اخبار خارجی

باگ موجود در کامپوند بازار cETH آن را یک هفته تعطیل کرد

پلتفرم وام‌دهی کامپوند به تازگی در اجرای پروپوزال حاکمیتی اخیر خود که برای به‌روزرسانی فیدهای قیمتی ارائه شده، با یک باگ مواجه شده است. این باگ بازار cToken اتریوم کامپوند را به طور موقت، متوقف کرده و باعث بازگرداندن تراکنش‌ها شده است. این مشکل احتمالا تا ۷ روز پا بر جا خواهد بود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، با وجود مشکل پیش‌آمده، مسئولان کامپوند خاطرنشان کردند علیرغم کار نکردن قسمت فرانت اند (Front End) این پلتفرم، در حال حاضر خطری وجوه کاربران را تهدید نمی‌کند. cETH نام توکن صادر شده از سمت پلتفرم کامپوند است.

به صورت کلی به منظور دریافت سود از کامپوند، کاربران باید دارایی‌های خود را در یک قرارداد هوشمند قفل کنند؛ در عوض، قرارداد هوشمند با یک نرخ مبادله از پیش تعیین شده، توکن‌های جدیدی به نام cToken تولید می‌کند. این توکن‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا با گذر زمان سود دریافت کنند و از آنها به عنوان وثیقه برای وام گیری از پلتفرم استفاده کنند. در مجموع ۲ نوع cToken در پلتفرم کامپوند وجود دارد؛ CERC20 و CEther. هر دو نوع، از EIP-20 استفاده می‌کنند؛ CERC20 نماینده دارایی‌های ERC20 اصلی، و CEther نمایانگر اتر است.

کامپوند لبز امروز اعلام کرد اشکال به وجود آمده به پروپوزال به‌روزرسانی نسخه سوم اوراکل‌های این پلتفرم وام‌دهی مربوط است. این پروپوزال، چند ساعت پیش به منظور به‌روزرسانی قراردادهای اوراکل در پروتکل کامپوند و همچنین استفاده از نسخه ۳ فیدهای قیمتی یونی سواپ به جای نسخه ۲ آن راه‌اندازی شد.

توییت کامپاند
منبع: توییتر

در واکنش به توقف موقتی بازار اتریوم کامپوند، این پلتفرم وام‌دهی اعلام کرد قصد دارد از طریق پروپوزال ۱۱۹ به‌روزرسانی اوراکل، از فید قیمتی قبلی استفاده کند. پیشنهاد جدید برای بازگرداندن فید قیمتی قبلی تنها یک ساعت پس از اجرای پروپوزال ۱۱۷ ایجاد شد. با این حال، پیش از اجرایی شدن طرح ۱۱۹، بایستی یک فرآیند حاکمیتی ۷ روزه طی شود. این یعنی ممکن است تا ۷ روز آینده این مشکل برطرف نشود.

به گفته مایکل لولن، کارشناس امنیتی شرکت OpenZeppelin، باگ مذکور ناشی از تابع «getUnderlyingPrice» است که قیمت توکن‌های cETH را به‌روزرسانی نمی‌کند و بایت‌های خالی را برمی‌گرداند. همین باعث می‌شود تا تراکنش‌ها بازگردانده شوند.

توییت OpenZeppelin
منبع: توییتر

لولن خاطرنشان کرد وجوه کاربران در معرض خطر نیست. وی در این رابطه گفت:

مشکل اصلی در حال حاضر، خطای denial of service برای بازار cETH است که با طرح حاکمیتی جدید برطرف خواهد شد. در حال حاضر وجوه در خطر نیستند. بقیه بازارهای کامپوند در نسخه دوم و همچنین نسخه سوم همچنان فعال هستند.

با این حال، لولن هشدار داد هر کاربری که به پلتفرم کامپوند اتر واریز و cETH دریافت کرده است، ممکن است در صورت کاهش شدید قیمت اتریوم در زمان برطرف شدن این باگ، لیکوئید شود.

البته رابرت لشنر، مدیرعامل کامپوند لبز خاطرنشان کرد کاربران همچنان می‌توانند بدهی‌های خود را بازپرداخت کرده و برای جلوگیری از لیکوئید شدن، به وثیقه‌های خود اضافه کنند.

به گفته شرکت کامپوند لبز، علیرغم بازبینی سه شرکت بازبینی قراردادهای هوشمند از جمله OpenZeppelin و ChainSecurity از پروپوزال اخیر، این باگ به وجود آمده است.

جالب است بدانید پروپوزال جدید، ۶۹۶،۶۶۵ رای از ۲۴۵ آدرس مختلف کسب کرد و شرکت سرمایه‌گذاری پالی چین کپیتال (Polychain Capital) با ۳۰۶،۱۴۶ رای، بیشترین رای را به این طرح حاکمیتی داد.

بر اساس داده‌های دیفای لاما، کامپوند با ارزش قفل‌شده ۲.۶۷ میلیارد دلاری، سومین پلتفرم وام‌دهی بزرگ بازار است. شایان ذکر است مشکل بوجود آمده در فید قیمتی بازار اتریوم کامپوند، هیچ تاثیری بر روی قیمت توکن COMP نگذاشته و در حال حاضر با قیمت ۴۸.۲۷ دلار معامله می‌شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا