مقالات

مشکلات و مسائلی که کاربران ارز دیجیتال با آنها مواجه هستند!

بسیاری از کاربران در دنیای ارزهای دیجیتال با مسائل و مشکلات جدیدی مواجه می شوند که خطر از دستت دادن سرمایه آنها را به همراه دارد. جهت اطلاع رسانی به کاربران، در این مقاله از مشکلاتی که ممکن است با آنها مواجه شوند صحبت شده و به بررسی آنها پرداخته می شود.

آیا برداشت وجه، می تواند مشکل ساز شود؟

بله، همواره چنین ریسکی وجود دارد و حتی صرافی های بزرگ هم از این ریسک مصون نیستند. به عنوان مثال به بیتفینکس (Bitfinex) نگاه کنید که در زمان این نوشتار و بر طبق CoinMarketCap، بیست و پنجمین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال بر اساس حجم معاملات است. اما علی رغم محبوبیت آن، کاربرانی ناراضی ادعا کرده اند که در زمان برداشت ارز رایج یا فیات از این پلتفرم، تاخیر هایی طولانی را تجربه کرده اند. همچنان عملکرد نگران کننده صرافی مذکور بسیار مشابه Mt. Gox است که گرفتار یک حمله سایبری برجسته شد و حالا یک صرافی مرده است.

درخواست هایی از صرافی بیتفینکس شده تا در زمینه اقدامات تجاری خود با شفافیت بیشتری عمل کند و ترس کاربران نگران را کاهش دهد. بعضی از صرافی ها به سرمایه گذاری بر روی این امر پرداخته اند و جزئیات کامل نحوه استعمال پول را به مشتریان نشان می دهند. این صرافی ها بروز رسانی های آنی در مورد حجم تراکنش ها و دارایی های ذخیره شده ارائه می دهند.

در واقع، مشکلات مربوط به برداشت ممکن است اصلا ربطی به صرافی شما نداشته باشند. بانک ها و موسسات مالی ممکن است در سطح بین الملل چنین تراکنش هایی را که از صرافی های کریپتو می آیند، بلوکه کنند زیرا ممکن است مجوز آنها را به خطر بیاندازد و آنها را گرفتار جریمه های سنگین از جانب قانون گذاران کند. این بانک ها و موسسات موظف به تایید و احراز هویت می باشند و باید از دسترسی کلاه برداران و افراد پول شویی به سرویس های آنها ممانعت به عمل آورند.

مانند هر تصمیم مالی دیگر لازم است که قبل از کار کردن با صرافی ها تحقیق کرد و با آگاهی با آنها کار کرد. همیشه به سراغ بزرگترین پلتفرم ها نروید. در عوض کامنت های بی طرفانه در مورد آنها را که توسط افرادی که اخیرا از سرویس های آنها استفاده کرده اند، مورد مطالعه قرار دهید و همیشه در مورد رویکرد یک صرافی به نسبت شفافیت تحقیق کنید. علاوه بر آن کارمزد ها و زمان انتظار برای برداشت را هم مد نظر قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که بانک شما دچار فروپاشی نخواهد شد.

چه اتفاقی می افتد اگر فردی کوین هایش را به آدرس اشتباهی بفرستد؟

سیاست های صرافی ها در این زمینه متفاوت است. در حالی که شما ممکن است در بعضی پلتفرم ها با کارمزدهای بازیابی بین زنجیره ای گزافی مواجه شوید، پلتفرم هایی هم هستند که در زمینه بازیابی توکن های ارسالی قادر نیستند هیچ کمکی به شما بکنند. به سیاست دو صرافی های بزرگ در این زمینه دقت کنید:

بایننس (Binance)

بایننس تا کنون از لحاظ حجم معاملات بزرگترین صرافی بوده است. اخبار ناخوشایندی در زمینه افرادی که در انتقال وجوه خود اشتباه کرده اند وجود دارد. این پلتفرم هشدار داده که در مورد چنین سناریو هایی، این صرافی نمی داند که آن آدرس ها در کنترل چه کسانی هستند و به هیچ وجه قادر به بازیابی آن کوین ها نیست. بهترین توصیه بایننس این است که در چنین موقعی اگر مالکان این آدرس ها را می شناسید، با آنها تماس بر قرار کنید و به مذاکره برای بازپرداخت وجوه بپردازید که میزان موفقیت این کار بسیار غیر قابل پیش بینی است.

OKEx

OKEx رویکرد متفاوتی دارد و کاربران را تشویق به بررسی دو باره و سه باره کوین های ارسالی به آدرس های درست می کنند. با این وجود اگر اشتباهی روی دهد، این صرافی بر خلاف بسیاری از صرافی های دیگر وعده کمک داده است.

به دلیل سیاست های مختلف صرافی ها، همواره دو توصیه کوچک را به یاد داشته باشید. اولا آدرس کیف پول ها را کپی پیست کنید و از تایپ دستی آنها خودداری کنید. از آنجا که این آدرس ها طولانی و پیچیده هستند، ریسک اشتباهات تایپی بالا می باشد. ثانیا همواره آدرس را دوباره بررسی کنید تا ببینید که آیا کارکتر ها در تطابق با آدرس مورد نظر می باشند یا نه و بعد از انجام این کار بر روی گزینه ارسال کلیک کنید.

آیا تراکنش ها می توانند تایید نشده باقی بمانند؟

این امر زمانی است که تراکنش ها ناقص باقی می مانند زیرا در یک بلاک قرار داده نشده اند. در مورد بیت کوین، این امر می تواند فورا بعد از یک انتقال روی دهد. در این حالت مدتی طول می کشد تا تراکنش در بلاک جای بگیرد. کارمزدها هم در این میان عامل مهمی هستند و هر چه کارمزد فرد کمتر باشد، اولویت تراکنش او هم در شبکه پایین تر خواهد بود و منجر به زمان انتظار بیشتری برای تایید تراکنش خواهد شد. زمانی که شبکه مشغول است، این مشکل می تواند تشدید شود.

تراکنش

ریسک دوبار خرج کردن تراکنش های تایید نشده به صورت تصادفی در این حالت مطرح است اما نگران نباشید زیرا تراکنش شما تا زمانی که تراکنش مادر تصفیه نشود، انجام نخواهد گرفت. در این نوع موقعیت ها، صبور باشید اما فراموش نکنید که ممکن است این صبر چندین هفته طول بکشد. اگر تراکنش گیر کند، وجوه به کیف پول مبدا برگردانده می شود و انتقال دهنده باید دوباره و با کارمزد بالاتر اقدام به انتقال کوین کند تا از اولویت آن برای دفعه بعد مطمئن شود.

چه اتفاقی می افتد اگر تگ یا یادداشت های مقصد فراموش شوند؟

تا حد زیادی بستگی به نوع کیف پولی دارد که از آن استفاده می کنید و تعدادی از کیف پول ها تراکنش ها را حتی در صورت فقدان این داده ها هم می پذیرند. اساسا تگ های مقصد برای تراکنش هایی نظیر ریپل به کار می روند و یادداشت ها (memos) نیز یک رشته اعداد و حروف می باشند که برای تضمین اینکه استلار به گیرنده صحیح می رسد، مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از اطلاعات غلط یا فراموش کردن کامل آن اطلاعات حتما منجر به فاجعه نخواهد شد. بیایید نگاهی به صرافی های بزرگ بیاندازیم تا ببینیم آنها چگونه با چنین موقعیت هایی برخورد می کنند. بایننس به شرطی که شما به سطح معینی از تایید تراکنش رسیده باشید، قادر به کمک به شما است و جزییات اکانت یا حساب کاربری را همراه با ID های تراکنش و برچسب ها و یادداشت هایی که بار اول قصد اضافه کردنش را داشته اید، ارائه می دهد. یک ویدیو نیز لازم است تا صرافی مطمئن شود که درخواست واقعی است و این صرافی تاکید می کند که مدتی طول می کشد تا درخواست انجام شود.

صرافی های دیگر مانند DragonEx نحوه کار مشابهی دارند و نیازمند جزییاتی در مورد ماهیت تراکنش هستند و همراه با آن کلیپی از شما را که در حال باز کردن کیف پول هستید و به صفحه ای می روید که تراکنش صورت گرفته را می خواهند. علاوه بر آن، چنجلی (Changelly) یادآوری هایی را در مورد اهمیت این داده ها ارائه می دهد و به کاهش ریسک گم شدن اطلاعات در این مرحله کمک می کند. تیم پشتیبانی آنها هم در صورت وقوع اشتباهات می تواند کمک کند.

چگونه می توان کریپتوی خود را بازیابی کرد اگر در نهایت به یک بلاک Orphaned ختم شود؟

بلاک های orphan اگرچه معتبر و تایید شده هستند اما جز زنجیره اصلی نمی باشند و بعد از گرفتار شدن در یک تاخیر یا لگ زمانی (time lag) به درون شبکه پذیرفته نمی شوند و این بلاک ها در انزوا باقی خواهند ماند. این بلاک ها بیشتر در مورد بیت کوین رایج هستند و آنها معمولا وقتی که دو ماینر تصادفا یک بلاک را همزمان ایجاد کرده اند، مورد قبول قرار نمی گیرند. تنها یک بلاک برنده می شود و برنده بر اساس اینکه کدام بلاک گواه اثبات کار (PoW) عظیم تری دارد تعیین خواهد شد. در سناریو های دیگر، هکر ها می توانند بلاک های orphan را ایجاد کنند و این در حالی است که آنها تلاش می کنند که تراکنش ها را معکوس کنند و برگردانند.

 

الگوریتم اجماع در بلاک چین اثبات سهام

اگر خودتان را در یک بلاک orphan دیدید، بهترین کاری که می توان انجام داد این است که منتظر شوید تا کریپتوی شما بازیابی شود. تراکنش شما دوباره به صف برگردانده خواهد شد و احتمال می رود که این تراکنش به شیوه عادی در بلاک بعدی قرار بگیرد. این رویداد خیلی رایج تر از آنچه است که شما تصور می کنید.

هنگامی که تراکنش را با کارمزد کمی فرستاده اید باید چه کار کنید؟

آرامش خود را حفظ کنید زیرا گزینه هایی برای انجام دادن دارید. اگر می ترسید که ثبت این تراکنش ممکن است با مشکل مواجه شده باشد، می توانید منتظر شوید. در بعضی از موارد ممکن است خوش شانس باشید و ببینید که تراکنش شما زمانی که در شبکه آرامش حاکم است، به مقصد خود برسد. در بدترین حالت، تراکنش فراموش می شود و این یعنی شما باید یک بار دیگر و با کارمزد بالاتر تلاش کنید تا مطمئن شوید که این بار تراکنش گیر نخواهد کرد. در این حالت وجوه در آدرسی که شما برای بار اول سعی داشته اید که از آن کریپتو بفرستید باقی مانده اند و به همین دلیل است که دوباره اقدام به ارسال می کنید.

پلتفرم هایی مانند چنجلی قصد دارند این نوع اشتباه که کاربران کریپتو های کمی برای کارمزد می فرستند را با مطلع کردن آنها رفع کنند. این صرافی کاربران را از کمترین مقداری که می توانند بفرستند، مطلع می کند و این مقدار همراه با کارمزد تراکنش برای کاربر فاکتور می شود. این پلتفرم همراه با این محافظت امنیتی، به بررسی دوباره قبل از تکمیل تراکنش هم سفارش می کند و از به وجود آمدن سناریو های ناخوشایند که منجر به ایجاد تراکنش های شکست خورده و غیر قابل برگشت می شود، جلوگیری می کند.

در آخر آنکه کاربران باید در خصوص کریپتوهای خود محتاط باشند و مسائل امنیتی را به درستی بررسی کنید. توصیه می شود پیش از انجام تراکنش اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید و همچنین توجه داشته باشید از پلتفرمی که استفاده می کنید کاملا ایمن و توصیه شده باشد. در صورت بروز هر مشکلی می توانید آن را با ساپورت صرافی یا آن پلتفرم در میان بگذارید تا بهتر در جهت آن مسئله به شما کمک کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا