اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچین

تعداد نام دامنه‌های اتریوم از ۲ میلیون فراتر رفت

در کمتر از یک ماه دیگر بزرگترین توسعه شبکه اتریوم و شاید کل اکوسیستم رمزارز انجام می‌شود. در این حین جو رسانه‌ای زیادی در مورد اتریوم و مرج آن شکل گرفت و تعداد نام دامنه‌‌های اتریوم از همیشه فراتر رفته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بی‌این‌کریپتو، نیک جانسون (Nick Johnson)، توسعه دهنده سرویس نام دامنه اتریوم (ENS)، گفت پنج سال طول کشید تا ENS یک میلیون نام دامنه را ایجاد کند، در حالی که فقط ۳.۵ ماه زمان برد تا به دو میلیون برسد.

در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت)، جانسون اعلام کرد معیارهای کلیدی ENS از جمله تعداد ثبت نام، نرخ تمدید و درآمد در بالاترین سطح خود قرار دارند.

نام دامنه ENS می‌تواند به عنوان توکن بی‌همتا (NFT)، آدرس وب سایت یا هش عمل کند. کاربرد آن‌ها به عنوان آدرس وب‌سایت را می‌توان به این که چگونه آدرس‌های به اصطلاح وب ۲ جایگزین آدرس‌های پروتکل اینترنت قبلی شدند، تشبیه کرد.

به جای تایپ آدرس پیچیده کیف پول ارز دیجیتال برای ارسال دارایی، فرستنده می‌تواند از آدرس ENS گیرنده استفاده کند. نام دامنه ENS به «eth.» ختم می‌شود و باید به عنوان NFT بر روی بلاک چین اتریوم اضافه شود. همچنین آن‌ها در بازارهای ثانویه NFT قابل معامله هستند. دسترسی به دامنه eth. به یک مرورگر کریپتو مانند Brave نیاز دارد.

ENS در ماه آگوست ۳۸۰٬۰۰۰ ثبت نام جدید داشته است

داده‌های Dune Analytics حدود ۳۷۹٬۰۰۰ ثبت نام دامنه eth. جدید را در جولای ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) نشان می‌دهد که از رکورد قبلی خود که ۳۶۵٬۰۰۰ در می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) بود، فراتر رفته است.

در ۱۹ آگوست ۲۰۲۲ (۲۸ مرداد)، ENS DAO، سازمان مستقل غیرمتمرکزی که مسئول نگهداری و پشتیبانی از دامنه‌های ENS است، گفت به دنبال یک مدیر لایق برای DAO است تا از پایداری جامعه حتی در صورت فقدان ثبت نام‌های جدید اطمینان حاصل کند.

گران‌ترین دامنه ENS تاکنون «paradigm.eth» بوده است که در اکتبر ۲۰۲۱ (۲۷ مهر ۱۴۰۰)، اندکی قبل از اینکه اتریوم در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۲ (۱۹ آبان ۱۴۰۱) به بالاترین قیمت خود یعنی ۴٬۸۰۰ دلار برسد، به قیمت ۴۲۰ اتر فروش رفت.

ENS همچنین اجازه می‌دهد تا یک NFT با دامنه eth. مرتبط شود. تعداد کاربرانی که NFT‌ها را به‌عنوان عکس‌های پروفایل انتخاب می‌کنند در آگوست ۲۰۲۲ به حدود ۱۲٬۰۰۰ رسید (در می ۲۰۲۲ این تعداد ۱۰٬۷۰۰ نفر بود).

گروه‌های انحصاری حول نام دامنه‌های اتریوم تشکیل شده است

جانسون در ماه می اظهار داشت پذیرش ENS گسترش یافته است و اکثر کیف پول‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند. علاقه به دامنه‌های ENS از آپریل ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) با تشکیل باشگاه‌های انحصاری مانند باشگاه ۱۰٬۰۰۰ (10k) که شامل اعضایی است که نام‌های دامنه بین «۰۰۰۰» و «۹۹۹۹» دارند، افزایش یافته است. گروه‌های قابل توجه دیگر Ethmoji 99، هولدرهای نام‌های دامنه دو کاراکتری بین ۰ و ۹۹، و 999 Club، هولدرهای نام‌های دامنه سه کاراکتری، از ۰۰۰ تا ۹۹۹، هستند.

افراد مشهوری که دارای دامنه ETH هستند، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، برایان آرمسترانگ، مدیر عامل صرافی کوین بیس، و دیپاک تاپلیال (Deepak Thapliyal)، مدیر عامل شرکت چِین (Chain) را شامل می‌شود. همه این افراد برای پروفایل‌های توییترشان از نام‌های ENS خود استفاده کرده‌اند.

مشابه نام دامنه در وب ۲، برای حفظ مالکیت دامنه ENS باید به طور منظم هزینه‌ای به دلار به خزانه‌داری ENS DAO پرداخت شود. به عنوان یک NFT، مینت نام‌های دامنه ENS نیز مستلزم پرداخت کارمزد گس است.

بوترین در آگوست ۲۰۲۰ در توییت خود تاکید کرد نام‌های ENS سه و چهار حرفی دارایی‌هایی هستند که دارای عرضه ثابت بوده و کاربرد قابل توجهی دارند.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا