اخبار آلتکوینتحلیل فاندامنتال

دلیل کاهش قیمت توکن کیک (CAKE) چیست؟

قیمت توکن CAKE صرافی پنکیک سواپ در شبانه روز گذشته با حدود ۲۰٪ کاهش روبه‌رو بوده است. در این مطلب برخی دلایل احتمالی برای ریزش قیمت کیک بررسی می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت توکن CAKE روز گذشته از حدود ۳.۳۵ دلار شروع به ریزش کرد و در زمان نگارش این خبر به ۲.۷۲ دلار رسیده است. بسیاری از تریدرهای ارز دیجیتال دلیل کاهش قیمت توکن CAKE را به فعال شدن امکان Unstake کردن کیک در صرافی پنکیک سواپ مرتبط می‌دانند که پس از آن، هولدرها دارایی قبلی و سود به دست آورده را به بازار برای فروش وارد می‌کنند.

این صرافی در بهار سال ۱۴۰۱ امکان سپرده‌گذاری و قفل کردن سالانه توکن CAKE را با دریافت سود سالانه فراهم آورد. حال که مدتیست موعد آزادسازی توکن‌های قفل شده فرا رسیده است، این گمانه زنی‌ها وجود دارد که ریزش اخیر قیمت توکن کیک، به فروش گسترده سرمایه‌گذاران مرتبط باشد.

به‌روز رسانی: داده‌های سایت دیفای لاما نشان می‌دهد که در ۲ روز گذشته حجم دارایی‌های استیک شده از ۹۲۶ میلیون دلار به ۷۱۲ میلیون دلار کاهش یافته است که این فرضیه را تقویت می‌کند.

دلیل دیگری که می‌تواند به کاهش قیمت CAKE دامن زده باشد ارائه پیشنهادی از طرف تیم پنکیک سواپ برای تغییر توکنومیکس کیک و کاهش صدور آن است. این تیم عنوان کرده است که نرخ صدور جدید مد نظر آنها در استخرهای سایروپ پنکیک، باید از ۶.۶۵ کیک به ۳ کیک در هر بلاک تغییر کند و تا ۶ ماه بعد این نرخ به ۰.۳۵ کیک در هر بلاک کاهش یابد.

در حالیکه تغییر صدور توکن به این صورت عمدتا نقطه قوتی از لحاظ توکنومیکس است، اما این طرح با انتقادات زیاد کاربران مواجه شده است. به نظر می‌رسد کاربران پنکیک سواپ، از پایین آمدن سود استیکینگ در استخرهای این صرافی هراس دارند.

پنکیک سواپ در طرح پیشنهادی خود عنوان کرده است که فرآیند سوددهی و تقسیم درآمد به استیکرهای کیک در نسخه سوم این صرافی، در دست بررسی است ولی منطق آن مانند گذشته خواهد بود.

این صرافی با ارائه جدول زیر توضیح داده است که چگونه تغییر نرخ صدور CAKE بر تورم این رمزارز و همچنین بر نرخ APR استخرهای سایروپ آن اثر خواهد داشت. از نظر نویسنده این مطلب، سرمایه‌گذارانی که از این استخرها استفاده می‌کنند باید توضیحات تکمیلی این صرافی را به خوبی مطالعه کنند و با مقایسه داده‌های مختلف، استراتژی خود را تکمیل کنند.

رابطه نرخ صدور توکن cake و نرخ تورم آن و سود دهی سالانه
منبع: پنکیک سواپ

رای گیری پیشنهاد پنکیک سواپ از فردا ساعت ۱۳:۳۰ آغاز می‌شود و تا ۴۸ ساعت بعد ادامه خواهد داشت. می‌توانید از این صفحه در این رای گیری شرکت کنید.

دلایل مطرح شده در این مطلب، صرفا نظر شخصی نویسنده است و به هیچ عنوان به منظور ایجاد فاد در بازار نیست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا