متوسط مقالات عمومی

استاندارد ERC-4907 چیست؟ با استاندارد اجاره NFT آشنا شوید

بعد از شکوفایی بازار توکن‌های بی‌همتا (NFT) محبوبیت سرویس‌های اجاره NFT نیز هر روز بیشتر شد. به همین دلیل پلتفرم‌های اجاره NFT تلاش می‌کنند ضمن تسهیل نحوه ورود کاربران و افراد جدید به فضای بازی‌های Play to Earn، شرایط اجاره توکن‌های غیرمثلی را نیز برای بازیکنان ساده کنند. به این ترتیب از یک سو بازیکنان یا همان اجاره‌کننده‌ها نیازی به خرید دائمی NFT ندارند. از طرف دیگر اجاره‌دهندگان NFT هم فرصتی برای کسب درآمد منفعلانه دارند. استاندارد اجاره NFT ها با نام ERC-۴۹۰۷ که مدل ارتقا یافته استاندارد ERC-۷۲۱ محسوب می‌شود، پروسه اجاره NFT را ساده‌تر می‌کند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

تقویت حوزه بازی‌های P2E با استفاده از استاندارد اجاره NFT

معرفی استاندارد اجاره NFTها برای جذب کاربر در بازی های Play To Earn

بازی‌های «بازی برای کسب درآمد یا Play To Earn» پدیده نسبتا جدیدی در هر دو حوزه کریپتوکارنسی‎‌ها و صنعت گیمینگ هستند. اما به هرحال بازی‌های P2E به دلیل ترکیب دو گزینه محبوب یعنی «سرگرمی» و «پول» پتانسیل رشد بالایی دارند. استاندارد ERC-۴۹۰۷ که استاندارد اجاره NFT نامیده می‌شود، برای تقویت و جذب کاربران بیشتر به حوزه گیمفای طراحی شده است. به لطف استاندارد ERC-۴۹۰۷ مالکان NFT می‌توانند NFTهایشان را برای مدت زمان مشخصی به دیگران اجاره دهند. بعد از این زمان مشخص، کاربر اجاره کننده هیچ دسترسی به این NFT ندارد.

اجاره NFT چیست؟

سرویس‌های اجاره توکن‌های غیرمثلی (NFT Rentals) هم مشابه سایر سرویس‌های اجاره هستند. مثلا اگر فقط برای چند روز به یک اتومبیل احتیاج داشته باشید، قطعا اجاره بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از خرید ماشین است. در مورد NFTها همین مسئله صدق می‌کند؛ اما باید حواستان باشد که آن را به موقع برگردانید!

چرا اجاره NFT اهمیت دارد؟

توکن‌های بی‌همتا دارای کاربردهای متنوعی هستند و اجاره NFT راه خوبی برای شروع کار کردن با این نوع دارایی دیجیتال است. هر روز افراد بیشتر و بیشتری جذب بازار NFTها می‌شوند و به همین دلیل صنعت NFT تلاش می‌کند راه ورود و استفاده از توکن‌های بی‌همتا را برای کاربران ساده‌تر کند.

مزیت اجاره NFTها دوطرفه است؛ از طرفی مالک NFT در ازای اجاره دادن دارایی‌اش راهی برای کسب درآمد دارد. در مقابل کاربری هم که توانایی خرید NFT را ندارد، می‌تواند به راحتی توکن بی‌همتا مورد نظرش را اجاره کند.

در حال حاضر پتانسیل اجاره با استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای بسیاری از افراد وجود دارد. به طور مثال می‌توانید آثار هنری دیجیتال، قطعات زمین در دنیای مجازی و دارایی‌های درون بازی را اجاره کنید. در صورتی که استفاده از این فناوری رایج و متداول شود، نحوه استفاده مردم از بسیاری چیزها تغییر می‌کند و مردم می‌توانند آن‌ها را اجاره کنند؛ بنابراین پلتفرم‌های اجاره NFT باید یک بازار اجاره قوی بسازند تا کاربران بتوانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند.

بحران نقدینگی در بازارهای NFT یکی از چالش‌های این صنعت است و راه‌حل‌های مختلفی برای آن پیشنهاد شده است؛ یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی برای کمبود نقدینگی در مارکت پلیس NFTها کمک به بلوغ، گسترش و تقویت صنعت اجاره NFTها است.

روش‌های اجاره NFT چیست؟

در حال حاضر دو راه برای اجاره توکن‌های بی‌همتا وجود دارد:

  • اجاره تضمین شده (Secured Rent)
  • اجاره بدون تضمین (Unsecured Rent)

یکی از مزیت‌های اجاره NFT این است که مالک می‌تواند در پایان مدت اجاره، مالکیت دارایی را به کاربر اجاره کننده بدهد؛ اما ریسک‌هایی نیز وجود دارد. به طور مثال بعد از پایان مدت اجاره، کاربر اجاره‌کننده باید NFT را به صورت دستی برگرداند و مالک اصلی کنترلی بر دارایی‌اش ندارد.

نسل جدید تکنولوژی بلاکچین به نام استاندارد ERC-۴۹۰۷ نقش مالک و اجاره کننده را حذف می‌کند. در این سیستم جدید با پایان یافتن زمان اجاره، امتیازات کاربر اجاره کننده به طور خودکار منقضی می‌شود.

معرفی استاندارد اجاره NFTها: ERC-۴۹۰۷

استاندارد اجاره NFTها ، استاندارد  ERC-4907
منبع: Medium.com

دابل پروتکل (Double Protocol) یک مارکت پلیس اجاره NFT است که استاندارد اجاره NFT یعنی EIP۴۹۰۷ نیز پیشنهاد همین پلتفرم بوده است. بررسی‌های نهایی این استاندارد در ۲۸ ژوئن (۷ تیر ۱۴۰۱) توسط تیم توسعه اتریوم (Ethereum) به پایان رسید و به عنوان سی‌امین استاندارد ERC اتریوم ثبت شد.

استاندارد ERC4907 شکل توسعه‌یافته‌تر استاندارد ERC-۷۲۱ است که اجازه می‌دهد کاربر دو نقش داشته باشد. «مالک یا Owner» فردی است که مالکیت NFT را در اختیار دارد و «کاربر یا User» فردی است که از NFT استفاده می‌کند. استاندارد ERC-۴۹۰۷ به دلیل تعیین محدودیت زمانی برای مدت استفاده، اجاره NFTها را آسان‌تر می‌کند. پیاده‌سازی استاندارد ERC۴۹۰۷ به راحتی و با اضافه‌کردن چند خط کد امکان‌پذیر است. استفاده از این مدل احتمالا موجب رشد سریع‌تر اکوسیستم می‌شود.

حل مشکلات پیشین اجاره NFT
منبع: Medium.Com

استاندارد ERC4907 چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

استاندارد ERC-۴۹۰۷، با حل برخی مشکلات و چالش‌هایی موجود در استانداردهای قبلی، اجاره توکن‌های بی‌همتا را ساده‌تر می‌کند. برخی قابلیت‌های ERC۴۹۰۷ عبارتند از:

مشخص شدن حقوق مالک و کاربر

از آنجایی که با استفاده از ERC-۴۹۰۷ یک سیستم کدگذاری برای دو نقش جداگانه «مالک» و «کاربر» ایجاد می‌شود، به‌راحتی می‌توان حقوق وام‌گیرنده و وام‌دهنده را تفکیک کرد. به این ترتیب، مالکان توکن‌های بی‌همتا می‌توانند کارهایی را که هر فرد می‌تواند با NFTهای آن‌ها انجام دهد، کنترل کنند. همچنین مدیریت دارایی برای مالکان راحت‌تر است و می‌توانند بعد از پایان مدت اجاره یک کاربر، دارایی‌هایشان را برای مدت مشخصی به کاربر دیگری اجاره دهند.

کدنویسی برای نقش دوگانه «مالک» و «کاربر» موجب آسان‌تر شدن مدیریت NFTها می‌شود.

مدیریت زمان آن‌چین آسان

زمانی که یک دوره اجاره به پایان می‌رسد، نقش کاربر به طور خودکار مجددا تنظیم می‌شود. سپس اجاره‌کننده NFT دسترسی و حق استفاده از دارایی را از دست می‌دهد؛ در استانداردهای قبلی، برای این مرحله باید یک تراکنش آن‌چین اضافی انجام می‌شد که هم از نظر کارمزد گس مقرون‌به‌صرفه نبود و هم دقت کافی را نداشت. اما با وجود استاندارد ERC-۴۹۰۷ نیازی به انجام تراکنش دوم نیست؛ زیرا بعد از پایان یافتن زمان از‌ پیش تعیین شده، نقش «کاربر» هم به طور خودکار منقضی می‌شود.

استاندارد ERC-۴۹۰۷ شرایطی را به‌وجود می‌آورد که کاربران اجاره‌کننده بعد از پایان مدت اجاره، به طور خودکار دسترسی و حق استفاده از NFT را از دست بدهند.

سازگاری استاندارد ERC-۴۹۰۷ با استانداردهای پیشین

با اضافه کردن مجموعه‌ای از توابع به استاندارد ERC-۴۹۰۷، می‌توان آن را با استاندارد ERC-۷۲۱ سازگار کرد. این توابع جدید مشابه با تابع‌های موجود در استاندارد ERC۷۲۱ هستند و به همین علت، پذیرش استانداردهای جدید برای توسعه‌دهندگان راحت‌تر است. توکن‌های بی‌همتا موجود یا NFTهایی که در آینده با استفاده از ERC721 ایجاد می‌شوند، قابلیت ارتقا به ERC-۴۹۰۷ یا Wrap شدن را دارند.

استاندارد ERC-۴۹۰۷ مدل ارتقا یافته استاندارد ERC-۷۲۱ است که قابلیت‌ها و کاربردهای بیشتری را برای NFTها امکان‌پذیر می‌کند.

امکان یکپارچه‌سازی آسان با اشخاص ثالث

استاندارد ERC-۴۹۰۷ همکاری اپلیکیشن‌های مختلف روی شبکه اتریوم را آسان‌تر می‌کند. به این ترتیب تعامل اپلیکیشن‌های بازی، کارت‌های عضویت و سایر اپلیکیشن‌ها با یکدیگر راحت‌تر می‌شود. همچنین استاندارد ERC۴۹۰۷ هزینه توسعه و اجاره کاربردی NFT در این اپلیکیشن‌ها را ارزان‌تر می‌کند.

ERC-4907 مدیریت حقوق استفاده از NFT را آسان‌تر می‌کند؛ زیرا نیازی به اجازه صادر کننده توکن یا اپلیکیشن نیست. به طور مثال شما می‌توانید از توکن‌های بی‌همتای تصاویر پروفایل (توکن‌های بی‌همتای Profile Picture یا به اختصار PFP NFT) در یک پلتفرم اجاره یا پلتفرم وام مسکن استفاده کنید. این NFTها را می‌توان به مدت ۳۰ روز اجاره کرد. همچنین افراد می‌توانند از طریق یک طرح پرداخت، توکن‌های بی‌همتا را به خودشان اجاره دهند. این ویژگی Rent to Own نام دارد.

استاندارد ERC-۴۹۰۷ مدیریت حقوق استفاده از NFTها را آسان‌تر می‌کند.

دسترسی آسان‌تر به NFTها

سیستم‌های سنتی اجاره NFT اجاره کننده را ملزم به پرداخت وثیقه در قالب یک استیبل کوین یا کوین اتر (ETH) می‌کرد؛ بنابراین به دلیل نیاز به وثیقه‌گذاری بیش از حد، اجاره‌کننده مجبور می‌شد سرمایه‌ای بیشتر از ارزش NFT را قفل کند. در نهایت به دلیل احتیاج به سرمایه قابل توجه، به ویژه برای NFTهای گران‌تر، دامنه افراد اجاره‌کننده محدود می‌شد.

در سیستم سنتی اجاره NFT به دلیل وثیقه‌گذاری بیش‌از‌حد، اجاره‌کننده باید سرمایه‌ای بیش از ارزش NFT را قفل کند.

افزایش نقدینگی بازار

افزایش نقدینگی بازار ان‌اف‌تی‌ها
منبع: Cryptobullsclub.Com

استاندارد ERC۴۹۰۷ اجاره اشیای مجازی و ایجاد انواع جدیدی از اشیای مجازی را آسان‌تر می‌کند. اشیا مجازی کاربردهای متنوعی در حوزه‌هایی مانند گیمینگ، هنر، تصاویر نمایه، موسیقی و NFTهای عضویت دارند. با گسترش متاورس (Metaverse) و نسل سوم وب (Web ۳) باید راه‌های دسترسی به اشیای مجازی، بدون نیاز به خرید آن‌ها، برای کاربران علاقه‌مند فراهم شود.

ERC-۴۹۰۷ قصد دارد با ایجاد سیستمی برای اجاره اشیای مجازی، دسترسی افراد به دارایی‌های مجازی را بدون نیاز به خرید فراهم کند.

از کجا می‌توان NFTها را اجاره کرد؟

پلتفرم های اجاره NFT
منبع: Medium.Com

بازار اجاره NFTها جوان و در ابتدای راه است. به همین دلیل هنوز مارکت‌پلیس‌های اجاره NFT زیادی وجود ندارند. مارکت‌‌پلیس‌های Vera ،ReNFT و Trava NFT در حال حاضر از محبوب‌ترین بازارهای اجاره NFT هستند.

جمع‌بندی

سفر تاریخی ما به سمت آینده NFTها شروع شده است. استاندارد اجاره NFTها انقلابی در بازتعریف و نحوه مالکیت دارایی است که نیاز به وثیقه در مکانیزم وام‌دهی و قرض‌دهی NFT را از بین می‌برد. استاندارد ERC-۴۹۰۷ با هدف تسهیل نحوه ورود کاربران به دنیای P2E و آسان‌تر کردن پروسه اجاره توکن‌های بی‌همتا ارائه شده است. گرچه استاندارد جدید اجاره توکن‌های یکتا بسیاری از چالش‌های قبلی را حل می‌کند اما هنوز در مورد پروتکل ERC-۴۹۰۷ نگرانی‌هایی وجود دارد. باید منتظر باشیم و ببینیم عملکرد این استاندارد چقدر موثر است؟ آیا این نوآوری می‌تواند ما را سمت یک جامعه غیرمتمرکز (DESOC) و دموکراسی‌سازیNFTها به نفع همه سوق ‌دهد یا خیر؟ نظر شما در خصوص اجاره NFTها چیست؟ با وجود استاندارد ERC-۴۹۰۷ پروژ‌های Play To Earn در آینده رشد بیشتری خواهد داشت؟   

منبع
medium.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا