اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

هاردفورک شبکه مونرو امروز انجام می‌شود؛ چه تغییراتی در راه است؟

شبکه مونرو (Monero) قصد دارد امروز هاردفورکی را به اجرا گذارد که به موجب آن برخی از ویژگی‌ها به شبکه افزوده می‌شود یا بهبود می‌یابند. از تمام نودهای شبکه خواسته شده است تا نرم افزار خود را به نسخه Monero 0.18 ارتقا دهند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، شبکه حریم خصوصی مونرو دیروز صبح در توییتی اعلام کرد که آپدیت جدید این شبکه تا ۴۸ ساعت آینده عرضه خواهد شد. قرار است این آپدیت در قالب یک هاردفورک به وقوع بپیوندد. از تمام نودهای شبکه خواسته شده است تا نرم افزار خود را به نسخه ۰.۱۸ ارتقا دهند. پس از انجام این فورک نودهایی که این کار را انجام نداده باشند در شبکه‌ای جدا از Monero حضور خواهند داشت.

این آپدیت قرار است در بلاک شماره ۲,۶۸۸,۸۸۸ مونرو به وقوع بپیوندد و به نظر می‌رسد که امروز این هاردفورک بر روی شبکه اجرا شود.

[به‌روزرسانی، یکشنبه ۲۳ مرداد] هاردفورک مونرو ساعت ۲۱:۱۷ شنبه، ۲۲ مرداد به وقت تهران، پیاده‌سازی شد.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، شبکه مونرو در اواخر خرداد به روزرسانی «Tail Emission» را در شبکه خود اجرا کرد که طی آن پاداش استخراج هر بلاک برای همیشه به صورت ثابت برابر ۰.۶ XMR تعیین شد.

چه تغییراتی در شبکه مونرو ایجاد می‌شود؟

در ماه آپریل (فروردین) مونرو پستی را در وبلاگ خود منتشر کرد که به توضیح این هاردفورک می‌پرداخت. مطابق با این پست مهم‌ترین تغییراتی که در اثر این آپدیت در شبکه ایجاد می‌شوند عبارتند از:

  • افزایش سایز حلقه (Ring Size) شبکه مونرو: مونرو از مکانیسم امضا حلقوی (ring signature) در تراکنش‌های خود استفاده می‌کند. این مکانیسم نوعی از قابلیت چند امضایی (Multi Sig) است که در آن چندین امضا کننده برای یک شبکه وجود دارد؛ بدون اینکه لازم باشد این امضا کنندگان یکدیگر را بشناسند. در حال حاضر سایز حلقه مونرو ۱۱ است یعنی ۱۱ نفر با این مکانیسم می‌توانند در امضا کردن یک تراکنش دخالت داشته باشند. پس از هاردفورک جولای قرار است سایز حلقه این شبکه به ۱۶ افزایش یابد.
  • رونمایی از بولت پلاس (Bullet Plus): بولت پروف ها (Bulletproofs) نوع جدیدی از گواه‌های دامنه‌ای هستند که از تکنولوژی گواه بدون دانش (ZK Proofing) استفاده می‌کنند و در زمینه مکانیسم اجماع مونرو از آن استفاده شده است و به این قضیه کمک می‌کند که داده‌های داخل تراکنش امن حاوی اطلاعات غلط نیستند. حال قرار است نسخه جدیدی از آن با نام بولت پلاس در این هارفورک بر روی شبکه اعمال شود که به این قضیه کمک می‌کند که اندازه تراکنش‌ها کاهش یابد و سرعت پردازش آن‌ها ۵٪ تا ۷٪ افزایش یابد.
  • رونمایی از ویو تگز (view tag): ویو تگزها یک متغیر ۱ بایتی هستند که قرار است به تراکنش‌های مونرو اضافه شوند و کمک کنند تا همگام‌سازی اطلاعات کیف پول با تغییرات به وجود آمده در بلاکچین حدود ۳۰٪ تا ۴۰٪ سریع‌تر اتفاق بیفتد.
  • کاهش نوسانات کارمزدها: قرار است نوسانات موجود در تعیین کارمزد تراکنش‌ها کاهش داشته باشند.
  • بهبود عملکرد قابلیت چندامضایی (Multisig): قرار است یک پچ امنیتی به شبکه افزوده شود که قابلیت استفاده از عملکرد چند امضایی را بهینه می‌کند.

منبع
coindesk

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا