اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

بازار بیت کوین در فصلی که گذشت؛ در فصل جدید چه چیزی در انتظار BTC است؟

فصل اول سال ۲۰۲۲ را پشت سر گذاشتیم و اکنون زمان ارزیابی اتفاقات زمستان گذشته است. فصل گذشته فصل آرامی برای بازار بیت کوین و سایر رمزارزها بود. هفته‌های آخر این زمستان بر خلاف سال‌های گذشته با اتفاقات مثبتی همراه بود. اما آیا این روند در بهار ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، از ابتدای فوریه (بهمن) تا آخر هفته گذشته، قیمت بیت کوین بین ۳۷٬۵۰۰ تا ۴۲٬۵۰۰ دلار در نوسان بود. این رفتار قیمتی آرام با توجه به چشم‌انداز اقتصاد کلان، تا حدی تعجب‌آور بود. حمله روسیه به اوکراین، اعلام حداقل شش افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و وضع مقررات جدید در ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتظار می‌رفت که بازار را با تلاطم بیشتری روبرو کند.

با مقایسه رفتار قیمتی بیت‌کوین با سایر بازار‌ها این وضعیت تعجب‌برانگیزتر هم می‌شود. بین ۱ فوریه (۱۲ بهمن ۱۴۰۰) و ۱۴ مارس (۲۳ اسفند)، شاخص S&P-۵۰۰ حدود ۸٪ کاهش یافت و اوراق بلندمدت (۲۰ ساله) خزانه‌داری ایالات متحده نیز با حدود ۷٪ افت همراه بود. در همین حال، بازار اوراق قرضه به شدت آسیب دید و شاهد افزایش شدید قیمت کالاهایی مانند نفت و نیکل بودیم.

با این وجود بازار بیت‌کوین تا هفته گذشته نسبتا آرام بود.

قیمت بیت کوین در Q1
رفتار قیمتی بیت کوین در فصل گذشته

اما در ۲۵ مارس (۵ فروردین)، بیت‌کوین وارد کانال ۴۴٬۰۰۰ دلار شد و تا ۲۸ مارس (۸ فروردین)، قیمت آن به ۴۸٬۰۰۰ دلار رسید. یکی از محرک‌های این روند صعودی خرید ۱۰ میلیارد دلار بیت کوین توسط بنیاد محافظ لونا (LFG) برای حمایت از استیبل کوین UST بود. خرید مداوم BTC توسط LFG یکی از عوامل ثبات قیمت بیت‌کوین در کوتاه‌مدت بوده است. قیمت رمزارز لونا که پشتیبان UST است نیز در هفته آخر سه ماهه قبل ۱۵٪ رشد داشت.

تعداد بیت کوین بنیاد محافظ لونا LFG
جمع کل بیت کوین خریداری شده توسط بنیاد محافظ لونا (LFG) – این تعداد در پایان فصل گذشته به بیش از ۳۰٬۰۰۰ رسید

با روند صعودی قیمت بیت‌کوین، بازار معاملات اختیار بیت‌کوین نیز در ۲۴ مارس (۴ فروردین) شاهد رسیدن حجم دلار درگیر در معاملات تسویه نشده (OI)، به رقم ۹.۸ میلیارد دلار بود که بالاترین رقم در سال ۲۰۲۲ است. در تاریخ ذکر شده حدود ۳ میلیارد دلار معاملات آپشن منقضی شدند و تا امروز حدود ۱.۳ میلیارد دلار معامله جدید باز شده است که برگشت سریع سرمایه به این بازار را نشان می‌دهد.

 معاملات آپشن بیت کوین BTC
حجم معاملات آپشن تسویه نشده بیت کوین در فصل گذشته

با این حال، بیت کوین تنها رمزارز مورد توجه بازار نبود. بازار رمزارز اتر (ETH) وضعیت بهتری را نشان می‌دهد چراکه از ابتدای سه ماهه اخیر اتر ۲۳٪ رشد را شاهد بوده است در حالی‌که میزان رشد برای بیت‌کوین ۱۸٪ بود. کاتالیزور رشد قیمت ETH موفقیت اعلام ارائه شبکه آزمایشی Kiln در ۱۴ مارس (۲۳ اسفند)، پیش از حرکت نهایی بلاکچین اتریوم به سمت اثبات سهام بود. تغییر مکانیسم اجماع اتریوم به اثبات سهام به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است و این آزمایش موفقیت‌آمیز به بازار نشان داد برنامه‌های اتریوم برای انتقال به اثبات سهام که از سال ۲۰۱۵ در پی آن است، عملی و در دست اجرا است.

روند نزولی قیمت اتر در مقایسه با بیت کوین ( جفت معملاتی ETH/BTC) در حال معکوس شدن است. ETH/BTC در سال ۲۰۲۱ روند صعودی مستمری داشت و از ۰.۰۲۴ به ۰.۰۸۷ رسید، اما در سال ۲۰۲۲ ارزش بازار ETH نسبت به BTC در حال نزول بود و بین ۴ ژانویه (۱۴ دی) تا ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) از ۰.۰۸۳ به ۰.۰۶۵ کاهش یافت. اما از زمان اعلام شبکه آزمایشی Klin در ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) تا امروز ETH/BTC به طور پیوسته صعودی بود و به ۰.۰۷۳ رسید. در زمان نگارش مطلب، نسبت ETH/BTC برابر با ۰.۰۷۵۸۶ است.

نمودار قیمت ETH در مقابل BTC – پس از راه ‌اندازی شبکه آزمایشی Klin، روند نزولی فصل گذشته معکوس شد

اکنون مفید است که نگاهی به شاخص سلطه بیت‌کوین بیاندازیم. این شاخص مساوی با ارزش بازار بیت‌کوین تقسیم بر ارزش بازار تمام دارایی‌های رمزارزی است. معمولا در دوره‌های پرتلاطم و همراه با عدم قطعیت، سلطه بیت کوین رشد می‌کند. سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ این روند را تصدیق کرده است. طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰)، سلطه BTC حدود ۲٪ رشد داشته است.

سلطه بیت کوین Bitcoin dominance
نمودار تغییرات دامیننس BTC طی فصل گذشته

نگاهی به فصل پیش رو؛ چه آینده‌ای در انتظار بازار بیت کوین است؟

برای نگاه به آنچه در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در پیش داریم، توجه به یکی از نمودارهای تحلیل داده آنچین شرکت گلس‌نود (Glassnode) می‌تواند مفید واقع شود. عنوان این نمودار «ارزش بازار امواج هودل (کوین‌های بیش از یک سال)» است.

امواج هادل (HODL waves) بیت‌کوین‌های موجود را بر اساس مدت هودل شدن گروه‌بندی می‌کند. به عنوان مثال، بیت‌کوین‌هایی که برای دو سال نگهداری می‌شوند، در موج هودل ۲-۳ سال قرار می‌گیرند. اگر ارزش بازار بیت‌کوین‌های موجود در هر موج هودل را با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین در زمان آخرین جابجایی محاسبه کنیم، می‌توانیم از نتیجه آن برای تجزیه و تحلیل حجم سرمایه دلاری ذخیره شده در BTC استفاده کنیم. اگر کوین‌های کمتر از یک سال را در نظر بگیریم، به تصویر زیر می‌رسیم.

بررسی روند آینده Bitcoin ‌
معیار ارزش بازار محقق شده امواج هادل (Realized Cap HODL Waves)

باید در نظر داشت که بازارهای نزولی دو مرحله دارند. در مرحله اول نسبت پایینی از سرمایه در اختیار سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر است و در مرحله دوم با ورود حجم بیشتری از کوین‌ها با قیمت خرید بالاتر به باند یک ساله، نابرابری سرمایه به شدت بهبود می‌یابد. در صورتی که قیمت خرید مبنا در مرحله دوم بالاتر از چرخه قبلی باشد ممکن است بازار در آستانه یک نقطه عطف و معکوس شدن روند نزولی باشد.

با وجود اینکه گذشته ملاک قطعی برای آینده نیست، درک گذشته می‌تواند به پیش بینی آینده کمک کند. با نگاهی به گذشته، می‌دانیم که معمولا بیت‌کوین در ماه آوریل (فروردین) عملکرد خوبی داشته است و میانگین سود آن در طول ماه حدود ۱۷٪ بوده است. باید انتظار کشید و دید روزهای باقیمانده از ماه، چه تغییراتی برای بیت کوین رقم می‌زند.

رفتار قیمتی بیت کوین در ماه آپریل BTC price
رفتار قیمتی بیت کوین در ماه‌ آوریل، طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱

نظر شما در مورد وضعیت بازار چیست؟ آیا بول‌مارکت جدیدی پیش رو داریم؟ آیا آوریل پیش رو برای بیت‌کوین ماه خوبی خواهد بود یا که ممکن است دوباره در بهار برف ببارد؟ نظرات خود را با میهن بلاکچین در میان بگذارید.

منبع
coindesk

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا