اخبار خارجی

استیبل کوین ترا به ۶۰ سنت رسید؛ علت ریزش قیمت UST و لونا چیست؟

استیبل کوین الگوریتمی ترا (UST) برای دومین بار در سه روز گذشته ارزش یک دلاری خود را از دست داد و تا ۰.۶۰ دلار سقوط کرد. همزمان لونا، توکن اصلی شبکه ترا نیز بیش از ۶۰٪ از ارزش خود را از دست داد و به ۲۳.۵۰ دلار رسید. در حال حاضر این رمزارزها تا حدی ارزش خود را بازیابی کرده‌اند اما با سبقت گرفتن ارزش کل بازار UST از LUNA، برخی اعتقاد دارند که پشتوانه این استیبل کوین در حال از بین رفتن است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، اکانت رسمی بنیاد لونا در پی کاهش ارزش استیبل کوین UST در توییتی اشاره کرد که تعداد ۲۸,۲۰۵ واحد دیگر بیت کوین خریده است و از آن برای خرید این استیبل کوین و بازیابی ارزش آن استفاده خواهد کرد.

با مراجعه به آدرس ذخایر بیت کوین بنیاد لونا مشاهده می‌کنیم که موجودی ۴۲,۵۳۰ BTC این کیف پول دیشب به آدرس ناشناسی فرستاده شده است. این آدرس ناشناس این موجودی را به ۲ بخش ۳۰,۰۰۰ و ۱۲,۵۳۰ BTC تقسیم کرده است و طی ۲ تراکنش یکی از آن‌ها را به آدرس ناشناس دیگری و بخش ۳۰,۰۰۰ BTC آن را به صرافی OKEX منتقل کرده است. چند ساعت بعد موجودی ۲۸,۲۰۵ بیت کوین به کیف پول بنیاد لونا واریز شده است که این بنیاد از آن تحت عنوان خرید جدید خود نام برده است. این موجودی ۵ ساعت پس از این واریز، به آدرس صرافی بایننس واریز شده است.

بیت کوین خیداری شده توسط بنیاد لونا منبع: اوکی لینک
بیت کوین خیداری شده توسط بنیاد لونا منبع: اوکی لینک

با این تراکنش‌ها اکنون موجودی این کیف پول بنیاد لونا به صفر رسیده است. با این حمایت انجام شده از سمت بنیاد لونا، اکنون ارزش UST تا حد زیادی بازیابی شده است و به ۰.۹۴ دلار رسیده است.

نمودار قیمت UST منبع : میهن بلاکچین
نمودار قیمت UST منبع: میهن بلاکچین

بیت کوین هم در کنار لونا و UST روز گذشته سقوط کرد و با ۱۰٪ افت، به پایین‌ترین قیمت خود از جولای (تیر) ۲۰۲۱ رسید و همین موضوع باعث شد تا بسیاری تلاش‌های بنیاد لونا برای حفظ قیمت استیبل کوین خود را عامل این افت قیمت بدانند.

در کنار حامیان استیبل کوین UST، بسیاری از منتقدان قدیمی شروع به انتقاد کردند و حتی برخی با مقایسه استیبل کوین ترا و آیرن فایننس (IRON Finance) که در سال گذشته ارزش آن به صفر رسید، پایانی تاریک را برای UST پیش‌بینی کردند.

توییت لین آلدن

علیرغم نگرانی‌ها اما بنیاد لونا همچنان به استیبل کوین خود اطمینان دارد. خوزه ماریا ماسدو (Jose Maria Macedo) یکی از اعضای شورای بنیاد لونا در این رابطه گفت:

هنوز هم ذخایر کافی برای حفظ قیمت وجود دارد.

UST، استیبل کوینی الگوریتمی است که با استفاده از توکن لونا، نظریه بازی (Game Theory) و مجموعه‌ای از مکانیسم‌های توکن سوزی مبتنی بر بلاکچین، قیمت یک دلاری خود را حفظ می‌کند. در شرایط ایده‌آل، این مکانیسم‌ها قرار است اطمینان حاصل کنند که معامله‌گران همواره می‌توانند یک دلار از UST را با یک دلار لونا مبادله نمایند. در این مکانیسم به ازای هر UST که در شبکه صادر می‌شود، بر اساس یک مکانیسم توکن سوزی پویا، یک واحد LUNA از گردش خارج می‌شود و بالعکس، به ازای هر UST سوزانده شده، یک واحد LUNA به شبکه وارد می‌شود. قیمت لونا ثابت نیست و نوعی سپر در مقابل نوسانات قیمت استیبل کوین ترا به شمار می‌رود.

استیبل کوین‌های متمرکزی چون تتر و USDC با پشتوانه‌های فیزیکی خود بخش اصلی از اکوسیستم دیفای را تشکیل می‌دهند. با این حال، استیبل کوین غیرمتمرکز ترا بدون وابستگی به هیچ نهاد متمرکزی به میدان آمد تا این انحصار را بشکند.

ترا معتقد است استیبل کوین الگوریتمی‌اش، قدرت را از نهادهای متمرکز و سیاست‌های پولی شکست خورده جدا می‌کند. با این حال، منتقدان و افراد شکاک به این استیبل کوین معتقدند کل این پروژه یک طرح پانزی است و توسط میم‌ها، اصول دروغین و نهنگ‌ها تقویت شده است.

سقوط قیمت UST می‌تواند سیگنال خطر را در کل اکوسیستم دیفای پخش کند و زنگ خطری برای قانون‌گذاران باشد.

مشکل از کجا شروع شد؟

مشکلات استیبل کوین ترا اوایل هفته جاری آغاز شد به طوری که فروش شدید UST و همچنین برداشت‌های ناگهانی آن از پروتکل انکر باعث شد برای مدت کوتاهی قیمت این استیبل کوین به ۰.۹۸۵ دلار کاهش یابد.

جالب است بدانید تا جمعه گذشته، ۷۵٪ از کل UST در حال گردش در پروتکل انکر سپرده‌گذاری شده بود. این پروتکل پیش‌تر از این به صورت ثابت بازدهی ۱۹.۴٪ در ازای سپرده‌ها به کاربران ارائه می‌داد. اتفاق دیشب و روز شنبه منجر به ایجاد پدیده‌ای به نام گرداب مرگ (Death Spiral) البته به شکلی خفیف شد. در طول این رویداد‌، میزان تقاضای آتی برای استیبل کوین‌ UST ضعیف می‌شود و این امر به کاهش قیمت دارایی ذخیره لونا‌ منجر می‌شود و در هر مرحله به خاطر ترس ایجاد شده، میزان فروش در هر ۲ سمت افزایش می‌یابد و سیستم ضعیف‌تر می‌شود. در نهایت، میزان اعتماد درون سیستم به حدی کم می‌شود که می‌تواند به فروپاشی کل سیستم منجر شود.

میزان سپرده‌های UST در پروتکل انکر در طول ۷۲ ساعت گذشته و سقوط قیمت این استیبل کوین، از ۱۴ میلیارد دلار به حدود ۷ میلیارد دلار کاهش یافته است.

برآیند ورودی UST به پروتکل انکر منبع: ترا
برآیند ورودی UST به پروتکل انکر منبع: ترا

استیبل کوین ترا به طور قابل توجهی توسط پروتکل انکر حمایت می‌شود و همین باعث شده تا صدای منتقدان در بیاید. به گفته آن‌ها، بازدهی پروتکل انکر به طور مصنوعی توسط سازندگان ترا و همچنین حامیان آنها نظیر Jump Crypto و Three Arrows Capital کنترل می‌شود.

منتقدان معتقدند با گذشت زمان، بازدهی پروتکل انکر کاهش می‌یابد و همین باعث می‌شود تا کاربران انگیزه کافی را برای سپرده‌گذاری UST در این پلتفرم نداشته باشند. در حقیقت کاربردهای بسیار کم استیبل کوین UST و محدود بودن استفاده آن به پروتکل انکر باعث شده تا دردسرهای بسیاری برای این استیبل کوین نوپا ایجاد شود.

برای رفع این انتقادات، دو کوان، مدیرعامل شرکت ترا فورم لبز تصمیم گرفت تا با خرید بیت کوین، نوعی پشتوانه جزئی برای UST ایجاد کند. البته ذخایر بیت کوین هیچ ارتباط مشخصی با قرارداد هوشمندی که استیبل کوین ترا را تامین می‌کند ندارد.

همانطور که گزارش دادیم، روز دوشنبه بنیاد لونا اعلام کرد برای اولین بار بخشی از این ذخایر را به سرمایه‌گذاران وام می‌دهد تا با استفاده از آنها در پلتفرم‌هایی چون بایننس و کرو، به نوعی به حفظ قیمت دلاری استیبل کوین UST کمک شود.

در حالی که ماسدو، عضو شورای بنیاد لونا معتقد است پشتوانه کافی برای استیبل کوین ترا وجود دارد، بسیاری دیدگاه دیگری دارند. به گفته کوین گالوا، مدیر یکی از صندوق‌های پوشش ریسک و همچنین یکی از منتقدین پروژه ترا، این پروژه به سختی یک روز با سیاست دفاعی ۷۵۰ میلیون دلاری خود دوام خواهد آورد.

وی افزود:

در این مرحله ترا باید اجازه دهد یا لونا با سیاست تبدیل UST به لونا از بین برود و یا استیبل کوین UST کاهش یابد. در هر صورت یا هولدرهای UST و یا هولدرهای لونا متضرر خواهند شد.

سقوط لونا؛ آیا UST بدون پشتوانه شده است؟

قیمت لونا همزمان با این اتفاقات با ۶۰٪ ریزش تا ۲۳.۵ دلار سقوط کرد. در حال حاضر، با تحولات قیمتی روز گذشته، ارزش بازار لونا از استیبل کوین UST کمتر شده است که به نوعی کل مکانیسم تثبیت‌کننده قیمت UST را به خطر می‌اندازد چراکه این استیبل کوین بر این اساس ساخته شده که یک دلار UST همواره می‌تواند با یک دلار لونا معاوضه شود و این در شرایطی است که ارزش کل بازار لونا در حال حاضر جوابگوی این اتفاق نیست.

در طول روز گذشته، دو کوان، بنیانگذار کره‌ای ترا به طور غیرعادی سکوت و تنها به توییت یک جمله اکتفا کرد:

در حال استقرار سرمایه بیشتریم؛ همچنان ثابت قدمیم

توییت دو کوان

در این میان سرمایه‌گذاران خرد اما ساکت ننشستند و بسیاری در رابطه با سقوط احتمالی ترا سخن گفتند. یکی از اعضای انجمن ۳۱،۰۰۰ نفری ترا در دیسکورد از کاهش قیمت اخیر به عنوان مانعی بزرگ برای جلوگیری از پذیرش مفهوم تمرکززدایی پروژه ترا و استیبل کوین UST یاد کرد.

در واکنش به انتقادات کاربران دیسکورد ترا، ناظران این کانال آن را در حالت slow mode قرار دادند.

اما ساعاتی قبل صرافی بایننس اعلام کرد به دلیل شرایط ناپایدار اکوسیستم ترا و حجم بالای درخواست برداشت UST و LUNA، امکان برداشت را برای این ۲ رمزارز تا اطلاع ثانوی و پایدار شدن شبکه تعلیق کرد.

  • آیا سرمایه‌گذاری در اکوسیستم ترا (مانند سپرده‌گذاری در پروتکل انکر) امن است؟

مکانیسم حاکم بر این اکوسیستم همواره با انتقاداتی رو به رو بوده است اما نرخ بازده بالای پروتکل انکر سرمایه زیادی را به این پلتفرم جذب کرد. با اتفاقات پیش آمده در این هفته به خصوص پیشی گرفتن مارکت کپ UST از لونا، سرمایه‌گذاری در این پلتفرم بیش از هر زمان دیگری خطرناک شده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا