مقالات عمومی

مصاحبه با چانگ پنگ ژائو؛ مدیر بایننس (قسمت چهارم)

چانگ پنگ ژائو مدیرعامل بایننس که یکی از افراد معروف و تاثیرگذار در صنعت ارزهای دیجیتال است به دلیل صرافی بزرگ و برتر خود بایننس معروف و شناخته شده می باشد. چانگ پنگ ژائو ملقب به CZ فردی است که به موفقیت های زیادی دست یافت و با تیم قوی خود شرکت بایننس را گسترش داد و صرافی های متعددی در اطراف جهان راه اندازی کرد. بایننس با موفقیت و توسعه های فراوانی روبرو شده است، از اینرو تیم بایننس مصاحبه پرسش و پاسخی طراحی کرده است تا افراد علاقه مند به این صنعت و تیم بایننس سوالات خود را با وی مطرح کنند. این مقاله در ۴ قسمت تهیه شده است و این قسمت پایانی این سری است، پیشنهاد می‌شود ابتدا قسمت‌های قبلی آن را مطالعه نمایید:

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به منظور اینکه این سوالات خارج از حوصله نباشد سعی بر این شده تا ابتدا سوالات مهم در خصوص بایننس چین و صرافی غیرمتمرکز بایننس در مقالات گذشته بیان و منتشر شود و در این مقاله به سوالات در خصوص محصولات بایننس و اهداف آن پرداخته شده که ارائه خواهند شد. در ادامه به متن آخر این مصاحبه شفاهی که توسط خود بایننس عرضه شد می پردازیم.

آیا سهام را توسط کریپتو توکنیزه می کنید؟ آیا فکر می کنید که صرافی ها در آینده این کار را خواهند کرد؟

من فکر می کنم که توکنیزه کردن سهام با کریپتو نیازمند تحقیقات قانونی زیادی است. این کار در توان ما نیست. فکر می کنم افراد دیگری در حال انجام دادن این کار هستند. براستی به نظر من این بازار خیلی بزرگ است و STO ها، توکن های اوراق بهادار و غیره در این بازار موجود هستند؛ بنابراین به نظر من این بازار خیلی بزرگ است و این بزرگی زمانی خود را نشان می دهد که افراد درون صنعت رمز ارز دقیقا بدانند چه چیز هایی می توانیم یا نمی توانیم در فضای توکن های اوراق بهادار انجام دهیم.

دوباره باید گفت که مقررات در کشور های مختلف، گوناگون است. پس باید مشخص کرد که در هر کشوری چه چیزی می توان انجام داد و چه چیزی نمی توان انجام داد. من فکر می کنم بازار بزرگتری موجود است و آن توکنیزه کردن همه چیز می باشد زیرا هر چیزی را می توان به صورت توکن درآورد. ما در آینده خواهیم دید که این صنعت چگونه توسعه خواهد یافت.

از طرفی شما روابطی با ویتالیک بوترین و از طرف دیگر با جاستین سان دارید. پنج سال دیگر چه افرادی در فضای کریپتو خواهند بود؟

فکر می کنم افرادی که حالا در این فضا هستند، در این فضا باقی خواهند ماند. پنج سال دیگر یقینا افراد بیشتری در فضای کریپتو حضور دارند. فکر می کنم افراد سرشناس زیادی قصد دارند که وارد این صنعت شوند. به نظرم که شما هم دیده باشید که Jack در توییتر حالا فعالانه با جامعه ارز دیجیتال توییتر در ارتباط است و واضح است که او مقداری بیت کوین خریده است. این رویداد خوبی است و او هم در مورد آن خیلی عمومی و اجتماعی رفتار می کند. Stripes از خرید کریپتو پشتیبانی می کند. این هم چیز خوبی است. پس به نظر من در آینده افراد بیشتر و بیشتری به این فضا خواهند پیوست.

آیا ارزهای دیجیتال واقعا غیر متمرکز هستند؟

در مورد غیرمتمرکز بودن، بسیاری از مردم آن را به صورت یک گزینه دو موردی می بینند یعنی یا آن را متمرکز می بینند یا غیرمتمرکز. اما در واقع غیرمتمرکز بودن مقیاسی مدرج دارد. پس می توان به درجاتی از عدم تمرکز رسید؛ بعضی از بلاک چین ها بیشتر غیرمتمرکز هستند در حالی که بعضی دیگر بیشتر متمرکز هستند.

هر بلاک چینی که رهبر یا یک تیم توسعه داشته باشد، تا حدودی متمرکز می باشد. پس اگر به قضیه بدین صورت نگاه کنیم، بایننس چین بیشتر متمرکز است. خوشبختانه به مرور زمان آنچه من و آنچه که تیم هایمان می گویند، زیاد اهمیت نخواهد داشت و ما یک جامعه را در پشت این پروژه خواهیم داشت.

همین قضیه امروزه برای اتریوم هم صادق است. من فکر می کنم که تا حدودی آنها امروزه متمرکز هستند زیرا تعدادی از رهبران کلیدی تاثیر گذاری زیادی بر پروژه دارند. بیت کوین عدم تمرکز بیشتری دارد اما به دلیل همین عدم تمرکز گرفتار موضوعاتی مانند فورک های مختلف و نزاع های متفاوت شده است. هیچ کس به دیگری گوش نمی دهد و در واقع می توان گفت که عدم تمرکز هم هزینه های خود را دارد.

آیا با راه اندازی بکت (Bakkt) شاهد بازار صعودی خواهیم بود؟

نمی دانم. فکر می کنم گزینه های مختلفی هستند که می توانند بازار صعودی را آغاز کنند.

آیا در آینده ای نزدیک قابلیت ذخیره نمودار هایی را که در بایننس تنظیم می کنیم، خواهیم داشت؟ می توانید خطوط و تنظیماتی مانند فیبوناچی به آن بیافزایید؟

فکر می کنم که ما خطوط فیبوناچی را همین الان هم داریم و این بستگی به کلاینتی دارد که شما استفاده می کنید. اگر از موبایل استفاده می کنید، این خطوط برای شما قابل استفاده نیستند اما اگر از وب یا کامپیوتر استفاده کنید، امکان استفاده از خطوط فیبوناچی را خواهید داشت. فکر می کنم که در آینده بتوانیم نماهای بیشتری به آن اضافه کنیم. در حال حاضر، تعداد تنظیماتی که هر بار می توانید ذخیره کنید، محدود است. بنابراین خوشبختانه در آینده می توانیم نماهای بیشتری را اضافه کنیم.

با توجه به پیام های حمایتی که از Portland و Oregon دریافت کرده اید، آیا برای ریپل (XRP) جفت های بیشتری موجود خواهد بود؟

ما در حال حاضر ریپل را به عنوان یکی از ارز های پایه که با آن می توان معامله کرد در پلتفرم خود جای داده ایم و برای آینده هم در فکر جفت های بیشتر برای این ارز دیجیتال هستیم. اما ما می خواهیم مطمئن شویم که هر جفتی که ایجاد می کنیم، نقدینگی کافی خواهد داشت. پس باید مراقب باشیم که جفت ارز های بیش از حد ایجاد نکنیم. صرافی های زیادی هستند که جفت ارز های زیادی دارند اما برای کاربر خوشایند نیستند زیرا باید در جاهای مختلف و در مورد نمادهای مختلف ابتدا از نقدینگی و حجم اطلاع پیدا کنی.

هیچ برنامه ای برای اضافه کردن دوج کوین دارید؟

فکر نمی کنم که دوج کوین تقاضای لیست شدن کرده باشد. این ارز دیجیتال یکی از کوین هایی است که توسعه فعال و زیادی در مورد آن شاهد نیستم. من معمولا در مورد کوین ها نظر نمی دهم اما دوج کوین یکی از کوین های خنده دار است.

هیچ تخمینی در مورد زمان عرضه صرافی غیرمتمرکز DEX دارید؟

شبکه آزمایشی حول و حوش یک هفته دیگر راه اندازی خواهد شد.

آیا این گفتگویی که با شما در حال انجام گرفتن است، نسخه رونوشت خواهد داشت؟

مطمئن نیستم. فکر می کنم که این چت بعد از اتمام هم قابل رویت باشد.

آیا معاهده چین و ایالات متحده بر بلاک چین و ارز دیجیتال تاثیر خواهد گذاشت؟

سوال سختی است. فکر نمی کنم که تاثیرگذار باشد. فکر نمی کنم چیزی در مورد بلاک چین و ارزهای دیجیتال گفته باشد. من سیاستمدار نیستم بنابراین همه جزئیات آن را نمی دانم.

نظر شما در مورد استفاده IMF از یک ارز دیجیتال چیست؟

فکر می کنم هر کسی از ارزهای دیجیتال استفاده کند برای این صنعت مفید می باشد. پس این هم رویداد خوبی است.

آیا عرضه اوراق بهادار (STO) در بایننس خواهد آمد؟

ما اساسا منتظر افراد دیگری، عمدتا وکلا هستیم که مشخص کنند STO ها چگونه کار می کنند و چه چیزی می توان در بخش های مختلف جهان در این زمینه انجام داد. زمانی که نحوه کار آن مشخص شد، ما هم قطعا از STO ها پشتیبانی خواهیم کرد.

چه کسی الهام بخش شما است؟

افراد زیادی الهام بخش من بوده اند. من کتاب های زیادی خوانده ام. من زندگی نامه افراد زیادی را خوانده ام. نام های زیادی را می توان در جواب به این سوال ذکر کرد. من نمی خواهم تصادفی تعدادی را انتخاب و ذکر کنم تا موجب سوء برداشت شود.

نظرتان در مورد موقعیتی که با ایلات متحده اتخاذ کرده اید، چیست؟

ما می خواهیم در هر کشوری کاملا قانونی باشیم. افراد زیادی بایننس را به خوبی درک نمی کنند؛ ما قانونی ترین صرافی هستیم و بر طبق قوانین کشور ها عمل می کنیم. اگر فردی اخیرا تحقیق کرده باشد، متوجه می شود که کشور های بیشتری در حال تایید کردن بایننس هستند اما بسیاری از آن کشور ها کوچکتر از ایالات متحده هستند. اما یقین داشته باشید که ما یک صرافی کاملا مطابق قانون هستیم.

پروژه EOS می خواهد که به نگهدارندگان این کوین در بایننس مقداری توکن ایر دراپ کند. با چه کسی در این زمینه باید تماس بگیریم؟

فکر می کنم بهترین راه استفاده از فرم لیست شدن باشد. به نظر می رسد که شما پروژه جدیدی باشید.

امکان ملاقات دفتر های تجاری شما وجود دارد؟

در واقع چنین چیزی امکان پذیر نیست. ما دفتر ثابتی نداریم. تیم ما در کشور های مختلفی گسترش یافته است. و ما همچنین آدرس دفترمان را افشا نمی کنیم. پس ما تعدادی دفتر کوچک داریم اما به دلایل امنیتی، آدرس آنها را نمی گوییم.

آیا فکر می کنید در آینده بایننس صرافی برتر خواهد بود یا صرافی های غیر متمرکز گوی سبقت را از بایننس خواهند ربود؟

این سوال قبلا هم چندین بار پرسیده شده است. من اساسا از این فلسفه پیروی می کنم که خودمان باید خودمان را متحول کنیم و اجازه ندهیم افراد دیگر ما را متحول کنند. به همین خاطر بود که ما Binance.com را به عنوان یک صرافی متمرکز ارائه دادیم که احتمالا در حال حاضر یکی از بزرگترین صرافی های جهان است. بعد از این بود که ما پیشنهاد یک صرافی غیرمتمرکز را دادیم. ما به بازار اجازه می دهیم که تصمیم بگیرد.

پس در جهان ایده آل، می خواهیم که در هر دو جایگاه پیشگام باشیم. من فکر می کنم که در حال حاضر این دو ابزار پلتفرم هایی هستند که حداقل برای حالا آماده کاربران متفاوتی هستند. پس به مرور زمان ما به بهبود محصولاتمان می پردازیم و از طرف دیگر همیشه اجازه می دهیم که بازار تصمیم بگیرد. ما فقط گزینه ها را ارئه می دهیم.

بایننس و CZ بهترین هستند! آیا هیچ برنامه ای برای اضافه کردن توکن TRC-20 که بر بلاک چین  ترون عمل می کند دارید؟

Binance.com برای همه توکن های بلاک چین قابلیت عملکرد دارد بنابراین ما همه پروژه های خوب را اضافه می کنیم. ما بلاک چین های متعدد، توکن های متعدد و غیره را پشتیبانی خواهیم کرد.

تفاوت صرافی بایننس و صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) چیست؟

سوال نسبتا گسترده ای است. تفاوت های زیادی مطرح است. Binance.com متمرکز است و ما مسئول نگهداری وجوه کاربران هستیم. استفاده از این پلتفرم سریعتر و آسان تر است اما کاربران برای تامین امنیت کوین های خود، متکی بر ما هستند. اما Binance DEX یک صرافی غیرمتمرکز است که در آنجا می توانید کلید خصوصی های خود را نگه دارید و کیف پول خود را مدیریت کنید. در این حالت اگر کلید های خصوصی خود را از دست دهید، کوین های خود را هم از دست می دهید. پس ما در مورد آن کاری نمی توانیم انجام دهیم. اما شما مطمئن هستید که خودتان کوین های خود را نگه می دارید و این صرافی شبکه غیر متمرکزی از نود ها می باشد که ما بر آن کنترل خیلی کمتری خواهیم داشت. ما یکی از تیم های توسعه دهنده ای هستیم که مشغول مشارکت در این فناوری است و افراد بسیار دیگری هم مشغول مشارکت هستند. پس تفاوت های زیادی بین این دو صرافی موجود است.

آیا طرح ادغام تراست والت و بایننس صحت دارد؟

فکر می کنم تراست والت (Trust Wallet) در حال کار کردن با تعدادی گزینه های کیف پول سخت افزاری است، پس چنین چیزی به زودی مطرح خواهد شد. در مورد ادغام این دو باید گفت که تراست والت از روز اول از صرافی غیر متمرکز بایننس پشتیبانی کرده است و بسیاری از کارهای توسعه آن از قبل انجام شده است.

مطلب آخر

خوب، فکر کنم اکثر سوالات صادقانه جواب داده شد و بیشتر از ۴۵ دقیقه هم طول کشید و در اینجا این گفتگو را به پایان می رسانم. ممنون از اینکه توجه کردید و امیدوارم که از این به بعد بتوانیم بیشتر از این کار ها انجام دهیم. خیلی خوب، ممنون بچه ها. به امید دیدار و خدا نگهدار.

منبع
binance

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا