اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

ارز دیجیتال Unit-e؛ پروژه دانشگاهی که می خواهد جای بیت کوین را بگیرد!

استادان ۷ دانشگاه آمریکایی: موسسه تکنولوژی ماساچوست، دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا و برکلی تیمی تشکیل داده اند تا یک ارز دیجیتال تولید کنند که از بیت کوین بهتر باشد و بتواند هزاران تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این ارز دیجیتال که Unit-e نامیده شده نخستین ابتکار و نوآوری مرکز تحقیقات فناوری توزیع شده (DTR) است. DTR یک بنیاد غیرانتفاعی است که توسط گروهی از افراد دانشگاهی و تحصیلات عالی تشکیل شده است و شرکت پنترا کپیتال از آنها حمایت می کند تا فناوری های غیرمتمرکز را توسعه دهند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال و همچنین اولین شبکه پرداختی است که انجام تراکنش بدون نیاز به شناخت و اعتماد به یکدیگر و همچنین بدون نیاز به یک مقام مرکزی را امکان پذیر کرد. طبق پژوهش DTR، محدودیت های داخلی بیت کوین باعث محدودیت در عملکرد و مقیاس پذیری آن شده است و سودمندی آن را به عنوان یک واحد پرداخت کاهش می دهد.

حال افراد تحصیل کرده و آکادمیک در حال طراحی ارز دیجیتالی هستند که ظاهرا تراکنش ها را حتی سریع تر از ویزا پردازش می کند. جوئی کروگ نایب رییس شرکت سرمایه گذاری پنترا کپیتال و یکی از اعضای شورای DTR گفت:

 عموم مردم می‌دانند که این شبکه ها مقیاس پذیر نیستند. پروژه ما در جایگاهی است که اگر مقیاس پذیر نشود تبدیل به ایده ای می‌شود که درباره آن می‌گویند ایده خوبی بود اما اجرایی نبود.

نمودار بیت کوین

DTR قصد دارد Unit-e را در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ عرضه کند و هدف آن پردازش بیش از هزار تراکنش در ثانیه است. این مقدار بسیار بیشتر از ۳.۳ تا ۷ تراکنش در ثانیه بیت کوین  و ۱۰ تا ۳۰ تراکنش در ثانیه اتریوم است و حتی سریع تر از ویزا نیز است. ویزا یک شبکه متمرکز است که به طور متوسط حدود ۱,۷۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش می کند. چالش مقیاس پذیری بیت کوین بخشی از طراحی آن است؛ فرکانسی که در آن بلاک های جدید می توانند ایجاد شوند و حداکثر اندازه آنها محدود می شود.

پرامود ویسواناس یکی از استادان دانشگاه ایلینوی (Illinois) گفت که DTR برای دستیابی به سرعت و مقیاس پذیری بهتر، اجزای مختلف فناوری بلاک چین را بررسی کرد و به دنبال بهبود تمام عوامل آن برآمد. این گروه ابتدا در صدد درک محدودیت های عملکردی بلاک چین بود تا فناوری هایی طراحی کند تا جایی که این محدودیت ها اجازه می‌دهند عملکرد داشته باشد.

این گروه، تحقیقی درباره تمام جوانب فناوری بلاک‌ چین منتشر کردند و برای دستیابی به اجماع و هم چنین شاردینگ و شبکه های پرداخت جدید، به مکانیزم های جدید طراحی شده توسط خودشان تکیه کردند تا به سرعت تراکنش مورد نظر خود برسند.

از طرفی صنعت ارز دیجیتال کاملا به این مسئله آگاه است و برنامه ها و طرح های زیادی برای افزایش سرعت تراکنش ها ارائه داده است. اقدامات مهم و کلیدی شامل شبکه لایتنینگ می‌باشد که قرار است با حذف نیاز به ثبت هر تراکنش در بلاک چین، پرداخت های کریپتو را سریعتر و ارزانتر کند. سایر اقدامات نظیر سگویت (SegWit) نیز به دنبال افزایش سرعت تراکنش ها می‌باشند. دیوید چام یکی از پیشروهای ارز دیجیتال نیز بر روی پلتفرم جدیدی کار می‌کند که معاملات ارز دیجیتال را سرعت می‌بخشد.

اندرو میلر رییس کمیته فنی مستقل Unit-e بیان کرد موفقیت این کمیته زمان خواهد برد. در بلند مدت بهترین فناوری پیروز میدان خواهد بود در حالی که در کوتاه مدت این خطر وجود دارد که ارز جدید نتواند پذیرش خوبی از طرف کاربران داشته باشد.

این بنیاد سوییسی، افراد حرفه ای حوزه اقتصاد و علوم رایانه و کریپتو را گردآوری کرده است. بابک دستمالچی رییس شورای این بنیاد است و طبق گفته وی این بنیاد توسط شرکت پنترا و چند تن دیگر تاسیس شده است.

ویسواناس در خصوص فعالیت های این بنیاد توضیح داد:

بیت کوین به ما نشان داده است که اعتماد توزیع شده امکان پذیر است اما مقیاس پذیر نیست تا به پول قابل استفاده هر روز جهانی تبدیل شود. بیت کوین پیشرفتی بود که ظرفیت تغییر نحوه زندگی مردم را داشت اما تا زمانی که این فناوری مقیاس پذیر نشود چنین چیزی به دست نمی‌آید.

منبع
bloomberg

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا