اخبار عمومیاخبار بیت کوین

بررسی تاثیر پیروزی گری‌ اسکیل بر تایید ETFهای اسپات بیت کوین؛ SEC چه گزینه‌هایی پیش رو دارد؟

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، دادگاه استیناف فدرال آمریکا در روز گذشته تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) مبنی بر رد درخواست شرکت گری‌ اسکیل اینوستمنت (Grayscale Investments) برای ایجاد یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین از طریق صندوق بیت کوین تراست (Bitcoin Trust) را لغو کرد.

حال بسیاری از کارشناسان خاطرنشان کرده‌اند این حکم دادگاه به طور خودکار باعث راه‌اندازی اولین ETF اسپات بیت کوین نخواهد شد. SEC هم فرصت محدودی برای ثبت درخواست تجدید نظر دارد و حتی ممکن است به دلایلی به جز دلایل قبلی، مجددا درخواست گری اسکیل را رد کند.

به نقل از کوین‌تلگراف، قاضی نئومی رائو (Neomi Rao) در تصمیمی مهم در ۲۹ آگوست (۷ شهریور) از موضع شرکت گری اسکیل حمایت و اعلام کرد ماهیت ETF بیت کوین پیشنهادشده توسط این شرکت شبیه به ETFهای آتی بیت کوین است که SEC در گذشته آن‌ها را تایید کرده است.

دادگاه مذکور اعلام کرد توجیه SEC برای رد درخواست گری اسکیل کافی نیست و این پرونده برای بررسی مجدد به کمیسیون مذکور برمی‌گردد. گفتنی است که SEC در گذشته اعلام کرده بود ETF بیت کوین گری اسکیل «به گونه‌ای طراحی نشده است که از اعمال و روش‌های فریبکارانه موجود جلوگیری کند». گری اسکیل در واکنش به این خبر در توییتر نوشت:

هر سه قاضی دادگاه استیناف حوزه ناحیه کلمبیای ایالات متحده آمریکا به نفع گری اسکیل و صندوق GBTC رای دادند. این اتفاق یک گام بزرگ و رو به جلو برای همه افرادی است که از اضافه کردن یک لایه محافظتی جدید به بیت کوین توسط ETFها حمایت می‌کنند.

توییت گری اسکیل – منبع: توییتر

تا به امروز، SEC همه پیشنهادات ETF اسپات کریپتو در آمریکا را رد کرده است و در حال حاضر هم باید درخواست بسیاری از شرکت‌ها را بررسی کند. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، این درخواست‌ها توسط شرکت‌های بلک‌راک (BlackRock)، آرک اینوِست (ARK Invest)، بیت‌وایز اسِت منیجمنت (Bitwise Asset Management)، ون‌اِک (VanEck)، ویزدم‌تری (WisdomTree)، این‌وسکو (Invesco)، گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، فیدلیتی (Fidelity) و والکری (Valkyrie) ارائه شده است. SEC در حال حاضر می‌تواند تصمیم‌ نهایی خود را به تاخیر انداخته و مهلت نهایی برای تصویب اکثر درخواست‌های مذکور را تا مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) تمدید کند.

در زمان انتشار این مطلب، SEC هنوز درمورد احتمال ثبت درخواست تجدید نظر اظهار نظر نکرده است؛ اما گزارش‌های موجود نشان می‌دهند این آژانس قصد دارد پرونده مذکور را برای تعیین مراحل بعدی بررسی کند. SEC این فرصت را دارد که درخواست تجدید نظر خود را ثبت کند، اما بسیاری از کارشناسان ادعا کرده‌اند پیروزی اولیه گری اسکیل می‌تواند راه را برای تایید نهایی درخواست آن هموار کند.

تیم بیوان (Tim Bevan)، مدیرعامل شرکت «ETC Group» اعلام کرده است:

مطمئنا درخواست تجدید نظر برای SEC جذاب است؛ اما به نظر ما دیگر شکی نیست که ETF‌های اسپات BTC به آمریکا می‌آیند. ما فکر نمی‌کنیم SEC بتواند پیروز شود. در محتمل‌ترین حالت، درخواست‌هایی که الزامات این آژانس را برآورده می‌کنند، احتمالا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ تایید خواهند شد.

الکس ادلمن (Alex Adelman)، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران شرکت «Lolli»، هم گفته است حکم این دادگاه فشار بیشتری به SEC و توجیه آن برای رد درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین وارد می‌کند. او تاکید کرد رشد قیمت بیت کوین بعد از این خبر نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسپات بیت کوین اطمینان دارند. ادلمن در ادامه گفت:

اکنون زمان آن فرا رسیده است که آمریکا نوآوری بیت کوین را بپذیرد و از طریق صندوق‌های قابل‌معامله در بورس آن را در دسترس سرمایه‌گذاران قرار دهد. در غیر این صورت، آمریکا از قدرت‌های جهانی عقب می‌ماند که سریع‌تر از آن برای به دست آوردن این مزیت حرکت کرده‌اند.

حرکت بعدی SEC چه خواهد بود؟

تصمیم بعدی گری اسکیل یا SEC هنوز مشخص نشده است. گری اسکیل می‌تواند مجددا در SEC ثبت نام کند تا به هدف خود دست یابد.

به نقل از کوین‌تلگراف، بعد از حکم دیروز، SEC هم ۹۰ روز فرصت دارد تا درخواست تجدید نظر خود را در دادگاه عالی آمریکا ثبت کند یا اینکه جلسه‌ای با هیات عمومی قضات (به جای سه قاضی که درخواست گری اسکیل را تایید کردند) تشکیل دهد. گفتنی است هیات عمومی قضات می‌تواند حکم صادرشده توسط سه قاضی مذکور را لغو کند. با این حال، همان طور که گفتیم SEC تاکنون مشخص نکرده است که حرکت بعدی آن چه خواهد بود.

اگر SEC درخواست تجدید نظرش را ثبت نکند، دادگاه باید نحوه اجرای حکم خود را مشخص نماید. در این صورت، ممکن است به SEC دستور داده شود که درخواست گری اسکیل را تایید کند یا حداقل مجددا آن را بازبینی نماید.

جیمز سیفرت (James Seyffart)، تحلیلگر ETFها در وب سایت بلومبرگ (Bloomberg)، اعلام کرده است SEC تنها ۲ گزینه پیش رو دارد. اولین گزینه این است که شکست خود را بپذیرد و با تبدیل صندوق GBTC به یک ETF اسپات بیت کوین موافقت کند. گزینه دوم هم این است که فهرست ETFهای آتی بیت کوین را کاملا لغو کند یا بر اساس یک استدلال جدید درخواست گری اسکیل را دوباره رد نماید. سیفرت در توییتر گفته است:

راه دوم هم این است که SEC درخواست گری اسکیل را با توجه به دلایل جدید رد کند… ماه‌ها است کهمی‌گویم این دلایل جدید می‌تواند درباره حضانت یا تسویه حساب بیت کوین باشد. نگرانی‌های مربوط به این مسائل در ETFهای آتی وجود ندارد. SEC سر و صدای زیادی درباره شرکت‌های حضانتی دارایی‌های دیجیتال ایجاد کرده است.

توییت جیمز سیفارت درمورد ETF اسپات بیت کوین
توییت سیفارت – منبع: توییتر

با این حال، طبق گفته‌های اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، یکی دیگر از تحلیلگران بلومبرگ، این حکم راه را برای سرمایه‌گذاران زیادی باز می‌کند که به دنبال یک صندوق سرمایه‌گذاری اسپات بیت کوین در آمریکا می‌گردند. او تاکید کرده است ETFهای اسپات بیت کوین در حال حاضر به راه‌اندازی بالقوه خود نزدیک‌تر شده‌اند. بالکوناس ادامه داده است:

برخی از افراد پرسیده‌اند که آیا قانون‌گذاران می‌توانند ETFهای فیوچرز بیت ‌کوین را لغو کنند یا خیر. از نظر ما چنین چیزی بسیار بعید است؛ مخصوصا با توجه به این نکته که آن‌ها اخیرا نشان داده‌اند پذیرای ETFهای فیوچرز اتریوم هستند. در نهایت، هم من، هم شما و حتی حیوانات هم می‌دانند که بهترین کار این است که فقط این صندوق‌های لعنتی را تایید کنند.

توییت بالکوناس – منبع: توییتر

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا