اخبار بلاکچین

۲ حمله ۵۱٪ به اتریوم کلاسیک؛ این حملات چه تاثیری روی شبکه آن می‌گذارند؟

هفته گذشته اتریوم کلاسیک دو بار مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت. در پی دستکاری در این شبکه بلاک چین، مجرمین میلیون‌ها دلار از این رمز ارز را بدست آوردند.

هر چند این حمله گسترده به شبکه بلاکچین اتریوم کلاسیک به طور مستقیم باعث کند شدن شبکه نشد، اما در اثر این خرابکاری در شبکه این ارز دیجیتال زمان تایید تراکنش ها به شدت افزایش یافت. حمله ۵۱ درصدی به یک شبکه بلاک چین دقیقا چه آسیبی به آن می‌رساند؟ در مورد Ehereum Classic ، این حمله چه آسیبی به رمز ارز ETC رساند؟

ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای مبادلات مالی

بازار ارزهای دیجیتال نقش بزرگی در تحول سیستم مالی جهان دارد؛ ارزهای دیجیتال هم می‌توانند به عنوان دارایی‌هایی برای سرمایه گذاری تلقی شوند و هم به عنوان دارایی ذخیره ارزش (مانند طلا و فلزات گران‌بها) مورد استفاده قرار گیرند. کاربرد دیگر این بازار، استفاده به عنوان ابزاری برای مبادلات مالی و جایگزینی برای سیستم بانکداری سنتی است.

از مزایای ارزهای دیجیتال در مقایسه با سیستم بانکداری سنتی می‌توان به انتقال سریع، کارمزدهای بسیار پایین و انتقال حجم بالای پول در یک تراکنش اشاره کرد. برای مثال اخیرا انتقالی در شبکه بلاکچین بیت کوین انجام شد که در آن میلیاردها دلار از یک کیف پول به کیف پول دیگری ارسال شد که کارمزد این تراکنش تنها ۴ دلار بود. انجام چنین تراکنشی در سیستم بانکداری فعلی دنیا، نیازمند صرف زمان و هزینه بسیار بالایی است؛ در حالی که ایجاد یک بلاک در شبکه بیت کوین تنها ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. این در حالی است که شبکه بیت کوین یکی از شبکه های کند در بین سایر شبکه هاست و اگر این تراکنش در شبکه ریپل صورت می‌گرفت، زمان انجام این تراکنش به چند ثانیه کاهش می‌یافت.

استفاده به عنوان ابزاری برای انجام مبادلات مالی و پرداخت های الکترونیکی یکی از کاربردهای رمز ارزها است. سرعت در انجام این مبادلات مالی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای لازم برای یک سیستم پرداخت مالی است. اگر در یک سیستم مالی برای هر تراکنش ۲ هفته زمان لازم باشد، طبیعتا این سیستم نمی‌تواند برای همه مردم جهان کاربردی باشد.

افزایش زمان تراکنش ها در پی حمله به شبکه اتریوم کلاسیک

در مقدمه بالا اشاره کردیم که سرعت تراکنش‌ها، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در یک سیستم پرداخت الکترونیکی به شمار می‌آید. در هفته گذشته، شبکه اتریوم کلاسیک دو بار مورد حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت.

در اثر این هک گسترده در شبکه اتریوم کلاسیک، میلیون‌ها دلار به سرقت رفت. این سرقت زمانی اتفاق می‌افتد که هکرها کنترل بیش از ۵۱ درصد هش ریت شبکه را در دست می‌گیرند و از این فرصت برای “دوبار خرج کردن” توکن ‌ها یا کوین‌های یک شبکه بلاک چین استفاده می‌کنند. در این حمله، هکرها، ETC که یک بار به یک صرافی انتقال داده‌اند را مجددا و برای چندین بار به صرافی‌ها ارسال می‌کنند و از این طریق، میلیون‌ها دلار به سرقت برده‌اند.

چنین حملاتی نشان دهنده امنیت ضعیف شبکه است و همین امر باعث خارج شدن سرمایه زیادی از ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک می شود. زمانی که امنیت شبکه تامین نباشد، هکرها به روش های گوناگونی می توانند به آن حمله کنند.

حمله ۵۱ درصد اتریوم کلاسیک

برای مقابله با این حمله گسترده، زمان تراکنش ها در شبکه اتریوم کلاسیک به دو هفته افزایش یافت. به طوریکه یک تراکنش ساده در این شبکه، به دو هفته زمان نیاز دارد. به عبارت دیگر، زمانی که یک کاربر، ETC خود را به یک صرافی انتقال دهد، بعد از دو هفته به آن دسترسی داشته و می‌تواند از آن استفاده کند. در همین زمنیه صرافی کوین بیس اعلام کرده است:

در پی حمله اخیر شبکه اتریوم کلاسیک، این صرافی تصمیم دارد که زمان تایید تمامی تراکنش ها برای ETC را به دو هفته افزایش دهد. تا زمانی که شبکه اتریوم کلاسیک به وضعیت پیشین خود بازگردد، این وضعیت ادامه خواهد داشت.

وضعیت برای Holder های اتریوم کلاسیک از این بدتر است. افرادی که در کیف پول دیجیتال خود ETC نگهداری کرده‌اند، بعد از حمله به این شبکه شاهد ریزش قیمت اتریوم کلاسیک بوده اما قادر به انتقال دارایی خود نبوده و ارزش دارایی آن‌ها در پیش رویشان کاهش می‌یافت. افرادی که دارایی خود را به صرافی‌ها انتقال داده‌اند، تقریبا بعد از دو هفته این دارایی قابل معامله می‌شود. و این باعث دلسرد شدن کاربران از این شبکه بلاک چین شده است.

پس از آنکه هکرها اقدام به فروش گسترده این ارز دیجیتال کنند اوضاع برای اتریوم کلاسیک چندان جالب نخواهد بود. زیرا این ارز دیجیتال با کاهش های شدیدی روبرو می شود.

منبع
newsbtc

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا