مبتدی مقالات عمومی

گزارش عملکرد بازار GameFi در ویتنام در نیمه اول سال ۲۰۲۲

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مرتبط با بلاکچین را می‌توان حوزه گیم فای (GameFi) دانست. افراد مختلف و کاربران متعددی از طریق این حوزه با فضای بلاکچین و رمزارزها آشنا شده‌اند. با گذشت نیمی از سال ۲۰۲۲ برخی از شرکت‌هایی که فعالیت‌های مرتبط با حوزه بازی‌های بلاکچینی دارند، اقدام به تهیه گزارش از این فضا کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی گزارش عملکرد بازار GameFi در نیمه اول سال ۲۰۲۲ که توسط شرکت‌های Ancient8 ،Kyros Ventures و Coin68 در مورد فضای گیم فای در ویتنام منتشر شده است، بپردازیم. تا انتهای این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

نظر سنجی شرکت‌های بازی در مورد GameFi

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، این گزارش از نتایج نظرسنجی فعالان حوزه گیمی فای در ویتنام به‌دست آمده است. در بخش ابتدایی آمار اولیه آن را ارائه می‌کنیم. نمودار زیر، مربوط به مشارکت‌کنندگان نظرسنجی در مورد عملکرد حوزه گیم فای (GameFi) است که ۷۵۱ نفر در آن شرکت کرده‌اند.

نحوه اشنایی با حوزه گیم فای
منبع : ancient8

همانطور که در تصویر هم مشخص است، ۷۳.۸ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش NFTها در فضای GameFi مشارکت داشته‌اند. این افراد اطلاعات خود را بیشتر از سایت‌ها (۶۱.۶ درصد)، انجمن‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری و KOLها (۵۱.۸ درصد) و انجمن‌های مرتبط با بازی‌ها (۴۶.۳ درصد) به دست آورده‌اند. KOL مخفف Key Opinion Leader و به معنی افرادی است که در حوزه‌ای تخصص دارند و مردم به واسطه تخصص آنها، نظراتشان را دنبال می‌کنند.

بر اساس این اطلاعات می‌توان به نتایج جالبی برای بهبود عملکرد حوزه گیم فای دست پیدا کرد که عبارتند از:

  •  سایت‌ها و نظرات افراد متخصص در حوزه GameFi بسیار تاثیرگذار است و اگر شما قصد ایجاد یک برنامه در حوزه GameFi را دارید، این دو ابزار برای شناخته شدن پروژه شما بسیار مفید خواهد بود.
  • تبلیغات کمترین تاثیر را در اطلاع‌رسانی به مردم داشته است که این موضوع نشان از عدم اعتماد افراد به تبلیغات در این حوزه دارد.
  • اکثر افراد فعالیت خود را در حوزه GameFi با خرید NFT، اجاره دادن یا اجاره کردن NFT برای بازی‌ شروع کرده‌اند که با توجه به ارتباط نزدیک حوزه NFT با گیم فای، بسیار قابل پیش‌بینی بود.

اکوسیستم‌های فعال در GameFi

 میزان فعالیت کاربران حوزه گیم فای در بلاکچین های مختلف
منبع : ancient8

طبق اطلاعاتی که از نظرسنجی به دست آمده است، بیشتر فعالان حوزه GameFi تمایل دارند از BNB Chain استفاده کنند. نسبت به نظرسنجی قبلی، استقبال کاربران از سولانا سه برابر شده؛ به‌طوری که از اتریوم فراتر رفته است.

اگر به دقت به این آمار و ارقام نگاهی داشته باشیم، می‌توانیم به نتایج زیر برسیم:

  • اکثر فعالان در حوزه GameFi به دنبال بلاکچین‌هایی با سرعت بالا و کارمزد بسیار پایین هستند؛ پس اگر شما قصد دارید که یک پلتفرم در حوزه GameFi داشته باشید، باید روی این بلاکچین‌ها تمرکز کنید.
  • علی‌رغم کارمزدهای بالا در شبکه اتریوم، این بلاکچین هنوز محبوبیت زیادی بین کاربران حوزه GameFi دارد.
  • بلاکچین‌های لایه دو مانند ImmutableX و Ronin هنوز به صورت کامل بین افراد این حوزه پذیرفته نشده‌اند، این موضوع در کنار پتانسیل بالای شبکه‌های ImmutableX و Ronin و کارمزد بالای شبکه اتریوم، می‌تواند باعث رشد این دو شبکه در آینده شود.  

حال بهتر است به بررسی عملکرد پروژه‌های حوزه GameFi بپردازیم.

بهترین پروژه های GameFi

شرکت‌کنندگان در نظرسنجی معتقدند Axie Infinity ،STEPN و Radio Caca در حال حاضر بهترین پروژه‌ها در حوزه گیم فای هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید، اکثر افراد شرکت‌کننده در مورد این سوال نظری نداشته‌اند که می‌توان علت این موضوع را عدم‌اطمینان شرکت‌کنندگان در نظرسنجی به آینده پروژه‌های فعال در فضای GameFi دانست.

میزان محبوبیت پروژه های گیم فای در بین کاربران
منبع : ancient8

سبک بازی مورد علاقه و انتظارات کاربران در حوزه GameFi

کاربران یا بازیکنان در حوزه GameFi از یک بازی خوب در این حوزه انتظاراتی مانند اقتصاد پایدار، گیم پلی جذاب و گرافیک خوب دارند. اکثر این افراد به سبک‌های بازی نقش‌آفرینی چند نفره (RPG/MMORPG)، تیراندازی (FPS/TPS) و بازی‌های مبارزه‌ای چند نفره آنلاین (MOBA) علاقه‌مند هستند.

از موارد مهم این بخش از نظرسنجی، سبک مورد علاقه بازیکنان است؛ اکثر بازیکنان به بازی‌های نقش‌آفرینی چند نفره آنلاین مانند فضاهای متاورسی علاقه دارند. این موضوع به سازندگان بازی دید مناسبی برای انتخاب سبک بازی و به سرمایه‌گذاران دید مناسبی برای انتخاب‌های پروژه‌های مناسب سرمایه‌گذاری می‌دهد.

خواسته ها و سبک بازی کاربران در حوزه گیم فای
منبع : ancient8

رایگان بودن شروع بازی و درآمد بازی موارد کم اهمیت‌تری نسبت به پایداری و گرافیک بازی هستند که باید در هر پروژه GameFi به این موارد اهمیت داده شود. یکی از علل از بین رفتن بسیاری از بازی‌های بلاکچینی یا GameFi را می‌توان توجه نداشتن به این دو خواسته بازیکنان دانست.

مقایسه دو حوزه  GameFi و DeFi

طبق نظرسنجی انجام‌شده، پروژه‌های حوزه GameFi از نظر استفاده ساده‌تر و کاربر پسندتر از DeFi هستند. همچنین کاربران معتقدند که حوزه GameFi دارای پتانسیل بیشتری برای رشد است.

مقایسه حوزه دی فای و گیم فای
منبع : ancient8

این نظرسنجی چه کمکی به یک سرمایه‌گذار یا یک بنیان‌گذار خواهد کرد؟

اگر به دید تحلیل به این بخش از نظرسنجی نگاهی داشته باشیم، به راحتی متوجه خواهیم شد که کاربران استفاده از برنامه‌های مرتبط با حوزه GameFi را بیشتر می‌پسندند. این بخش از نظرسنجی می‌تواند به بنیان‌گذاران در حوزه‌ی DeFi گوشزد کند که کاربران به‌دنبال استفاده از برنامه‌های پیچیده و حرفه‌ای نیستند. سرمایه‌گذاران نیز با دانستن این موضوع باید به دنبال پروژه‌هایی باشند که علاوه بر رفع مشکلات کاربران، به استفاده راحت کاربران نیز اهمیت دهند.

اکوسیستم‌ها و بخش‌های مختلف NFT

بر اساس نظرسنجی انجام شده شبکه‌های بی‌ان‌بی چین (BNB Chain)، سولانا (Solana) و اتریوم (Ethereum) بالاترین نرخ مشارکت را در بین سرمایه‌گذاران NFT داشته‌اند. محبوب‌ترین NFTها در بین این افراد، NFT مرتبط با بازی‌ها (NFT games)، متاورس (Metaverse) و تصاویر پروفایل (Profile pictures) بوده است.

اکوسیستم های محبوب بین سرمایه گذاران nft
منبع : ancient8

از این بخش نیز می‌توان به این نتیجه رسید که بیشتر سرمایه‌گذاران فعال در حوزه NFT، کاربردی بیشتر از بازی و تصاویر برای NFTها متصور نیستند. علت اصلی آن نوپا بودن این حوزه است.

دلیل سرمایه‌گذاری در NFT

بر اساس نظرسنجی انجام‌شده، ۷۰.۹ درصد از شرکت‌کنندگان علت سرمایه‌گذاری در حوزه NFT را پتانسیل بالای این حوزه بیان می‌کنند که به نظر ما دلیل سرمایه‌گذاری این افراد در این مارکت، کسب سود است. این موضوع در نظرسنجی قبل به وضوح قابل مشاهده است.

علت خرید nft
منبع : ancient8

در بخش بعدی این نظرسنجی می‌توان میزان فعالیت سرمایه‌گذاران حوزه NFT و سرمایه‌گذاران دیگر بخش‌های حوزه بلاکچین را در حوزه‌های GameFi و DeFi مشاهده کرد. همانطور که در تصویر مشخص است، سرمایه گذاران در حوزه NFT فعالیت بیشتری در هر دو بخش GameFi و DeFi داشته‌اند، اما در فضای GameFi فعالیت سرمایه‌گذاران NFT بسیار ملموس‌تر است که می‌توان علت آن را نزدیک بودن فضای NFT با GameFi دانست.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم علاوه‌بر بررسی گزارش شرکت‌های Ancient8 ،Kyros Ventures و Coin68 در مورد عملکرد فضای گیم فای در ویتنام در نیمه اول سال ۲۰۲۲، به تحلیل هر بخش از این گزارش نیز بپردازیم. همچنین در مورد دیدگاه کاربران و بازیکنانی که در این حوزه فعال هستند، صحبت کردیم.

شما آمار و اطلاعات منتشرشده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا به‌نظر شما بازار GameFi می‌تواند به رونق بازار ارزهای دیجیتال کمک کند؟

منبع
ancient8

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا