توکن IOST چیست؛ یک سرویس سازمانی متکی بر بلاکچین

IOST یک سیستم بلاک چین در سطح سازمانی است که از طریق اینترنت خدمات (Internet of Services) ایجاد می شود. این پلتفرم روی فناوری بلاک چین تمرکز دارد که فناوری بلاک چین را به عنوان نوعی خدمات برای پذیرش عموم آماده می کند. توزیع شاردینگ کارآمد، یک پروتکل نود به شارد و تائید اجماع گواه اثبات باورپذیری (Proof of Believability) این فناوری را از دیگر پلتفرم های بلاک چین جدا می کند.

مقدمه ای بر IOST

IOST

یکی از بزرگترین مشکلاتی که فناوری بلاک چین با آن روبرو است این است که به نظر می رسد با پذیرش توده ها کند می شود و سرعت آن مانند تورنت بیشتر نمی شود. اتریوم ایده خوبی است اما اگر داده های شرکت هایی مانند گوگل و آمازون را پردازش کند نابود می شود. IOST یک راهکار برای بحران مقیاس پذیری و مستقر در چین است که در سال ۲۰۱۸ به صدر اخبار حوزه کریپتو رسید و مخفف اینترنت خدمات(Internet of Services) است.

بنیانگذاران IOS جیمی ژونگ، ترنس وانگ، جاستین لی، سا وانگ، ری ژیائو و کلوین تان توکن IOST را به عنوان راهی جدید برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز توسعه دادند. با استفاده از شاردینگ توزیع شده کارآمد، پروتکل نود به شارد TransEpoch، تائید گواه اثبات باورپذیری و ریز بلاک های وضعیت تمامی چیزهایی که کاربران بلاک چین احتیاج دارند را فراهم می کند.

با اینکه IOST به اندازه اتریوم شناخته شده نیست، اما گام های بسیار مهمی در جهت پیشرفت کریپتو و فناوری بلاک چین در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ برداشته است. در واقع در اواسط آوریل ۲۰۱۹ این پروژه گزارش داد که تراکنش های بیشتری نسبت به بلاک چین اتریوم پردازش می کند.

همچنین این امیدواری وجود دارد که با ادغام پروتکل برم(Berm Protocol) از طریق پروژه پگاسوز به ۲۰ میلیون کاربر تا پایان سال ۲۰۱۹ برسد. قابلیت همکاری با پروتکل فورس(Force Protocol) نیز که در سال ۲۰۱۹ اعلام شد موجی از هیجانات پیرامون به روز رسانی های نسخه شبکه اصلی Olympus ایجاد کرده است.

کمی در مورد جنبه های تکنیکال شبکه توضیح خواهیم داد. ابتدا به IOSToken و Servi توکنهای دوقلوی استفاده شده توسط این پلتفرم و ارزش بازار آن نگاهی می اندازیم.

توزیع IOST

IOST در مجموع ۲۱ میلیارد IOST موجودی دارد. تا این لحظه بالاترین قیمت آن ۰.۱۲۷۰۸۵ دلار در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ بوده است.

کلیه موجودی ارز دیجیتال IOST در یک ICO فروش توکن در ۳ ژانویه ۲۰۱۸ توزیع شد. ۴۰ درصد از آن فروخته شد که تقریبا معادل ۳۱.۳ میلیون دلار اتریوم ارزش داشت. بقیه موجودی به شرح زیر توزیع شد:

  • ۳۵ درصد توسط بنیاد IOS نگهداری می شود.
  • ۱۲.۵ درصد به ساختمان جامعه اختصاص یافته است.
  • ۱۰ درصد به تیم IOS رسید.
  • ۲.۵ درصد به مشاوران و توسعه دهندگان اختصاص یافت.

ارز دیجیتال IOST در بسیاری از صرافی های کریپتویی از قبیل هیوبی، بایننس، اوککس، اتفینیکس و کوکوین قابل ترید است. جفت های معاملاتی رایج آن اتریوم، تتر و بیت کوین هستند.

Servi در راس ارز دیجیتال IOST و برای مشارکت در شبکه IOS تولید می شود. Servi در ادامه خدمات، بازبینی ها تولید می شود و قابل ترید و مبادله نمی باشد. اینگونه توکن ها با هر اعتبار سنجی بلاک صفر شده و به عنوان یک امتیاز اعتماد عمل می کنند.

تا پیش از راه اندازی شبکه اصلی در فوریه ۲۰۱۹، IOST یک توکن ERC-20 روی بلاک چین اتریوم بود. تعویض توکن از استاندارد ERC-20 به شبکه اصلی توکن ها تماما در سال ۲۰۱۹ و با نسبت یک به یک اتفاق افتاد. صرافی های بایننس، هیوبی و دیگران، از تعویض توکن از طریق کیف پول صرافی پشتیبانی می کنند.

توکن پاکت(TokenPocket)، هیوبی و کوبو والت، کیف پول های ارز دیجیتالی هستند که از توکن IOST پشتیبانی می کنند. انتظار می رود که تراست والت(Trust Wallet) و چند کیف پول دیگر به زودی به این لیست اضافه شوند.

یک مفهوم فوق العاده

کسانی که برنامه نویس نیستند بدانند که شاردینگ یک مفهوم در معماری پایگاه داده است که توضیح می دهد چگونه یک جدول پایگاه داده برای عملکرد تقسیم بندی می شود. با تقسیم هر خط به سرور خود، اندازه فهرست کاهش می یابد و این امر باعث بهبود عملکرد جستجو می شود.

علاوه بر این مانند تورنت هر شارد اطلاعات مختلفی دارد. آنها اساسا مانند کتاب های یک کتابخانه فهرست بندی برای دسترسی آسان فهرست بندی می شوند. سیستم شاردینگ در حالی که به نظر ساده می رسد اما بسیار پیچیده است. توزیع اطلاعات در نود ها ریسک های زیادی دارد. در بلاک چین اتریوم کلیه بلاک چین توسط هر نود شبکه نگهداری می شود اما IOST به طور متفاوت این کار را انجام می دهد.

هر شارد با استفاده از ریز بلاک های وضعیت تنها سراندازهای(headers) بلاک های قبلی را ذخیره سازی کرده و به طور قابل توجهی سایز را کاهش می دهد. همچنین این کار تعیین می کند که کد بلاک در قسمت های مختلف پخش شده و هر نود تنها بخشی از شبکه را پردازش می کند.

این یک ایده ناب است اما به خصوص وقتی توسط شبکه های کوچک اجرا شود خطر شکست آن وجود دارد. اگر تا به حال در Pirate Bay را سرچ کرده باشید خواهید دید که باید برای دانلود فیلم های خارجی کم مخاطب نسبت به فیلم های جدید پر مخاطب بیشتر صبر کنید.

اگرچه رویکرد IOST در نظر دارد تا مشکلات مقیاس پذیری شبکه اتریوم را برطرف کند اما احتمال دارد این کار را به قیمت ثبات و امنیت انجام دهد. IOS در آوریل ۲۰۱۸ با Chaitin Technology همکاری کرد تا شبکه را آزمایش کند و به دنبال نقیصه های آن باشد.

همچنین این بنیاد ار سال ۲۰۱۸ به طور فعال با شرکت های بزرگ و کوچک برای مشارکت ملاقات می کند. این بنیاد نسبت به ارائه خدمات آنلاین و ارائه یک پلتفرم بلاک چین جدی است.

سهیم شدن در بازار

IOST به نظر یک پروژه قدرتمند است اما مانند نئو(NEO) و  ایاس(EOS) تنها یکی از رقبای اتریوم است. در حقیقت راه اندازی شبکه اصلی ایاس در ماه ژوئن یک مسابقه قرارداد هوشمند را آغاز کرد تا ببیند کدام پلتفرم می تواند ابتدا مشکلات سازمانی را برطرف کند.

مقیاس پذیری، امنیت، ثبات و قابلیت همکاری با سیستم های سنتی عواملی هستند که می توانند جلوی گسترش یک بلاک چین را بگیرند. حتی اگر یک شرکت این فناوری را دوست داشته باشد، اگر نتوانند پذیرش آن را در خرید تمام بخش ها به دست بیاورد از بین خواهد رفت.

هر یک از این پلتفرم های بلاک چین به جای هدف قرار دادن علایق خاص، مخاطبان بیشتر را هدف قرار می دهند و این جایی است که آنها در رقابت با شرکت های باتجربه تر شکست می خورند. IBM، Maersk، مایکروسافت و دیگر شرکت های بزرگ از روابط سازمان های موجود برای پیشبرد راهکارهای بلاک چین خود استفاده می کنند.

IOST تنها با نئو و اتریوم رقابت نمی کند بلکه رقابت آن با شرکت های سنتی فناوری ای است که در حال حاضر شرکت هایی را روی پلتفرم های اختصاصی، شبکه ها و خدمات خود به فروش می رسانند.

به علاوه پروژه های سازمانی خاصی مانند دنتا کوین(Dentacoin) برای دندان پزشکی، آمیسگو(OmiseGo) برای پرداخت و بلاک چین هایپرلجر فابریک IBM و والمارت برای ردیابی فهرست دارایی مورد استفاده قرار می گیرند. IOST امیدوار است یک بازار باشد و برای تعیین جهت واقعی خود به بازار وابسته است.

روی کاغذ این یک پروژه تکنیکال بسیار خوب است اما فقط خرید از شرکت های بزرگ مانند علی بابا نشان می دهد که آیا IOST می تواند به وعده های خود عمل کند یا خیر.

خلاصه

IOS یک پروژه بلندپروازانه است که قادر است تا یک راهکار مناسب تر از اتریوم، ایاس یا نئو را به اثبات برساند.

البته این پروژه با بسیاری از بلاک چین های دیگر که برای پذیرش سازمانی ایجاد شده اند رقابت می کند. شرکت های استارت آپ فناوری در تلاش هستند تا نقص های فضای کریپتو را برطرف کنند و بقای IOST به این فاکتور کلیدی بستگی دارد.

  • IOS از شاردینگ و یک مکانیسم اجماع گواه اثبات باورپذیری استفاده می کند تا مقیاس پذیری و امنیت شبکه های قرارداد هوشمند بلاک چین ۲.۰ را ارتقا دهد.
  • IOS برای استفاده سازمانی ساخته شده است و قادر است داده های سنگین تولید شده توسط شرکتهای فناوری مانند آمازون، فیسبوک و گوگل را پردازش کند.
  • مشارکت ها برای موفقیت IOS مهم هستند زیرا به نظر می رسد شبکه اصلی آن مطابق وعده های خود عمل می کند.

IOS جاه طلبی های بزرگی دارد هرچند تنها کمتر از نیمی از توکن های آن در گردش هستند. ۴۰ درصد آن از زمان فروش در دسترس هستند، ۱۰ درصد به تیم آن اختصاص یافته است، ۲.۵ درصد به مشاوران و ۴۷.۵ درصد نیز به بنیاد و ساختمان جامعه تعلق دارد. بنابراین باید منتظر محصول کار باشیم تا بدانیم آیا این یک طرح، رویا یا داستان موفقیت بعدی بلاک چین است.


54321
امتیاز 4.7 از 3 رای

منبع cryptobriefing
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر