پیشرفته سیستم‌های کسب درآمد

راهنمای کسب درآمد از طریق استیکینگ توکن Matic !

شبکه Matic یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه دوم است که توسط بایننس (Binance) و کوین بیس (Coinbase) هم پشتیبانی شده است. این راه‌حل در صدد ایجاد یک پلتفرم لایه دوم عمومی است و می‌خواهد توسعه‌دهندگان اتریوم را قادر کند که برنامه‌های غیر متمرکز خود را برای استفاده انبوه مقیاس‌پذیر کنند. Matic در مرحله آغازین فعالیت خود زنجیره جانبی مرکب خود را بر روی اتریوم راه‌اندازی کرد. این زنجیره جانبی مرکب متشکل از Plasma و گواه اثبات سهام (PoS) است.

برنامه‌های غیر متمرکز سریعا در حال پیشرفت هستند اما اکوسیستم حال حاضر بلاک چین آماده تقاضا‌های موجود نیست. قبل از اینکه به پذیرش عام برسیم، باید مشکلاتی مانند تایید کند تراکنش‌ها و کارمزد بالا را حل کنیم. مهم‌تر از همه این که ما در اینجا به یک تجربه کاربری خوب نیاز داریم.

Matic قصد دارد تعامل بین کاربران و جهان متمرکز را تسهیل کند. این شبکه می‌خواهد تعامل با جهان غیر متمرکز را به اندازه‌ای تسهیل کند که هر کس بتواند بدون نگرانی در مورد پیچیدگی سیستم اقدام به انجام آن کند. سیستم استیکینگ (staking) این ارز دیجیتال بسیار جذاب است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این مقاله سعی می‌شود که به جنبه‌های مختلف این امر پرداخته شود.

پاداش استیکینگ Matic

Matic

پاداش استیکینگ سال اول در کل حدود ۳۱۲ میلیون توکن است که این بجز استیکینگ کلی در شبکه است که این مقدار در هر نقطه بررسی بین استیکر‌ها (staker) توزیع می‌شود. درآمد شما از استیکینگ توکن Matic بستگی به شرایط و استاندارد‌های حال حاضر شبکه دارد که از جمله این موارد می‌توان به کل مقدار استیکینگ و کارمزد تراکنش در شبکه اشاره کرد. Matic حدود ۱۲ درصد از کل عرضه ۱۰ میلیارد توکنی خود را به استیکینگ اختصاص داده است. این ۱.۲ میلیارد توکن، انگیزه استیکینگ برای پنج سال اول خواهند بود. این انگیزه به مرور زمان و هر سی دقیقه کاهش پیدا می‌کند. می‌توانید با استفاده از این لینک از ماشین حساب این ارز دیجیتال استفاده کرده و پاداش استیکینگ خود را در هر لحظه محاسبه کنید.

پیش‌نیاز‌های استیکینگ توکن Matic

هیچ حداقل مقداری برای نماینده شدن در این شبکه وجود ندارد. این در حالی است که در شبکه بعضی دیگر از ارز‌های دیجیتال حداقلی وجود دارد و کمتر از آن را نمی‌توان در فرآیند استیکینگ شرکت داد. هر مقداری حتی یک توکن هم در این سیستم پذیرفته می‌شود. البته این بستگی به اعتبارسنج‌ها دارد که یک محدوده را برای پذیرش نماینده تعیین کنند یا نه. اعتبارسنج‌ها ممکن است در عوض خدمات نود خود، کارمزدی را مطالبه کنند. تحقیق در زمینه اعتبارسنج‌ها بر عهده نماینده‌ها است و نماینده‌ها باید کارمزد اعتبارسنج‌های مختلف را با همدیگر مقایسه کنند و علاوه بر این، وضعیت نود‌های آنها و درست کار کردن آنها را مورد بررسی قرار دهند.

آیا استیکینگ Matic ریسک دارد؟

توکن‌های استیکینگ در یک قرارداد که بر روی زنجیره اتریوم ساخته شده است، محبوس می‌شوند و حفاظت از توکن‌های نماینده‌ها بر عهده اعتبارسنج‌ها نیست. در صورتی که اعتبارسنج مجازات شود، نماینده‌ها هم مجازات می‌شوند و طبیعتا از توکن‌های آنها کم می‌شود. در کل، هر چیزی در فضای ارز دیجیتال دارای ریسک مخصوص خود است و این فضا به دلیل جوان بودن، همواره مملو از ریسک است.

برنامه جدید شبکه Matic برای استیکینگ

در این برنامه جدید، استیکینگ مستقیم Matic تنها توسط بنیاد این ارز انجام خواهد شد که یک سازمان غیر انتفاعی است و در جهت منافع کاربران اقدام به استیکینگ برای آنها می‌کند. Matic کاربران را تشویق کرده و به آنها وعده سود سالیانه ۱۲۰ درصد داده است. این در مقایسه با ارز‌های دیگری مانند تزوس (Tezos) بسیار زیاد است. کاربرانی که در مراحل اولیه اقدام به واگذاری استیکینگ توکن‌های خود به بنیاد این ارز می‌کنند، شانس تبدیل شدن به اعتبارسنج را نیز در آینده خواهند داشت. Matic قصد دارد که در مرحله بعدی، استیکینگ را به اعتبارسنج‌های خارجی واگذار کند. همان طور که گفته شد، در حال حاضر ۱۲ درصد از کل عرضه این توکن برای این کار اختصاص داده شده است اما امید می‌رود که پاداش استیکینگ در یک سال به ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد.

نحوه مشارکت در استیکینگ Matic

در ابتدا لازم است که با مفهوم نماینده در این شبکه آشنا شویم. نمایندگان دارندگان توکنی هستند که نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند خودشان یک نود اعتبارسنج راه‌اندازی کنند. آنها می‌توانند استیکینگ توکن‌ها را به یک اعتبارسنج واگذاری کنند و از این طریق بخشی از درآمد حاصله را از آن خود کنند. این نماینده‌ها در واقع با این کار درآمد و ریسک را با اعتبارسنج‌ها تسهیم می‌کنند. نمایندگان نقش اساسی در این سیستم دارند زیرا این آنها هستند که اعتبارسنج‌ها را تعیین می‌کنند.

برای استیکینگ Matic لازم است که ابتدا شبکه آزمایشی Goerli را بر روی متامسک (Metamask) خود انتخاب کنید.

Matic

بعد از این انتخاب، وارد داشبورد استیکینگ خود از طریق لینک https://wallet.matic.network/staking/ شوید.

این داشبورد اعتبارسنج در حال حاضر تنها متامسک را پشتیبانی می‌کند. بنابراین لازم است که افزونه متامسک را به مرورگر خود اضافه کنید. توصیه می‌شود که برای این کار از مرورگر فایرفاکس استفاده نشود زیرا مشکلاتی در کار با آن گزارش شده است. گوگل کروم یا بریو (brave) گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند.

شما باید مطمئن شوید که توکن استیکینگ را به متامسک خود اضافه کرده‌اید. زمانی که وارد این بخش شدید با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که دارای لیستی از اعتبارسنج‌ها و آمار و وضعیت موجود است. زمانی که از طریق آدرس خود وارد داشبورد استیکینگ می‌شوید، گزینه Become a Delegator را مشاهده خواهید کرد.

Matic

توجه داشته باشید که اگر از بالا به پایین، لیست اعتبارسنج را در داشبورد مورد مشاهده قرار دهید، دکمه delegate را برای هر اعتبارسنج مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید بر روی آن دکمه کلیک کنید و اعتبارسنج خود را انتخاب کنید. مشارکت‌کنندگان لازم است که ۱۰ اعتبارسنج اول را انتخاب کنند و تنها توکن‌های خود را به این اعتبارسنج‌ها واگذار کنند؛ زیرا اینها نود‌های بنیاد Matic هستند که بر روی شبکه آزمایشی در حال اجرا هستند.

زمانی که بر روی دکمه Delegate کلیک می‌کنید به صفحه‌ای می‌روید که از شما اطلاعاتی را می‌خواهد.

Matic

شما در اینجا می‌توانید مقدار استیکینگ خود را تعیین کنید. در اینجا مقدار پاداشی که قرار است کسب کنید را نیز مشاهده خواهید کرد. کلیک بر روی دکمه delegate now تراکنش شما را تایید خواهد کرد. توجه داشته باشید که دو تایید برای امضا از طریق کیف پول شما موجود خواهد بود. برای تایید تراکنش شما ۱۲ تایید بلاک لازم است که در داشبورد نیز انعکاس داده می‌شود. وقتی که تراکنش تایید شد، یک پیام موفقیت دریافت می‌کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید اعتبارسنج‌های مختلف را با همان آدرس تعیین کنید.

Matic

تایید تراکنش‌ها زمان لازم دارد، پس از این صفحه خارج نشوید. می‌توانید به داشبورد خود با کلیک بر روی دکمه My Delegator Details دسترسی داشته باشید. در اینجا می‌توانید جزئیات خود مانند موجودی، پاداش و غیره را ببینید.

در اینجا بخشی بنام Delegations نیز قابل رویت است. در این بخش قادر خواهید بود که لیستی از نماینده‌ها را به همراه اعتبارسنج‌ها مشاهده کنید.

Matic

مطالبه پاداش به عنوان نماینده

با کلیک بر روی Rewards به صفحه مورد نظر می‌روید. در اینجا لیستی از اعتبارسنج‌ها را مشاهده می‌کنید که به آنها نمایندگی داده شده است. در اینجا، پاداش شما به ازای هر اعتبارسنج مشاهده می‌شود و می‌توانید این پاداش را برداشت کنید و یا آن را دوباره برای استیکینگ مورد استفاده قرار دهید.

برداشت پاداش

Matic

به عنوان نماینده می‌توانید مادامی که پاداش موجود باشد، اقدام به برداشت کنید. با کلیک بر روی withdraw reward می‌توان این کار را انجام داد و از شما خواسته می‌شود که از کیف پول خود اقدام به تایید کنید. با تایید تراکنش، پاداش به کیف پول شما انتقال داده می‌شود و اکانت شما آپدیت خواهد شد.

استیکینگ دوباره پاداش‌ها

استیکینگ دوباره پاداش‌ها در شبکه Matic را می‌توان روشی آسان برای افزایش استیکینگ نیابتی افراد دانست. با کلیک بر روی Restake Reward، از شما خواسته می‌شود که از کیف پول خود اقدام به تایید کنید. در اینجا دو تایید موجود خواهد بود. در تایید اول اقدام به مطالبه پاداش خود می‌کنید و در تایید دوم نیز اقدام به استیکینگ دوباره آن می‌کنید.

بعد از اینکه استیکینگ دوباره کامل شد، داشبورد شما آپدیت می‌شود و مقدار استیکینگ افزایش پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که این استیکینگ دوباره را تنها در ارتباط با اعتبارسنج‌های فردی می‌توان انجام داد. نمی‌توان اقدام به استیکینگ تمام پاداش به صورت یکجا کرد.

امیدواریم که استیکینگ شاد و پر سودی داشته باشید. اگر در جریان استیکینگ Matic سوالی برای شما پیش آمد، از طریق لینک‌های زیر می‌توانید با تیم Matic در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

وبسایت این پروژه

Github

تلگرام (telegram)

ردیت (reddit)

 توجه داشته باشید که نباید این نوشتار را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کنید. سرمایه‌گذاری در جهان ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و باید با تحقیق کامل اقدام به آن کنید. انجام تحقیق و مطالعه در این فضا بسیار ضروری است و در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید و باید مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید. اطلاعات ارائه داده شده در این نوشتار تنها جنبه آموزشی دارند و طبیعتا نباید به عنوان تنها منبع به این نوشتار اتکا کنید. فضای بلاک چین و ارز دیجیتال هر روز در حال پیشرفت است و چه بسا بعد از مدت کمی، این نوشتار به آپدیت و اصلاح نیاز پیدا کند.

منبع
blog.maticmatic

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا