اخبار خارجی

فدرال رزرو بار دیگر بر خطرات ناشی از استیبل کوین‌ها تاکید کرد

دیشب گزارش ۶ ماهه فدرال رزرو منتشر شد و مجددا درباره خطرات استیبل کوین‌ها هشدار داده شد. گزارش ۶ ماهه فدرال رزرو دقیقا در همان روزی منتشر شده است که قیمت استیبل کوین UST به کمتر از ۰.۶۱ دلار کاهش یافت.

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از کوین دسک، دولت آمریکا هم‌چنان استیبل کوین‌ها را به عنوان تهدیدی برای ثبات سیستم مالی در نظر می‌گیرد. فدرال رزرو و مدیر ارزش خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کردند که این رمزارزها می‌توانند تجربه‌های خطرناکی را برای مشتریان رقم بزنند.

همزمان با اینکه مقامات و مسئولان دولت آمریکا، نگرانی و شک خود درباره حوزه استیبل کوین‌ها را ابراز کرده‌اند، استیبل کوین terraUSD (UST) که به منظور ثبات قیمت خود به سوزاندن و صدور توکن LUNA می‌پردازد، برای بار دوم در سه روز اخیر، ارزش دلاری خود را از دست داد. قیمت UST که یکی از استیبل کوین‌های موجود در بازار رمزارز است، در ساعاتی از روز دوشنبه به کمتر از ۰.۶۱ دلار کاهش یافت.

در «گزارش ثبات مالی» فدرال رزرو هشدار داده شده است که خطر بازخرید (redemption) ناگهانی استیبل کوین‌ همانند خطر ریزش سرمایه در صندوق‌های بازار پول است.

بخشی از این گزارش در خصوص ارزیابی خطرات و تهدیدهای ثبات سیستم مالی و اقتصادی آمریکا است که همانند گزارش ماه نوامبر (آبان) در آن درباره خطر استیبل کوین‌ها هشدار داده شده است.

در این گزارش آمده است که با توجه به عدم شفافیت در رابطه با خطرات و نقدینگی دارایی‌هایی که پشتوانه استیبل کوین‌ها هستند، آسیب‌پذیری‌های مذکور افزایش می‌یابند. این گزارش هم‌چنین خاطرنشان کرده است که بیش از ۸۰٪ فعالیت این بازار متعلق به ۳ استیبل کوین تتر (USDT)، USDC و BUSD است.

در گزارش فدرال رزرو به نکته جدیدی اشاره شده است که افزایش استفاده از استیبل کوین‌ها می‌تواند نوسان قیمت سایر رمزارزها را تشدید کند.

نلی لیانگ (Nellie Liang) معاون بخش امور مالی داخلی وزارت خزانه‌داری آمریکا و رییس کمیته وزارت خزانه‌داری در خصوص تعیین نحوه نظارت دولت فدرال بر دارایی‌های دیجیتالی، درباره استیبل کوین‌ها گفته است:

در صورتی که ارزش دارایی‌های پشتوانه استیبل کوین‌ها به طور ناگهانی کاهش یابد، استیبل کوین‌ها پتانسیل این را دارند که روندهای بی‌ثبات‌سازی امور مالی و اقتصادی را ایجاد کنند. استیبل کوین‌ها می‌توانند خطرات جدیدی در ارتباط با فناوری دفترکل توزیع‌شده را به همراه داشته باشند.

قانونگذاران آمریکا نظیر گری گنسلر، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار، در اظهار نظرهایی استیبل کوین‌ها را به صندوق‌های بازار پول تشبیه کرده‌اند. سرمایه‌گذاران در بازارهای پول معتقد بودند که می‌توانند از هر دلاری که سرمایه‌گذاری کرده‌اند، یک دلار از این صندوق برداشت کنند. در فروپاشی اقتصادی سال ۲۰۰۸، با کاهش قیمت هر سهم صندوق ذخیره اصلی از یک به ۰.۹۷ دلار، کل صنعت مذکور دچار نوسان شدید شد و دولت برای بازگرداندن سرمایه‌ها وارد میدان شد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا