کریپتو کده

لئو چیست و چه کاربردی دارد؟ معرفی صرافی بیتفینکس و توکن LEO

لئو (LEO) یک توکن کاربردی است که در اکوسیستم آیفینکس (iFinex)، شرکت مادر صرافی بیتفینکس (Bitfinex) و تتر(USDT) استفاده می‌شود. بایننس را می‌توان در بین صرافی‌های متمرکز پیشرو دانست و تجربه موفق ارائه بایننس کوین، دیگر صرافی‌ها را نیز برای داشتن توکن اختصاصی و کاربردی مصمم کرد. در این مقاله میخواهیم بدانیم توکن لئو چیست و چه کاربردی در اکوسیستم آيفینکس دارد. در ادامه تیم، سرمایه‌گذاران، کیف پول و صرافی مناسب آن را بررسی می‌کنیم. برای کسب اطلاعات کامل در مورد این ارز دیجیتال با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ بروز رسانی شده است.

لئو چیست؟

توکن لئو چیست

توکن کاربردی لئو اساس و پایه اکوسیستم آیفینکس را تشکیل می‌دهد؛ شرکتی که صرافی بیتفینکس و استیبل‌کوین تتر دو مورد از مهمترین محصولات آن هستند. آیفینکس ارز دیجیتال لئو را در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرده است و قصد دارد این توکن را در پلتفرم‌های مختلفش استفاده کند.

نام کامل این توکن Unus Sed Leo، یک جمله لاتین از داستان «خوک و شیر» نوشته ازوپ (Aesop) است. این داستان درباره ماده خوکی است که برای داشتن تعداد زیادی بچه به خود می‌بالد و با طعنه از ماده شیر درباره تنها فرزندش می‌پرسد. شیر در پاسخ می‌گوید «یکی است، اما شیر است». این داستان اشاره به ارزش بیشتر کیفیت در برابر کمیت دارد و به نوعی شعار شرکت iFinex محسوب می‌شود.

با استفاده از لئو کاربران می‌توانند تراکنش‌ها را سریع‌تر و با کارمزد پایین‌تر انجام دهند. هدف پروژه لئو ارائه فرصت‌ها و امکانات بیشتر برای کاربران صرافی بیتفینکس و حامیان آن است. کاربران ارز لئو برای معامله در صرافی بیتفینکس از تعرفه‌های ترجیحی برخوردار خواهند شد و در مراحل تکمیل پروژه نیز شرکت خواهند کرد.

معرفی شرکت آیفینکس و صرافی بیتفینکس

آیفینکس یک شرکت بریتانیایی است که دفتر مرکزی آن در جزایر ویرجین (Virgin Islands) قرار دارد و در سال ۲۰۱۲ تاسیس شده است. شرکت آیفینکس در کنار مدیریت پلتفرم‌های معامله ارز دیجیتال آنلاین، خدمات مختلفی در حوزه کریپتوکارنسی ارائه می‌دهد.

صرافی Bitfinex یکی از محصولات مهم و قدیمی این شرکت است که سال ۲۰۱۶ درگیر یک هک بزرگ شد و طی آن ۳.۶میلیارد دلار بیت کوین به سرقت رفت، اما این هک مانع ادامه فعالیت‌های صرافی نشد. براساس رتبه‌بندی سایت Coinmarketcap، پلتفرم بیتفینکس جزو ۱۰ صرافی متمرکز برتر است و حجم روزانه معاملات آن در زمان نگارش مقاله نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار است. بیتفینکس یک صرافی جامع است که بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال مختلف را پشتیبانی می‌کند و یکی ازبزرگترین صرافی‌ها، از نظر حجم معاملات بیت کوین در ازای دلار آمریکا است. از ویژگی‌های این صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در سبد شرکت iFinex به جز تتر و بیتفینکس، محصولات دیگری نیز به چشم می‌خورد که تعدادی از آن ها راه‌اندازی شده و تعدادی دیگر در برنامه‌های آتی این شرکت هستند. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

 • اتفینکس تراستلس (Ethfinex Trustless). اتفینکس تراستلس اولین محصولی است که با استفاده از توافقات درون‌زنجیره‌ای و معامله خودحضانتی (self-custodial) توسعه و راه‌اندازی شده و همزمان به اوردر بوک یا دفتر سفارش صرافی بیتفینکس متصل شده است. به کمک این پلتفرم می‌توان معاملات OTC را در بلاکچین اتریوم ثبت کرد.
 • نکتار (Nectar). توکن‌ بومی اتفینکس که با هدف تمرکززدایی راه‌اندازی شده است. این توکن به کسانی که به توسعه این پلتفرم کمک می‌کنند و سهمی در موفقیت بلندمدت آن دارند، ارائه می‌شود.
 • ایاسفینکس (eosfinex). اولین صرافی ارز دیجیتال است که بر بستر EOS ساخته شده است که کاملا درون‌زنجیره‌ای، شفاف و مقیاس پذیر است. فعالیت این صرافی در سال ۲۰۲۱ متوقف شد، اما کدهای متن‌باز آن برای توسعه‌های آتی در دسترس دولوپرها قرار دارد.
 • دازار (Dazaar). یک مارکت‌پلیس نسل جدید است که در آن افراد می‌توانند از طریق یک شبکه غیرمتمرکز، منبع باز و رمزگذاری‌شده، بدون هیچ محدودیتی به اشتراک‌گذاری مجموعه داده‌ها بپردازند. این پلتفرم با هدف کسب سود راه‌اندازی نمی‌شود و برای تمامی افراد قابل استفاده خواهد بود.

توکن LEO چه کاربردهایی دارد؟

صرافی بیتفینکس مزایای زیادی را برای توکن لئو تعریف کرده است تا کاربران را به هولد و استفاده از این رمزارز تشویق کند. کاربردهای LEO عبارتند از:

 • تخفیف کارمزد معاملات: کارمزد معاملات تمام جفت‌ارزها (حتی استیبل کوین‌ها) برای دارندگان توکن لئو ۱۵ درصد کمتر خواهد بود و اگر موجودی حساب آن‌ها بیش از مبلغی معادل با ۵,۰۰۰ تتر باشد، از ۱۰ درصد تخفیف اضافی نیز برخوردار خواهند شد. همچنین کاربران می‌توانند با خرید توکن‌های لئو جدید، از ۲۵ درصد تخفیف کارمزد معاملات استفاده کنند.
 • تخفیف در وام‌دهی: به نسبت هر ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری ماهانه در توکن‌های لئو، وام‌گیرندگان صرافی بیتفینکس از تخفیف نرخ بهره برخوردار خواهند شد. در حال حاضر حداکثر تخفیف نرخ بهره وام‌ها ۵ درصد است، اما این درصد ممکن است بر اساس برنامه کارمزدهای صرافی بیتفینکس یا تحقق شرایط خاصی تغییر کند.
 • تخفیف کارمزد واریز و برداشت ارزهای دیجیتال و ارز فیات: دارندگان لئو برای کارمزد واریزها و برداشت‌ها تا ۲۵ درصد تخفیف دریافت خواهند کرد. افرادی که دارای بیش از ۵۰ میلیون دلار توکن LEO هستند، می‌توانند بدون پرداخت هزینه اضافی، ماهانه معادل با ۲ میلیون تتر از حساب خود برداشت کنند. کارمزد اضافی این افراد نیز از ۳ درصد به ۲ درصد کاهش خواهد یافت.
 • کارمزد معاملات مشتقه (Derivatives): کارمزد معاملات مشتقه به ازای هر ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری ماهانه در ارز لئو، ۱ درصد کاهش خواهد یافت. بیشترین تخفیف کارمزد این معاملات نیز ۲ درصد تعیین‌شده است، اما بر اساس برنامه صرافی ممکن است تغییر کند.
 • تخفیف در دیگر پلتفرم‌ها، محصولات و خدمات شرکت آیفینکس: صرافی EOSfinex نیز تخفیف‌های کارمزد مشابه را برای دارندگان رمزارز لئو اعمال کرده بود. دیگر پلتفرم‌ها، محصولات و خدمات شرکت آيفینکس نیز تخفیفات مشابه را برای دارندگان لئو اعمال کرده و یا مزایای ویژه‌ای را برای این دسته از کاربران در نظر خواهند گرفت.

بررسی توکن‌سوزی و وضعیت توکن LEO

نحوه توزیع توکن‌های لئو

تعداد کل توکن‌های لئو ۱ میلیارد واحد بوده که از این تعداد ۶۶۰ میلیون توکن روی بلاکچین اتریوم و  ۳۴۰ میلیون واحد روی بلاکچین ایاس ایجاد شده‌اند. طبق اطلاعات سایت بیتفینکس در زمان نگارش این مقاله، ۶۳٬۰۶۵٬۸۸۳ توکن سوزانده شده و ۹۳۶,۹۳۴,۴۹۶ LEO در گردش است.

شرکت آیفینکس ماهانه به اندازه حداقل ۲۷ درصد از درآمد ناخالص ماه قبل را به خرید توکن‌‌های لئو اختصاص خواهد داد و ادعا کرده است که تا زمان اتمام همه توکن‌های در گردش، این کار ادامه خواهد یافت. به علاوه توکن‌های لئو که برای پرداخت کارمزد استفاده می‌شوند نیز سوزانده خواهد شد. آیفینکس علاوه بر دوره‌های توکن‌سوزی استاندارد، رویداد‌های توکن‌سوزی اضافی زیر را نیز اجرا خواهد کرد:

 • آیفینکس و مجموعه‌های مربوط به آن، ۹۵ درصد از وجوه بازگشتی از سرقت Crypto Capital را به خرید و سوزاندن توکن‌های لئو اختصاص خواهد داد. این خرید در طول ۱۸ ماه از روز تامین وجوه بازگشتی، بر اساس ارزیابی‌های انجام‌شده و طی تراکنش‌های مختلف انجام خواهند داد. برای مثال، اگر تا ماه اکتبر ۲۰۱۹ وجود بازگشتی آیفینکس ۲۵۰ دلار باشد، ددلاین بازخرید و توکن‌سوزی توکن‌های لئو ماه آوریل ۲۰۲۱ خواهد بود. از وجوه بازگشتی کم برای بازخرید در دوره‌های زمانی کوتاه و از وجوه بازگشتی بزرگ برای بازخرید در دوره‌های ۱۸ ماهه استفاده خواهد شد تا از نوسانات ناگهانی در بازار جلوگیری شود.
 • آیفینکس حداقل ۸۰ درصد از وجوه بازگشتی از هک بیتفینکس را به خرید و توکن‌سوزی لئو اختصاص خواهد داد.

در رابطه با نحوه توزیع توکن‌های لئو اطلاعات خاصی در دسترس نیست و در وایت‌پیپر صرافی بیتفینکس هم اشاره‌ای به این موضوع نشده است. به گزارش میهن‌ بلاکچین در زمان نگارش این مقاله  قیمت LEO حدودا ۵.۳۶ دلار و دارای رتبه ۲۹ در بین تمام ارزهای دیجیتال، از نظر ارزش بازار است. حجم معاملات لئو در ۲۴ ساعت گذشته ۵۰۹٬۲۰۹ دلار، بیشترین قیمت آن در ۱۹ بهمن۱۴۰۰ حدود ۸.۱۴ دلار و کمترین قیمت آن در ۳ دی ۱۳۹۸ حدود ۰.۸ دلار بوده است.

بررسی تیم بیتفینکس

تیم صرافی بیتفینکس

شرکت آیفینکس از یک تیم ۶ نفره در سال ۲۰۱۶، در حال حاضر به تیمی با بیش از ۱۰۰ نفر تبدیل شده و تمام تلاش آن‌ها بر اتفاق افتادن تمام مراحل توسعه محصولات درون شرکت است. در ادامه تعدادی از مدیران این شرکت را معرفی می‌کنیم:

 • JL van der Velde. او مدیرعامل تیم و یکی از اولین طرفداران و علاقه‌مندان ارزهای دیجیتال است که در سال ۲۰۱۳ به بیتفینکس ملحق شد. ژان لوئیس یک تکنولوژیست و کارآفرین سریالی است که شرکت‌های زیادی را تاسیس کرده است. او ۳۰ سال سابقه در زمینه صنایع با فناوری پیشرفته (High Tech) دارد و در کنار آن تجارب زیادی را در حوزه امور مالی بین‌المللی و فین‌تک کسب کرده است.
 • Giancarlo Devasini. جیان کارلو مدیر ارشد مالی صرافی بیتفینکس است. او از سال ۲۰۱۲ در زمینه‌های توسعه ارتباطات بانکی شرکت، جذب پرسنل و انتقال قانونی شرکت فعال است.
 • Peter Warrack. پیتر واراک یک متخصص شناخته‌شده در مبارزه با پولشویی و کشف، پیشگیری و تحقیق جرایم اقتصادی است. او آشنا به کریپتوکارنسی و دارای بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه اطلاعات نظامی، نقش‌های ارشد پلیس و سمت‌های اجرایی در واحدهای اطلاعات مالی بانک سلطنتی کانادا و بانک مونترال است.
 • Paolo Ardoino. پائولو مدیر ارشد فناوری (CTO) و فارغ‌التحصیل علوم کامپیوتر از دانشگاه جنوا در سال ۲۰۰۸ است. او به زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مسلط است و همچنین دانش گسترده‌ای در حوزه‌های مرتبط از هوش مصنوعی تا رمزنگاری دارد.

کدام شرکت‌ها در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند؟

صرافی بیتفینکس در یک دور خصوصی تامین سرمایه که در روز ۱۳ می ۲۰۱۹ به پایان رسید، موفق به جذب سرمایه یک میلیارد دلاری شد. طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس دو شرکت Arrington XRP Capital و IOSG Ventures از سرمایه‌گذاران این پروژه بوده‌اند.

از کدام صرافی‌ها می‌توان لئو را خرید؟

برای خرید و فروش LEO، به خود صرافی بیتفینکس می‌توان مراجعه کرد. علاوه بر آن صرافی‌های متمرکز گیت، FTX، OKX، و LBank نیز این توکن را لیست کرده‌اند.

کدام کیف‌پول برای ذخیره LEO مناسب است؟

توکن لئو روی دو بلاکچین اتریوم و ایاس وجود دارد، بنابراین می‌توان گفت تمام کیف‌پول‌هایی که از این دو شبکه پشتیبانی می‌کنند از جمله تراست‌والت، اتمیک والت، متامسک و کیف‌پول سخت‌افزاری لجر برای نگهداری این رمزارز مناسب هستند.

جمع‌بندی

تقریبا اکثر صرافی‌های متمرکز مطرح دارای توکن‌های اختصاصی هستند و با ایجاد کاربرد و مصارف مختلف، سعی در افزایش تقاضا و ارزشمندتر شدن توکنشان دارند. صرافی بیتفینکس که زیرمجموعه‌ای از شرکت iFinex است، توکن Unus Sed Leo را روی دو شبکه اتریوم و ایاس ایجاد کرده است و کاربردهای مختلفی در این پلتفرم دارد. هم‌چنین برای کاهش توکن‌های در گردش، این صرافی اقدام به بازخرید و سوزاندن توکن‌ها می‌کند. در این مقاله به این پرداختیم که توکن لئو چیست و چه کاربردهایی دارد. در ادامه تیم، سرمایه‌گذاران، کیف پول و صرافی مناسب آن را نیز بررسی کردیم. به نظر شما در ادامه بیتفینکس در بین صرافی‌ها و توکن LEO در میان رمزارزها می‌توانند به جایگاه‌های بالاتری دست پیدا کنند؟

منبع
bitfinex

آرش زارع زاده

عمران خوندم، ارشد گرفتم و مشغول به کار شدم؛ اما وقتی فهمیدم بیت کوین چیه، اهداف و زیرساختش برام خیلی جذاب شد. در نتیجه مسیرو عوض کردم. برام جالبه اونایی که عمران میخونن، معمولا علاقه و گرایش خاصی به سرمایه‌گذاری پیدا میکنن. منم سرمایه‌گذاری تو کریپتو رو یه فرصت ایده‌آل دیدم؛ پس اطلاعاتم رو بالا بردم و در کنار سرمایه‌گذاری، شروع کردم به تولید محتوای آموزشی. کلا همیشه دنبال این هستم که چطور میشه بهتر سرمایه‌گذای کرد. بعد از دو سال برگزاری دوره‌های مختلف، همکاری من به عنوان کارشناس بخش محتوای آموزشی با میهن بلاکچین شروع شد. در آخر بگم که BNB برام سودآورترین رمزارز بوده و به محتوای تصویری بیشتر از متنی علاقه دارم.

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا