متوسط دیفای

آموزش استیک متیک؛ چطور از استیکینگ MATIC درآمد کسب کنیم؟

شبکه پالیگان هم با هدف افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم متولد شد. این شبکه از اکثر روش‌های مقیاس‌پذیری و راهکارهای لایه ۲ پشتیبانی و محصولات متنوعی را ارائه می‌کند. برای تایید بلاک‌های پالیگان و اضافه شدن آن‌ها به زنجیره اصلی اتریوم، از مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام (POS) استفاده می‌شود. بنابراین کاربران می‌توانند با مشارکت در فرآیند Staking متیک، پاداش دریافت کنند. در این مقاله به آموزش کامل استیک متیک، محدودیت‌ها، نحوه دریافت و میزان پاداش شبکه پالیگان می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی
این مقاله در ۱ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

بررسی استیکینگ متیک در شبکه پالیگان

آموزش استیک متیک

پالیگان به عنوان یکی از راهکارهای بهبود مقیاس‌پذیری، بعد از ری‌برندینگ از متیک نتورک مسیر رو به رشدی را طی کرده و در حال حاضر میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز متعددی است. معماری POS پالیگان پیچیدگی‌های خاص خودش را برای تحقق تراکنش‌های سریع‌تر و با کارمزد پایین‌تر دارد. در پالیگان فرآیند تولید و اعتبارسنجی بلاک‌ها به ۲ لایه مجزا تقسیم می‌شود.

ولیدیتورها خیلی سریع (کمتر از دو ثانیه) بلاک‌ها را با تایید جزئی روی زنجیره پالیگان می‌سازند، اما تایید نهایی بلاک‌ها و تراکنش‌های درون آن‌‌ها زمانی انجام می‌شود که یک چک پوینت (Checkpoint) روی زنجیره اصلی اتریوم ثبت و تایید شود. بازه زمانی هر چک‌پوینت به عوامل متعددی مثل شلوغی شبکه اتریوم یا تعداد تراکنش‌ها روی پالیگان بستگی دارد و ممکن است بین ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد.

زنجیره Polygon PoS با شبکه اتریوم دو نقطه اتصال دارد:

 • قراردادهای هوشمند استیکینگ و پاداش Stake: این قراردادها روی شبکه اصلی اتریوم مستقر شده‌‌اند. هر کسی در شبکه اتریوم می‌تواند صحت فرآیند تولید بلاک‌‌ها را بررسی کند.
 • فرآیند Checkpointing: پالیگان به صورت دوره‌ای ریشه درخت مرکل همه تراکنش‌های موجود را جمع‌ کرده و به زنجیره اتریوم ارسال می‌کند. به این فرآیند Checkpointing و به ریشه درخت مرکل ارسال‌شده چک پوینت گفته می‌شود..

توکن بومی شبکه پالیگان MATIC است که روی شبکه اتریوم و با استاندارد ERC20 ایجاد شده است. توکن متیک برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و همچنین استیکینگ و تامین امنیت زنجیره پالیگان استفاده می‌شود. بنابراین حواستان باشد که برای مشارکت در فرآیند Staking باید هم میزانی متیک روی شبکه اتریوم (نه Polygon) و هم مقداری اتر برای پرداخت کارمزد تراکنش داشته باشید.

در شبکه پالیگان مجموعه فعالی متشکل از ۱۰۰ ولیدیتور وجود دارد. قدرت رای این نودها بر اساس میزان توکنی که خودشان استیک کرده یا دلیگیتورها به آن‌ها داده‌اند، تعیین می‌شود. با توجه به محدودیت تعداد ولیدیتورها، حضور دلیگیتورها برای غیرمتمرکز شدن شبکه ضروری است. برای Delegate کردن محدودیتی وجود ندارد و با استیک ۱ ماتیک هم می‌توان در امنیت امنیت پالیگان مشارکت کرد.

برای فعالیت به عنوان نود ولیدیتور،‌ باید منتظر باشید تا یکی از ولیدیتورهای فعال فعلی تصمیم به خروج از شبکه و اصطلاحا Unbondig بگیرد. وقتی این اتفاق رخ دهد، شبکه برای رساندن دوباره تعداد ولیدیتورها به ۱۰۰،‌ یک حراج برگزار خواهد کرد و برنده به عنوان اعتبارسنج جدید شبکه انتخاب می‌شود. بهتر است بدانید که راه‌اندازی یک نود ولدیتور موضوع این مقاله نیست و در بخش‌های بعدی به آموزش دلیگیت کردن پرداخته خواهد شد.

برای خروج از استیکینگ متیک یک دوره Unbonding وجود دارد؛ به این معنی که مدت مشخصی طول می‌کشد تا دارایی شما از فرآیند استیک خارج و قابل برداشت شود و در این مدت هیچ پاداشی هم به شما تعلق نخواهد گرفت. مدت دوره Unbonding در حال حاضر ۸۰ چک پوینت و زمان میانگین برای هر چک پوینت نیز تقریبا ۳۵ دقیقه است؛ بنابراین به صورت تقریبی بین ۳ تا ۴ روز Unbonding طول می‌کشد.

پاداش استیکینگ MATIC

پالیگان ۱۲ درصد از عرضه نهایی ۱۰ میلیاردی توکن متیک را برای پاداش استیکینگ اختصاص داده است که در ۵ سال اول فعالیت شبکه پرداخت خواهد شد. هدف شبکه این است که بعد از ۵ سال، پایداری شبکه که به نوعی از مشارکت استیک‌کنندگان حاصل می‌شود، تنها از طریق کارمزد تراکنش‌ها تامین شود. بنابراین در حال حاضر پاداش Staking متیک از دو مولفه کارمزد تراکنش و پاداش شبکه تشکیل می‌شود. توزیع پاداش شبکه پالیگان طبق یرنامه زمانی زیر انجام می‌شود.

پاداش استیکینگ متیک
منبع: coinbase.com

پرداخت پاداش‌ها بعد از هر چک‌پوینت انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که برنامه پرداخت پاداش‌ها ممکن است دچار تغییر شود. با توجه به این که عوامل تاثیرگذار بر میزان پاداش استیکینگ ماتیک زیاد هستند، برای تخمین میزان پاداش می‌توانید از ماشین حساب استیکینگ MATIC استفاده کنید.

آموزش استیک متیک

همانطور که گفتیم برای مشارکت در شبکه پالیگان،‌ نیاز به توکن MATIC روی شبکه اتریوم و مقداری اتر برای کارمزد دارید. کیف پول‌هایی که می‌توانید از آن‌‌ها استفاده کنید عبارتند از متامسک، Bitski، کوین بیس والت و Torus. همچنین از والت کانکت هم پشتیبانی می‌شود تا از کیف پول‌های موبایلی هم بتوانید استفاده کنید. ما در این مقاله از متامسک استفاده می‌کنیم و توصیه می‌کنیم شما هم از همین کیف پول استفاده کنید. برای شروع فرآیند Delegate کردن به داشبورد استیکینگ پالیگان مراجعه کنید.

داشبورد استیکینگ پالیگان
منبع: polygon.technology

در این داشبورد اطلاعات مختلفی مثل تعداد ولیدیتورها، تعداد توکن متیک استیک‌‌شده، میزان پاداش توزیع‌شده، فاصله زمانی بین دو چک‌پوینت و غیره را می‌توانید مشاهده کنید. همچنین لیستی از اعتبارسنج‌ها هم وجود دارد که در صفحه All Validators نیز قابل دسترسی هستند. از گوشه بالا سمت راست روی Login بزنید و با انتخاب کیف پول مورد نظر خود،‌ اتصال آن را برقرار کنید. سپس  از تب‌های اصلی داشبورد وارد صفحه All Validators شوید.

ولیدیتورهای پالیگان
منبع: polygon.technology

در این صفحه لیست کامل اعتبارسنج‌های پلیگان قرار داده شده است. در ستون‌های مقابل نام هر ولیدیتور اطلاعاتی وجود دارد که به ترتیب عبارتند از: 

 • تعداد توکن استیک شده هر ولیدیتور (میزانی که خودش استیک کرده + میزانی که به آن دلیگیت شده است)
 • نرخ کمسیسونی که از دلیگیتورها گرفته می‌شود
 • درصد چک‌پوینت‌های امضاشده توسط ولیدیتور
 • وضعیت سلامت نود
اطلاعات هر ولیدیتور در پالیگان
منبع: polygon.technology

اگر روی هر یک از نودها کلیک کنید،‌ وارد صفحه اطلاعات آن ولیدیتور شده و اطلاعات آن را مثل عکس بالا مشاهده می‌کنید. میزان توکنی که خود ولیدیتور استیک کرده، تعداد دلیگیتورهای آن، کل توکن استیک‌شده توسط ولیدیتور و دلیگیتورهایش،‌ موجودی متیک کیف پول ولیدیتور، چک‌پوینت‌های امضاشده، وضعیت سلامت نود و غیره اطلاعاتی است که در این صفحه نمایش داده می‌شود.

وضعیت سلامت نودها بر اساس این که چند درصد از ۷۰۰ چک‌پوینت اخیر را امضا کرده‌اند، سنجیده می‌شود. نسبت به عملکرد همه ولیدیتورها یک بنچمارک انجام می‌شود و اگر یک نود در ۷۰۰ چک‌پوینت اخیر از درصد بنچمارک حاصل‌شده، امضای کمتری داشته باشد وضعیت آن Grace Period 1 نمایش داده می‌شود. ولیدیتور ۷۰۰ چک پوینت بعدی فرصت دارد تا عملکردش را بهتر کند و اگر باز هم عملکرد ضعیفی به نسبت بنچمارک داشت، وضعیت آن Grace Period 2 می‌شود. باز هم ۷۰۰ چک‌پوینت فرصت به ولیدیتور داده می‌شود و در صورت تکرار عملکرد ضعیف، دارایی آن ولیدیتور Unstake و از جمع اعتبارسنج‌ها خارج می‌شود.

اخطارهای ولیدیتورهای پالیگان
منبع: polygon.technology

یکی از گزینه‌های موجود در منو داشبورد استیکینگ پالیگان، Public Notices است. در این صفحه مشابه تصویر فوق، اخطارهایی که برای ولیدیتورها فرستاده می‌شود و تغییر وضعیت آن‌ها، برای جامعه پالیگان نمایش داده می‌شود. با کلیک روی هر اخطار جزئیات آن را می‌توان مشاهده کرد. وقتی ولیدیتور مورد نظر خود را یافتید،‌ در صفحه All Validators روی Delegate و یا در صفحه خود ولیدیتور روی Become a Delegator بزنید.

استیک متیک در پالیکان
منبع: polygon.technology

در صفحه‌ای که باز می‌شود، تعداد توکن MATIC را که می‌خواهید استیک کنید مشخص کرده و سپس روی Continue بزنید. در ادامه روی Delegate زده و با پرداخت کارمزد،  تراکنش را در کیف پول تایید کنید. پس از تایید تراکنش در شبکه اتریوم، وضعیت شما مثل عکس زیر می‌شود که نشان از موفقیت Staking میتک می‌دهد.

تایید استیکینگ موفق در پالیگان
منبع: polygon.technology

دقایقی بعد از تایید تراکنش از قسمت My Account می‌توانید وضعیت خود و میزان پاداشی که کسب کرده‌اید را مشاهده کنید.

برای انتخاب ولیدیتور مناسب و کسب پاداش بیشتر به عوامل مختلفی باید توجه کنید. از بررسی سابقه آن نود تا کمیسیونی که کسب می‌کند، همه بر پاداش استیکینگ MATIC تاثیر می‌گذارد. بد نیست مقاله زیر در مورد انتخاب ولیدیتور را مطالعه کنید.

آموزش افزایش تعداد متیک استیک شده و استیک مجدد پاداش

مدیریت توکن‌های استیک شده در پالیگان
منبع: polygon.technology

بعد از استیک کردن متیک،‌ را رفتن به صفحه My Account می‌توانید برای مدیریت توکن‌های استیک‌شده خود اقدام کنید. اگر می‌خواهید تعداد توکن بیشتری روی ولیدیتور فعلی اضافه کنید،‌ روی Stake More بزنید. روی Continue کلیک کنید. ادامه فرآیند مشابه دلیگیت کردن است، تعداد توکن خود را مشخص کرده و تراکنش را روی کیف پول تایید کنید.

اگر می‌خواهید ولیدیتور جدیدی انتخاب و میزانی توکن هم به آن Delegate کنید، در صفحه My Account روی علامت (+) بزنید و با انتخاب ولیدیتور مورد نظر، روند Delegate را پیش ببرید. همچنین اگر می‌خواهید توکن‌های استیک‌شده را از یک ولیدیتور به اعتبارسنجی دیگر منتقل کنید،‌ گزینه Move Stake وجود دارد. روی آن بزنید و سپس در مقابل ولیدیتور جدید روی Stake Here بزنید. یا تایید تراکنش در کیف پول، به نود جدید دلیگیت خواهید کرد. در این انتقال دوره Unbonding وجود ندارد.

در صورتی که می‌خواهید پاداش‌های Staking متیک را مجدد استیک کرده و سود مرکب کسب کنید، در قسمت My Account زیر هر کدام از دلیگیت‌های شما گزینه Restake Reward وجود دارد. زمانی این گزینه روشن و قابل اجرا می‌‌شود که حداقل ۲ متیک پاداش گرفته باشید. پس از کلیک روی Restake Reward باید تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید.

چطور پاداش استیکینگ MATIC را برداشت و یا متیک را از استیک خارج کنیم؟

برداشت پاداش استیک متیک
منبع: polygon.technology

هر زمان که مایل باشید،‌ می‌توانید پاداش استیکینگ ماتیک را دریافت کنید. برای این کار کافی است وارد صفحه My Account شوید و روی Withdraw Reward بزنید. سپس در صفحه باز شده روی Withdraw to Wallet بزنید. با تایید تراکنش واریز پاداش به کیف پول شما انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که برای برداشت پاداش، حداقل باید ۲ متیک در بخش Reward وجود داشته باشد.

اگر قصد دارید تا توکن‌های خود را استیک خارج و به کیف پولتان بازگردانید،‌ ابتدا باید توکن‌ها را Unbond کنید. به صفحه My Account بروید و در هر کدام از دلیگیت‌های خود که می‌خواهید، روی Unbond بزنید.

Unbond متیک استیک شده
منبع: polygon.technology

در پنجره باز شده تعداد توکنی که می‌خواهید Unbond کنید را مشخص و سپس روی Confirm Unbond بزنید. پس از تایید تراکنش در کیف پول،‌ فرآیند Unbonding آغاز می‌شود و همانطور که گفتیم ۸۰ چک‌پوینت به طول می‌انجامد.

خارج کردن متیک استیک شده
منبع: polygon.technology

پس از پایان یافتن بازه زمانی Unbonding دکمه Claim کردن مثل عکس فوق فعال می‌‌شود. با کلیک روی آن و سپس Withdraw to Wallet و همچنین تایید تراکنش در کیف پول،‌ توکن‌های متیک به والت شما بازمی‌گردند.

استیک متیک در صرافی‌ها و پلتفرم‌های دیگر

ممکن است یک صرافی متمرکز یا برخی از پلتفرم‌های غیرمتمرکز خدمت استیکینگ MATIC را ارائه دهند. به عنوان مثل صرافی متمرکز بایننس و پلتفرم غیرمتمرکز Lido این امکان را فراهم می‌کنند. در پلتفمرم‌های متمرکز شما حضانت دارایی را به آن‌ها می‌سپارید و هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، بنابراین نسبت به آن پلتفرم باید شناخت و اعتماد کافی داشته باشید.

در مورد پلتفرم‌های غیرمتمرکز نیز باید نسبت به آن،‌ تیم توسعه‌دهنده و کدهای قرارداد هوشمند آن بررسی کافی را انجام دهید. اگر مشکلی در یک پلتفرم غیرمتمرکز وجود داشته باشد و دارایی‌ها مورد حمله قرار بگیرد،‌ هیچ راهی برای بازیابی دارایی شما وجود ندارد.

برای استیک کردن متیک در صرافی‌ها یا پلتفرم‌ها، به دقت شرایط آن‌ها را بررسی کنید. هر پلتفرمی ممکن است قوانین خاص خود را برای استیکینگ داشته باشد. به عنوان مثال محدودیتی در حداقل توکن برای استیک یا بازه‌های زمانی خاصی برای برداشت پاداش وجود داشته باشد. بنابراین پس از بررسی کامل نسبت به استیک کردن در پلتفرم‌های مختلف اقدام کنید؛ البته پیشنهاد ما استیک مستقیم MATIC در داشبورد پالیگان است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پاداش استیک متیک چقدر است؟
  پاداش Staking متیک به عوامل مختلفی بستگی دارد. تیم پالیگان در داشبورد استیکینگ ماشین‌حسابی طراحی کرده است که سود تقریبی استیک متیک را آن‌جا می‌توانید مشاهده کنید.
 • توکن MATIC روی کدام شبکه را می‌توان استیک کرد؟
  فرآيند استیکینگ متیک روی زنجیره اصلی اتریوم انجام می‌شود؛ بنابراین شما باید توکن MATIC با استاندارد ERC20 و مقداری اتر برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های استیکینگ داشته باشید. دقت کنید که توکن‌های شما نباید روی خود شبکه پالیگان باشند.
 • آیا امکان استیک متیک با کیف پول سخت افزاری وجود دارد؟
  بله، شما می‌توانید کیف پول سخت‌افزاری مثل لجر را به متامسک متصل کنید و مراحل Staking متیک را پیش ببرید.

جمع‌بندی

متیک از آن دسته توکن‌هایی است که طرفدارانش امید زیادی به آینده آن دارند و انصافا عملکرد خوبی هم در سال‌های گذشته و بازار خونین سال ۲۰۲۲ داشت. اگر هولدر متیک هستید، بهتر است با استیک کردن آن و مشارکت در امنیت شبکه پالیگان، تعداد MATICهای خود را افزایش دهید. در این مقاله به بررسی Staking ماتیک و پاداش آن پرداخته شد. در ادامه نیز آموزش استیک MATIC در شبکه پالیگان، نحوه دریافت پاداش و خارج کردن توکن از استیک ارائه شد. شما آينده متیک و پالیگان را چطور می‌بینید؟ آیا در استیکینگ متیک مشارکت کرده یا خواهید کرد؟

منبع
polygon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا