مبتدی مقالات

پروژه‌های دیفای با چه ترفندهایی کاربر جدید جذب می‌کنند؟

پروژه‌های دیفای یکی از داغ‌ترین عناوین سال جاری هستند و بسیاری از مردم، جذب خدمات ارائه شده توسط این پلتفرم‌ها می‌شوند. علاوه بر این، شاهد افزایش روزافزون تعداد پروژه‌هایی هستیم که سرویس‌های دیفای پروژه خود را می‌سازند و مسیر خود را به سوی امور مالی غیرمتمرکز تغییر می‌دهند. به عقیده بسیاری از اقتصاد‌دانان نیز این بستر برای مدت‌ها پابرجا خواهد بود و حتی ممکن است به صنعتی مستقل مبدل شود. در این مقاله به راهکارهای توسعه، اکوسیستم و بازاریابی پروژه‌های DeFi می‌پردازیم.

پروژه‌های دیفای چه نیازمندی‌هایی برای کسب موفقیت دارند؟

پروژه‌های دیفای

اگر بخواهیم با چهارچوب‌های موجود بررسی کنیم، می‌دانیم که موفقیت پروژه‌های دیفای در ابتدا به طرح اصلی، مدل مالی و شیوه پیاده‌سازی رویکردهای گوناگون داخلی پروژه بستگی دارد. از تیم فعال در پروژه گرفته تا توانایی شما در ارائه پروژه کلی، از یک توجیه اقتصادی ساده تا طراحی خوب توکنومیکس، همه و همه باید در مراحل آماده‌سازی پروژه در راستای ارائه عمومی شکل و جهت بگیرند.

از یاد نبرید که کد مورد استفاده شما نیاز به حسابرسی و بررسی دارد. این یکی از عوامل مهم برای پروژه‌های رمزارز و به ویژه پروژه‌های دیفای به شمار می‌رود. این حسابرسی باید توسط اشخاص ثالث صورت بگیرد و معمولا بهتر است شرکت‌هایی که معتبرتر و معروف‌تر هستند این کار را به انجام برسانند.

شیوه ساخت جامعه پروژه‌های دیفای

در ادامه بیشتر در مورد شیوه جذب افراد جامعه هدف به یک پروژه دیفای، انتخاب ابزار بازاریابی صحیح و نحوه استفاده از آنها صحبت می‌کنیم. بر اساس تجربیاتی که ما از طریق کار کردن با پروژه‌های دیفای گوناگون کسب کرده‌ایم (پیاده‌سازی موفق و نکات قبلی را در مورد یک ایده و توکنومیکس خوب را به یاد داشته باشید)، نیازمندی‌های اصلی که به افزایش محبوبیت پروژه‌های دیفای منجر می‌شوند را شناسایی کرده‌ایم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مشارکت جوامع فعال در یک پروژه دیفای

با مخاطبان خود در پلتفرم‌های موضوعی و مرتبطی مثل شبکه‌های اجتماعی‌، تلگرام‌، رِدیت (‌Reddit‌)‌، بیت کوین تاک (‌Bitcointalk‌) و سایر فوروم‌ها و انجمن‌ها تعامل داشته باشید.

پیش از هر گام دیگری، باید حساب کاربری در بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی (‌فیس‌بوک‌، توییتر و غیره) داشته باشید. علاوه بر این، باید صفحه رسمی چَت تلگرام خود را برای به اشتراک‌گذاری اخبار، پاسخ پرسش‌ها و تنظیم احساسات کلی جامعه هدف پروژه را در اختیار داشته باشید. با افزایش محبوبیت پروژه‌های دیفای‌، افراد بیشتری نیز در بحث‌های مرتبط با کار شما مشارکت می‌کنند و علاوه بر پرسیدن سوالات، ایده‌ها و پیشنهادات خود را نیز به اشتراک می‌گذارند.

در مرحله دوم، لازم است تا با جامعه هدف خود در سایر پلتفرم‌ها مثل ردیت، بیت کوین تاک و صفحات چت مختلف و کانال‌های داخل تلگرام تعامل داشته باشید. همواره افرادی وجود دارند که تشنه پروژه‌های خوب و نوین هستند و با ساخت بسترهای بحث و گفتگو برای پروژه می‌توانید برخی از این افراد را به پروژه خود جذب کنید. این امر را به عنوان یک نکته میانبر برای رشد پروژه‌های دیفای در نظر بگیرید. فعال باشید و رفتاری دوستانه داشته باشید و لازم است تا از توانایی ارائه پروژه خود به صورت جذاب و ترقیب‌کننده نیز برخوردار باشید.

اینفلوئنسر‌های حوزه دیفای (‌KOL‌)

محافظت از شبکه های اجتماعی

کار کردن با افراد تاثیرگذار و تولیدکنندگان محتوا در حوزه دیفای که تحت عنوان اینفلوئنسر‌ها و پیشگامان کلیدی ایده (KOL) شناخته می‌شوند، می‌تواند موقعیت شما را تا حد زیادی تقویت کند. این روند در ابتدا همکاری داشتن با اینفلوئنسر‌های یوتیوب و کانال‌های تلگرام که دارای دنبال‌کنندگان (سابسکرایبر‌ها) زیادی برای مطالعه کار شما هستند را شامل می‌شود.

به عنوان مثال، در حال حاضر تعداد زیادی از بلاگرها و اینفلوئنسرهای یوتیوب وجود دارند که در مورد امور مالی غیرمتمرکز و پروژه‌های دیفای در قالب ویدئو‌ها و نقدهای خود صحبت می‌کنند و اگر از آن پروژه خوششان بیاید، می‌توانند در مورد آن توضیح داده و آن را مورد بررسی قرار دهند. بدون شک، جذب مخاطبان وفاداری از این اینفلوئنسرها حدقل موجب جلب توجه افراد نسبت به پروژه شده و آن افراد نیز تحلیل خود را در رابطه با کار شما خواهند داشت. ما با تعداد نسبتا زیادی از بلاگرهای یوتیوب که تا حدی مطرح هستند کار می‌کنیم و تقریبا همه این افراد در حال صحبت کردن در مورد پروژه‌های دیفای هستند.

همین روند در مورد کانال‌های تلگرامی نیز صادق است. به حتم همه افرادی که این مقاله را مطالعه می‌کنند در تعدادی از این کانال‌ها عضو هستند. کسب به روز‌ترین اخبار از کانال‌های تلگرام به حقیقتی انکار نشدنی در جوامع رمزارز تبدیل شده است. این کانال‌ها مخاطبان خود را از پروژه‌های جدید حوزه دیفای و عرضه آنها نیز مطلع می‌کنند.

عضویت در تقویم‌ها، رویدادهای لیستینگ و ردیاب‌های دیفای

با افزایش محبوبیت روزافزون صنعت امور مالی غیرمتمرکز‌، پلتفرم‌هایی که پیدایش و پیشرفت پروژه‌های دیفای جدید و عرضه آنها را ردیابی می‌کنند نیز پدید آمده‌اند. این امری مناسب و راحت برای کاربران به حساب می‌آید و بسیاری از کاربران دیفای از این وب‌سایت‌ها برای جستجو کردن اطلاعات جدید و تحلیل آنها استفاده می‌کنند.

در ادامه لیستی از این سایت‌ها را می‌توانید مشاهده کنید:

  • DeFiPluse.com – در حال حاضر وب‌سایت اصلی تحلیل پروژه‌های دیفای و نظارت مستقیم بر قیمت و پویایی کوین‌های مرتبط با آنها
  • DeFiHunters.com – پلتفرمی که پروژه‌های جدید دیفای را به صورت مبتنی بر تحلیل‌ها از طریق ایمیل و یا ربات‌های تلگرامی برای شما ارسال می‌کند
  • DeFiprime.com – یکی دیگر از خدمات خوبی که در بستر آن می‌توانید اطلاعات بررسی پروژه‌هایی که بر اساس گونه‌های مختلف دسته‌بندی شده‌اند را پیدا کنید

در حال حاضر بیش از ۲۰ وب‌سایت و ردیاب اینچنینی وجود دارد و بدون شک با مراجعه به تعداد بیشتری از آنها، افراد بیشتری نیز در مورد پروژه شما اطلاعات کسب می‌کنند.

کمپین‌های رسانه‌ای برای پروژه‌های دیفای و رمزارز

PR یا روابط عمومی نیز یکی از اجزای مهم برای ترویج و ارتقای پروژه‌ها هستند. پیش از هر چیز با انتخاب شیوه انتشار صحیح، افراد بیشتری در مورد پروژه اطلاعات کسب می‌کنند. در گام دوم، هنگامی که اعضای باپتانسیل جامعه فعال شما از هر طریقی در مورد شما اطلاعات کسب کنند، شروع به گوگل کردن و جستجو در مورد آن می‌کنند. در صورتی که این افراد اطلاعاتی در مورد شما بیابند و یا توضیحات پروژه شما را در رسانه‌های معتبر مشاهده کنند احتمال پیوستن آنها به جامعه شما افزایش پیدا می‌کند.

PR

همین امر برای اخبار مهم پروژه، مشارکت‌کنندگان جدید، لیست شدن در صرافی‌ها و نقاط عطف پروژه که باید در رسانه پوشش داده شوند نیز اتفاق می‌افتد. در همین راستا، اعتبار و رشد جامعه شما نیز شکل می‌گیرد.

از قابل فهم بودن محتوایی که پروژه شما را برای افراد حرفه‌ای و تازه‌کار در صفحه‌های رسمی تشریح می‌کند اطمینان حاصل کنید. مقاله‌های ارگانیک (که توسط نویسندگان نوشته می‌شوند و برگرفته از جایی نیستند) فرصت بی‌نظیری برای تقویت اکوسیستم شما به حساب می‌آیند زیرا رسانه‌ای که پروژه شما در آن قرار گرفته است مولفه‌های مهمی را در پایگاه داده گوگل به وجود می‌آورند.

در این نقطه لازم است تا این پند را به شما بدهم: منتظر انتشار اخبار پروژه خود در مطبوعات رسمی نباشید بلکه هدف اصلی شما کار کردن بر روی انتشاراتی که پروژه شما، طرح کلی آن، اقتصاد در جریان آن و منافع کاربران را توضیح می‌دهند است.

ساخت محتوای اصولی، از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است این امری پیش‌پا‌افتاده برای شما تلقی شود اما چشم پوشی کردن از آن اتفاقات بدی را رقم می‌زند. از نظر دستیابی به فهرست کوتاهی از ابزارهای موجود نیز می‌توان به کمیت محتوا بدون آسیب رساندن به کیفیت اشاره کرد. برنامه مدون انتشار محتوا در حساب‌های کاربری پروژه مثل فیس‌بوک، توییتر، لینکداین (LinkedIN)، ردیت و غیره می‌تواند از نظر سئو (بهینه‌سازی در موتورهای جستجو) بر روی اکوسیستم پروژه شما تاثیر‌گذار باشد.

اعلانات و بنرهای تبلیغاتی وب‌سایت‌های رمزارز

یکی دیگر از راه‌های شناساندن خود به دیگران، قرار دادن بنرهایی در مورد پروژه‌های دیفای در وب‌سایت‌های بزرگ رمزارز (مثل کوین‌مارکت‌کپ‌) است. از سوی دیگر باید در نظر داشته باشید که این شیوه تنها در صورتی پاسخ‌گو خواهد بود که سایر نکته‌های ذکر شده به انجام رسیده باشند. این یعنی هم‌اکنون شما جامعه فعال خود را دارید، آن را هدایت می‌کنید و تعامل سازنده‌ای با اعضای آن دارید، پروژه شما از اعتبار لازم برخوردار است و افراد بیشتری به صورت روزافزون در حال صحبت کردن در مورد آن هستند. تعدادی از وب‌سایت‌ها وجود دارند که مناسب برای قرار دادن بنر تبلیغاتی هستند و اگر بودجه اضافه در اختیار دارید، این شیوه ترویج باید به عنوان فعالیت افزوده مورد استفاده قرار بگیرد.

تبلیغات مادام‌العمر در بازاریابی دیفای

به زبان ساده، تبلیغات مادام‌العمر به معنای استفاده از واسطه‌های تبلیغاتی گوناگون برای ترویج یک محصول بدست آمده از مرحله توسعه، پیش از فاز راه‌اندازی نهایی است. دلیل اینکه شاهد چیرگی بسیاری از کوین‌های دیفای بر روی رسانه رمزارز در مدت کوتاه و ناپدید شدن آنها در مدت کمی هستیم، توقف برنامه تبلیغاتی آنهاست.

در حقیقت چنین پروژه‌هایی همچنان وجود دارند و به فعالیت خود نیز ادامه می‌دهند اما مردم آنها را فراموش می‌کنند. بدون شک اگر تبلیغات پروژه‌های دیفای در هنگام فرایند‌های راه‌اندازی، پس از راه‌اندازی نیز ادامه پیدا کنند موفقیت عظیمی کسب خواهد شد.

چه نوعی از تبلیغات برای بازاریابی پروژه‌های دیفای مناسب هستند؟

 پروژه‌های دیفای از انواع تبلیغات بهره می‌برند. هرچقدر افراد بیشتری به پروژه جذب شوند، موفقیت آن نیز محتمل‌تر می‌شود. از طرف دیگر برای استفاده صحیح از بودجه و پوشش کامل پروژه نیاز دارید تا استراتژی بازاریابی پروژه دیفای خود را با یک پلتفرم قدرتمند تبلیغاتی DeFi به اشتراک بگذارید تا محتوای تولید شده توسط شما را تنها با یک کلیک به صورت مستقیم به بازار هدف برساند. با راه‌اندازی کمپین‌های رمزارز CPM و افزایش نرخ تبدیل خود با استفاده از کمپین‌های CPA نیز می‌توانید آگاهی افراد را نسبت به برند یا نام تجاریتان افزایش دهید. تمامی این کارها با بهره‌گیری از بهترین پلتفرم‌های تبلیغاتی امور مالی غیرمتمرکز قابل انجام هستند.

دلیل تاثیر زیاد استراتژی بازاریابی بنرهای تبلیغاتی

نمایش‌گذاری پروژه دیفای شما در مقابل بیشترین افراد ممکن، به موفقیت آن منجر می‌شود اما با استفاده از بنرهای تبلیغاتی می‌توانید اصلاحاتی در مخاطبان خود شکل دهید و بیشترین درآمد را داشته باشید. این کار با استفاده از هدف‌گذاری منطقه‌ای (جغرافیایی)، گروه‌بندی مخاطبان، اصلاح شیوه‌های ناشران و ابزار تکرار صورت می‌گیرد و در نتیجه آن، مخاطبانی را می‌سازید که به کاربران حتمی تبدیل می‌شوند.

این روند به شما این قدرت را می‌دهد تا جهت‌دهی ارزشمندتری را در پروژه دیفای خود پیاده‌سازی کنید تا بیشترین شانس را برای کسب موفقیت داشته باشید. از طرف دیگر می‌توانید با عدم نمایش تبلیغات برای افرادی که احتمال تبدیل شدن آنها به کاربر کم است هزینه‌ها را کاهش دهید و این هزینه را در نمایش دادن تبلیغات برای افراد مشتاق‌تر صرف کنید. ساخت بنرهای تبلیغاتی را می‌توان به عنوان بهترین سلاح برای تبلیغات دیفای نامگذاری کرد.

لیست شدن پروژه‌های دیفای در صرافی‌ها

صرافی بایننس در ایران فیلتر شد Iran filtered Binance exchange

این یکی از عناوین جداگانه بزرگ به حساب می‌آید. چگونگی لیست شدن در یونی‌سواپ (‌Uniswap‌) و سایر صرافی‌های مشابه و شیوه کار کردن با نقدینگی از جمله بحث‌های مهم این مقاله هستند. دلیل این امر به زمانی برمی‌گردد که توکن بومی پروژه‌های دیفای در هنگام افزوده شدن به صرافی‌های شناخته شده گوناگون مثل یونی‌سواپ در بالاترین حد تقاضا قرار می‌گیرند.

گسترش پروژه به سایر بازارها

هنگام توسعه یک پروژه باید به گسترش آن در سایر بازارها نیز بیاندیشید. در رابطه با پروژه‌های اروپایی و آمریکایی، این امر به معنای ورود به بازار دیفای آسیا است و در رابطه با پروژه‌های دیفای آسیایی نیز این امر به معنای ورود به بازار بین‌المللی دیفای است.

مدیریت جامعه و اکوسیستم دیفای

یکی از مهمترین فاکتورهای کیفیتی که پروژه‌های خوب و دائمی را از پروژه‌های بد تفکیک می‌کند کار کردن با اکوسیستم پروژه است. در حوزه دیفای‌، مدیریت اکوسیستم یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند پروژه را به سطح جدیدی ارتقا داده و یا حتی موجب پایان کار آن و از بین رفتنش شود. گوش کردن به فیدبک‌ها و نظرات افراد فعال در جامعه امری مهم تلقی می‌شود تا بتوانیم امکانات و ویژگی‌های نوینی خلق کنیم و تلاش کنیم تا پروژه را در مسیری توسعه دهیم که جامعه فعال، آن را طلب می‌کند. به زبان ساده، پروژه‌های دیفای وابسته به اکوسیستم و جوامع فعالشان هستند.

سخن پایانی

در دنیای امروزی که بسیاری از افراد به پروژه‌های دیفای و ساخت توکن‌های بومی آنها توجه می‌کنند لازم است تا بقای پروژه را با بهره‌گیری از جوامع فعال در اکوسیستم پروژه تقویت کنیم. ایردراپ‌ها و رویدادهای آتی پروژه در کنار تبلیغات وب‌سایت‌ها و اینفلوئنسرهای پلتفرم‌ها و رسانه‌های اجتماعی به شناخته شدن کار شما و جذب افراد بیشتر کمک شایانی می‌کنند. تخصیص بودجه به حوزه بازاریابی و بهره‌گیری بهینه از بودجه اختصاص‌یافته نیز از طریق رعایت اصول تولید محتوا و همکاری با پلتفرم‌های قدرتمند فعال در این حیطه صورت می‌گیرند. پس تلاش کنید تا افراد مشتاق این اکوسیستم را به کاربران نهایی خود تبدیل کنید.

منبع
hackernooncoincodex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا