متوسط کریپتو کده

معرفی شبکه و توکن NXM؛ ورود پروتکل‌های دیفای به صنعت بیمه

شبکه NXM یک پلتفرم متن باز است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است و کاربران این پلتفرم اقدام به اشتراک ریسک می‌کنند و نوعی ابزار بیمه مبتنی بر جامعه (فردی از میان جامعه بیمه را ارائه می‌شود نه توسط موسسه یا شرکت) را ایجاد می‌کنند. تنها اعضای این شبکه می‌توانند در آن شرکت کنند، پوشش بیمه را خریداری کرده و به نگهداری توکن NXM بپردازند که توکن بومی این شبکه است. البته هر فردی می‌تواند با پرداخت کارمزد اتریوم عضو این شبکه شود. اعضای این شبکه درست مانند سهامداران این شبکه هستند و در پرداخت مطالبات به این شبکه کمک می‌کنند.

شبکه NXM در ماه می سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد. دو ماه بعد بود که این شبکه اولین محصول خود را که یک بیمه قرارداد هوشمند بود، ارائه داد. این پوشش باعث خرید محافظت در برابر ضرر‌های مالی ناشی از استفاده نادرست از قرارداد‌های هوشمند می‌شود. این پوشش سفارشی است و می‌توان قرارداد هوشمند، مدت قرارداد و مقدار را انتخاب کرد.

شبکه NXM چیست؟

شبکه NXM

بیمه در بدو پیدایش خود مبتنی بر جامعه بوده است و شخص ارشد آن جامعه، اقدام به جمع‌آوری وجوه کرده و در مواقع حوادث و پیشامد‌ها، افراد واجد شرایط را شناسایی کرده است و به آنها کمک تعلق گرفته است. به مرور زمان، این مدل مبتنی بر جامعه، جای خود را به مدل موسساتی داده است. شبکه NXM بستری است که می‌تواند جایگزین این موسسات شود.

مدل موسساتی دارای منافعی به نسبت مدل مبتنی بر جامعه است. از جمله می‌توان گفت که تنوع بیشتری در مدل موسساتی ایجاد شده است و دامنه جمعیتی که وجوه از میان آنها جمع‌آوری می‌شود، بیشتر است. اعتماد به مدل موسساتی کمی سخت است و اینک این مدل بسیار رقابتی شده است. افراد در صورتی می‌توانند به یک موسسه اعتماد کنند و حق بیمه به آن بپردازند که ضامن قانونی قوی در این میان وجود داشته باشد.

امروزه اکثرا موسسات بیمه تحت نظارت حکومت‌ها هستند و در اکثر جوامع، مدل بیمه موسساتی جایگزین مدل بیمه مبتنی بر جامعه شده است. البته نگرانی‌های زیادی در مورد مدل بیمه موسساتی وجود دارد و این مدل در طول تاریخ خود با ناکارآمدی‌های بسیاری مواجه شده است. افراد زیادی بوده‌اند که مرتب حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند، اما موسسه مورد نظر در هنگام مصیبت و حادثه مسئولیت‌های خود را به درستی انجام نداده و از بسیاری از آنها شانه خالی کرده است.

امروزه فناوری‌های بلاک چین و قراردادهای هوشمند وارد فضای بیمه شده‌اند و در صدد انجام انقلابی عظیم در این عرصه هستند. این فناوری‌ها می‌توانند بسیاری از مشکلات موجود را حل کنند و هزینه‌ها را تا حدود زیادی کاهش دهند. شبکه NXM و راه‌حل بلاک چینی آن در این میان بسیار جلب توجه می‌کند. این شبکه می‌خواهد مدل مبتنی بر اجتماع را با رویکردی جدید احیا کند و اقدام به رفع مشکلات آن کند.

راه‌حل شبکه NXM در صنعت بیمه

شبکه NXM می‌خواهد نوعی اشتراک ریسک همتا به همتا را معرفی کند و طبیعتا چنین شبکه‌ای باید دارای مولفه‌های زیر باشد:

 • این شبکه باید بتواند به ردیابی عضویت بپردازد. این شبکه همچنین باید روشی برای ردیابی اعضا و مالکیت نسبتی آنها داشته باشد.
 • این شبکه باید مکانیسمی برای تایید و یا رد مطالبات داشته باشد.
 • این شبکه باید مقدار سرمایه لازم برای پشتیبانی و رفع ریسک را تعیین کند.
 • این شبکه باید مرتبا به جذب سرمایه بپردازد و آمادگی مقابله با ریسک را داشته باشد.
 • شبکه NXM باید وجوه جمع‌آوری شده را به بهترین نحو سرمایه‌گذاری کند.
 • این شبکه باید محصولی پایدار برای فروش داشته باشد و این محصول باید واجد شرایط مورد نظر باشد.
 • این شبکه باید بتواند هزینه را برای پوشش ریسک تعیین کند و دارای مکانیسمی برای به روز رسانی و تنظیم آن در طول زمان باشد.
 • این شبکه باید ابزار و انگیزه برای جذب اعضای جدید را داشته باشد.
 • این شبکه باید یک واحد احراز هویت داشته باشد و ثبت نام‌ها در آن در مطابقت با قانون انجام شود.
 • این شبکه باید قادر به ارتقا و تقویت کد در انطباق با خواسته‌های جامعه باشد و همچنین قابلیت تعامل با جهان غیر بلاک چینی را هم داشته باشد.
 • شفافیت باید در این شبکه فراهم شود و گزارشات آنی در مورد وضعیت سرمایه و ریسک در این شبکه موجود باشد.
 • یک محیط قانونی ایمن برای عملکرد این شبکه باید فراهم شود.

عضویت در شبکه NXM

شبکه NXM

در ابتدا باید یک توکن ERC20 ساده برای ایجاد انگیزه و وحدت جامعه این شبکه ایجاد شود. در اینجا از یک مدل توکنی پیوسته استفاده می‌شود که توکن‌ها را در هر لحظه‌ای می‌توان با قیمت مختلف خرید. این با بسیاری از مدل‌های قبلی فرق دارد و احتکار و سوداگری کمتری در آن به چشم می‌خورد. قیمت توکن در اینجا بر اساس سطح وجوه استخر نقدینگی و کمترین مقدار از سرمایه مورد نیاز برای پشتیبانی از پوشش‌های موجود تغییر می‌کند.

از آنجا که عرضه توکن‌های اعضا در این شبکه ثابت نیست، همه روش‌های تولید توکن جدید نیازمند مشارکتی خاص در جامعه این شبکه هستند. این مشارکت‌ها به صورت وجوه و یا خدمات انجام می‌شود. توکن‌های عضویت را می‌توان برای خرید پوشش بیمه، استیکینگ ارزیابی مطالبات، استیکینگ ارزیابی ریسک و رهاسازی مورد استفاده قرار داد. تنها اعضای شبکه می‌توانند مالک توکن‌ها باشند و این توکن‌ها را نمی‌توان به آدرس‌هایی اتریومی انتقال داد که به عنوان عضو تعیین نشده‌اند.

ارزیابی مطالبات در شبکه NXM

دو روش برای ارزیابی مطالبات با استفاده از فناوری بلاک چین وجود دارد. یکی از این روش‌ها، استفاده از اوراکل‌های خارج از زنجیره است که این اوراکل‌ها به جمع‌آوری اطلاعات و داده می‌پردازند و روش دوم نیز اطلاعات جمع‌آوری شده از جمع و ارزیابی مطالبات بر اساس مکانیسم‌های رای‌گیری است.

در مدل دوم است که اعضا تصمیم می‌گیرند که وجوه باید چگونه توزیع شود و در اینجا به تلاش‌های مربوط به اطلاعات جمع‌آوری شده از جامعه متکی خواهیم بود. شبکه NXM در اینجا توانسته سیستمی ایجاد کند که انگیزه را برای فراهم آوردن اطلاعات درست فراهم آورد و افراد را از تقلب و فراهم آوردن اطلاعات نادرست بازدارد.

در اینجا باید کاری کرد که در این فضا رفتار صادقانه تشویق شود و از رفتار ناصادقانه حذر شود. راه‌حلی که شبکه NXM در اینجا مطرح کرده است، این است که ارزیابی‌کنندگان مطالبات باید در موفقیت استخر سهم داشته باشند و انگیزه‌هایی بازدارنده نیز داشته باشند که آنها را به رفتار صادقانه تشویق کند. برای این کار می‌توان استیکینگ را به شکل توکن‌های عضویت فراهم  کرد. این استیکینگ برای مدت زمان خاصی انجام می‌گیرد و در صورت رفتار صادقانه، توکن‌ها برگشت داده خواهند شد. اگر هیات مشاور تشخیص دهد که یک ارزیابی‌کننده رفتاری ناصادقانه انجام داده است، توان این را دارد که توکن‌های این فرد را بسوزاند.

کارکرد شبکه NXM در پوشش بیمه

شبکه NXM به اعضای جامعه اجازه می‌دهد که پوشش بیمه را در برابر ریسک خاصی خریداری کنند. برای این کار باید وارد وبسایت NXM شد و در همان صفحه اول بر روی Buy Cover کلیک کرد. در اینجا می‌توان پروتکل مورد نظر خود را از میان دامنه گسترده پروتکل‌های دیفای (DeFi) انتخاب کرد.

در اینجاست که باید مقدار و مدت زمان پوشش بیمه را تعیین کنید. در این مرحله، درصورتی که عضو نباشید، از شما خواسته می‌شود که به این شبکه ملحق شوید. ملحق شدن به این شبکه نیازمند پرداخت یک کارمزد اتریوم و پر کردن فرم‌های احراز هویت است. اگرچه شبکه NXM یک پروتکل دیفای است، اما یک شرکت قانونی واقع در بریتانیا است. عضویت در این شبکه به این معنی است که شما دارنده توکن NXM هستید. اعضای این شبکه مسئول داوری کردن در مورد پیشنهاد‌های مدیریتی و همچنین ارزیابی ریسک و مطالبات هستند.

نقش اعضای شبکه NXM

اعضای شبکه NXM مسئول ارزیابی ریسک عجین با هر قرارداد هوشمند هستند و این اعضا هستند که رای می‌دهند که آیا مطالبات مشروع هستند و باید اجازه پرداخت آنها داده شود یا نه. اعضا می‌توانند به استیکینگ توکن‌های خود در یک قرارداد هوشمند بپردازند و هر چه قراردادی دارای توکن‌های استیکینگ شده بیشتری باشد، خرید پوشش بیمه از آن ارزان‌تر خواهد بود. دلیل این امر این است که اعضای شبکه پول واقعی را به ریسک می‌گذارند تا ثابت کنند که قرارداد هوشمند مورد نظر امن است. در واقع افراد، درستی و صحت این پروژه را تضمین می‌کنند.

اگر به سپرده‌گذاری توکن NXM خود در یک قرارداد هوشمند پرریسک بپردازید، خطر از دست رفتن توکن‌های شما در اثر رویداد‌هایی مانند هک و مطالبات بعد از آن وجود دارد. استیکینگ در این پروژه مانند دیگر پروژه‌های دیفای نیست و تا حدود زیادی باید مبتنی بر دانش باشد و افراد آمادگی ریسک و از دست دادن توکن‌های خود را داشته باشند.

در این فضا تنها افرادی سود می‌کنند که می‌توانند به مطالعه و بررسی انواع قرارداد هوشمند موجود بپردازند و قرارداد‌های کم ریسک را شناسایی کنند. وقتی مطالبه‌ای صورت می‌گیرد، دارندگان توکن NXM باید رای‌گیری کنند و تعیین کنند که آیا آن مطالبه مشروعیت لازم را دارد. رای دادن در جهت نظر اکثریت مشکلی ایجاد نمی‌کند اما رای دادن در خلاف جهت نظر اکثریت باعث مسدود شدن توکن‌های فرد رای دهنده برای مدتی خاص خواهد شد. افرادی که سعی در انجام مطالباتی دارند که خارج از تعریف پوشش بیمه مورد نظر است نیز با مجازات روبرو می‌شوند و تمامی توکن‌های آنها از بین خواهد رفت.

توکن NXM چگونه کار می‌کند؟

توکن NXM را می‌توان از پلتفرم شبکه NXM یعنی Nexus Mutual خرید. این توکن را می‌توان از جا‌هایی دیگر مانند صرافی بایننس (با نماد WNXM) هم خریداری کرد. اقتصاد این توکن به شیوه‌ای طراحی شده که همه عملکرد‌های آن در جهت تامین سلامت و امنیت شبکه است. اگرچه قیمت این توکن را بازار تعیین می‌کند، اما فرمول قیمت این توکن پیچیده است و چیزی بیش از عرضه و تقاضا است.

هرچه وجوه بیشتری در این پلتفرم موجود باشد، قیمت توکن NXM بیشتر خواهد شد. دارندگان این توکن در واقع اعضای این پلتفرم محسوب می‌شوند و موفقیت آنها به یکدیگر بستگی خواهد داشت. هرچه پلتفرم ثروتمند‌تر شود، اعضا نیز ثروتمند‌تر خواهند شد و در اینجا سرنوشت افراد به یکدیگر بستگی دارد.

این مدل خاص توجه بسیاری از طرفداران حوزه دیفای را به خود جلب کرده و آنها را به این پروژه علاقه‌مند کرده است. قیمت NXM در لحظه این نوشتار حدود ۱۸ دلار آمریکا است و ارزش بازار آن چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون دلار است. حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۲ میلیون دلار بوده است (مشاهده لحظه‌ای اطلاعات توکن NXM)

نقشه راه شبکه NXM

اخیرا این شبکه اقدامات مهمی در زمینه مقیاس‌پذیری انجام داده است و اینک این شبکه در حال جمع‌آوری سرمایه برای ادامه کار خود و پیشرفت بیشتر در این زمینه است. نیازمندی حداقل سرمایه قبلا روزی یکبار محاسبه می‌شد اما اینک کاربران رای‌گیری کرده‌اند و قرار است هر چهار ساعت یکبار انجام شود.

این پروژه اخیرا فرآیند استیکینگ گروهی را معرفی کرده است که از این طریق، افراد می‌توانند در استیکینگ‌های بیشتری شرکت کنند و پاداش بیشتری کسب کنند. این امر باعث جذب بیمه‌گذاران بیشتر نیز خواهد شد. این پروژه می‌خواهد در آینده سیستمی ایجاد کند که دیگر افراد نیازی به مطالبه کردن خسارت نداشته باشند و به محض روی دادن حوادث و رویداد‌ها، افراد واجد شرایط برای کمک به صورت خودکار مشخص شوند.

در حال حاضر، سیستم کار این پروژه به این صورت است که به قبول و یا رد مطالبات به صورت کلی می‌پردازد. اما در آینده قرار است سیستمی ابداع شود که در آن اعضا رای‌گیری کنند و تعیین کنند که چه درصدی از آن مطالبه صحت دارد و باید پرداخت شود.

در حال حاضر، انواع پوشش بیمه در این سیستم وجود دارد و افرادی که بیمه می‌خرند، باید چندین بیمه را برای محافظت کامل خود خریداری نمایند اما قرار است در آینده وضعیت تغییر کند و افراد تنها با خرید یک بیمه پوشش ریسک در مقابل تمامی رویداد‌ها و آسیب‌پذیری‌ها بیمه شوند. برای مشاهده نقشه راه این شبکه، اینجا کلیک کنید.

بیمه در برابر خطا‌های اوراکل (oracle) نیز چیزی است که به زودی قرار است به امکانات شبکه NXM افزوده شود. همچنین قرار است که هر پروژه‌ای بتواند از طریق توکن بومی خود انگیزه را برای استیکینگ در شبکه NXM فراهم آورد که این پاداش استیکینگ را افزایش خواهد داد و منجر به کاهش قیمت‌های خرید بیمه خواهد شد. سطح کاربری این پروژه نیز در حال پیشرفت است و قرار است در آینده کیف پول‌های بیشتری بیرون داده شود. این بروز رسانی مطابق نقشه راه این شبکه در سال ۲۰۲۱ راه اندازی خواهد شد.

تیم شبکه NXM

تیم شبکه NXM

هیو کارپ (Hugh Karp) شبکه NXM را بنیان‌گذاری کرده است. او دارای سابقه‌ای طولانی در صنعت بیمه است و تجارب زیادی در این زمینه دارد. حدود ۱۰ همکار باتجربه دیگر در کنار کارپ هستند و تعدادی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری برجسته مانند 1kx، KR1 و غیره از پروژه او حمایت می‌کنند.

علاوه بر این، حدود ۵ مشاور نیز در هیات مدیره این پروژه قرار دارند و این هیات بسیار برای این پروژه مناقشه‌آمیز بوده است. بعضی بر این باورند که این هیات مشاوره باعث اعمال تمرکز بر این پروژه شده است. اما بر طبق اعلامیه‌های این پروژه، نقش این اعضای مشاور، فراهم کردن راهنمایی فنی برای اعضای پروژه و همچنین تصویب عملکرد‌های اضطراری است.

کلام پایانی

شبکه NXM پروژه منحصر به فردی است و بازاری بزرگ را نشانه گرفته است. این پروژه اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده و توانسته کاربران زیادی را جذب کند که این می‌تواند منجر به پایین آمدن قیمت‌های بیمه شود و رویداد خجسته‌ای است. این پروژه هنوز در ابتدای راه است و باید با موانع زیادی دست و پنجه نرم کند. موضوع بیمه در برابر آسیب‌پذیری قرارداد‌های هوشمند چیزی جزئی است و این پروژه قصد دارد که در آینده وارد حیطه بیمه حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل و غیره شود. در نهایت باید بگوییم که این پروژه برای موفق شدن باید تا آنجا که امکان دارد، تمرکززدایی کند. تمرکززدایی یکی از پارامتر‌های مهم دیفای است که باید مورد توجه قرار بگیرد. فراموش نکنید که این نوشتار تنها جنبه آموزشی و اطلاع‌رسانی دارد و نباید آن را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کنید. ما همیشه پذیرای نظرات و پیشنهادات شما کاربران عزیز هستیم. حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
nexusmutualmediumcryptobriefing

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا