچ یک از سودهای شرکت یا بازدهی املاک و مستغلات به ارزهای دیجیتال اختصاص داده نشود، بعید به نظر می‌رسد. در همین حین، صرفا ورودی ۱۰۰ میلیارد دلاری سالانه ارزش بیت کوین، پنج برابر ۲۰.۳ میلیارد دلار سکه تازه ضرب شده در سال – با قیمت فعلی ۵۹،۵۰۰ دلار – است.

به عنوان مثال، ۱۰۰ میلیارد دلار ورودی به بیتکوین تنها ۵ درصد سود سالانه یک تریلیون دلاری شرکت‌ها و ۵ درصد از ثروت جهانی یا بازدهی املاک کشاورزی است. با این که تأثیر بر سرمایه بازار ۱۱ تریلیون دلاری طلا سهل‌انگاری است، چنین گمانه‌زنی‌هایی قطعا نقشی حیاتی در مسیر تبدیل شدن Bitcoin به دارایی چند تریلیونی دلاری خواهد داشت.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا