متوسط دیفای

آموزش استیک LINK در کیف پول متامسک

فکر می‌کنم دیگر نیازی نباشد درباره قدمت‌، بزرگی و اعتبار پروژه چین لینک صحبت کنیم. چین لینک به عنوان یکی از بزرگترین اوراکل‌های دنیای ارزهای دیجیتال،‌ مسیر توسعه را به خوبی پیش رفته است. این پروژه در برنامه جدیدش با هدف افزایش امنیت و تمرکززدایی، امکان استیکینگ توکن لینک را فراهم کرده است. اگر شما هم جزء کاربران علاقه‌مند به کسب درآمد از Staking هستید، با میهن بلاکچین و آموزش استیک LINK در کیف پول متامسک همراه باشید.

طرح شبکه چین لینک برای استیک توکن LINK

استیک توکن LINK

شبکه چین لینک طرح خود را به نام Chainlink Economics 2.0 و با هدف افزایش امنیت سرویس‌های اوراکل خود معرفی کرد. محور اصلی طرح مذکور امکان استیک توکن LINK است که به دارندگان این توکن حاکمیتی و اپراتورهای نود اجازه می‌دهد در قبال کمک به افزایش اقتصاد کریپتویی سرویس‌های اوراکل، پاداش به‌دست بیاورند. با توجه به اینکه شبکه چین لینک بیش از ۶.۶ تریلیون دلار حجم معامله را امکان‌پذیر می‌کند، باید امنیت شبکه با ارزش دارایی‌های موجود در اپلیکیشن‌های مبتنی بر چین‌لینک تطابق داشته باشد. از این رو برای تامین امنیت دارایی‌های شبکه، سرویس Staking v0.1 راه‌اندازی شد که نقطه عطفی برای رشد و امنیت پایدار چین لینک است.

توجه داشته باشید که استیکینگ چین لینک مرحله به مرحله پیش می‌رود و هر مرحله ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال در v0.1 هر آدرس حداکثر ۷۰۰۰ LINK می‌تواند استیک کند و نهایتا امکان استیک ۲۲.۵ میلیون توکن لینک برای کاربران عادی فراهم بوده که این ظرفیت تکمیل شده است. با راه‌اندازی ورژن‌های بعدی محدودیت‌ها کمتر خواهد شد و طرفیت استیک توکن‌ها به ۷۵ میلیون واحد خواهد رسید. کاربرانی که در v0.1 استیک کرده‌اند،‌ تا زمان اجرای v0.2 امکان Unstake کردن ندارند.

کاربران جدیدی هم که مایل به مشارکت در فرآیند استیکینگ چین لینک هستند، باید منتظر اجرای v0.2 باشند که احتمالا در فصل چهارم سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی می‌شود. آموزشی که در این مقاله ارائه می‌شود، مربوط به ورژن v0.1 است؛ اما با اجرای v0.2 نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

به منظور شروع استیک توکن LINK کاربر باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • توکن‌های لینک باید در مین‌نت اتریوم و در یک کیف‌پول وب ۳ غیرحضانتی یا والت‌های سخت‌افزاری تحت وب ۳ باشند
  • حداقل یک توکن LINK در کیف پول باشد
  • مقدار کافی اتر (ETH) برای پرداخت گس تراکنش‌های اتریوم در کیف پول باشد

به این نکته توجه داشته باشید که کارمزد تراکنش‌های اتریوم غیرقابل پیش‌‎بینی و متغیر هستند و بر حسب میزان فعالیت کلی شبکه تعیین می‌شوند. برای برآورد میزان گس فی می‌توانید از Etherscan Gas Tracker کمک بگیرید.

از آنجایی که ارز دیجیتال لینک یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-677 (سازگار با استاندارد ERC-20 و دارای عملکردهای بیشتر) است، استیک آن فقط با یک تراکنش انجام می‌شود. آدرس قرارداد رسمی Staking v0.1 در مین نت شبکه اتریوم نیز 0x3feB1e09b4bb0E7f0387CeE092a52e85797ab889 است.

آموزش گام‌به‌گام استیک توکن LINK در کیف پول متامسک

برای استیکینگ توکن لینک از کیف پول‌های مختلفی مثل کوین بیس والت یا کیف پول‌های سازگار با والت کانکت می‌توان استفاده کرد که ما برای این آموزش، متامسک را انتخاب کرده‌ایم. در کیف پول متامسک مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱. به صفحه وب Chainlink Staking بروید.

آموزش استیک ارز دیجیتال لینک
منبع: Blog.Chain.Link

اطمینان حاصل کنید که صفحه باز‌شده در مرورگر شما وب‌سایت رسمی Chainlink Staking است. می‌توانید برای راحتی استفاده‌های آتی، آدرس https://staking.chain.link را بوک‌مارک کنید.

۲. روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کنید

آموزش استکینگ LINK
منبع: Blog.Chain.Link

در سمت راست بالای صفحه گزینه “Connect Wallet” را بزنید.

۳. کیف پول را انتخاب کنید

Link Staking چیست
منبع: Blog.Chain.Link

همان کیف پول وب ۳ را که موجودی توکن‌های LINK و ETH شما در آن قراردارد را انتخاب کنید. در این تصویر کیف پول متامسک انتخاب شده است.

۴. اکانت کیف پول خود را انتخاب کنید

منبع: Blog.Chain.Link

اگر فقط یک اکانت دارید روی همان گزینه و اگر چندین اکانت به متامسک شما متصل هستند روی آدرس دارای توکن‌های لینک کلیک کنید.

سپس برای اتصال والت به صفحه وب ChainLink Staking همانند تصویر بالا روی گزینه “Next” کلیک کنید.

۵. حالا روی گزینه “Connect” بزنید

نحوه استیک ارز دیجیتال لینک
منبع: Blog.Chain.Link

بعد از این مرحله باید از قسمت آدرس کیف پول در گوشه سمت راست بالای صفحه به وبسایت Chainlink Staking برگردید.

استیک توکن Link
منبع: Blog.Chain.Link

۶. مقدار توکن LINK را وارد کنید

استیک توکن لینک در متامسک
منبع: Blog.Chain.Link

تعداد توکن‌های LINK مورد نظر برای استیکینگ را وارد کنید. توجه داشته باشید که مقداری بیش از موجودی کیف پول یا بیش از مقدار نشان‌داده شده در قسمت “Available to stake” را نمی‌توان وارد کرد.

۷. روی گزینه “Stake LINK کلیک کنید

آموزش استیکینگ توکن Link
منبع: Blog.Chain.Link

۸ روی گزینه “Accept and continue” کلیک کنید

استیک توکن شبکه چین لینک
منبع: Blog.Chain.Link

در این صفحه ابتدا شرایط و قوانین را مطالعه و سپس روی گزینه “Accept and continue” کلیک کنید.

۹. تایید تراکنش

مراحل استیک توکن لینک چیست
منبع: Blog.Chain.Link

در این مرحله والت شما به صورت پاپ‌آپ نشان داده می‌شود و از شما می‌خواهد تراکنش را تایید کنید. به مقدار اتر درخواست شده برای پرداخت گس اتریوم توجه داشته باشید. پس از موافقت با پرداخت هزینه گس، روی گزینه “Confirm” کلیک کنید تا تراکنش به شبکه اتریوم ارسال شود.

۱۰. منتظر تایید تراکنش باشید

چطور توکن لینک را استیک کنیم
منبع: Blog.Chain.Link

اگر پنجره‌ای شبیه به تصویر زیر باز شد، به معنای این است که تراکنش شما با موفقیت به شبکه اتریوم ارسال شده و منتظر تایید است. مدت زمان انتظار به میزان فعالیت روی شبکه و مقدار گس بستگی دارد.

۱۱. تبریک، استیک شما با موفقیت انجام شد

آموزش استیکینگ ارز دیجیتال LINK
منبع: Blog.Chain.Link

 اگر صفحه‌ای شبیه به تصویر زیر باز شد، به این معنا است که استیک توکن LINK با موفقیت در Staking v0.1 انجام شده است. برای مشاهده تراکنش خود در اتراسکن روی لینکی که زیر کادر “View your transaction here” قراردارد کلیک کنید.

استیک توکن شبکه چین لینک
منبع: Blog.Chain.Link

برای تایید موجودی استیکینگ روی گزینه “Close” کلیک کنید تا به صفحه وب برگردید. در این صفحه و در قسمت “Currently staked” مقدار توکن‌هایی را که الان استیک کردید بررسی کنید.

مراحل آموزش استیکینگ توکن لینک
منبع: Blog.Chain.Link

برای مشاهده پاداش استیکینگ خود وارد تب “Rewards” شوید. در قسمت “Staking Rewards” بر حسب استیک‌هایی که به مرور زمان انجام داده‌اید، پاداش‌های استیکینگ شما به‌روز‌رسانی می‌شوند.

سخن پایانی

استیکینگ چین لینک (Chainlink Staking) بخشی از یک طرح بزرگ موسوم به Economics 2.0 در این پروژه است. هدف این طرح رساندن شبکه چین لینک به عصر جدیدی از رشد پایدار، افزایش امنیت ارز دیجیتال شبکه و ارزش بیشتر است. علاوه بر اتفاقات مثبتی که برای شبکه می‌افتد، کاربران هم فرصتی برای کسب درآمد از استیکینگ توکن LINK دارند. با توجه به این که هم چین لینک و هم کسب سود از استیکینگ طرفداران زیادی دارد،‌ در این مقاله به آموزش استیک LINK در کیف پول متامسک پرداختیم. همچنین به ورژن‌های مختلف استیکینگ چین لینک و محدودیت‌های آن‌ها نیز اشاره شد. نظر شما در مورد Staking چین لینک چیست و نقش آن در آینده این پروژه را چطور می‌بینید؟

منبع
blog.chain.link

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا