متوسط سرمایه گذاری

گزارش جذب سرمایه ۱۳ تا ۱۹ شهریور؛ هفته‌ای جذاب با سرمایه‌گذاران بزرگ مثل سامسونگ،‌ کوین‌بیس و a16z

گزارش‌های هفتگی جذب سرمایه می‌توانند یک راهنما برای پیدا کردن پروژه‌های جدید در مراحل اولیه باشند؛ پروژه‌‌هایی که در صورت موفقیت آورده مالی بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران خواهند داشت. وقتی پروژه‌ای موفق به جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر می‌شود، یعنی نکات مثبت قابل تاملی دارد که آن VC حاضر به قبول ریسک و سرمایه‌گذاری شده است. با یازدهمین شماره گزارش‌های هفتگی میهن بلاکچین همراه باشید تا معرفی مختصری از پروژه‌های موفق هفته گذشته داشته باشیم. گزارش هفته پیش را هم در لینک زیر می‌توانید بخوانید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ یا جذب سرمایه سنگین، ضامن موفقیت یک پروژه نیست و تعداد کمی از پروژه‌هایی که در گزارش می‌بینید، به موفقیت می‌رسند و برای سرمایه‌گذاران سودآور هستند.

گزارش جذب سرمایه پروژه‌های کریپتویی (۱۳ تا ۱۹ شهریور)

ارزهای دیجیتالی که سرمایه جذب کرده‌اند

اگر گزارش‌‌های جذب سرمایه را دنبال کرده باشید، می‌دانید که در سه هفته گذشته خبری از حضور سرمایه‌گذاران بزرگ نبود. پروژه‌های کمی در هر هفته موفق به تامین مالی می‌شدند و رقم‌های جذب سرمایه هم آنچنان قابل توجه نبود. این هفته اما اوضاع کاملا متفاوت است.

در بازه زمانی ۱۳ تا ۱۹ شهریور (۴ تا ۱۰ سپتامبر) ۱۸ پروژه توجه سرمایه‌گذاران مختلف را به خود جلب کردند که دو مورد از آن‌ها موفق به جذب سرمایه ۲۵ میلیون دلاری شدند. حضور شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ای همچون اندرسون هوروویتز، سامسونگ نکست (بازوی سرمایه‌گذاری سامسونگ)، StarkWare، کوین‌بیس ونچرز، Polygon Fund و غیره نیز باعث می‌شود تا پروژه‌های این هفته ارزش بررسی بیشتری پیدا کنند.

مثل هفته‌های گذشته همچنان سه حوزه دیفای، زیرساخت و خدمات بلاکچینی بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذارن قرار دارند. نکته قابل توجه دیگر در این گزارش، حمایت صندوق شبکه نسبتا جدید Base از چندین پروژه است که نشان‌دهنده عزم آن‌ها برای توسعه اکوسیستم این شبکه است. وقتش رسیده تا با پروژه‌هایی که هفته پیش جذب سرمایه داشته‌اند، آشنا شویم.

۱. پروتکل استوری (Story Protocol)؛ ۲۵ میلیون دلار

پروتکل استوری (Story Protocol) یکی از دو پروژه‌ای است که در هفته گذشته بیشترین میزان جذب سرمایه را داشته است. این پروژه در دومین مرحله جذب سرمایه خود موفق به تامین مالی ۲۵ میلیون دلاری شد و سرمایه‌گذارن بزرگی همچون a16z و سامسونگ از آن حمایت می‌کنند. رهام قره‌گوزلو مدیر عامل ایرانی-کانادایی دپرلبز (Dapper Labs) نیز از دیگر سرمایه‌گذاران این پروژه است.

استوری پروتکل در مرحله قبلی (۱۷ می ۲۰۲۳) که باز هم a16z و سامسونگ در سرمایه‌گذاران آن حضور داشتند، ۲۹.۳ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود و در مجموع میزان تامین مالی این پروژه به ۵۴.۳ میلیون دلار می‌رسد.

رشد اینترنت و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند حقوق پدیدآورندگان آثار و محتواهای مختلف را نقض کند و به زیرساخت جدید برای حفظ مالکیت معنوی نیاز است. مالکیت معنوی موضوعی است که Story Protocol روی آن دست گذاشته است و می‌خواهد زیرساختی خلاقانه و متن‌باز برای توسعه در راستای این مفهوم ایجاد کند.

۲. زیبو (ZEEBU)؛ ۲۵ میلیون دلار

زیبو (ZEEBU) دومین پروژه‌ای است که در هفته گذشته موفق به جذب سرمایه ۲۵ میلیون دلاری شده است. مرحله این تامین مالی مشخص نیست، اما باید بدانید که توکن این پروژه لانچ شده است و در صرافی‌های MEXC و LBank لیست شده است. توکن کاربردی این پروژه یعنی ZBU دارای استاندارد ERC20 است و به عنوان یک توکن وفاداری در کسب‌و‌‌کارهای مرتبط با شرکت‌های مخابراتی شناخته می‌شود.

این پروژه می‌خواهد به کمک تکنولوژی بلاکچین صنعت مخابرات را متحول کند و سیستم آنچینی باشد برای تسویه حساب اپراتورها و شرکت‌های مخابراتی با مشتریان،‌ فروشندگان و غیره. به این ترتیب واسطه‌های بانکی سنتی و گران از چرخه تراکنش‌های این صنعت خارج شده و تراکنش‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر انجام می‌شوند.

۳. براین فایننس (Brine Finance)؛ ۱۶.۵ میلیون دلار

براین فایننس از نظر میزان جذب سرمایه با ۱۶ میلیون دلار در رتبه سوم هفته گذشته قرار می‌گیرد. پنترا کپیتال، گروه اسپارتان و StarkWare نام‌های شناخته‌شده در بین سرمایه‌گذارن این پروژه هستند و ارزش آن حدود ۱۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. Brine Finance یک صرافی غیرمتمرکز است که ویژگی‌های خاصی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال:

  • نیازی به پرداخت گس برای تراکنش نیست و ۰.۱ درصد از سواپ را به عنوان کارمزد می‌پردازید.
  • از اردربوک استفاده می‌کند و امکان سفارش به صورت لیمیت هم فراهم است.
  • موتور این صرافی توانایی پردازش ۶۰۰ هزار تراکنش در ثانیه را دارد.

۴. تریدنت دیجیتال (Trident Digital)؛ ۸ میلیون دلار

تریدنت دیجیتال چهارمین پروژه‌ای است که به آن اشاره می‌کنیم و ۸ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. این پروژه در حوزه وام‌دهی کار می‌کند و نقطه‌ای بین امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز است. Trident به دنبال ساخت ساختار مالی آنچین و آفچینی است که موانع سر راه وام‌گیرنده را برطرف کرده و در عین حال امنیت وام‌دهنده را هم تضمین کند. این پروژه علاوه بر پلتفرمی که وام‌دهنده و وام‌گیرنده را بهم متصل می‌کند،‌ محصولات دیگری هم ارائه می‌دهد. به عنوان مثال یکی از محصولات سود امن را پیشنهاد می‌کند که امنیت آن ناشی از اوراق خزانه آمریکا است.

۵. سوکت (Socket)؛ ۵ میلیون دلار

سوکت یکی از سه پروژه‌ای است که در هفته گذشته ۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و روی بهبود قابلیت همکاری کار می‌کند. این سرمایه‌گذاری توسط کوین‌بیس ونچرز و فریم‌ورک ونچرز انجام شده است. این پروژه قبلا در مرحله Pre-Seed مبلغ ۲ میلیون دلار و در مرحله Seed مبلغ ۵ میلیون دلار تامین مالی داشته است که علاوه بر دو شرکت ذکرشده، نام‌هایی همچون OpenSea Ventures و مارک کوبان هم در بین سرمایه‌گذاران دیده می‌شود.

سوکت یک پروتکل برای جابجایی کارآمد و امن دیتا و دارایی بین زنجیره‌های مختلف است. Socket یک بریج با اپلیکیشن میان‌زنجیره‌ای نیست،‌ بلکه زیرساختی است که به توسعه‌دهندگان اجازه ساخت چنین برنامه‌هایی را می‌دهد. بانجی (Bungee) یکی از برنامه‌های معروفی است که از خدمات سوکت برای انتقال اطلاعات بین شبکه‌های مختلف استفاده می‌کند.

۶. سایر پروژه‌ها

تا اینجا ۵ پروژه‌ای که بیشترین مبلغ تامین مالی را داشتند،‌ معرفی کردیم. به جز آنها ۱۳ پروژه دیگر در هفته گذشته سرمایه جذب کردند که اطلاعات آن‌ها را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید و لینک وبسایتشان نیز برای بررسی بیشتر وجود دارد. از نکات قابل توجه این ۱۳ پروژه باقی‌مانده می‌توان به حضور Emurgo و Polygon Fund در پروژه گیم‌فای GAM3S و سرمایه‌گذاری Base Ecosystem Fund روی چندین پروژه اشاره کرد.

پروژهسرمایه جذب‌شدهحوزه فعالیتراندسرمایه‌گذار
D3۵ میلیون دلارخدمات بلاکچینیSeedShima Capital , C² Ventures , Maelstrom , VentureSouq , Infinite Capital , Lightshift Capital , Dispersion Capital , MZ Web3 Fund
TRLab۵ میلیون دلارNFTSeedOKX Ventures , Hivemind Capital Partners , HashKey Capital
LeverFi۵ میلیون دلاردیفایStrategicUnicorn-Verse
Gleen AI۴.۹ میلیون دلارخدمات بلاکچینیUnknownBalaji Srinivasan , Arca , Floodgate , The SALT Fund
OpenCover۴.۶ میلیون دلاردیفایSeedJump Crypto , NFX , Alliance DAO , OrangeDAO , Base Ecosystem Fund , Village Global
Helix۲ میلیون دلاردیفایPre-SeedSaison Capital , Superscrypt , Emurgo , Outlier Ventures , Comma3 Ventures , Emoote
GAM3S۲ میلیون دلاربازیSeedMechanism Capital , Polygon Fund , LD Capital , Emurgo , ArkStream Capital , Double Peak , SkyVision Capital , …
Onboard۱.۹ میلیون دلارخدمات بلاکچینیStrategicHashed Emergent , CMT Digital , Adaverse , Base Ecosystem Fund , Magic Fund , Alter Global , 4DX Ventures
Antmons Entertainment۱.۸ میلیون دلاربازیUnknownCandaq , Ranker DAO , Wettach Guild , Oakt Ventures
BSXUnknownدیفایUnknownBase Ecosystem Fund
TruflationUnknownخدمات بلاکچینیUnknownBase Ecosystem Fund
ParagraphUnknownشبکه اجتماعیUnknownBase Ecosystem Fund
AvantisUnknownدیفایUnknownBase Ecosystem Fund

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
در هفته گذشته کدام شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

هفته گذشته حضور و سرمایه‌گذاری VCها پررنگ‌تر بود و شرکت‌های بزرگی همچون اندرسون هوروویتز، سامسونگ، StarkWare، کوین‌بیس ونچرز و Polygon Fund اقدام به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف کردند.

چطور ارز دیجیتال جدید و آینده‌دار را پیدا کنیم؟

یکی از راه‌هایی که می‌تواند ما را به ارزهای دیجیتال جدید و دارای پتانسیل برساند، دنبال کردن سرمایه‌گذاری‌های VCها است. ما این کار را در گزارش‌های هفتگی میهن بلاکچین انجام می‌دهیم.

جمع‌بندی

پس از چند هفته حضور کم‌رنگ سرمایه‌گذارن خطرپذیر و کاهش چشمگیر میزان سرمایه‌گذاری،‌ بالاخره در این هفته ورق برگشت. شاید دلیل این موضوع پایین آمدن ریسک سرمایه‌گذاری در ارزیابی‌های VCها باشد. این هفته VCهای بیشتری حضور داشتند، تعداد پروژه‌هایی که تامین مالی داشتند بیشتر بود و این پروژه‌‌ها موفق به جذب مبالغ بالاتری نیز شدند. سرمایه‌گذاری a16z و سامسونگ در Story Protocol و سرمایه‌گذاری استراتژیک کوین‌بیس ونچرز در Socket را می‌توان مهم‌ترین نکات گزارش این هفته دانست. نظر شما در مورد پروژه‌های این هفته چیست و کدام‌یک از آن‌ها را ارزشمند می‌بینید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا