اخبار خارجی

پالیگان پروتکل MIR را خرید؛ نام میر به پالیگان زیرو تغییر می‌کند

پالیگان استارت‌آپ مقیاس‌پذیری اتریوم پروتکل میر را به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic) گفته است این معامله شامل ۱۹۰ میلیون توکن MATIC و ۱۰۰ میلیون دلار استیبل کوین USDC بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از The Block، پالیگان (شبکه متیک سابق) در عرصه ZK-rollups خرید دیگری انجام داده و پروتکل میر (Mir Protocol) را به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

پروتکل میر یک استارت‌آپ مقیاس‌پذیری اتریوم است که از فناوری گواه اثبات دانش صفر (ZK-proof) بهره می‌برد. ZK-proof یک ابزار رمزنگاری است که برای ایجاد ZK-rollup ها می‌توان از آن استفاده کرد. ZK-rollup ها این ویژگی را امکان‌پذیر می‌سازند که بدون آنکه تمام اطلاعات تراکنش در اتریوم ثبت شود، تراکنش‌ها پردازش شوند. این موضوع به کاهش استفاده از حجم بلاک در اتریوم کمک می‌کند و به افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزد گس منجر می‌شود.

خرید پروتکل میر پس از خرید شبکه هِرمِز به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار در ماه آگوست انجام شده است.

پالیگان گفته است پروتکل میر دارای سریعترین فناوری ZK-proof است. این موضوع بدان معنا است که پروتکل میر می‌تواند سریعتر به ایجاد گواه‌های اثبات بپردازد و تراکنش‌های بیشتری در یک اثبات ثبت کند. میهایلو بیلیچ گفته است تیم پروتکل میر زمان بسیار زیادی صرف طراحی و بهینه‌سازی فناوری ZK-proof خود به اسم Plonky2 کرده‌اند.

بیلیچ گفته است:

پلانکی۲ اثر مهندسی بسیار خوبی است و می‌تواند در یک دستگاه لپتاپ، طی ۱۷۰ میلی ثانیه، اثبات‌های بازگشتی ایجاد کند. نکته مهم‌تر این است که استفاده از پلانکی۲ در اتریوم امکان‌پذیر است، به طوری که حجم اثبات‌ها در حالت بهینه‌سازی‌شده، ۴۵ کیلوبایت است.

پروتکل میر دو سال قبل توسط برندان فارمر (Brendan Farmer) و دنیل لوباروف (Daniel Lubarov) تاسیس شده است. این دو فرد همراه با ۸ همکار دیگر خود، به عنوان بخشی از قرارداد به تیم پالیگان ملحق شده‌اند.

پالیگان ‌و پروتکل میر در تاریخ ۲۶ نوامبر به توافق رسیده‌اند. این معامله شامل ۱۹۰ میلیون توکن MATIC و ۱۰۰ میلیون دلار استیبل کوین USDC است که با احتساب قیمت توکن MATIC در تاریخ ۲۶ نوامبر، مجموعا تقریبا معادل با ۴۰۰ میلیون می‌شود.

ساندیپ نایلوال (Sandeep Nailwal) هم‌بنیانگذار پالیگان گفته است این معامله شامل دوره برداشت ۳ ساله است، یعنی تیم پروتکل میر می‌توانند سرمایه مذکور را طی دوره ۳ ساله برداشت کنند.

تغییر اسم پروتکل میر به پالیگان زیرو

به عنوان بخشی از این معامله، اسم پروتکل میر به پالیگان زیرو تغییر می‌کند و این پروژه یک ZK-rollup بر اساس فناوری ZK-proof خود ایجاد خواهد کرد.

بیلیچ گفته است که ZK-rollup پالیگان زیرو در سال آینده آماده خواهد شد. همانطور که انتظار می‌رود، عرضه zkEVM توسط تیم هرمز در اواسط سال آتی انجام خواهد شد.

در حال حاضر چندین فناوری مقیاس‌پذیری اتریوم مبتنی بر ZK-rollup نظیر StarkEx از شرکت StarkWare، لوپرینگ ‌و zkSync از شرکت Matter Labs در بازار وجود دارد که عملکردهای محدودی دارند. StarkWare اخیرا استارک‌نت آلفا (StarkNet Alpha) را عرضه کرده است که به توسعه‌دهندگان مجاز امکان می‌دهد تا قراردادهای هوشمند خود را بدون نیاز به مجوز در شبکه لایه دوم نوشته و اجرا کنند.

در حال حاضر StarkEx تقریبا با ۱.۳ میلیارد دلار، بیشترین سرمایه مسدودشده را در اختیار دارد. لوپرینگ تقریبا با ۶۳۰ میلیون دلار و zkSync تقریبا با ۶۰ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

پالیگان در عرصه ZK-rollups پروتکل میر را خرید – مجموع سرمایه های مسدود شده ZK-rollups
مجموع سرمایه های مسدود شده ZK-rollups

نایلوال در پاسخ به این سوال که آیا تمام پروژه‌های مبتنی بر پالیگان به فناوری‌های ZK-rollup منتقل می‌شوند یا خیر، گفت پس از آنکه این فناوری‌ها آزمایش شدند، ما با تمام قوا به افزایش پذیرش آنها خواهیم پرداخت.

پالیگان در ماه آگوست متعهد شد که یک میلیارد دلار در پروژه‌های مرتبط با ZK-rollup سرمایه‌گذاری کند و از آن زمان تاکنون، دو خرید بزرگ به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار داشته است که عبارتند از شبکه هرمز و پروتکل میر. پالیگان هم‌چنین اخیرا پالیگان مایدن (Polygon Miden) و پالیگان نایت‌فال (Polygon Nightfall) را معرفی کرده است. مایدن یک رول‌آپ مطابق با اتریوم و مبتنی بر STARK و نایت‌فال یک رول‌آپ معطوف به حریم خصوصی با همکاری EY هستند.

نایلوال گفته است که پالیگان در صدد تبدیل شدن به مجموعه‌ای از راهکارهای لایه دوم است تا طیف وسیعی از راهکارهای مقیاس‌پذیری اتریوم را در بلندمدت ارائه دهد.

منبع
theblockcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا