اخبار خارجی

شاخص MVRV-Z نشان می‌دهد قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۱۶۰۰۰ دلار کاهش یابد

شاخص MVRV-Z یک اندیکاتور آزمایش‌شده در برای تشخیص سقف و کف قیمت‌ در بازار است. اما بنابر ارزیابی تحلیلگران، این شاخص هنوز به کمترین میزان خود نرسیده است و امکان دارد کاهش بیشتری در قیمت بیت کوین داشته باشیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، یکی از دقیق‌ترین اندیکاتورهای بازار نشان می‌‌دهد که قیمت بیت‌ کوین باید کاهش بیشتری داشته باشد تا به کف قیمت برسد.

شاخص قیمت بازار به قیمت تحقق یافته با اسکور Z، یا MVRV Z-Score یا به طور خلاصه MVRV-Z که بر مبنای شاخص قیمت تحقق یافته (Realized Price) طراحی شده است، به تشخیص انحرافات قیمت از قیمت تحقق یافته کمک می‌کند. قیمت تحقق یافته برابر با میانگین وزنی قیمت مجموعه UTXOهای موجود در شبکه بیت کوین، با توجه به قیمت بیت کوین در زمان خلق هر UTXO است.

اطلاعات منابع مختلف نظیر گلس‌نود نشان می‌دهد که شاخص MVRV-Z بیت کوین تقریبا به سطح پایین خود رسیده است اما هنوز جا برای کاهش دارد.

شاخص MVRV-Z در مورد قیمت بیت کوین چه می‌گوید؟

در بحبوحه بحث در خصوص این‌که آیا قیمت بیت کوین‌ از ۱۷,۶۰۰ دلار نیز بیشتر کاهش می‌یابد یا خیر، اعداد و ارقام جدید نشان می‌دهند که بازار می‌تواند ریزش بیشتری داشته باشد.

طبق گفته Filbfilb، شاخص MVRV-Z اکنون در محدوده سبزرنگ قرار دارد، اما هنوز به نقطه‌ای که در گذشته مصادف با کف قیمت بوده، نرسیده است. او تاکید کرد که این چارت از نظر او مهم‌ترین چارت برای پیش‌بینی آینده قیمت بیت کوین است.

نمودار شاخص شاخص MVRV-Z بیت کوین
نمودار شاخص MVRV-Z بیت کوین. منبع: Glassnode

شاخص MVRV-Z به سنجش این موضوع می‌پردازد که قیمت بیت کوین نسبت به «ارزش عادلانه» خود تا چه حد بیشتر یا کمتر است.

این شاخص از اطلاعات مرتبط با ارزش بازار و قیمت واقعی (Realized Price) و هم‌چنین انحراف معیار استفاده می‌کند تا یکی از کارآمدترین ابزارهای پیش‌بینی کف یا اوج قیمت را ایجاد کند.

شاخص MVRV-Z فقط چند بار به پایینتر از محدوده سبزرنگ وارد شد که آخرین بار مربوط به مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸ و آغاز کرونا) است. اما فشار روند نزولی ممکن است باعث تکرار این عملکرد شود.

افزایش زمزمه‌ها در مورد بیت کوین ۱۶,۰۰۰ دلاری

اخیرا در یکی از مطالب میهنی بلاکچین مدل‌های مختلف برای پیش‌بینی کف قیمت بیت کوین را مورد بررسی قرار دادیم و مطابق این مدل‌ها دیدیم که بدبینانه‌ترین آن‌ها که مدل قیمت دلتا (Delta Price) است، کف قیمت ۱۵٬۷۵۰ دلار را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کند.

همچنین اخیرا یکی از تحلیلگران محبوب در توییتر به نام CryptoBullet سطح ۱۶٬۰۰۰ را یکی از سطوح حمایتی کلیدی محسوب کرده است و در ادامه در مورد سطوح قیمت کلیدی اظهار داشته است:

۱۶٬۰۰۰ دلار: مطابق با ۲۵٪ انحراف از میانگین متحرک ۵۰ ماهه است.

‍۱۴٬۰۰۰ دلار: تکرار ۲۰۱۹ و ترکیدن حباب بول ران کوچک آن سال.

۱۲٬۲۰۰ دلار: لیکویید شدن سلسیوس.

۱۰٬۷۰۰ دلار: سطح افقی کلیدی.

نمودار قیمت بیت کوین
سطوح کلیدی قیمت بیت کوین؛ منبع: توییتر

او همچنین خاطرنشان کرد که در پایان ماه ژوئن (پنج‌شنبه) کندل ماهانه بیت کوین برای اولین بار در تاریخ خود زیر میانگین متحرک ۵۰ ماهه بسته شد. شاخص RSI بیت کوین هم‌اکنون در پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد. این سطح از RSI نشانه دیگری از اشباع فروش در بازار است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا