اخبار خارجی

طرح EIP-1559 در شبکه پالیگان اجرا شد

در ساعات اولیه امروز ۲۸ دی با تأیید بلاک شماره ۲۳٬۸۵۰٬۰۰۰ به‌روز رسانی EIP-1559 شبکه پالیگان اجرا شد و به موجب آن تغییراتی در مکانیسم محاسبه کارمزد تراکنش‌ها ایجاد می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از وبلاگ پالیگان، پروپوزال EIP-1559 متعلق به هارد فورک لندن مکانیسم جدیدی را برای کارمزد تراکنش‌های پالیگان ارائه می‌دهد که به موجب آن محاسبه کارمزدها از حالت مزایده‌ای قبلی تغییر می‌کند و به جای آن کارمزد تراکنش‌ها به ۲ بخش کارمزد مبنا (Base Fee) و کارمزد مخصوص ماینرها (priority fee) تقسیم خواهد شد.

بر اساس این مکانیسم کارمزد مبنا در هر بلاک مقدار ثابتی بوده و بر اساس داده‌های بلاک قبلی (میزان شلوغی شبکه) تعیین می‌شود. به این صورت که اگر در زمان تشکیل هر بلاک بیش از ۵۰٪ از ظرفیت بلاک به تراکنش‌ها اختصاص پیدا کرد، شبکه را شلوغ تلقی خواهیم کرد و بیس فی در بلاک بعدی افزایش خواهد یافت و برعکس. کارمزد مبنا در نهایت سوزانده خواهد شد. مزیت اصلی این مکانیسم پرهیز از کارمزدهای نجومی در زمان شلوغی شبکه و سهولت تخمین میزان هزینه کارمزدها (به دلیل بیس فی ثابت) است.

بر اساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰)، پالیگان طرح EIP1559 را در شبکه آزمایشی بمبئی (Mumbai)، به‌صورت آزمایشی پیاده‌سازی کرد تا به پیروی از اتریوم، سوزاندن توکن بومی خود MATIC، و بهینه‌سازی مکانیزم کارمزدها را به شبکه‌اش اضافه کند. به گفته تیم پالیگان از آنجا که هزینه گس تراکنش‌ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، این تغییرات باعث پایین آمدن کارمزد تراکنش‌ها نمی‌شود و تنها به کاربران کمک می‌کند تا تخمین بهتری از هزینه کارمزدها داشته باشند و از پرداخت مبالغ اضافی خودداری کنند.

پس از این ارتقاء قرار است مکانیسم سوزاندن توکن MATIC به صورت ۲ مرحله‌ای انجام شود که با شبکه پالیگان شروع می‌شود و در بلاکچین اتریوم خاتمه می‌یابد. پالیگان قرار است سامانه‌ای را برای مشاهده زنده پروسه سوزاندن توکن‌ها در دسترس کاربران قرار دهد.

سامانه مانیتورینگ توکن‌سوزی پالیگان
سامانه مانیتورینگ توکن‌سوزی پالیگان

مطابق محاسبات انجام شده، این طرح موجب کاهش ۰.۲۷٪ عرضه توکن‌های MATIC در سال می‌شود. در حال حاضر از میزان کل ۱۰ میلیارد واحد توکن متیک حدود ۶.۸ میلیارد واحد آن در گردش است.

اگر اکنون به پالیگان اسکن مراجعه کنید، خواهید دید که در بلاک‌های جدید، اطلاعات میزان متیک سوزانده شده نیز در جزییات هر بلاک به صورت زیر نیز نمایش داده می‌شود.

توکن سوزی متیک بعد از هارد فورک لندن پالیگان

برخی از کاربران در بخش نظرات توییتر پالیگان اذعان داشته‌اند که برای انجام تراکنش‌ها در متامسک با مشکل مواجه شده‌اند. تیم پشتیبانی متامسک نیز در جواب خاطر نشان کرده است که هرگونه مشکل مرتبط با کیف پول پالیگان در متامسک را با پشتیبانی آنها در ارتباط بگذارند. کاربرانی که مشکل مشابهی داشته‌اند پس از مدتی اعلام کردند که مشکل تراکنش آنها برطرف شده است.

یکی دیگر از گزارش‌های منتشر شده، اختلال در بریج پالیگان است که به نظر می‌رسد برخی کاربران در استفاده از این بریج با مشکل مواجه شده‌اند. با توجه به اطلاعات سایت پالیگان اسکن به نظر می‌رسد چند ساعت قبل از این به‌روز رسانی هیچ تراکنشی در آن پردازش نشده است.

منبع
blog.polygon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا