مقالات

محبوب ترین ارزهای دیجیتال کدام یک هستند؟

ارزهای دیجیتال تنها انتظارات دنیا را در حوزه پول تغییر نداده اند. آنها از زمان استخراج اولین بلاک بیت کوین در سال ۲۰۰۹، در فضای خود رشد کرده اند. از آن زمان، هزاران ارز دیجیتال منحصر به فرد به وجود آمده است که در میان آنها، هنوز بیت کوین محبوب ترین می باشد.

در واقع، اخیرا طبق یک نظرسنجی ۸ درصد از جمعیت آمریکا در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده و از این ۸ درصد، ۵.۱۵ درصد در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند.

می خواهید بدانید چرا بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال بوده و ارزهای دیگر به دنبال آن هستند؟ این مقاله را مطالعه کنید تا پاسخ سوال های خود را بیابید.

بیت کوین

حدود یک دهه از گسترش ارزها به فضای دیجیتال توسط بیت کوین می گذرد. از آن زمان، بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال در دنیا مانده است.

با بیت کوین، کاربران به راحتی پول را از یک کیف پول دیجیتال به کیف پول دیجیتال دیگری انتقال می دهند. سپس هر تراکنش توسط کاربران دیگر تایید شده و بر روی دفترکل عمومی به نام بلاک چین ضبط می شود.

تعدادی از عوامل کلیدی که منجر به محبوبیت بیت کوین شده اند، شامل موارد زیر می باشند:

 • با وجود نوسان، قیمتش بالاست. در زمان نگارش مطلب، یک بیت کوین قیمتی برابر با 4931 دلار آمریکا دارد که با اختلاف نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر بالاتر می باشد.
 • شرکت های بزرگ در حال پذیرش بیت کوین هستند. این شرکت ها شامل مایکروسافت، com و غیره می شود.
 • انجام تنظیمات بیت کوین، بسیار ساده است. بیت کوین توسط مهم ترین صرافی ها و پلتفرم های کیف پول دیجیتال مانند کوین بِیس پشتیبانی می شود. این باعث می شود ورود به این بازی راحت تر شود.
 • سرمایه گذاران سالهاست که از بیت کوین حمایت می کنند. بیت کوین از تمام ارزهای دیجیتال عمر بیشتری دارد. این باعث شد که بتواند سرمایه گذاران اولیه زیادی به خود جذب کند.

بیت کوین همچنین بیشترین ارزش بازار را در میان ارزهای دیجیتال دارد که معمولا مورد توجه سرمایه گذاران است. ارزش بازار از طریق ضرب موجودی کنونی ارز در قیمت کنونی به دست می آید. این به عنوان موجودی در حال گردش ارز بوده و مشخص می کند آیا سرمایه گذاری در این ارز ریسک به همراه دارد یا خیر. ارزش بازار بالا معمولا به معنی ریسک کمتر است، چرا که در این صورت تعداد کاربران بیشتر است. به همین دلیل بیت کوین به عنوان انتخابی بهتر نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر دیده می شود.

اتریوم

در کنار بیت کوین، یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب، اتریوم است. این ارز از بلاک چینی مشابه بیت کوین استفاده می کند ولی ارز آن متفاوت است. ارز اتریوم، اتر نام دارد که همانند بیت کوین، توسط شبکه ای باز از کاربران مدیریت می شود.

جایی که اتریوم فاصله ی خود را از بیت کوین زیاد می کند، قراردادهای هوشمند است. این قراردادها، قراردادهای دیجیتالی هستند که تنها پس از فراهم کردن یک سری شرایط، به کاربران پرداخت انجام می دهند. مزایای قرادادهای هوشمند عموما به شرح زیر است:

 • حذف اشخاص ثالث از تراکنش ها. برای مثال، یک قرارداد هوشمند برای خانه تان دارید. در یک تراکنش سنتی، به یک دلال برای کمک به انجام کارهای اداری و انجام تراکنش ها نیاز است. یک قرارداد هوشمند اما، بدون دخالت کسی، مالکیت خانه را به خریدار منتقل می کند. همچنین نیاز به پرداخت هزینه به شخص ثالث، همانطور که به دلال می پردازید، نخواهد بود.
 • تراکنش های سریع. شما نیازی به صبر برای انجام کارهای اداری نخواهید داشت. قراردادهای هوشمند ساده و سریعتر می باشند. همه ی کارها بصورت آنلاین انجام می شوند. در واقع، از حجم عظیمی از کارهای اداری دوری خواهید کرد.
 • تراکنش ها توسط صدها کاربر دیگر تایید می شوند. در کنار تایید شدن تراکنش ها، آنها رمزنگاری شده و بر روی دفتر کل عمومی نیز ذخیره می شوند. این کمک می کند تا تاریخچه ای مستند از تراکنش های شما جمع آوری شود که نهایتا به امن نگه داشتن آن کمک می کند.

ریپل (XRP)

اکثر ارزهای دیجیتال به سرعت بالایشان انجام تراکنش ها افتخار می کنند. اما ریپل، و توکن دیجیتال آن، XRP، تراکنش های سریع یکی از اجزای اصلی هویت آن می باشد. در واقع، ریپل تراکنش ها را در کمتر از 4 ثانیه تراکنش ا را انجام می دهد. این را می توان با اتریوم با 2 دقیقه، و بیت کوین با 1 ساعت مقایسه کرد. انجام تراکنش ها برای ارزهای سنتی ممکن است روزها به طول بی انجامد.

ریپل با ایجاد پلتفرمی برای بانک ها و دیگر ارائه دهندگان خدمات پرداخت برای ارسال پول به سراسر دنیا کار می کند. XRP را می توان با هر ارزی مبادله کرد. برای مثال می توان در مبادلات به دلار یا یورو از آن استفاده کرد. توانایی ارسال پول به سراسر دنیا در چند ثانیه، به بانک ها و موسسات مالی اجازه می دهد تا به بازارهای جدیدی دست پیدا کنند. هر چه دسترسی بیشتری داشته باشند، مشتریانشان نیز بیشتر خواهد شد.

تعداد دیگر از ویژگی های XRP ریپل که باعث محبوبیت آن شده است به قرار زیر می باشد:

 • گزینه ای به صرفه برای انتقال پول. شما می توانید در چند ثانیه و بدون پرداخت کارمزد تراکنش های خارجی سنگین پول ارسال کنید.
 • حمایت سرمایه گذارانی بزرگ. برای مثال Accenture و Google Ventures در ریپل سرمایه گذاری کرده اند.
 • مقیاس پذیری بالا. مقیاس پذیری بالا به معنی سرعت بیشتر تراکنش ها می باشد که به منظور رقابت جهانی برای اررزهای دیجیتال ضروری می باشد. ریپل می تواند تا 1500 تراکنش را در ثانیه انجام دهد، یعنی بیش از هر ارز دیجیتال دیگری.

لایت کوین

لایت کوین و بیت کوین بجز کلمه ی کوین در نامشان، شباهت های بیشتری دارند: لایت کوین دارای یک بلاک چین، دفتر کل عمومی و ماینر می باشد که تراکنش ها را تایید می کنند. اما سه ویژگی کلیدی لایت کوین را متفاوت می سازد. این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

 • سرعت پردازش. لایت کوین تراکنش ها را سریعتر از بیت کوین پردازش می کند. در واقع، لایت کوین تراکنش ها را در 2.5 دقیقه پردازش می کند در حالی که همین کار برای بیت کوین ممکن است تا 10 دقیقه به طول بی انجامد.
 • موجودی بیشتر ارز. تعداد کوین های لایت کوین در مجموع ۸4 میلیون است، که این رقم برای بیت کوین 21 میلیون می باشد.
 • الگوریتم های ساده تر. در مقایسه با بیت کوین، گشودن الگوریتم های لایت کوین بسیار ساده تر است. این می تواند حل تراکنش های استخراج را ساده تر کرده و همچنین ماینرها بر خلاف بیت کوین، نیاز آنچنانی به تجهیزات برای حل آنها نخواهند داشت.

بیت کوین کش

با اینکه بیت کوین محبوب ترین ارز دیجیتال می باشد، بدین معنی نیست که بی نقص است. در واقع، هم خانواده ی آن، بیت کوین کش، به منظور کمک به مقیاس پذیری بیت کوین که بر سرعت تراکنش ها تاثیرگذار است، خلق شد. این باعث افزایش محبوبیت بیت کوین کش شد.

به منظور کمک به سرعت تراکنش ها، بیت کوین کش سایز هر بلاک را از 1 مگابایت به ۸ مگابایت افزایش داد. هر بلاک نشان دهنده ی لیستی از تراکنش هاست که نیاز به تایید دارند. افزایش سایز هر بلاک، توانایی تایید تراکنش های بیشتری در هر زمان را می دهد.

افزایش تعداد تراکنش های پردازش شده به بیت کوین کش کمک می کند تا بتواند با شرکت های بزرگتر مانند پی پال و ویزا رقابت کند. به علاوه، بیت کوین به دنبال کاهش کارمزد تراکنش ها نیز می باشد.

با وجود تمام ارزهای دیجیتال موجود، از کجا می فهمید که از کدام استفاده کنید؟ بهترین راه برای تشخیص محبوبیت یک ارز دیجیتال، نگاه به ارزش بازار آن است که به شما موجودی در حال گردش جهانی آن را نشان می دهد. پس از آن می توانید در مورد ویژگی هایی که در مورد تراکنش های آینده تان منطقی به نظر می آید، تحقیق کنید. برای مثال، آیا قراردادهای هوشمند به کار شما می آید؟ اگر بله، می توانید از اتریوم استفاده کنید. برای پردازش فوق سریع، ریپل بهترین انتخاب است.

صرف نظر از اینکه به دنبال چه هستید، به نظر می آید ارزهای دیجیتال فعلا جایی نمی روند. بلکه برعکس، ممکن ارز آینده باشند.

منبع
sba.thehartford

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا