تحلیل تکنیکالاخبار بیت کوین

پیدایش تقاطع مرگ در نمودار هفتگی بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که در هفته جاری باید به آن توجه داشت

قیمت بیت کوین در هفته آخر ماه سپتامبر (شهریور) دوباره سطح ۲۶,۰۰۰ دلار را آزمایش کرد تا نشان دهد رنج سرسخت آن همچنان ادامه دارد. کندل این هفته بیت کوین هم نزولی بسته شد. حال معامله‌گران با دقت به رویدادهای هفته آینده چشم دوخته‌اند تا ببینند بیت کوین در آستانه بسته شدن کندل ماهانه با توجه به رویدادهای آخر ماه چه واکنشی نشان خواهد داد؟

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کوین تلگراف، بیت کوین بعد از پشت سر گذاشتن رویدادهای اقتصاد کلان هفته گذشته همچنان فرصت دارد که ماه سپتامبر (شهریور) را با نوسانات بیشتری به اتمام برساند؛ چرا که داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه ماهه دوم ۲۰۲۳ در ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) منتشر می‌شود و اطلاعات مربوط به هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) نیز یک روز بعد منتشر خواهد شد. همچنین، انقضای قراردادهای آپشن را در ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) پیش رو داریم.

با این حال، نکته عطف این رویدادها احتمالا سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو خواهد بود که یک هفته بعد از تصمیم فدرال رزرو برای بالا نگه داشتن نرخ بهره و عدم تغییر آن برگزار خواهد شد. تورم در سه ماهه چهارم همچنان بحث اصلی است و بیت کوین نیز همچنان فاقد جهت است زیرا هفته‌ها را بدون ظهور روند صعودی یا نزولی مشخصی می‌گذراند.

در هر صورت، با توجه به اینکه شمارش معکوس برای بسته شدن کندل ماهانه BTC اغاز شده است، بسیاری از معامله‌گران می‌خواهند بدانند آیا این هفته برای بازار کریپتو متفاوت خواهد بود یا خیر.

۱- تشکیل تقاطع مرگ در نمودار هفتگی بیت کوین

هرچند عملکرد بیت کوین در روزهای گذشته نسبتا ثابت بود، بعد از بسته شدن کندل هفتگی آن در ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) وضعیت این رمزارز بدتر شد. بیت کوین در حال حاضر در مرز ۲۶,۰۰۰ دلار قرار دارد و در حالی که وال استریت تا چند ساعت دیگر بعد از تعطیلات آخر هفته باز می‌شود، این حمایت مهم حفظ شده است.

نمودار  ۱ ساعته قیمت بیت کوین به دلار
نمودار ۱ ساعته قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

با توجه به وضعیت صرافی‌ها، تحلیلگران سعی کرده‌اند لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ و شورت BTC را بررسی کنند. تحلیلگری به اسم «IT Tech» در پلتفرم اکس (توییتر سابق) گفته است:

هر دو طرف تقریبا لیکویید شدند. لانگ اسکوییز خوبی بود. گاوها به دام افتادند.

توییت IT Tech
توییت IT Tech – منبع: پلتفرم اکس

BTC همچنان در نزدیکی کف دو هفته اخیر خود قرار دارد و پیش‌بینی تحلیلگران هم نسبتا محتاطانه است. رکت کپیتال (Rekt Capital)، معامله‌گر و تحلیلگر مشهور بازار کریپتو، همچنان باور دارد بیت کوین ممکن است روند قبلی خود در سال ۲۰۱۹ را تکرار کند. او با انتشار نمودار زیر اعلام کرد:

بیت کوین کوین ممکن است از همان فراکتال نزولی سال ۲۰۱۹ پیروی کند و در این محدوده بلندمدت کاهش یابد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت رکت کپیتال

طبق گفته‌های رکت کپیتال، هدف نزولی بیت کوین در نزدیکی ۲۰,۰۰۰ تعیین قرار دارد. کیت آلن (Keith Alan)، یکی از بنیان‌گذاران وب سایت «Material Indicators» هم به تشکیل تقاطع مرگ در نمودار هفتگی بیت کوین اشاره کرده و گفته میانگین متحرک ساده ۲۱ هفته‌ای نزولی BTC با عبور از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای آن ضعف روند این رمزارز را برجسته کرده است. البته آلن تاکید کرد که اگر بیت کوین قیمت ۲۶,۵۰۰ دلار را پس بگیرد، این تحلیل باطل می‌شود. او در این باره گفت:

تقاطع مرگ + اندیکاتور «Trend Precognition» سیگنال نزولی را در نمودار هفتگی بیت کوین صادر کرده‌اند. (در صورتی این سیگنال باطل می‌شود که سطح ۲۶,۵۰۰ دلار پس گرفته شود)

توییت کیت آلن
توییت کیت آلن – منبع: پلتفرم اکس

کردیبل کریپتو (Credible Crypto) برداشت خوش‌بینانه‌تری دارد و معتقد است اگر بازار دوباره به تعادل برسد، بیت کوین می‌تواند به ۲۷,۰۰۰ دلار برگردد. او با انتشار تصویر زیر اعلام کرد:

ما انباشت واضح، قابل‌مشاهده و تاییدشده‌ای داشتیم که در کانال سبز رنگ رخ داد. به نظر می‌رسد این فشار نزولی اخیر (مربع قرمز رنگ) دستکاری به سمت پایین قبل از شروع صعود است. به نظر من بیت کوین به ۲۷,۰۰۰ دلار می‌رسد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: توییت کردیبل کریپتو

۲- رشد بیت کوین در سپتامبر ۲۰۲۳

علی‌رغم ضعف موقتی BTC در سپتامبر (شهریور)، روند کلی این رمزارز در این ماه صعودی بوده که یک شاهکار نادر از نظر استانداردهای تاریخی را رقم زده است. به عبارت دقیق‌تر قیمت بیت کوین از ابتدای سپتامبر (شهریور) ۰.۸٪ رشد کرده است.

عملکرد ماهانه بیت کوین از سال ۲۰۱۳
عملکرد ماهانه بیت کوین از سال ۲۰۱۳ – منبع: CoinGlass

هرچند این مقدار در مقایسه با نوسان کلی BTC کم است، سپتامبر (شهریور) در اکثر موارد نقش یک مقدمه‌ نزولی برای رشد قابل‌توجه‌ این رمز ارز را در ماه اکتبر (مهر) ایفا کرده است. علاوه بر این، قیمت بیت کوین در سپتامبرِ هفت سال گذشته منفی بود و این رشد اندک عملکرد قوی‌تری برای آن محسوب می‌شود.

شایان ذکر است ماه اکتبر (مهر) بین معامله‌گرها و هولدرهای BTC به عنوان آپتبر (Uptober) یا ماه رشد شناخته می‌شود، اما این مسئله همچنان جای بحث دارد.

مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت «Eight»، اظهار داشت شروع ماه آینده می‌تواند سوخت مورد نیاز کل بازار کریپتو را فراهم کند و این بازار را از میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای آن عبور دهد. او با انتشار نمودار زیر گفت:

مارکت کپ بازار کریپتو همچنان با مقاومت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای خود مقابله می‌کند. من فکر می‌کنم بازار به زمان نیاز دارد تا از این مانع عبور کند. در صورت تایید ETF فیوچرز اتریوم و شروع Uptober، احتمالا ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد تا این اتفاق رخ دهد.

نمودار مارکت کپ بازار کریپتو
نمودار مارکت کپ بازار کریپتو – منبع: توییت مایکل فن ده پپه

میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ هفته‌ای بیت کوین همچنان به عنوان حمایت مارکت کپ عمل می‌کند و در حال حاضر در محدوده ۲۵,۷۰۰ دلار قرار دارد.

۳- انتشار داده‌های PCE و سخنرانی جروم پاول

اگر رویدادهای کلان اقتصادی هفته گذشته برای ایجاد نوسانات قابل‌توجه در BTC و بازار کریپتو کافی نبود، شاید رویدادهای انتهای سپتامبر (شهریور) بتواند تاثیر مطلبوی داشته باشد.

در ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت تهران تولید ناخالص داخلی آمریکا (GDP) برای سه‌ماهه دوم ایالات متحده منتشر می‌شود. در این روز پنج سخنران از جمله لیزا کوک (Lisa Cook)، عضو هیئت حکام فدرال رزرو، سخنرانی خواهند کرد و جروم پاول نیز ساعت ۱۱:۳۰ شب به وقت تهران درباره سیاست‌های اقتصادی آتی آمریکا صحبت می‌کند.

داده‌های مربوط به شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) نیز در ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت تهران منتشر خواهد شد. گفتنی است فدرال رزرو در اکثر مواقع از این شاخص برای بررسی روند تورم استفاده می‌کند. حساب کاربری «The Kobeissi Letter» اعلام کرده است هفته آینده هفته بسیار شلوغی برای بازار کریپتو خواهد بود و ممکن است نوسانات آن را افزایش دهد. این منبع تفسیر مالی تاکید کرد:

رویدادهای مهم این هفته:

۱. داده‌های مربوط به اعتماد مصرف‌کننده – سه‌شنبه
۲. مجوزهای صادرشده برای ساختمان‌ها/داده‌های مربوط به فروش خانه‌های جدید – سه‌شنبه
۳. داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳ – پنجشنبه
۴. داده‌های مربوط به خانه‌‌‌هایی که قرار است فروخته شوند اما قرارداد آن‌ها هنوز بسته نشده است – پنجشنبه
۵. داده‌های تورمی PCE برای ماه آگوست (مرداد) – جمعه
۶. در این هفته ۶ عضور فدرال رزرو هم سخنرانی خواهند کرد.

هفته بسیار شلوغی است و نوسانات بازار ممکن است برگردد.

توییت  The Kobeissi Letter
توییت The Kobeissi Letter – منبع: پلتفرم اکس

داده‌های FedWatch Tool گروه CME نیز نشان می‌دهد فعالان بازارهای مالی ۷۵٪ احتمال می‌دهند نرخ بهره آمریکا در ماه نوامبر (مهر) ثابت بماند.

پیش‌بینی فعالان بازارهای مالی از نرخ هدف فدرال رزرو
پیش‌بینی فعالان بازارهای مالی از نرخ هدف فدرال رزرو – منبع: CME Group

گفتنی است دولت ایالات متحده آمریکا به خاطر بحث‌های مربوط به بودجه آن ممکن است تعطیل شود. جو کارلاسار (Joe Carlasare)، قاضی آمریکایی طرفدار BTC، خاطرنشان کرده که سیاستمداران تا ۲ اکتبر (۱۰ مهر) فرصت دارند از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنند. او در این باره گفته است:

کاتالیزورهای اصلی ماه اکتبر (قسمت ۲)

بازارهای مالی پیش‌بینی کرده‌اند دولت آمریکا به احتمال ۷۰٪ در ۲ اکتبر (۱۰ مهر) تعطیل می‌شود.

پرداخت‌های میلیون‌ها کارمند فدرال، از جمله بسیاری از ۲ میلیون پرسنل نظامی و بیشتر از ۲ میلیون کارمند غیرنظامی در سراسر کشور با تعطیل شدن دولت با تاخیر مواجه می‌شود.

توییت جو کارلارسار
توییت جو کارلارسار – منبع: پلتفرم اکس

۴- عدم ارتباط کاهش موجودی بیت کوین در صرافی‌ها با افزایش قیمت آن

یک تحلیلگر قدیمی اعلام کرد هرچند موجودی بیت کوین در صرافی‌ها به کف خود از سال ۲۰۱۸ نزدیک شده است، این مسئله باعث نمی‌شود قیمت آن رشد کند. به نظر این تحلیلگر که ویلی وو (Willy Woo) نام دارد، ماهیت مصنوعی موجودی BTC در صرافی‌ها باعث شده روند نزولی چند ساله آن روی کاهش نقدینگی یا کمیاب شدن BTC تاثیری نداشته باشد. او با انتشار تصویر زیر تاکید کرد:

اگر معامله‌گران موجودی بیت کوین در صرافی‌ها را بخرند، روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند؟ نه! این اشتباه است. این اتفاق در تمام بازار خرسی ۲۰۲۲ رخ داد. هیچ شوک عرضه‌ای وجود ندارد، زیرا BTC همیشه به طور مصنوعی از طریق بازارهای فیوچرز به موجودی صرافی‌ها اضافه می‌شود. بازار زمانی می‌تواند به کف خود برسد که بازارهای فیوچرز تسلیم بشوند.

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها
موجودی بیت کوین در صرافی‌ها – منبع: توییت ویلی وو

وو اعلام کرد تایید یک ETF اسپات بیت کوین در آمریکا می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف کند. طبق گفته‌های این تحلیلگر، چنین برداشت‌های نادرستی باعث شد او در ابتدای سال ۲۰۲۲ و قبل از اینکه BTC به کف دو ساله خود (۱۵,۶۰۰ دلار) در ماه نوامبر (آبان) برسد، دیدگاه اشتباهی داشته باشد. ویلی وو در این باره گفته است:

من در اوایل سال ۲۰۲۲ دیدم که داده‌های آنچین (بازار اسپات) صعودی است و فکر می‌کردم بازار هم رشد می‌کند. این در حالی بود که هیولای معاملات فیوچرز خلاف این مسئله را می‌گفت.

۵- شباهت رفتار بیت کوین با سال ۲۰۲۲

صرف‌ نظر از عملکرد کوتاه‌مدت بیت‌ کوین، بعضی از تحلیلگران همچنان نسبت به روند کلی آن در سال ۲۰۲۳ دیدگاه صعودی دارند. تحلیلگری به اسم «Moustache» معتقد است سطح فعلی BTC آخرین شانس معامله‌گران در سال ۲۰۲۳ برای خرید آن در کف قیمت است.

Moustache وضعیت فعلی بیت کوین را با وضعیت آن در سال ۲۰۲۰ مقایسه کرد و روی شباهت شاخص قدرت نسبی (RSI) آن تاکید کرده است. او در این باره گفت:

بیت کوین ۲۰۲۰ در مقایسه با بیت کوین ۲۰۲۳

جذاب نیست؟

شاید آخرین فرصت خرید بیت کوین در کف قیمتی در سال ۲۰۲۳ باشد.

توییت Moustache
توییت Moustache – منبع: پلتفرم اکس

او هم به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای به عنوان حمایت BTC اشاره کرده است. Moustache با انتشار نمودار زیر و بررسی ساختار کلی بیت کوین تاکید کرد:

۹۵٪ از معامله‌گران منتظر قیمت‌های پایین‌تر می‌مانند که هرگز اتفاق نمی‌افتد.

نمودار کلی بیت کوین
نمودار کلی بیت کوین – منبع: توییت Moustache

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا