متوسط کیف پول

چطور امنیت کیف پول سخت‌افزاری خود را افزایش دهیم؟

امن‌ترین راه برای نگهداری رمز ارزها استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. اما در زمان استفاده از این والت‌های ارز دیجیتال باید نکاتی را رعایت کرد. در این مقاله روش‌هایی برای بالا بردن امنیت Hardware walletها معرفی می‌کنیم تا به کمک آن امنیت والت‌های سخت‌افزاری خود را افزایش دهید. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۲ مهر ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

افزایش امنیت کیف پول سخت‌افزاری

Cryptocurrency Wallet یکی از ابزارهای کاربردی و مفید در حوزه رمزارزهاست که کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول رمز ارز، والت یا ولت ارز دیجیتال، معادل‌های فارسی آن هستند. کیف پول‌ها را می‌توان به شیوه‌های متفاوتی دسته‌بندی کرد؛ براساس نحوه تولید و ذخیره کلیدهای عمومی و خصوصی، می‌توان آن‌ها را به دو دسته کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول نرم‌افزاری دسته‌بندی کرد. در کیف پول سخت‌افزاری کلیدهای کاربر به صورت آفلاین تولید و در حافظه داخلی کیف پول ذخیره خواهد شد. در نتیجه، از والت سخت‌افزاری به عنوان امن‌ترین روش برای ذخیره و مدیریت ارزهای دیجیتال یاد می‌شود. در زمان استفاده از این کیف پول و به منظور افزایش امنیت دارایی‌ها، روش‌هایی پیشنهاد شده است که در این مقاله با تمامی آن‌ها آشنا خواهیم شد.

کیف پول سخت افزاری را از کجا بخریم؟

همانطور که اطلاع دارید، والت‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های فیزیکی هستند که باید آن‌ها را خریداری کرد. ما ایرانیان به دلیل تحریم‌هایی که همه با آن و اثرات آن به خوبی آشنا هستیم، در زمان خرید هر محصولی در اصل بودن آن تردید داریم و همواره برای اطمینان از اصل بودن یک محصول راه‌های عجیب و غریبی را طی می‌کنیم. در مورد کیف پول سخت افزاری نیز این حساسیت وجود دارد. برای مثال، وقتی شرکت Ledger در ایران هیچ نمایندگی رسمی ندارد، در زمان خرید کیف پول لجر چطور از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنیم؟ شاید سوال اساسی‌تر این است که در مجموع این کیف پول را از کجا خریداری کنیم؟ پاسخ این است که بهترین راه برای خرید کیف پول‌های سخت‌افزاری، مراجعه به فروشندگان رسمی آن کیف پول است. کیف پول سیف‌پل مطابق آنچه در وبسایت رسمی خود اعلام کرده، در ایران فروشنده معتبر دارند. با مراجعه به سایت Safepal می‌توانید سایت و تلفن تماس فروشنده ایران این کیف پول را مشاهده کنید. اما در مورد کیف پول لجر یا ترزور چنین امکانی وجود ندارد. در زمان خرید کیف پول سخت‌افزاری توجه کنید که این والت قبلا استفاده نشده باشد. این کار ممکن است باعث نابودی سرمایه شما شود. با این حال در صورتی که به نو بودن کیف پول خود شک دارید، مقاله زیر را مطالعه کنید:

عبارت بازیابی را در جای امن نگهداری کنید

در زمان ساخت کیف پول‌های سخت‌افزاری، کلیدهای خصوصی دارایی‌های رمزنگاری شده به شکل ۱۲ یا ۲۴ کلمه انگلیسی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. هرگز از کلمات بازیابی که قبلا توسط فرد دیگری در کیف پول سخت‌افزاری ساخته شده استفاده نکنید. تنها از عبارت بازیابی که توسط شما و به وسیله کیف پولتان ساخته شده استفاده کنید. اگر این عبارت بازیابی در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد، در چشم بهم زدنی می‌تواند تمام رمز ارزهای شما را از کیف پولتان خارج کند. پس حتما آن را در مکانی امن و دور از دسترس دیگران نگهداری کنید. توصیه می‌شود چند نسخه از آن را تهیه کنید و در مکان‌های مختلف نگهداری کنید. اتفاق‌های غیرقابل پیش بینی مثل سیل، آتش‌سوزی، زلزله و … را در زمان انتخاب مکان نگهداری این عبارت بازیابی مدنظر قرار دهید.

مراقب نرم‌افزارهای مدیریت کیف پول سخت‌افزاری باشید

تمامی کیف پول‌های سخت‌افزاری به منظور مدیریت دارایی‌های دیجیتال، از رابط کاربری نرم‌افزاری که بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه ما نصب می‌شوند استفاده می‌کنند. این نرم‌افزارها را حتما از وبسایت اصلی کیف پول خود دانلود کنید. در زمان بروزرسانی آن‌ها، تنها از وبسایت اصلی کیف پول خود استفاده کنید. هرگونه سهل‌انگاری در این زمینه می‌تواند تهدیدی جدی برای سرمایه شما باشد.

کیف پول را به کامپیوتر شخصی خود وصل کنید

اگر تنها از یک کامپیوتر برای دسترسی و کار با کیف پول سخت‌افزاری خود استفاده کنید، امنیت بیشتری فراهم می‌شود زیرا برای کارهای روزانه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و این ریسک تهدیدهای آنلاین که هر کیف پولی را به مخاطره می اندازند، کاهش می‌دهد. اگر از کامپیوتری استفاده کنید که به منظور کارهای روزمره به اینترنت متصل نمی‌شود، امنیت کیف پول سخت‌افزاری شما افزایش خواهد یافت.

استفاده از ویژگی چندامضایی

هرچند این ویژگی در تمامی کیف پول‌ها وجود ندارد، با این حال استفاده از کیف پول سخت‌افزاری چند امضایی، امنیت بسیار بالاتری خواهد داشت. تکنولوژی چند امضایی به شما این امکان را می‌دهد که در زمان ارسال یک تراکنش، باید آن را از دو یا چند کیف پول امضا کنید و این نکته باعث شده تا اگر فرد دیگری عبارت بازیابی کیف پول شما را داشته باشد، بازهم نتواند دارایی‌های شما را انتقال دهد.

 البته اگر کیف پول سخت‌افزاری شما از این ویژگی پشتیبانی نکند، شما بازهم می‌توانید از سایر کیف پول‌ها استفاده کرده و کیف پول سخت‌افزاری خود را به عنوان کیف پول دوم برای آن تعریف کنید. اما توجه داشته باشید که این کار، برای افراد مبتدی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. نگهداری امن از چند عبارت بازیابی، خود مشکل جدیدی است که بسیاری از افراد با آن راحت نیستند. با این حال، این روش نیز امنیت کیف پول سخت افزاری شما را افزایش می‌دهد.

در زمان ارسال تراکنش، آدرس‌ها را کنترل کنید

همانطور که در بالا اشاره شد، به منظور ارسال تراکنش و مدیریت دارایی‌ها در کیف پول سخت‌افزاری عموما از نرم‌افزاری واسط استفاده می‌شود. اما شما برای ارسال هر تراکنش باید کیف پول سخت‌افزاری را به سیستم خود متصل کرده و تراکنش را در کیف پول سخت‌افزاری نیز تایید کنید. در زمان تایید تراکنش، آدرس‌ها و مقدار ارز منتقل شده در نمایشگر کیف پول شما ظاهر می‌شود؛ توصیه می‌شود به منظور افزایش امنیت خود، این اطلاعات را مجددا چک کنید.

کیف پول سخت‌افزاری را کجا نگهداری کنیم؟

کیف پول سخت‌افزاری یک وسیله فیزیکی و قابل حمل است. از این نظر، ممکن است با این مشکل روبه رو شوید که آن را در کجا نگهداری کنیم؟ توصیه می‌شود برای تریدهای روزانه از این کیف پول استفاده نکنید. عموما افراد برای نگهداری بلندمدت دارایی‌های خود از کیف پول Hardware استفاده می‌کنند. در نهایت، بهتر است کیف پول خود را مدام همراه خود حمل نکنید؛ برای مثال اگر به مسافرت می‌روید، آن را همراه خود حمل نکنید. احتمال تصادف، سرقت خودرو و مسائلی از این دست را همواره مدنظر قرار دهید.

عبارت بازیابی و کیف پول را در یک مکان نگهداری نکنید

دلیل این نکته بسیار مشخص است. اگر عبارت بازیابی و کیف پول خود را در جعبه کیف پول سخت‌افزاری خود نگهداری می‌کنید، مشابه این است که بر روی کارت عابربانک خود، رمزعبور آن را یادداشت کنید. در صورتی که کیف پول شما به سرقت رفته و یا به هر دلیلی از دسترسی شما خارج شود، عبارت بازیابی آن را نیز در اختیار نخواهید داشت. در نتیجه کیف پول سخت‌افزاری و عبارت بازیابی آن را در یک مکان نگهداری نکنید.

Import عبارت بازیابی در کیف پول نرم‌افزاری

تمامی کیف پول‌هایی که عبارت بازیابی ۱۲ یا ۲۴ کلمه را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، با یکدیگر همخوانی داشته و شما به راحتی می‌توانید عبارت بازیابی را به هر یک از این کیف پول‌ها وارد یا Import کنید. اما به هیچ عنوان عبارت بازیابی کیف پول سخت‌افزاری خود را در سایر کیف پول‌ها Import نکنید؛ این کار یکی از بزرگترین اشتباه‌های شما در زمان استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. کیف پول سخت‌افزاری در دسته کیف پول‌های سرد قرار می‌گیرند؛ چون کلیدها را در فضایی آفلاین تولید و ذخیره می‌کنند. اما کیف پول‌های نرم‌افزاری به دلیل آنکه کلیدهای کاربر را در فضایی آنلاین تولید و در سیستم کاربر که به اینترنت متصل خواهد شد، ذخیره می‌کنند در دسته کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرند.

شما می‌توانید عبارت بازیابی کیف پول‌های گرم، مثل تراست والت، کوینومی، متامسک، مای اتر والت و تمامی این کیف پول‌های نرم‌افزاری و آنلاین، را در کیف پول گرم دیگری Import کنید؛ اینکار لطمه‌ای به امنیت دارایی‌های شما نخواهد زد. اما به هیچ عنوان عبارت بازیابی کیف پول‌های سرد، مثل لجر و ترزرو، را در کیف پول‌های گرم Import نکنید. با انجام این‌کار کیف پول سرد شما برای همیشه به کیف پول گرم تبدیل خواهد شد و هزینه‌ای که برای خرید کیف پوب سخت‌افزاری صرف کرده‌اید به هدر خواهد رفت.

اما ممکن است به هر دلیل، مثلا کار با پلتفرم‌های دیفای، بخواهید از دارایی دیجیتال موجود در کیف پول سخت‌افزاری خود استفاده کنید، برای این کار شما باید کیف پول سخت‌افزاری را به سایر کیف پول‌ها متصل کنید. برای مثال ما در مقاله زیر، نحوه اتصال کیف پول لجر به کیف پول متامسک را به صورت تصویری آموزش داده‌ایم:

بهترین کیف پول سخت‌افزاری

در حوزه رمز ارزها تنوع کیف پول‌های سخت‌افزاری به اندازه کیف پول‌های نرم‌افزاری یا آنلاین ارز دیجیتال نیست. کیف پول Ledger، Trezor و Safepal از جلمه کیف پول‌های سخت‌افزاری شناخته شده در این بازار هستند. از نظر امنیتی، کیف پول سیف پل، از تکنولوژی جدیدتری برای ذخیره کلیدهای خصوصی کاربران استفاده می‌کند اما کیف پول‌های لجر به عنوان بهترین والت ارز دیجیتال شناخته می‌شوند. کیف پول لجر در دو نسخه نانو اس و نانو اکس عرضه شده و قیمت آن‌ها به ترتیب ۵۹ و ۱۱۹ یورو است. هر دوی این کیف پول‌ها عبارت 24 کلمه‌ای را در اختیار کاربر قرار می‌دهند؛ نسخه نانو اکس را می‌توان علاوه بر کابل ازطریق بلوتوث به نرم‌افزار لجرلایو متصل کرد.

مزایا و معایب کیف پول سخت افزاری

بهبود در کیف پول های سخت افزاری

در این بخش، مزایا و معایب کیف پول‌های سخت‌افزاری را بررسی خواهیم کرد.

  • مزایا

کیف پول‌های سخت‌افزاری کلیدهای کاربر را درون خود ذخیره می‌کنند. برای ارسال تراکنش و یا هرگونه ارتباط با شبکه بلاک چین، پیام‌ها به صورت رمزنگاری شده از کیف پول ارسال شده و دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در کیف پول سخت‌افزاری عملا ممکن نیست.

پشتیبانی از شبکه‌های مختلف؛ کیف پول‌های سخت‌افزاری از تعدادبسیار زیادی از شبکه‌های بلاک چین پشتیبانی می‌کنند. از این نظر کاربران برای نگهداری کوین‌ها و توکن‌های مختلف، به کیف پول دیگری نیاز نخواهند داشت.

رمزعبور آفلاین؛ هر کاربر در زمان ساخت کیف پول ارز دیجیتال خود، رمز عبوری برای والت خود تعریف می‌کند که این رمز عبور نیز در کیف پول ذخیره خواهد شد. در نتیجه کاربران برای اتصال کیف پول‌ خود به پلتفرم‌ها، نیازی به وارد کردن آن در کامپیوتر یا تلفن همراه خود نیستند.

  • معایب

هزینه خرید کیف پول‌های سخت افزاری عموما بالاست. این نکته باعث شده تا کیف پول‌های سخت‌افزاری صرفا برای افراد با سرمایه بالا کاربرد داشته باشد.

خریداری کیف پول از مراکز معتبر، یکی دیگر از دغدغه‌های افراد در زمان خرید کیف پول سخت‌افزاری است. مخصوصا برای ما ایرانیان این مورد، محدودیت بیشتری ایجاد کرده است. استفاده از کیف پول‌هایی که قبلا استفاده شده‌اند و یا توسط افرادی دستکاری شده‌اند، یکی از دغدغه‌های رایج کاربران این کیف پول‌هاست.

کار با کیف پول‌های نرم‌افزاری برای افراد مبتدی بسیار ساده‌تر است. رابط کاربری آسان و اجرای آن در محیطی آشنا، موبایل یا کامپیوتر، از جمله ویژگی‌هایی است که کار با این کیف پول‌ها را راحتتر کرده است. اما کیف پول‌های سخت‌افزاری در برخی موارد پیچیدگی‌های بیشتری دارند و کار با آن‌ها کمی دشوار است.

در دسترس نبودن؛ کیف پول‌های نرم‌افزاری به دلیل اجرا شدن روی تلفن همراه، همواره در دسترس کاربر بوده و کاربران آن در هر زمان می‌توانند دارایی‌های خود را مشاهده کرده و یا در صورت نیاز، تراکنش بزنند. اما در مورد کیف پول‌های سخت‌افزاری اینطور نیست. برای ارسال تراکنش از کیف پول سخت‌افزاری حتما باید دستگاه کیف پول در اختیار شما باشد و این موضوع محدودیتی برای کاربران کیف پول‌های سخت‌افزاری به حساب می‌آید.

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال

  • امن‌ترین کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول‌های سخت‌افزاری به دلیل آنکه فرآیند تولید و ذخیره کلیدهای عمومی و خصوصی را به صورت آفلاین و بدون اتصال به اینترنت انجام می‌دهند، امن‌ترین حالت استفاده از کیف پول‌ها هستند.

  • کیف پول سخت‌افزاری را از کجا خریداری کنیم؟

بهترین راه خرید کیف پول‌های سخت‌افزاری، خریداری آن از نمایندگی معتبر کیف پول‌هاست. از آنجا که بیشتر این کیف پول‌ها در ایران نمایندگی ندارند، بهتر است به واسطه دوستان و آشنایان خارج کشور خود این کیف پول را خریداری کنید.

  • آیا از کیف پول‌های سخت‌افزاری دست دوم نمی‌توانیم استفاده کنیم؟

اگر کیف پول خود را خریداری کرده و اکنون متوجه شده‌اید که این کیف پول قبلا توسط فرد دیگری استفاده شده، باید آن را ریست کرده و عبارت بازیابی جدیدی برای خود ایجاد کنید. به هیچ عنوان دارایی خود را به آدرسی که از قبل در کیف پول تولید شده، ارسال نکنید. این کار دارایی شما را به خطر خواهد انداخت.

سخن پایانی

برای مدیریت، ارسال و دریافت رمز ارزها به کیف پول‌های ارز دیجیتال احتیاج داریم. کیف پول سخت‌افزاری یا Hardware Walletها در دسته امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال قرار می‌گیرند. این کیف پول‌ها، کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر را بدون اتصال به اینترنت و به صورت آفلاین تولید و ذخیره می‌کنند. در زمان استفاده از این والت‌های ارز دیجیتال باید نکاتی را مدنظر قرار داد تا با رعایت آن‌ها امنیت کیف پول سخت‌افزاری خود را افزایش دهیم. ما در این مقاله، مهمترین نکاتی که برای افزایش ایمنی ولت سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی کردیم. اگر شما نیز از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده می‌کنید، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا