متوسط مقالات عمومی

بازی نودها؛ چه کسی تاج و تخت ارزهای دیجیتال را به دست خواهد آورد؟

یکی از بهترین نکات درباره ما انسان ها این است که ایده های بزرگ و شکل های جدیدی از فناوری، مثل تکنولوژی ارزهای دیجیتال، به ذهن ما خطور می‌کند که پتانسیل تغییر دنیا به جای بهتری را دارند. البته گاهی اوقات نیز اشتباه می‌کنیم و باعث از بین رفتن خیلی چیزها یا از بین بردن کل یک کشور می‌شویم، اما در این مقاله به این موضوعات نمی‌پردازیم.

فناوری بلاک چین در سال ۲۰۰۸ و در پاسخ به بحران اقتصادی جهانی ناشی از بانک های مرکزی و دولت آمریکا معرفی شد. این یک واقعیت است که قدرت مطلق قطعا باعث فساد می‌شود. اکنون پس از گذشت بیش از یک دهه، این عرصه همانند یک مسابقه است که کدام پروتکل بلاک چین بهترین پروتکل است و بدون شک رقبا نیز بسیار زیاد هستند.

با در نظر گرفتن این موضوع، چه کسی لیاقت نشستن بر روی “تخت پادشاهی ارزهای دیجیتال” را دارد؟ چیزی که دیجیتالی باشد از بین نمی‌رود، حتی با آتش اژدها.

در این خصوص به مقایسه چند پروتکل بلاک‌ چین مهم می‌پردازیم. در این مقایسه ها، زمان تراکنش، مقیاس پذیری و هدف را بررسی می‌کنیم که سه نکته برتر برای تصاحب تاج و تخت پادشاهی می‌باشد.

بیت کوین: برن استارک ارزهای دیجیتال

کلاغ یک چشم را به یاد دارید؟ او پیر و به نظر فناناپذیر بود. بیت کوین نیز همینگونه است. خطر لو رفتن داستان: یک پیچش داستانی در این بخش وجود دارد، منتظر آن باشید.

فرقی ندارد که تاج پادشاهی را چه کسی کسب می‌کند، مهم این است که یک چیز را نمی‌توان از پروتکل بیت کوین گرفت. اگر خالق ناشناس بیت کوین نبود این مقاله نیز وجود نداشت. بنابراین فارغ از هر نکته دیگر، بیت کوین “بلاک چین اصلی” می‌باشد و خواهد بود.

عملکرد بیت کوین چگونه است؟

پروتکل بیت کوین به عنوان پول همتا به همتا و متن باز در نظر گرفته می‌شود و اساسا هم بدین صورت است. بیت کوین هم چنان محبوب ترین ارز دیجیتال می‌باشد. هرچند این پلتفرم از لحاظ تعداد تراکنش ها در ثانیه (TPS) که فقط ۷ تراکنش در ثانیه می‌باشد عملکرد خوبی ندارد. به علاوه، با توجه به فرآیند ماینینگ بیت کوین که بسیار انرژی و منابع مصرف می‌کند، زمان استخراج بلاک بسیار زیاد و تقریبا ۱۰ دقیقه است.

بنابراین بیت کوین همانند برن استارک بسیار دانا و فناناپذیر اما معلول است و مشکل مقیاس پذیری دارد. این موضوع باعث می‌شود بیت کوین نتواند به سیستم پولی رایجی نظیر ویزا تبدیل شود. در حال حاضر به نظر می‌رسد که چشم انداز بیت کوین به همان اندازه رویای کودکی برن استارک برای تبدیل شدن به شوالیه، دور از دسترس است. از آنجایی که سیستم های پولی با گذشت زمان پیشرفت کرده اند، ارزهای دیجیتال نیز شاهد این پیشرفت خواهند بود.

اتریوم: آریا استارک، هیچکس

به لطف ویتالیک بوترین نابغه، اتریوم در سال ۲۰۱۳ وارد عرصه ارزهای دیجیتال شد. با وجود اتریوم ما به درستی پتانسیل موجود در فناوری بلاک چین را درک کردیم. پروتکل اتریوم، ایجاد برنامه های غیرمتمرکز را با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان پذیر می‌کند. از اتریوم می‌توان برای اهداف مختلفی نظیر برنامه های مالی غیرمتمرکز نظیر MakerDAO و توکنی کردن دارایی ها استفاده کرد.

هنگامی که به اتریوم فکر می‌کنیم، آریا استارک به ذهنمان می‌آید. شخصی که به نظر یک فرد معمولی می‌رسید اما سرشار از پتانسیل بود. او بی چهره بود و می‌توانست به شکل هرکسی تبدیل شود. قابلیت همکاری و مشارکت اتریوم نیز مشابه همین موضوع می‌باشد.

اتریوم تقریبا به طور میانگین می‌تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه پردازش کند. هرچند علیرغم زمان استخراج سریعتر بلاک ها، مسأله مقیاس پذیری در اتریوم نیز هم چنان وجود دارد. این موضوع منجر به فهرستی از تراکنش های در حال انتظار شده است.

اتریوم در جریان معروف کریپتوکیتی ها به حدود ۲۰.۰۰۰ الی ۲۵.۰۰۰ تراکنش در انتظار رسید. این موضوع تقریبا باعث از کار افتادن کل شبکه اتریوم شد. در حال حاضر تیم اتریوم بر روی پیاده سازی گواه اثبات سهام و شاردینگ کار می‌کند تا این پروتکل را به سمت آینده هدایت کند. ما به خدای مرگ چه می‌گوییم؟ امروز نه.

ریپل: دنریس تارگرین، شکننده زنجیرها

ریپل تقریبا از سال ۲۰۱۲ در این عرصه حضور دارد و یک شبکه پرداخت دیجیتال می‌باشد. ریپل یک سیستم بسته است که برای تراکنش ارزهای سنتی نظیر دلار، ین و سایر ارزها استفاده می‌شود. این پلتفرم از ارز دیجیتالی به اسم XRP بهره می‌برد.

ریپل همانند دنریس تارگرین بسیار محبوب و زیبا است که زنجیر هزاران برده را شکاند و آنها را نجات داد. ریپل دارای بلاک چین نمی‌باشد و امور مالی توزیع شده را از غل و زنجیرهای فناوری بلاک چین آزاد کرده است، اما نه به طور کامل. ریپل بیشتر شبیه سیستم مالی توزیع شده می‌باشد و حتی بعضی از افراد معتقدند که این سیستم به اندازه کافی غیرمتمرکز نیست. شاید حق با این مخالفان باشد، زیرا سازندگان سریال یازی تاج و تخت نیز گفته اند که فصل آخر این سریال بهترین فصل آن بوده است.

الگوریتم اجماع پروتکل ریپل با پیاده سازی مکانیزم اجماع توزیع شده منحصربه‌فردی جایگزین ماینینگ می‌شود که طی آن، نودها برای تعیین اعتبار و سخت تراکنش در یک نظرسنجی شرکت می‌کنند.

پروتکل ریپل همانند دنریس می‌باشد که دشمنان را محو زیبایی خود می‌کرد و سپس آنها را شکست می‌داد. ریپل توانسته است سرعت و هزینه خود را به رخ رقبا بکشاند و بانک ها را تسلیم خود کند. پروتکل ریپل بسیار سریعتر از پروتکل های بیت کوین و اتریوم می‌باشد و می‌تواند تا ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند و زمان تراکنش در آن تقریبا ۳ الی ۵ ثانیه می‌باشد.

در حال حاضر ریپل نت (RippleNet) یکی از مقیاس پذیرترین دارایی های دیجیتال می‌باشد که در ژانویه ۲۰۱۹ از مرز ۲۰۰ مشتری بین المللی عبور کرده است.

استلار: جان اسنوی عرصه بلاک چین، ملاقات آتش و یخ

پروتکل استلار یک شبکه پرداخت دیجیتال متن باز است که هدف اصلی آن، توسعه بازارها می‌باشد و می‌توان از آن برای انتقال پول و توزیع وام بانکی برای افرادی که حساب بانکی ندارند استفاده کرد.

به نظر می‌رسد استلار در حال انجام همان کاری است که ریپل در آن شکست خورده است. اگرچه پلتفرم استلار را به جان اسنو شباهت دادیم، اما بعید است که به بی فایدگی جان اسنو در انتهای سریال باشد. به هر حال همانند جان اسنو که از آتش و یخ به وجود آمده بود، استلار نیز ترکیبی از بلاک چین و ریپل می‌باشد.

استلار از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند که از کیوروم و الگوریتم توافق متحد بیزانس (Federated Byzantine Agreement) بهره می‌برد. در نتیجه، تراکنش ها در بلاک چین استلار بسیار سریعتر هستند. هرچند ابهاماتی در معیارهای تعداد تراکنش در ثانیه آن وجود دارد.

ظاهراً استلار ۱۰ تراکنش در ثانیه پردازش می‌کند؛ اما تعریف تراکنش در این بلاک چین با سایر بلاک چین ها یکسان نیست. هر تراکنش در استلار شامل صدها عملیات است و در اینجا، این عملیات‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بدین ترتیب، این پروتکل به طور میانگین تا ۱۰۰۰ عملیات در ثانیه را پردازش می‌کند، هرچند حداکثر پتانسیل آن بسیار بیشتر است.

به تدریج شرکت های بزرگی نظیر IBM (در سال ۲۰۱۷) و دیلویت (در سال ۲۰۱۶) با تیم استلار مشارکت کرده و از این پروتکل استفاده می‌کنند.

کوردا (Corda): پرچمداران را فرا بخوانید

کوردا برخلاف سایر بلاک چین ها ذکر شده، یک بلاک چین شرکتی که توسط R3 و اساسا برای صنعت امور مالی ایجاد شده و اکنون وارد صنایع دیگر نظیر درمان و سلامت شده است. هرچند با توجه به ویژگی های ساختاری، بهتر است کوردا را به جای یک بلاک چین واقعی، یک فناوری دفترکل توزیع شده بدانیم.

همانند پرچمداران که از فرمان های رهبر خود پیروی می‌کنند، شبکه کنسرسیوم کوردا نیز شامل تقریبا ۳۰۰ شرکت است که با یکدیگر همکاری می‌کنند تا برنامه های غیرمتمرکز بر بستر کوردا برای صنعت مورد نظر خود توسعه دهند. از مهم ترین این شرکت ها می‌توان به گروه اقتصادی BMO، شرکت خدمات مالی و بانکداری دانسکه بانک (Danske Bank)، گروه بانکداری ایتالیایی اینتسا سان پائولو (Intesa Sanpaolo) و موسسه سرمایه گذاری ناتیکسیس (Natixis) اشاره کرد.

مکانیزم اجماع کوردا مقداری پیچیده است. هدف این مکانیزم، حفظ دفترکل توزیع شده برای اعضای خود می‌باشد تا لایه رایجی از استانداردهای پشتیبانی شده توسط نظارت آزاد و شفاف بر تراکنش ها را امکان پذیر سازد. اعضا لزوما نیازی ندارند تا یکدیگر را بشناسند و از تمام تراکنش های شبکه باخبر باشند، زیرا این موضوع فقط به طرفین حاضر مربوط است.

اگرچه این پلتفرم می‌تواند ۱۶۷۸ تراکنش در ثانیه پردازش کند، اما معیار مجموع تعداد تراکنش برای دو طرف حاضر، ۶۰۰ تراکنش در ثانیه است.

نتیجه گیری

چه کسی برنده تاج و تخت پادشاهی ارزهای دیجیتال است؟ این موضوع آنچنان که به نظر می‌آید مشخص نیست.

شاید بتوان گفت که در این مبارزه، استلار نفر دوم است. هنگامی که حرف از یک سیستم مالی رایج می‌شود، بهترین گزینه استلار است. استلار هم چنان فرصت این را دارد تا همانند جان اسنو شایستگی های خود را ثابت کند. برای اثبات شایستگی ها به ویژگی های بسیار بیشتری نظیر تولد در خانواده مهم، خوش چهره بودن و تعداد دشمنانی که از بین برده است نیاز دارد.

در آخر تاج پادشاهی به اتریوم می‌رسد. هیچکسی که همانند آریا استارک می‌تواند به هرکسی که بخواهد تبدیل شود. پلتفرم دیگری به متنوعی اتریوم وجود ندارد. اتریوم یک ارز و مهم تر از آن یک پلتفرم قابل شخصی سازی، غیرمتمرکز، منسجم و انعطاف پذیر است. بله اتریوم فاقد مقیاس پذیری برجسته ای است اما این مسأله را می‌توان برطرف کرد. فقط به خاطر اینکه ویتالیک بوترین دائم در حال پرواز و شرکت و سخنرانی در کنفرانس های مختلف است به این معنا نیست که برای حل این مشکل کاری انجام نمی‌دهد. در واقع او همواره در حال برطرف کردن این مشکل است.

هرچند این نکته هم چنان باقی است که بازی هنوز پایان نیافته است. اما همانطور که زندگی تقلیدی از هنر است یا بالعکس، سرسی لنیستر می‌گوید هنگامی که بازی تاج و تخت را شروع کردید، یا می‌برید یا می‌میرید. رقبایی نظیر ترون و EOS اقدامات چشمگیری در بازار انجام داده اند و برتری اتریوم را در بحث برنامه های غیرمتمرکز به چالش کشیده اند.

در آخر می‌توان نتیجه گیری کرد که باید صبر کرد و عملکرد پروتکل های قدیمی و جدید را در گذر زمان بررسی کرد. با ادامه پذیرش گسترده و تلاش برای کسب تاج و تخت پادشاهی ارزهای دیجیتال، احتمالات در این بازی نودها بی انتها است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا