مبتدی دیفای

بهترین پروژه‌های بلاکچینی برای کسب درآمد تولیدکنندگان محتوا

تولید محتوا همواره یک بازار در حال رشد بوده است و در حال حاضر به لطف تکنولوژی بلاکچین فرصت‌های کسب درآمد بهتری برای تولیدکنندگان محتوا فراهم شده است. ماهیت غیرمتمرکز و شفافیت بلاکچین به سازندگان محتوا کمک می‌کند که بدون نیاز به واسطه، آثار خود را در اختیار مخاطب قرار دهند، درآمد عادلانه‌ای به‌دست بیاورند و مالکیت معنوی اثر را حفظ کنند. اگر قصد ورود به این بازار و کسب درآمد از تولید محتوا را دارید، با میهن بلاکچین و بررسی ۷ پلتفرم بلاکچین تولیدکنندگان محتوا همراه باشید.

بهترین پلتفرم های بلاکچینی تولیدکنندگان محتوا  

بهترین پلتفرم های بلاکچین تولیدکنندگان محتوا
منبع: Cointelegraph.Com

ظهور و گسترش تکنولوژی بلاکچین در حوزه‌های مختلف، نحوه انجام بسیاری از کارها از تجارت گرفته تا ذخیره داده و تعامل با دارایی‌های دیجیتال را تغییر داده است. صنعت تولید محتوا نیز مستثنی نبوده است و ماهیت غیرمتمرکز و شفاف بلاکچین تحولات و مزیت‌هایی را برای تولیدکنندگان محتوا از قبیل نویسندگان، موسیقی‌دانان، هنرمندان و عکاسان به همراه داشته است. پلتفرم‌های بلاکچینی مناسب با حوزه محتوا فرصت‌های منحصربه‌فردی مانند محافظت از مالکیت معنوی، کسب درآمد عادلانه و تعامل با مخاطبان جهانی را برای سازندگان محتوا فراهم می‌کند.

۱. استیمیت (Steemit)

استیمیت (Steemit) یک شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین است که به تولیدکنندگان محتوا ارز دیجیتال پرداخت می‌کند. تولیدکنندگان محتوا و کاربران شبکه استیمیت می‌توانند بابت انتشار مطالب خلاقانه، حمایت از محتوای ارزشمند و تعامل با کامیونیتی، توکن استیم (Steem) را دریافت کنند.

ماهیت غیرمتمرکز شبکه، تضمین‌کننده مالکیت و کنترل محتوا توسط صاحب اثر است. استیمیت به عنوان یک پلتفرم وبلاگ‌نویسی طرفداران بسیاری دارد و تولیدکنندگان محتوا در حوزه‌های مختلف را جذب کرده است.

شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکزشبکه‌های اجتماعی سنتی
کنترل و تصمیم‌گیریحاکمیت غیرمتمرکزحاکمیت متمرکز
مدیریت داده کاربرانکنترل حریم خصوصی دادهحریم خصوصی داده محدود
آزادی بیانمستعد سانسورپذیریمقاوم در برابر سانسورپذیری
عملکرد شبکهشفاف و قابل بازبینیعدم شفافیت
مالکیت معنویمالکیت محتوا در اختیار کاربرمالکیت در اختیار پلتفرم
تعامل کاربرمشارکت تشویقیفاقد مشارکت تشویقی
وابستگی زیرساختیانعطاف‌پذیری شبکهآسیب‌پذیر در برابر خاموشی

۲. لایبرری (LBRY)

پلتفرم بلاکچین LBRY برای کسب درامد از تولید محتوا
منبع: Academy.Moralis.Io

پروتکل LBRY یک پلتفرم غیرمتمرکز برای انتشار و اشتراک‌گذاری اطلاعاتی است که از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند. این پلتفرم با حذف واسطه‌ها به تولیدکنندگان محتوا کمک می‌کند، آثار خود را به‌طور‌ مستقیم در پلتفرم منتشر کنند.

به‌ لطف سیستم مبتنی بر بلاکچین LBRY، سازندگان محتوا مالکیت کامل آثار خود را در اختیار دارند و می‌توانند درآمد عادلانه‌ای را بابت مشارکت در پلتفرم دریافت کنند. بعلاوه کاربران هم به‌ لطف معماری متمایز پروتکل لایبرری به اطلاعات مختلفی دسترسی دارند، زیرا هیچ مرجع متمرکزی آثار تولید‌شده را کنترل نمی‌کند.

۳. اوجو موزیک (Ujo Music)

اوجو موزیک (Ujo Music) یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است که به‌طور خاص برای موسیقی‌دانان و متخصصان صنعت موسیقی طراحی شده است. پلتفرم Ujo Music محیطی را برای نشر آثار، حفظ حقوق و دریافت مستقیم از مشتری برای نوازندگان فراهم می‌کند.

پلتفرم Ujo Music برای تضمین دریافت پاداش متناسب با اثر و اختیار بیشتر هنرمندان روی مجوزها و حق امتیاز از قابلیت شفافیت و قراردادهای هوشمند موجود در فناوری بلاکچین کمک می‌گیرد.

۴. پوئت (Po.et)

پوئت (Po.et) پلتفرمی مبتنی بر بلاکچین است که قصد دارد یک پایگاه داده غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر را برای آثار هنری ایجاد کند. پروتکل Po.et شرایطی را برای تولیدکنندگان محتوا فراهم می‌کنند تا بتوانند تمام محتوای دیجیتال خود مانند متن، عکس، ویدئو و موارد مشابه را روی بلاکچین تایم استمپ (Timestamp) کنند.

تولیدکنندگان محتوا به لطف قابلیت برچسب زمانی بلاکچین می‌توانند مالکیت و سابقه اثر خود را نشان دهند. این ویژگی در موارد مربوط به نقض کپی‌رایت بسیار مفید است. پلتفرم Po.et به تولیدکنندگان محتوا کمک می‌کند، حقوق مالکیت معنوی خود را داشته باشند و همچنین بازاری را برای صدور مجوز و دریافت درآمد حاصل از اثر را فراهم می‌کند.

۵. سوپر رِر (SuperRare)

سوپر رِر (SuperRare) یک مارکت‌پلیس مبتنی بر بلاکچین برای هنرهای دیجیتال است. این پروتکل شرایطی را فراهم می‌کند تا هنرمندان بتوانند آثار هنری دیجیتال را در قالب توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) تولید و به بازار عرضه کنند.

به لطف تکنولوژی بلاکچین، هر NFT نشان‌دهنده یک اثر هنری منحصر‌به‌فرد و کمیاب است. سوپر رِر بستری برای اشتراک‌گذاری و کسب درآمد از آثار هنری دیجیتال است و مجموعه‌داران می‌توانند با خرید این آثار، مالکیت آن‌ها را در اختیار بگیرند.

۶. ادیوس (Audius)

پلتفرم بلاکچین تولید محتوا Audius
منبع: YouTube.Com

ادیوس (Audius) سرویس پخش موسیقی غیرمتمرکز است که هدفش بهبود شرایط هنرمندان در صنعت موسیقی است. این پلتفرم فرصتی را فراهم کرده است تا نوازندگان و موسیقی‌دانان بدون نیاز به واسطه‌ها، آثار خود را به‌ اشتراک بگذارند و سود به‌ دست بیاورند. ادیوس برای تضمین کنترل و مسئولیت محتوا توسط صاحب اثر و دریافت سود عادلانه از فناوری بلاکچین استفاده می‌کند.

ساختار غیرمتمرکز پلتفرم Audius علاوه بر ایجاد یک اکوسیستم موسیقی متنوع و فراگیر، به هنرمندان حوزه موسیقی کمک می‌کند تا بهتر دیده شوند و با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

۷. بیت کلات (BitClout)

بیت کلات (BitClout) یک پلتفرم شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاکچین است و تولیدکنندگان محتوا می‌توانند در ازای تولید محتوا در این شبکه درآمد کسب کنند. پلتفرم BitClout از یک مدل کسب‌وکار جدید استفاده می‌کند و کاربران می‌توانند Creator Coin را که دارای ارزش‌های قابل‌توجهی در پلتفرم هستند، بخرند و مبادله کنند و با آن از هنرمند مورد علاقه‌شان حمایت کنند. پلتفرم BitClout علاوه‌بر ایجاد روش جدیدی برای تعامل تولیدکنندگان محتوا با مخاطب، جریان‌های درآمدی را نیز پیش‌ روی آن‌ها باز می‌کند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
چه پلتفرم‌های بلاکچینی برای کسب درآمد از تولید محتوا وجود دارند؟

استیمیت، لایبرری، اوجو موزیک، پوئت، سوپر رِر، ادیوس و بیت کلات از جمله پلتفرم‌هایی هستند که تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از آن‌ها برای کسب درآمد استفاده کنند.

چگونه می‌توان از تولید محتوا به صورت کریپتویی کسب درآمد کرد؟

با فعالیت در پروژه‌هایی که مبتنی‌بر تکنولوژی بلاکچین هستند و ساختار اقتصادی مشخصی برای پاداش‌دهی دارند، می‌توان در ازای تولید و خلق اثر و محتوا یا حمایت از آن‌ها کسب درآمد کرد.

سخن پایانی    

فناوری بلاکچین قصد دارد با غیرمتمرکز کردن فرایند تولید محتوا و حذف واسطه‌ها، درآمد تولیدکنندگان محتوا را عادلانه‌تر کند. همچنین حفظ حقوق مالکیت معنوی آثار هنرمندان، دسترسی به طیف وسیعی از مخاطبان، تعامل با کامیونیتی، حمایت از هنرمندان با استفاده از توکن‌های بومی هر پلتفرم و مقاومت در برابر سانسورپذیری از مهم‌ترین مزایا پلتفرم‌های تولید محتوا مبتنی‌بر بلاکچین است. پلتفرم‌های Steemit ،LBRY ،Ujo Music ،SuperRare ،Audiuss Po.et و BitClout نمونه‌هایی از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین برای تولیدکنندگان محتوا هستند. شما چه پلتفرم‌های دیگری را می‌شناسید؟ نظر و پیشنهادات خود در مورد تولید محتوا و کسب درآمد در پلتفرم‌های بلاکچین تولید محتوا را با ما در میان بگذارید.     

منبع
cointelegraph.com

الهام اسماعیلی

مترجمی زبان خوندم و به همین دلیل توی رشته‌های زیادی سرک کشیدم. خیلی اتفاقی گذرم افتاد به بلاکچین و ارز دیجیتال، یه دنیای نامتناهی که هر چی بخونی و بدونی بازم جذابه. این طوری شد که اینجا موندگار شدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا