اخبار بلاکچین

کاهش شدید قیمت سخت افزارهای ماینینگ، آیا زمان مناسبی برای خرید است؟

جنون ماینینگ ارزهای دیجیتال در ۱۸ ماه اخیر باعث شده تا سازندگان اجزای کامپیوتری سخت افزارهایی برای زیرساخت های استخراج توسعه دهند. اوایل سال ۲۰۱۸، برخی از این اجزا به مبالغ هنگفتی به صورت خرده و تک فروخته شدند. از آنجایی که نرخ بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای مشابه با افت قیمت روبرو شدند، قیمت مادر بردها (بردهای اصلی)، منبع تغذیه و کارت های گرافیک نیز کاهش یافتند.

PSU ماینینگ

آنچه در این مطلب می‌خوانید

از 17 هزار دلار به 3900 دلار

از ماه آوریل ۲۰۱۷ تا آوریل ۲۰۱۸، دوره بسیار خوبی برای ارزهای دیجیتال بود زیرا شرکت های سخت افزاری بسیاری سعی در تولید و طراحی سخت افزارهای مخصوص استخراج و زیر ساخت های ماینینگ کردند. در چند ماه اخیر، سازندگان مادر بردها پلتفرم های خاصی را عرضه کردند که دارای چند اسلات PCIe می‌باشند، سازندگان منبع تغذیه، PSU هایی برای کارت های گرافیک عرضه کردند، عرضه کنندگان کیس های کامپیوتری کیس های مخصوص ماینینگ ارائه دادند و چندین شرکت نیز دستگاه های ماینینگ آماده با اهداف خاص معرفی کردند که بعضی از این شرکت ها حتی قابلیت اجاره چنین سیستم هایی را از طریق سیستم کلود (ابری) ارائه دادند.

تجهیزات ماینینگ

بیت کوین از قیمت ۱۷ هزار دلاری در ماه دسامبر ۲۰۱۷ به قیمت ۳,۹۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۸ افت قیمت داشته است. اتریوم نیز با چنین مشکلی مواجه شد و از قیمت ۱,۳۵۰ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ به ۱۳۰ دلار در ماه دسامبر همین سال رسیده است. از آنجایی که قیمت ارزهای دیجیتال به طور چشمگیری کاهش یافته است، علاقه به استخراج به همراه تقاضا و قیمت مناسب برای سخت افزارها کاهش یافت.

به منظور درک بهتر کاهش قیمت سخت افزار استخراج، چندین سخت افزار ماینینگ ارزهای دیجیتال که در سایت آمازون به فروش میرسند مورد بررسی قرار گرفته اند.

هر دستگاه مناسب و معقول از یک مادربرد شروع می شود پس ابتدا آنها بررسی می شوند. مادربرد مدل B250 Mining Expert شرکت ایسوس و همچنین مادربرد B360-F PRO شرکت MSI، از پلتفرم های قابل قبول برای ماینینگ می باشند که ۱۹ و ۱۸ اسلات PCIe دارند.

مادربرد ماینینگ

یک سال پیش مادربرد مدل B250 Mining Expert شرکت ایسوس قیمتی حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار داشت اما در حال حاضر می توانید آن را حدود ۵۸ تا ۷۸ دلار تهیه کنید. این وضعیت برای مادربرد مدل B360-F PRO شرکت MSI نیز صدق می کند. این قطعه در ماه می ۲۰۰ دلار قیمت داشت اما حالا می توان آن را با قیمت ۶۳ تا ۹۶ دلار تهیه کرد. مدل TB250-BTC شرکت بایوستار (Biostar) تنها هشت کارت گرافیک را پشتیبانی می کند. این دستگاه از ماه دسامبر ۲۰۱۷ تا فوریه ۲۰۱۸ حدود ۲۵۰ تا ۳۲۰ دلار بود اما در حال حاضر می توان آن را با قیمت ۶۰ دلار تهیه کرد.

ریگ های ماینینگ معمولا به کیس نیاز دارند بنابراین قیمت کیس ها نیز بررسی شده است. کیس بدون دیواره شرکت آستارین (Astarin) تا ۶ گرافیک را پشتیبانی می‌کند. این فریم که از ۶ جهت باز است در ماه مارس ۱۰۰ دلار قیمت داشت اما اکنون تقریبا با یک سوم قیمت یعنی ۳۶ دلار موجود است.

کیس ماینینگ

تهیه کارت گرافیک های کافی برای ماینرهای حرفه ای و پیشرفته و همچنین کسانی که رابطه نزدیکی با سازندگان GPU نداشتند، مشکل بزرگی بود. آنها مجبور بودند GPU ها را از خرده فروش ها بخرند و به همین دلیل تقاضا برای کارت گرافیک های اصلی افزایش قیمت بی سابقه ای را به ارمغان آورد.

از اواخر ۲۰۱۷ تا اوایل ۲۰۱۸ کارت گرافیک ام اس آی مدل Radeon RX 580 Armor 8 GB OC حدود ۴۲۰ تا ۷۰۰ دلار بودند اما در حال حاضر آنها ۲۲۰ تا ۲۴۰ دلار می باشند. مدل Radeon RX 570 4 GB از شرکت گیگابایت نیز به همین صورت است. این کارت گرافیک نیز بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ دلار فروخته می شد پس از یک سال قیمت آن به ۱۵۰ تا ۱۸۴ دلار رسیده است. قیمت اخیر کارت گرافیک های مدل GeForce GTX 1060 SC 6 GB از شرکت EVGA حدود ۲۵۰ تا ۲۸۰ دلار است اما اوایل سال جاری قیمت آنها ۴۳۰ تا ۷۰۰ دلار بود (تفاوت قیمت ها بستگی به فروشنده ها داشت).

کارت گرافیک ماینینگ

کارت گرافیک GeForce GTX 1050 Ti که اواخر اکتبر ۲۰۱۶ با قیمت خرده فروشی ۱۳۹ دلار عرضه شد، طی دوران حضور خود در بازار با رشد قیمت بسیار زیادی مواجه شد. سایت آمازون این مدل کارت گرافیک از شرکت گیگابایت را ۲۰۰ دلار می‌فروخت در حالی که با افزایش تقاضا برای سخت افزارهای ماینینگ در ژانویه ۲۰۱۸ قیمت این کارت گرافیک در سایت های دیگر حتی به ۳۵۰ دلار نیز رسید‌. در حال حاضر این قطعه با قیمت ۱۶۵ الی ۱۷۰ دلار قابل تهیه است.

سایر نظرات

پس از آنکه ارز دیجیتال به ابزار سرمایه گذاری برای عاملان بازارهای مختلف تبدیل شد، قیمت ارزهای دیجیتال با سرعت زیادی شروع به افزایش کرد به طوری که سرمایه بیشتری وارد این حوزه شد. برخلاف شرایط معمول که سرمایه گذاران از آیتم هایی با قیمت های پر نوسان نظیر ارزها یا کالاها اجتناب می‌کنند، در این مورد افراد زیادی تصمیم گرفتند شانس خود را امتحان کنند و در خانه خود به استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازند.

تولیدکنندگان سخت افزار برای پاسخ به تقاضای ریگ های ماینینگ مشتاق بودند و در حوزه های تحقیق و توسعه و تولید سرمایه گذاری کردند. اما ارزهای دیجیتال نیز مانند هر بورس یا کالای دیگری نمی‌تواند همواره افزایش قیمت داشته باشد یا برای مدت طولانی در بالاترین قیمت خود بماند، بدین ترتیب قیمت ارزهای دیجیتال شروع به کاهش کرد. هم چنان باید منتظر ماند و دید که کف بازار ارز دیجیتال چه زمانی خواهد بود‌. در این شرایط افراد بسیاری، سخت افزارهای ماینینگ در دست خواهند داشت که نمی‌توانند از آن ها در حوزه دیگری استفاده کنند. هم چنین انبار شرکت ها نیز با قطعات و تجهیزات بلا استفاده پر خواهد بود.

منبع
anandtech

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا