اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

بیدار شدن نهنگ‌های قدیمی بیت کوین؛ تعداد ۱۰,۰۰۰ BTC پس از ۷ سال جابجا شد

بر اساس داده‌های آنچین، تعداد زیادی بیت کوین با ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار که مربوط به قبل از سال ۲۰۱۵ می‌شدند؛ اخیرا بعد از ۷ سال جا به جا شده‌اند. آخرین تخمین از این جابجایی‌ها، انتقال حدود ۱۰,۰۰۰ BTC را در ۲ مرحله گزارش می‌دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، در تاریخ ۲۸ آگوست (۶ شهریور)، پلتفرم تحلیلی کریپتوکوانت در پستی اعلام کرد ۵۰۰۰ واحد بیت کوین که حداقل برای ۷ سال جابجا نشده بود، به کیف پول دیگری منتقل شده است. روز بعد، پلتفرم LookIntoBitcoin اعلام کرد ۵۰۰۰ واحد بیت کوین دیگر با این مشخصات پس از سال‌ها منتقل شده است.

تحلیلگران معتقدند نمی‌توان بر اساس داده‌های این تراکنش‌ها نتیجه خاصی گرفت و هیچ دلیلی برای چرایی انتقال این کوین‌ها وجود ندارد. این احتمال وجود دارد که یک هولدر طولانی‌مدت علیرغم اینکه قیمت بیت کوین در حوالی ۲۰،۰۰۰ دلار معامله می‌شود و از اوج ۶۹،۰۰۰ دلاری خود فاصله زیادی دارد، تصمیم به فروش گرفته باشد و یا ممکن است این تراکنش‌ها صرفا، بین کیف پول‌های هولدر برای مدیریت کیف پول‌هایش صورت گرفته باشد.

کریپتوکوانت در این رابطه اظهار داشت:

این انتقال قطعا یک سیگنال صعودی نیست اما ارزیابی اینکه چه تاثیری بر بازار خواهد داشت سخت است.

نمودار میزان بیت کوین‌های جابجا شده با عمر ۷ تا ۱۰ سال
نمودار میزان بیت کوین‌های جابجا شده با عمر ۷ تا ۱۰ سال – منبع: LookIntoBitcoin

آنتوان له کالوز (Antoine Le Calvez)، مهندس داده‌های بلاکچینی در پلتفرم کوین متریکس نیز به این تراکنش‌ها واکنش نشان داد و خاطرنشان کرد این کوین‌ها ممکن است به نحوی با صرافی کراکن مرتبط بوده باشند.

له کالوز در ایمیلی در این رابطه گفت:

از بیشترین احتمال تا کمترین می‌توان گفت این بیت کوین‌ها متعلق به آدرس کیف پول سرد صرافی کراکن، یک معامله OTC مربوط به این صرافی و یا یک کاربر از این صرافی بوده است.

صرافی کراکن هنوز در این رابطه اظهار نظر نکرده است.

مدت‌هاست ردیابی بیت کوین‌هایی که برای مدت‌ها غیرفعال بوده‌اند، به کاری محبوب در جامعه رمزارزها تبدیل شده است. در ماه مه (اردیبهشت) سال ۲۰۲۰، بازار با گمانه‌زنی‌های مبنی بر اینکه ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار بیت کوین در حال جابجایی بخش کوچکی از ارزهای دیجیتال خود است، متلاطم شد.

کیف پول‌های مختلفی وجود دارند که کارشناسان آنها را به ساتوشی ناکاموتو نسبت می‌دهند و این کیف پول‌ها، اگرچه هرگز به طور قطعی شناسایی نشده‌اند، به دقت توسط تحلیلگران زیر نظر گرفته می‌شوند. تعداد بیت کوین نسبت داده‌شده به ساتوشی ناکاموتو به قدری زیاد است که اگر روزی منتقل شوند، قیمت بیت کوین به شدت کاهش خواهد یافت.

جالب است بدانید این اولین باری نیست که در سال جاری چنین حجم بزرگی از بیت کوین‌هایی که مدت‌ها غیرفعال بوده‌اند، جابجا می‌شوند. کریپتوکوانت در پست خود خاطرنشان کرد بیش از ۱۰،۰۰۰ واحد بیت کوین قدیمی در ماه مارس (اسفند)، زمانی که بیت کوین حوالی ۴۷،۷۰۰ دلار معامله می‌شد جابجا شده‌اند. همچنین ۲۸۰۰ بیت کوین در ماه مه (اردیبهشت) و بیش از ۱۱۰۰ واحد بیت کوین در ماه جولای (تیر) و همزمان با رسیدن بیت کوین به ۲۳،۰۰۰ دلار از خواب زمستانی بیدار شده و منتقل شده‌اند.

لوکاس اوتومورو (Lucas Outumuro)، سرپرست بخش تحقیقات IntoTheBlock در این رابطه اظهار داشت:

روند گسترده‌ای میان آدرس‌های حاوی ۱۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ واحد بیت کوین در طول ماه گذشته جریان داشته و موجودی آنها در مجموع تا ۳۵،۰۰۰ واحد بیت کوین افزایش یافته است.

قیمت بیت کوین دیگر به داده‌های آنچین حساسیت سابق را نشان نمی‌دهد

از لحاظ تئوری، نگهداری از کوین‌ها در کیف پول‌های مختلف می‌تواند در زمان نوسانات بالا، به سرمایه‌گذاران برای مدیریت دارایی‌هایشان کمک کند. علاوه بر این، کارشناسان معتقدند تحرکات در چنین کیف پول‌هایی پس از سال‌ها چندان هم غیرعادی نیست.

کیم گرائر (Kim Grauer)، مدیر تحقیقات چینالیسیز در این رابطه اظهار داشت:

ما دائما شاهد فعال شدن کیف پول‌های قدیمی بیت کوین هستیم.

همچنین، ممکن است بازار بیت کوین به حدی رسیده باشد که تحولات کلان اقتصادی، مانند افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، گزارش‌های تورم یا گزارش آمار بیکاری و مشاغل در ماه آگوست نسبت به تراکنش‌ها در کیف پول‌های قدیمی، تاثیر بیشتری بر قیمت بیت کوین داشته باشد.

اوتومورو در این رابطه گفت:

با توجه به کم شدن نقدینگی، در کوتاه‌مدت، تاثیر اقتصاد کلان و فاکتورهای ماکرو نسبت به داده‌های آنچین شبکه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تراکنش‌های اخیر اندکی پس از آن اتفاق افتاد که هفته گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو خاطرنشان کرد احتمالا بانک مرکزی به سیاست‌های تهاجمی خود برای کاهش تورم گسترده ادامه خواهد داد؛ موضعی که به نوبه خود ممکن است فشار نزولی بر قیمت دارایی‌های پرریسک، از سهام گرفته تا ارزهای دیجیتال را حفظ کند.

بهای بیت کوین پس از سخنرانی پاول به زیر ۲۰،۰۰۰ دلار رسید و اکنون در حوالی ۱۹،۸۰۰ دلار معامله می‌شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا