تحلیل آنچینتحلیل تکنیکالتحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال، آنچین و تکنیکال اینجکتیو؛ آیا INJ ارزش خرید دارد؟

اینجکتیو (Injective) که پیش‌تر با نام اینجکتیو پروتکل شناخته می‌شد، یکی از بلاکچین‌های لایه یک محبوب است که با هدف توسعه اپلیکیشن‌های وب ۳ طراحی شده است. این بلاکچین مبتنی بر کیت توسعه شبکه کازمس است و از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر تندرمیت استفاده می‌کند. اینجکتیو توسط بایننس لبز معرفی شده و به همین خاطر مورد علاقه سرمایه‌گذاران کریپتو است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در ماه‌های اخیر و همزمان با بازگشت رونق به بازار رمزارزها، بار دیگر نام اینجکتیو و توکن INJ در فضای کریپتو و کامیونیتی فارسی‌ رمزارزها بر سر زبان‌ها افتاده است. اما آیا اینجکتیو آنقدر که نام و آوازه‌اش این روزها شنیده می‌شود مستعد رشد است؟ آیا توکن INJ همچنان به افزایش قیمت ادامه می‌دهد؟ اهداف قیمتی INJ در ماه‌های آتی کجاست؟

در این مطلب از سری مطالب تحلیلی میهن بلاکچین، پروژه اینجکتیو را از دریچه فاندامنتال و آنچین بررسی می‌کنیم و در نهایت، تحلیل تکنیکال توکن INJ را زیر ذره‌بین می‌بریم. توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

نگاهی کلی به پروژه اینجکتیو

شبکه اینجکتیو چیست
منبع: blog.injective.com

اینجکتیو یک بلاکچین لایه یک با ماژول‌های مجزاست که با استفاده از کیت توسعه کازمس ساخته شده است. این بلاکچین از نوع خاصی از الگوریتم اثبات سهام به نام تندرمینت استفاده می‌کند. اکوسیستم اینجکتیو متشکل از اپلیکیشن‌های مختلف غیرمتمرکزی است که می‌توانند با شبکه‌های سازگار با IBC از جمله اتریوم، مون بیم، کازمس هاب، سولانا و آوالانچ تعامل داشته باشند.

اینجکتیو ۲۵۰۰ تراکنش را در ثانیه پردازش می‌کند که نسبت به بیت کوین (۷ تراکنش) و اتریوم (۱۴ تراکنش) بسیار بالاتر است. تراکنش‌ها در شبکه اینجکتیو تقریبا آنی تایید می‌شوند و مدت زمان ایجاد بلاک در این شبکه ۱۱ ثانیه است. در حقیقت پارامترهای قوی شبکه اینجکتیو و کارمزد پایین تراکنش‌های آن باعث شده تا این بلاکچین لایه ۱ به یکی از شبکه‌های محبوب سرمایه‌گذاران تبدیل شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اینجکتیو، مکانیسم بازخرید و توکن سوزی این شبکه بلاکچینی است. طی این مکانیسم هر هفته ۶۰٪ از کارمزدهای دریافت شده در بلاکچین اینجکتیو سوزانده می‌شود و ۴۰٪ باقیمانده به توسعه‌دهندگانی که در این بلاکچین برنامه غیرمتمرکز می‌سازند اختصاص داده می‌شود. مکانیسم توکن‌سوزی اینجکتیو باعث می‌شود یک سیستم ضد تورمی ایجاد شده و به مرور زمان توکن INJ کمیاب‌تر شود. این سازوکار تاحدودی مشابه با توکن سوزی شبکه اتریوم است.

INJ توکن حاکمیتی شبکه اینجکتیو است که در شبکه‌های اتریوم، ‌‌BNB اسمارت چین و کازمس قرار دارد. حداکثر تعداد توکن اینجکتیو ۱۰۰ میلیون واحد تعیین شده که بر اساس برنامه توکنومیک این پروژه به شکل زیر توزیع شده است:

توکنومیک اینجکتیو
منبع:‌ CoinMarketCap
  • ۹٪ در لانچ‌پد بایننس به فروش رسید.
  • ۶٪ در فروش اولیه قبل از عرضه در صرافی‌ها فروخته شد.
  • ۱۶.۶۷٪ در فروش خصوصی به فروش رسید.
  • ۲۰٪ متعلق به تیم آن است.
  • ۲٪ برای تبلیغات مصرف می‌شود.
  • ۳۶.۳۳٪ از آن برای رشد اکوسیستم به کار برده می‌شود.
  • ۱۰٪ از آن صرف رشد جامعه اینجکتیو خواهد شد.

از جمله سرمایه‌گذاران بزرگ پروژه اینجکتیو می‌توان به شرکت‌های پنترا کپیتال، بایننس لبز، بلاک تاور و AU21 Capital اشاره کرد.

چرا باید به اینجکتیو امیدوار بود؟

اینجکتیو مدعی است اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای را با هوش مصنوعی تلفیق کرده و نوآوری جدیدی را برای کاربران به ارمغان آورده است. بر اساس داده‌های دیفای لاما، در حال حاضر ۱۷.۶۳ میلیون دلار در قراردادهای هوشمند شبکه اینجکتیو قفل شده است. با توجه به نمودار زیر، به نظر می‌رسد TVL اینجکتیو دوباره گارد صعودی به خود گرفته است. احتمال می‌رود در ادامه TVL این شبکه مجددا سقف ۲۶.۲۶ میلیون دلاری خود در ماه می را آزمایش کند.

ارزش کل قفل شده در قراردادهای هوشمند شبکه اینجکتیو - منبع: defillama
ارزش کل قفل شده در قراردادهای هوشمند شبکه اینجکتیو – منبع: defillama

اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که در بستر شبکه اینجکتیو ساخته شده‌اند، می‌توانند از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای بهبود کارایی بازار و بهینه‌سازی بیشتر استفاده کنند. بنابراین با توجه به ترند شدن هوش مصنوعی در چند ماه اخیر، انتظار می‌رود رشد اینجکتیو ادامه‌دار باشد. همچنین، اینجکتیو مدعی است نخستین شبکه بلاکچینی است که از قابلیت «قراردادهای هوشمند با اجرای خودکار» با هدف افزایش کارایی استفاده می‌کند که وجه تمایز آن نسبت به سایر پروژه‌ها محسوب می‌شود.

علاوه بر بحث هوش مصنوعی، توسعه بلاکچین اینجکتیو همچنان ادامه دارد. اگر سری به انجمن حاکمیتی این پروژه بزنیم، می‌بینیم در ماه دسامبر ۳ پروپوزال مختلف تصویب شده و ۲ پروپوزال دیگر نیز تا انتهای این ماه به رای‌گیری گذاشته خواهد شد.

فارغ از تمام موارد بالا، اساسا ارزش یک ارز دیجیتال را میزان تقاضا برای آن تعیین می‌کند و هرچه تقاضا بالاتر رود، قیمت نیز افزایش می‌یابد. به دنبال ایردراپ‌های مختلف چند ماه اخیر در شبکه سولانا، پروژه‌های مختلفی در بلاکچین اینجکتیو نیز تصمیم گرفته‌اند برای کاربران خود ایردراپ برگزار کنند؛ اتفاقی که باعث شده است توجه بسیاری از علاقه‌مندان به دریافت ایردراپ و ارز دیجیتال رایگان به این شبکه بلاکچینی جلب شود و نام اینجکتیو بر سر زبان‌ها بیفتد.

بررسی آنچین Injective

اکنون که نگاهی کلی به پروژه اینجکتیو انداختیم و دلایل امیدواری به این بلاکچین لایه ۱ را بررسی کردیم، بهتر است پارامترهای مختلف این شبکه را از پنجره دیتای آنچین زیر ذره‌بین ببریم.

بررسی وضعیت هولدرهای اینجکتیو

همانطور که گفتیم، حداکثر تعداد عرضه توکن INJ، صد میلیون واحد تعیین شده که تاکنون ۸۳ میلیون واحد آن عرضه شده است.

نمودار زیر نشان می‌دهد در حال حاضر، ۸۶٪ از هولدرهای اینجکتیو در سود و ۱۴٪ دیگر در وضعیت سر به سر قرار گرفته‌اند. این یعنی با رشد قابل توجه اخیر INJ، در حال حاضر تنها تعداد ناچیزی از هولدرها در ضرر هستند.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

نسبت نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران اینجکتیو در تصویر زیر به نمایش درآمده است. نهنگ‌ها کیف پول‌هایی هستند که بیش از ۱٪ و سرمایه‌گذاران (Investors) بین ۰.۱ تا ۱٪ از عرضه در گردش را در اختیار دارند.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

مسئله حائز اهمیتی که هنگام بررسی وضعیت هولدرها در شبکه اینجکتیو به آن برمی‌خوریم، میزان تمرکز توکن‌های INJ است. با توجه به نمودار زیر، در حال حاضر، ۸۵.۶۴٪ از عرضه در اختیار نهنگ‌هاست و ۹.۸۶٪ در اختیار سرمایه‌گذاران شرکتی (سرمایه‌گذاران اولیه یا همکاران استراتژیک) قرار دارد. این یعنی ۹۶٪ از عرضه در اختیار سرمایه‌گذاران بزرگ است. بنابراین، در صورتی که این سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش بگیرند ممکن است شاهد ریزش شدید قیمت باشیم.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

تفکیک هولدرها بر اساس زمان هولد نشان می‌دهد در حال حاضر ۲۷٪ از هولدرها ارز INJ خود را برای بیش از ۱ سال، ۳۱٪ بین ۱ تا ۱۲ ماه و ۴۲٪ کمتر از ۱ ماه نگهداری می‌کنند. این امر نشان می‌دهد با توجه به تب و تاب اخیر در شبکه‌های اجتماعی در مورد اینجکتیو، بخش قابل توجهی از عرضه در اختیار سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت قرار گرفته است که زنگ خطری برای روند آتی است.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

تفکیک هولدرهای INJ بر اساس میزان ارز دیجیتال نگهداری‌شده در آدرس‌ها نیز به شرح زیر است:

تعداد کوینتعداد آدرسچند درصد از کل آدرس‌ها را تشکیل می‌دهند؟تعداد کوین نگه‌داری شده در این آدرس‌هامعادل دلاریچند درصد از عرضه را تشکیل می‌دهند؟
۰ – ۱۱۱.۴۸ هزار۳۹.۶۰٪۱.۱۵ هزار۴۸.۲۳ هزار دلار۰٪
۱ – ۱۰۵.۱۶ هزار۱۷.۸۰٪۲۱.۷۱ هزار۹۱۳.۵۶ هزار دلار۰.۰۲٪
۱۰ – ۱۰۰۷.۶۳ هزار۲۶.۳۰٪۲۸۶.۹۸ هزار۱۲.۰۸ میلیون دلار۰.۲۹٪
۱۰۰ – ۱۰۰۰۴.۰۶ هزار۱۴٪۱.۲ میلیون۵۰.۶۲ میلیون دلار۱.۲۰٪
۱۰۰۰ – ۱۰٬۰۰۰۵۵۳۱.۹۱٪۱.۲۶ میلیون۵۲.۹۶ میلیون دلار۱.۲۶٪
۱۰٬۰۰۰ – ۱۰۰٬۰۰۰۸۲۰.۲۸٪۱.۷۳ میلیون۷۲.۶۴ میلیون دلار۱.۷۳٪
۱۰۰٬۰۰۰ – ۱ میلیون۳۱۰.۱۱٪۸.۸۶ میلیون۳۷۲.۹۱ میلیون دلار۸.۸۶٪
۱ میلیون – ۱۰ میلیون۲۰.۰۱٪۳.۱۸ میلیون۱۳۳.۹۷ میلیون دلار۳.۱۸٪
۱۰ میلیون – ۱۰۰ میلیون۲۰.۰۱٪۸۳.۴۶ میلیون۳.۵۱ میلیارد دلار۸۳.۴۶٪
بیش از ۱۰۰ میلیون۰۰٪۰۰۰٪

وضعیت فعالیت در شبکه اینجکتیو

با افزایش تب و تاب اخیر پیرامون پروژه اینجکتیو در شبکه‌های اجتماعی، در چند ماه گذشته بر تعداد آدرس‌های موجود در این بلاکچین افزوده شده است. همانطور که از نمودار زیر مشخص است، تعداد آدرس‌های دارای موجودی اینجکتیو (منحنی سبز رنگ) از اواخر ماه اکتبر به شدت افزایش یافته و به ۲۸.۳۹ هزار رسیده است. تغییرات تعداد آدرس‌های بدون موجودی نیز با رنگ نارنجی در نمودار مشخص شده است.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

بررسی تعداد تراکنش‌ها در شبکه اینجکتیو نیز داده‌های نمودار بالا را تایید می‌کند. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، تعداد تراکنش‌ها در شبکه اینجکتیو از اواخر اکتبر شروع به افزایش کرده و اواخر ماه نوامبر به صورت جهشی افزایش یافته است. در حال حاضر تعداد تراکنش‌ها در شبکه اینجکتیو در سطوح بی‌سابقه‌ای قرار گرفته که نشان‌دهنده استقبال سرمایه‌گذاران از این پروژه است.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

تفکیک تراکنش‌ها بر اساس ارزش دلاری آن‌ها نیز در نمودار زیر مشخص شده است.

منبع: IntoTheBlock
منبع: IntoTheBlock

چه میزان از توکن‌های INJ استیک شده است؟

در حال حاضر، حدود ۴۹٪ از توکن‌های INJ در پلتفرم‌های مختلف استیک شده است. سود سالیانه استیکینگ اینجکتیو حدود ۱۵٪ است.

منبع: Stakingrewards
منبع: Stakingrewards

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، میزان استیکینگ INJ از ماه نوامبر به طور کلی افزایش یافته و اکنون به سقف جدیدی رسیده است. این امر نشان می‌دهد همزمان با افزایش قیمت، حدود نیمی از هولدرها تصمیم دارند از فرصت استیکینگ و کسب درآمد منفعل اینجکتیو استفاده کنند.

وضعیت اینجکتیو در شبکه‌های اجتماعی

همانطور که بالاتر گفتیم، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت اینجکتیو در ماه‌های اخیر، افزایش تب و تاب پیرامون این پروژه در شبکه‌های اجتماعی بوده است و ظاهرا این روند همچنان ادامه دارد؛ چرا که تعداد اعضای کانال تلگرام اینجکتیو در ۷ روز گذشته ۸٪ افزایش یافته و در روند صعودی به سر می‌برد.

فرصت‌های رشد و ریسک‌های INJ

مادامی که تقاضای فعلی برای اینجکتیو باقی بماند، قیمت آن افزایش می‌یابد. البته باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر در نزدیکی بالاترین سقف تاریخی (ATH) اینجکتیو که دو روز پیش ثبت شد به سر می‌بریم و ۸۶٪ از هولدرها در سود قرار دارند. با توجه به تمرکز بالای هولدینگ توکن INJ، اگر هولدرها تصمیم بگیرند دارایی خود را به فروش برسانند، ممکن است شاهد ریزش شدید قیمت باشیم.

وضعیت کلی پروژه اینجکتیو مطلوب است. ترکیب هوش مصنوعی و دیفای سیاست هوشمندانه‌ای است که تیم توسعه اینجکتیو در زمان ترند بودن بحث هوش مصنوعی اتخاذ کرده‌اند. علاوه بر این، برگزار شدن ایردراپ‌های مختلف در شبکه اینجکتیو در ماه‌های آتی حداقل برای کوتاه‌مدت، افزایش فعالیت در این شبکه بلاکچینی را تضمین می‌کند. همچنین توکن سوزی گسترده در شبکه اینجکتیو و قابلیت تراکنش‌های کراس چین، این شبکه را به یکی از پروژه‌های آینده‌دار تبدیل کرده است.

اما علی‌رغم تمام نقاط قوت، اینجکتیو معایبی هم دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم:

  • اکوسیستم دیفای در شبکه اینجکتیو هنوز حرفی برای گفتن ندارد.
  • بخش قابل توجهی از توکن‌ها در اختیار نهنگ‌ها قرار دارد.
  • ممکن است با فروکش کردن تب و تاب فعلی، قیمت به شدت اصلاح شود.

تحلیل تکنیکال اینجکتیو (INJ)

تحلیل تکنیکال INJ در تایم‌فریم هفتگی نشان می‌دهد قیمت این ارز دیجیتال از ابتدای سال به سرعت افزایش یافته است. افزایش قیمت INJ با ثبت بالاترین قیمت تاریخی (ATH) ۴۴.۸۶ دلار در هفته گذشته به اوج خود رسید؛ حرکتی صعودی که رشد این رمزارز را در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۳۰۰۰٪ رساند.

نمودار اینجکتیو در تایم فریم هفتگی
نمودار اینجکتیو در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

در طول این حرکت صعودی، اینجکتیو پس از شکست خط روند نزولی (مقاومت داینامیک، خط مشکی در نمودار بالا) بلند مدت از زمان ثبت ATH قبلی، همچنان قیمت خود را بالای این مقاومت حفظ کرده است. سپس، از یک خط مقاومت استاتیک (به رنگ قرمز) نیز عبور کرد و سرعت صعود آن افزایش یافت. از زمان شکست این مقاومت، قیمت INJ طی ۹ هفته، ۸ کندل هفتگی صعودی را به ثبت رسانده است.

شاخص RSI در تایم فریم هفتگی در منطقه اشباع خرید و در حدود ۹۴ قرار دارد که خبر از یک اصلاح قریب‌القوع می‌دهد. در تایم فریم روزانه نیز واگرایی نزولی به وضوح مشاهده می‌شود.

واگرایی نزولی در نمودار قیمت اینجکتیو در تایم فریم روزانه
واگرایی نزولی در نمودار قیمت اینجکتیو در تایم فریم روزانه؛ منبع: تریدینگ ویو

بر اساس موج شماری الیوت، قیمت INJ در موج پنجم افزایش است که پس از آن اصلاح قابل توجهی در پی خواهد داشت. هدف پیش‌بینی‌شده برای اوج این حرکت (سقف موج ۵) محدوده ۴۲ دلار است. این هدف با استفاده از ابزار فیبوناچی اکستنشن محاسبه شده که برابر با سطح ۱ فیبو اکستنشن موج ۳ و ۴ تعیین شده است. احتمال گسترش موج ۵ تا محدوده ۷۵ نیز وجود دارد که البته با شرایط شاخص RSI بعید به نظر می‌رسد.

موج شماری الیوت در نمودار اینجکتیو در تایم فریم هفتگی
موج شماری الیوت در نمودار اینجکتیو در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

همان طور که اشاره شد، با توجه به اینکه RSI در تایم فریم هفتگی از محدوده ۹۰ عبور کرده و واگرایی نزولی هم مشاهده می‌شود، احتمال یک اصلاح جزئی قیمت دور از انتظار نیست.

در تایم‌فریم ۴ ساعته قیمت در یک تریدینگ رنج در حال نوسان است که هنوز در نیمه بالایی این کانال افقی قرار دارد. در صورتی که قیمت این کانال را به سمت پایین بشکند، تا محدوده اوردر بلاک در ناحیه ۳۱-۲۹ دلار می‌تواند ریزش کند که احتمالا فرصت خرید مناسبی خواهد بود. همچنین، محدوده ATH قبلی (۲۵ دلار) این بار می‌تواند به عنوان حمایت عمل کرده و از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کند. پس از آن قیمت می‌تواند تا محدوده ۷۵ دلار رشد کند.

تریدینگ رنج و ناحیه اوردر بلاک در تایم فریم ۴ ساعته
تریدینگ رنج و ناحیه اوردر بلاک در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در درازمدت می‌توان محدوده ۱۵۰ دلار و پس از آن ناحیه ۳۵۰ دلار را به عنوان تارگت‌های بلندمدت اینجکتیو متصور بود.

تارگت‌های بلند مدت اینجکتیو در تایم فریم هفتگی
تارگت‌های بلندمدت اینجکتیو در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا