تحلیل اقتصادی

زنگ خطر برای ماینینگ با سوخت های فسیلی؛ تاثیر سقوط نفت بر روی استخراج ارزهای دیجیتال

تعدادی از ماینرهای بیت کوین در آمریکای شمالی که کسب و کار خود را پیرامون استخراج سوخت های فسیلی ایجاد کرده اند، با سقوط بی سابقه قیمت نفت، اخبار بازار نفت را با هیجان بیشتری دنبال می‌کنند.

شرکت های استخراج نفت باید به دلایل حفظ محیط زیست، میزان انتشار آلاینده های خود را کاهش دهند. بنابراین به جای سوزاندن گازهای اضافی سایت های استخراج نفت، بعضی از فارم های ماینینگ بیت کوین نظیر Upstream Data در کانادا، Crusoe Energy در کلرادو و DJ Bitwreck در تگزاس از این گازهای اضافی برای تامین انرژی صدها رایانه ماینینگ بیت کوین خود استفاده می‌کنند.

مشکل کنونی این است که اگر سقوط بازار نفت منجر به تعطیل شدن این منابع انرژی شود، ماینرها نیز به انرژی ذکر شده دسترسی نخواهند داشت.

هنگامی که قیمت بیت کوین به طور چشمگیری کاهش یابد، سودآوری ماینینگ بیت کوین از بین می‌رود. بعضی از تأسیسات ماینینگ به جای از دست دادن پول و سرمایه، به طور کل تعطیل می‌شوند. فقط فارم های بزرگتر و صنعتی می‌توانند ماه ها بدون کسب سود به فعالیت خود ادامه دهند.

کارآفرینان باید به دنبال منابع انرژی ارزانتر باشند و در اینجا است که محصولات اضافی استخراج بیت کوین وارد ماجرا می‌شوند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

نفت خام تگزاس

در تگزاس، یکی از ماینرهای بیت کوین با اسم مستعار DJ Bitwreck گفته است که در حال ایجاد سخت افزار جدیدی برای استفاده از گازهای شعله (گازهای اضافی دکل های نفتی) است. تیم او پنج ماه دیگر زمان لازم دارند تا این دستگاه ها را بسازند.

وی که به دنبال استفاده از حداقل یک مگاوات انرژی گازهای شعله است گفت:

ما به طور سالانه تقریبا ۴۰ کیلووات را به کار گرفته ایم که در مرحله آزمایشی و گواه اثبات مفهوم است. ما به دنبال سایت های استخراجی هستیم که به ما اجازه نصب ژنراتورها و تاسیسات بزرگ ماینینگ در مکان های گازهای شعله را بدهند. گازهای شعله برای تولیدکنندگان نفت یک دردسر است، اما مشکل آنها برای ما همانند معدن طلا است.

مارتی بنت (Marty Bent) موسس Great American Mining که از دسامبر ۲۰۱۹ چنین تاسیسات ماینینگ را در داکوتای شمالی بنا نهاده است گفت اگر شرکت های نفتی عملیات خود را متوقف کنند دیگر گاز شعله ای وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر، بنت تخمین زده است فقط در سایت داکوتای شمالی صدها مگاوات برق وجود دارد که قابل تبدیل شدن به بیت کوین است.

به نظر DJBitwreck با توجه به روند نزولی قیمت نفت، استراتژی های جدید ماینینگ تا پس از هاوینگ بیت کوین بی نتیجه است.

انتظار تا ماه ژوئن

حتی اگر قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا نکند، باز هم تمام استارت آپ های ذکر شده تقریبا سودآور باقی می‌مانند.

در عین حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که اگر قیمت نفت و بیت کوین در ادامه سال افزایش پیدا نکند چه اتفاقی برای فارم های ماینینگ بیت کوین رخ خواهد داد.

در این خصوص، DJ Bitwreck گفته است:

ما انتظار بدتر شدن شرایط را داریم اما واقعا درباره آن هیجان زده ایم. به همین دلیل است که در حال حاضر به خرید تجهیزات نمی‌پردازیم و به دنبال خرید تجهیزات سایر فارم های تعطیل شده هستیم.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا