مبتدی مقالات عمومی

هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی چه ارتباطی با هم دارند؟

هاوینگ (Halving) همیشه یک رویداد هیجان‌انگیز و جذاب برای سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال، به‌خصوص طرفداران بیت کوین بوده است. بسیاری از سرمایه‌گذاران باور دارند که بر اساس الگوهای گذشته، هاوینگ در میان‌مدت منجر به یک روند صعودی قوی می‌شود و بیت کوین به اوج تاریخی (ATH) جدید خود می‌رسد. در این مقاله از میهن بلاکچین درباره این موضوع صحبت می‌کنیم که هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی چه ارتباطی با هم دارند و آیا هاوینگ بعدی نیز منجر به بازار گاوی و ثبت ATH جدید برای بیت کوین خواهد شد یا خیر.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
خلاصه مطلب

📌 بیت کوین تاکنون ۳ هاوینگ را در سال‌‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ پشت‌ سر گذاشته است و به‌زودی چهارمین هاوینگ نیز رخ خواهد داد.
📌 تاریخچه بیت کوین نشان می‌دهد که هاوینگ محرکی برای بازار گاوی است و بین ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هر هاوینگ، قیمت بیت کوین به ATH جدید می‌رسد.
📌 هاوینگ بعدی بیت کوین در اواخر فروردین ۱۴۰۳ خواهد بود؛ اما نمی‌توان با قطعیت پیش‌بینی کرد که بعد از این هاوینگ، قیمت بیت کوین باز هم به یک ATH جدید خواهد رسید یا نه.
📌 بازار ارز دیجیتال نسبت به قبل پیچیده‌تر شده است و عوامل زیادی مثل سیاست‌های کلان، احساسات سرمایه‌گذاران، اتفاقات غیرمنتظره و قانون‌گذاری‌های جدید بر این بازار اثر دارند.

رابطه هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی

هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی
منبع: coinmarketcap.com

همانطور که می‌دانید، هوینگ یا هاوینگ یک رویداد برنامه‌ریزی‌شده در الگوریتم بیت کوین است و هر ۲۱۰٬۰۰۰ بلاک یک‌بار (که تقریبا ۴ سال طول می‌کشد)، پاداش بلاک بیت کوین را نصف می‌کند. با توجه به این که عرضه کل بیت کوین محدود و برابر با ۲۱ میلیون واحد است، هاوینگ باعث می‌شود که بیت کوین رفته‌رفته کمیاب‌تر شود. از طرف دیگر، با کاهش عرضه بیت کوین‌های جدید، تورم این رمزارز نیز با نرخ تقریبا ثابتی کاهش می‌یابد.

بیت کوین تاکنون ۳ هاوینگ را تجربه کرده است که به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داده‌اند. چهارمین هاوینگ بیت کوین نیز نزدیک است و انتظار می‌رود که در اوایل آوریل ۲۰۲۴ (اواخر فروردین ۱۴۰۳) رخ دهد.

طبق چرخه‌های قبلی بیت کوین، بازار گاوی معمولا مدتی قبل از هاوینگ آغاز شده و با رخ دادن هاوینگ قدرتمند‌تر می‌شود. در ادامه و پس از یک تا یک و نیم سال، قیمت بیت کوین به پیک یا اوج جدید می‌رسد. البته در این میان برخی معتقدند که بازار گاوی اصلی پس از هاوینگ آغاز می‌شود. این باور بر اساس نتیجه هاوینگ، یعنی کاهش تورم بیت کوین و کمیاب‌تر شدن آن است؛ اما شروع بازار گاوی در اصل قبل از هاوینگ اتفاق می‌افتد و پس از اصلاح قیمتی، مدتی پس از هاوینگ با قدرت بیشتری ادامه پیدا می‌کند.

در دوره‌های قبل نیز رفتار مشابهی را از بیت کوین شاهد بوده‌ایم؛ یعنی بازار گاوی تقریبا یک سال قبل از هاوینگ آغاز شده، چند ماه پس از هاوینگ قوت گرفته و تقریبا یک تا یک و نیم سال بعد قیمت بیت کوین به اوج تاریخی جدید رسیده است.

بیایید خلاصه‌ای از هاوینگ‌های قبلی بیت کوین و ATHهایی را که بعد از هر هاوینگ به ثبت رسیده‌ است، بررسی کنیم:

  • اولین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و پاداش بلاک بیت کوین را از ۵۰ به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. دقیقا یک سال و یک روز بعد، بیت کوین به اوج تاریخی ۱٬۲۴۲ دلار رسید.
  • هاوینگ دوم در سال ۲۰۱۶ رخ داد و باعث شد که پاداش بلاک بیت کوین دوباره نصف شود و به ۱۲.۵ بیت کوین برسد. ۱۷ ماه و ۹ روز بعد از این هاوینگ، قیمت بیت کوین به اوج تاریخی ۱۹٬۴۹۸ دلار رسید.
  • سومین هاوینگ در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد و پاداش بلاک مجددا نصف شد و به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک رسید. ۱۸ ماه بعد، بیت کوین به اوج تاریخی ۶۹٬۰۴۴ دلار رسید.

این الگو باعث شد که افسانه‌ای درباره رابطه هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی به‌وجود بیاید. طبق باور بسیاری از طرفداران بیت کوین، بین ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین به اوج تاریخی جدید می‌رسد.

جدول زیر، تاریخ بازارهای گاوی قبلی، ATHهای بیت کوین، کف‌های قیمتی بعد از هر بولران و درصد ریزش بیت کوین پس از ATHها را نشان می‌دهد:

تاریخپیک یا اوج قیمت BTCکف قیمتی بعد از هر پیکدرصد تغییرات بین سقف و کف قیمت
بولران ۲۰۱۳ بیت کوین۱٬۲۴۲ دلار (دسامبر ۲۰۱۳)۱۷۱ دلار (ژانویه ۲۰۱۵)٪۸۵-
بولران ۲۰۱۷ بیت کوین۱۹٬۴۹۸ دلار (دسامبر ۲۰۱۷)۳٬۲۰۰ دلار (دسامبر ۲۰۱۸)٪۸۴-
بولران ۲۰۲۱ بیت کوین۶۹٬۰۴۴ دلار (نوامبر ۲۰۲۱)۱۵٬۶۰۰ (نوامبر ۲۰۲۲)٪۷۷-
جدول بالا بر اساس داده‌های سایت کوین کدکس (Coincodex) طراحی شده است و احتمال دارد در منابع دیگر، قیمت‌های متفاوتی را مشاهده کنید.

با این منطق، پس از هاوینگ پیش رو در آوریل ۲۰۲۴ باید تحولات بزرگی در بازار رخ دهد و در سه‌ماهه اول ۲۰۲۶ قیمت بیت کوین به ATH جدیدی برسد که تاکنون دیده نشده است.

آیا بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ شاهد ثبت ATH جدید خواهیم بود؟

آیا بعد از هاوینگ ۲۰۲۴، ATH جدید برای بیت کوین به ثبت می‌رسد؟
منبع: arabnews.com

نمی‌توان با قطعیت گفت که عامل اصلی بازارهای گاوی گذشته، رویداد هاوینگ بوده است؛ چون عواملی مثل جذب گسترده کاربران جدید به دنیای ارز دیجیتال نیز در رشد ارزش بیت کوین نقش داشته‌اند. با این حال، بر اساس داده‌ها و الگوی رشد بیت کوین پس از هر هاوینگ، بسیاری از سرمایه‌گذاران به این باور رسیده‌اند که هاوینگ باعث آغاز یک بازار گاوی می‌شود. چرخه فعلی بیت کوین، کمی با دوره قبل متفاوت است. در حال حاضر، اخبار ETF بیت کوین اثر بزرگی بر بازار ارز دیجیتال و احساسات سرمایه‌گذاران داشته است.

از طرف دیگر، باید در نظر داشت که شاید اتفاقات طبق هاوینگ‌های قبلی پیش نرود و قیمت بیت کوین به ATH موردانتظار نرسد. برای این مسئله می‌توان دو دلیل عمده آورد؛ اولا، بازار پرنوسان ارز دیجیتال را نمی‌توان با قطعیت پیش‌بینی کرد. دوما، بازار کریپتو نسبت به قبل تحولات زیادی را تجربه کرده است و رفته‌رفته پیچیده‌تر و بالغ‌تر می‌شود.

هاوینگ و اثرات آن، یعنی نصف شدن پاداش بلاک و کمیاب‌تر شدن بیت کوین، تنها عامل تعیین کننده ارزش بیت کوین نیست و عوامل زیادی از جمله سیاست‌های اقتصاد کلان، قانون‌گذاری و اتفاقات غیرمنتظره بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اثر می‌گذارند. در واقع، در بول‌ران‌های قبلی، هاوینگ به تنهایی باعث رشد بیت کوین نشده است.

یکی از عوامل بسیار مهمی که باعث تحریک بازار گاوی می‌شوند، افزایش عرضه پول از سمت بانک‌های مرکزی بزرگ و رشد نقدینگی ارزهای فیات است. در بازارهای گاوی قبلی نیز رشد نقدینگی فیات باعث رشد بازار ارزهای دیجیتال شده است. در نتیجه، یکی از لازمه‌های روند صعوی برای بیت کوین، افزایش نقدینگی ارز فیات و پول در گردش است. 

ممکن است سخت‌گیری‌های مربوط به قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال باعث شود که این بازار به‌اندازه قبل برای کاربران جذاب نباشد و همانند گذشته، شاهد پذیرش گسترده و ورود انبوه کاربران جدید به این حوزه نباشیم. علاوه بر این، بازار نزولی اخیر و اتفاقاتی مثل ورشکستگی شرکت‌ها، کلاهبرداری‌ها و هک‌های بزرگ، اثرات عمیق و ناخوشایندی بر بازار ارز دیجیتال بر جای گذاشته‌اند.

آنچه مشخص است این است که هاوینگ اثر مثبتی بر ارزش بیت کوین و بازار ارز دیجیتال دارد؛ اما اگر از جذابیت این حوزه کم شود، تخلیه سرمایه از بازار ادامه پیدا کند و حجم زیادی از کاربران جدید به این فضا وارد نشوند، دیگر آن رشد چشمگیر و ATH جدید را نخواهیم دید؛ و این یعنی پایان افسانه هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی.

جمع‌بندی

مطالعه تاریخچه هاوینگ‌های قبلی بیت کوین و الگوی قیمتی بیت کوین پس از هر هاوینگ به ما نشان می‌دهد که هاوینگ در بلندمدت با یک روند صعودی قوی برای بیت کوین همراه بوده است. معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین به اوج تاریخی جدید می‌رسد. با این حال، عوامل زیادی در بازار ارز دیجیتال اثر دارند و نمی‌توان آینده را با قطعیت پیش‌بینی کرد. این احتمال هم وجود دارد که بازار گاوی موردانتظار رخ ندهد. در این مقاله سعی کردیم رابطه هاوینگ بیت کوین و بازار گاوی را به زبان ساده و به‌صورت مختصر توضیح دهیم. به نظر شما باز هم تاریخ تکرار می‌شود و بعد از هاوینگ بعدی یک بازار گاوی قوی شروع خواهد شد؟ آیا ممکن است بازار گاوی جدید قبل از هاوینگ و به دلایل دیگری آغاز شود؟

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
بازار گاوی قبل از هاوینگ رخ می‌دهد یا بعد از آن؟

بر اساس داده‌های قبل، بازار گاوی معمولا کمی قبل از هاوینگ شروع می‌شود، بعد از هاوینگ شروع به اصلاح می‌کند و مدتی پس از هاوینگ ادامه پیدا می‌کند.

چقدر بعد از هاوینگ شاهد افزایش قیمت بیت کوین خواهیم بود؟

معمولا در بازه زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین به اوج خود می‌رسد که نشان‌دهنده پایان بازار گاوی است.

هاوینگ چه اثری بر قیمت بیت کوین دارد؟

هاوینگ محرکی برای بازار گاوی است که با نصف کردن پاداش استخراج بیت کوین و کاهش عرضه بیت کوین‌های جدید، بیت کوین را کمیاب‌تر می‌کند و این می‌تواند در بلندمدت منجر به افزایش تقاضا و رشد ارزش بیت کوین شود.

منبع
میهن بلاکچین

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا