اخبار آلتکویناخبار عمومی

مصاحبه جاستین سان؛ آیا استیبل کوین ترون هم به سرنوشت UST دچار می‌شود؟

جاستین سان بنیان‌گذار بلاکچین ترون همچنان به آینده استیبل‌کوین‌های الگوریتمی خوشبین است و معتقد است که استیبل کوین الگوریتمی ترون، USDD، به سرنوشت استیبل کوین ترا دچار نخواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، جاستین سان در مصاحبه با خبرنگار کوین دسک به ابعاد مختلف فروپاشی اکوسیستم ترا و مقایسه آن با وضعیت استیبل‌ کوین الگوریتمی بلاکچین ترون یعنی USDD پرداخت.

زمانی‌که جاستین سان خبر ارائه استیبل کوین الگوریتمی USDD را اعلام کرد، تصور نمی‌کرد تنها یک هفته بعد استیبل کوین پروژه ترا با ارزش بازار حدود ۱۹ میلیارد دلار، با فروپاشی کامل مواجه شود. زمان اعلام برنامه‌های ترون بسیاری افراد از جمله الکس کروگر (Alex Krüger) در توییتی به شباهت بسیار زیاد ایده جاستین سان با استیبل کوین پروژه دو کوان اشاره کردند و بخاطر این موضوع او را مورد انتقاد قرار دادند:

بلاکچین ترون با کپی کردن اتریوم به دنیا آمد. وایت پیپر آن کپی کلمه به کلمه وایت‌پیپر اتریوم است.

الان هم ترون در حال کپی‌برداری از دلار غیرمتمرکز لونا است.

توییت درباره ترون
منبع: توییتر

بنابر داده‌های میهن بلاکچین ارزش بازار فعلی استیبل کوین USDD حدود ۲۷۲ میلیون دلار است که کسر کوچکی از ارزش بازار UST قبل از سقوط هفته گذشته است و با سایر استیبل کوین‌های متمرکز مانند USDT (با ارزش بازار ۷۷ میلیارد دلار) و USDC (با ارزش بازار ۵۱ میلیارد دلار) و همچنین با استیبل‌کوین الگوریتمی DAI (با ارزش بازار ۶.۴ میلیارد دلار) فاصله زیادی دارد. با این حال سود استیکینگ USDD در بلاکچین ترون در حال حاضر حدود ۴۰٪ است که تقریبا دو برابر سود حدودا ۲۰٪ استیکیگ UST در پروتکل انکر است، که به سرانجام بسیار تلخی ختم شد.

نظر جاستین سان درباره علت شکست لونا

جاستین سان شکست UST را سرنوشت حتمی تمام استیبل کوین‌های الگوریتمی نمی‌داند. او در این باره گفت:

به نظر من شکست لونا به این دلیل نبود که استیبل کوین‌های الگوریتمی از اساس پایدار و قابل اجرا نیستند. شکست LUNA عمدتا به دلیل استفاده از اهرم بیش از حد بود. UST در مدت زمان بسیار کوتاهی به ارزش بازار چشمگیری رسید. سود زیاد استیکینگ UST در پروتکل انکر هم در این موضوع دخیل بود.

جاستین سان در پاسخ به سوال خبرنگار که در جواب به این اظهار نظر، تبلیغ ۳۰٪ سود استیکینگ USDD را تذکر داد، اظهار داشت:

این سودی که از آن صحبت می‌کنیم تنها یک استراتژی بازاریابی است. با رشد یک برند باید پاداش سرمایه‌گذاری در آن کاهش یابد. بنابراین با رشد پروژه USDD باید سود سپرده‌گذاری آن کاهش یابد. همچنین باید میزان سود پرداختی وابسته به مدت قفل کردن سپرده باشد. استیکینگ UST در انکر این موارد را در نظر نگرفته بود.

اظهارات Justin Sun درباره پشتوانه USDD

جاستین سان درباره طرحش برای ایجاد ذخیره ۱۰ میلیارد دلاری برای توضیخاتی ارائه کرد و گفت:

برنامه ما این است که نیمی از این ذخیره به صورت سبدی از سایر استیبل کوین‌ها (۲ میلیارد دلار USDC، دو میلیارد دلار USDT و ۱ میلیارد دلار DAI، ‌BUSD و TUSD) و نیمی دیگر به صورت مجموعه‌ای از رمزارزها با محوریت بیت کوین (حدود ۸۰٪) و ترون باشد.

او درباره برنامه ترون برای جلوگیری از نوسانات USDD گفت:

اولا ما وقتی USDD را طراحی کردیم، روی رشد سالم آن تمرکز کردیم و می‌خواهیم ارزش بازار USDD را در مقایسه با ارزش بازار TRX و کل بازار نسبتا کوچک نگه داریم.

ما محدوده قابل قبول برای نوسانات استیبل کوین خود را ۵٪ در نظر گرفته‌ایم و پس از آن از طریق ذخایر USDD برای پایدارسازی قیمت وارد عمل می‌شویم. اخیرا سقوط ترا نه تنها در مورد استیبل کوین‌های الگوریتمی، بلکه در مورد استیبل کوین‌های متمرکز نیز وحشت ایجاد کرده است و نوسانات قیمت تتر را شاهد بوده‌ایم. با این حال بازارسازان ما توانسته‌اند قیمت USDD را تا حد قابل قبولی ثابت نگه دارند.

از سوی دیگر، دلیل چند لایه بودن خزانه USDD هم همین است. اگر اتفاق بدی بیفتد می‌توانیم به سرعت استیبل کوین‌ها را تزریق کنیم و زمان بخریم و سپس در صورت نیاز می‌توانیم به تدریج سایر دارایی‌ها را نقد کنیم. LUNA خیلی سریع رشد کرد و وقت نداشتند یک صندوق ذخیره خوب برای تثبیت بازار ایجاد کنند.

  • آیا USDD هم به سرنوشت UST دچار می‌شود؟

سقوط ترا در مورد همه استیبل کوین‌ها حتی استیبل کوین‌های متمرکز وحشت ایجاد کرده است اما با توجه به نوپا بودن و ارزش بازار پایین USDD در حال حاضر تهدید چندانی متوجه آن نیست. اما وقایع اخیر نشان داد که استیبل کوین‌ها هم چندان استیبل نیستند و در انتخاب آن‌ها باید دقت زیادی به خرج داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به ویدئوی لایو اینستاگرام میهن بلاکچین مراجعه کنید.

منبع
coindesk

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا