اخبار اتریوماخبار بلاکچین

قابلیت ۱ میلیون تراکنش بر ثانیه، شبکه رایدن (Raiden) روی اتریوم پیاده شد!

صنعت بلاک چین در حال تکامل با تحولات و نوآوری های جدید در نرم افزار و فناوری خود است. رقابت تنگاتنگ است و هر پروژه ارز دیجیتال در حال حاضر تحت توسعه و بهبود است و مشکلات زیادی برای رفع شدن وجود دارد. یکی از این پروژه ها اتریوم است. اتریوم یکی از محبوب ترین پروژه های بلاک چین پر مصرف در این صنعت می باشد.

اتریوم پلتفرمی برای توسعه دهندگان ارائه می دهد تا قرارداد های هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) خود را بر روی آن ایجاد و اجرا کنند. همچنین امکان ایجاد ارزهای دیجیتال جدید (توکن های ERC-20 و ERC-721) را فراهم می کند که ویژگی های ارز دیجیتال خود یعنی اتر را دارند.

اتریوم قصد دارد تبدیل به پلتفرم بلاک چین پیشرویی با قابلیت پردازش 1 میلیون تراکنش در ثانیه شود. پروژه بلاک چینی که قصد دارد به اتریوم برای دستیابی به این هدف کمک کند شبکه رایدن (Raiden) یا همان RDN است.

پروتکل رد آیز (Red Eyes)

شبکه Raiden پروتکلی با نام پروتکل رد آیز Red Eyes (به معنی چشمان سرخ) توسعه داده است که قصد دارد انتقال توکن ها بر روی شبکه اتریوم را مقیاس پذیر کند. این پروتکل در حال حاضر در مرحله آزمایشی آلفا بر روی شبکه اصلی اتریوم فعال شده است.

آنها کاربران را تشویق می کنند در حالی که در برنامه باگ یاب دارای جایزه شبکه رایدن (Raiden) شرکت می کنند، پروتکل را با رعایت جوانب احتیاطی آزمایش کنند. از آنجایی که این پروتکل بسیار جدید است، تیم شبکه Raiden اقدامات شدیدی را به کار گرفته تا خسارات ناشی از باگ ها یا سو استفاده از پروتکل را کاهش دهد.

طبق پست سایت رسمی این شبکه در خصوص عرضه رد آیز:

محدودیت واریز و سپرده گذاری (۰.۱۵ اتر در هر کانال یا ۲۵۰ اتر حداکثر ارزش کل شبکه) و هم چنین تغییر کاهشی اعمال شده است. به علاوه، نسخه رد آیز شبکه رایدن محدود به یک شبکه توکن، یعنی همان توکن WETH (رپد اتر) است.

ویژگی های نسخه رد آیز

ویژگی های نسخه رد آیز که کاربران می‌توانند آزمایش کنند عبارتند از:

  • ایجاد، افزایش موجودی، بستن و برطرف کردن مشکلات کانال های پرداختی
  • انتقال های تک یا چند هاپ (hop)
  • اتصال خودکار به شبکه توکن و ایجاد کانال با همتایان
  • پروتکل REST API دارای نقطه پایانی برای تمام عملکردها
  • رابط کاربری WebUI با طراحی جدید
  • مرورگر Raiden که وضعیت فعلی و زنده شبکه را به صورت تصویری نشان می‌دهد
  • قراردادهای هوشمند بازنویسی شده و با مصرف گس کمتر ( برای مثال فقط یک قرارداد به ازای هر شبکه توکن )
  • پروتکل بهبود یافته برای مواجهه با مشکلات موجود
  • قابلیت بازیابی به هنگام خاموش شدن غیرمعمول نود Raiden
  • یکپارچه سازی پروتکل انتقال ماتریس برای پیام رسانی

محدودیت ها

نسخه فعلی رد آیز (Red Eyes) به دلیل آنکه در مرحله آزمایشی قرار دارد با چندین محدودیت مواجه است. برای مثال از خدمات و سرویس های شخص ثالث برای نظارت کانال ها از جانب نودها یا سرویس های مسیریاب پشتیبانی نمی‌کند.

هم چنین از مبادلات اتمی یا بروز رسانی قرارداد هوشمند نیز پشتیبانی نمی‌شود. تنها راه برای بروز رسانی شبکه، بستن تمام کانال ها و اجرای مجدد قرارداد هوشمند جدید و ایجاد مجدد کانال ها می‌باشد.

نکات امنیتی و مسائل موجود

پست سایت رسمی این شبکه در خصوص عرضه پروتکل رد آیز (Red Eyes) شبکه رایدن (Raiden) حاوی لیست کاملی از نکات امنیتی و الزامات سیستم برای کاهش ریسک های موجود و جلوگیری از دست رفتن سرمایه می‌باشد. هرچند این پست خاطر نشان می‌کند که حتی با رعایت این نکات، هم چنان از دست رفتن سرمایه ها امکان پذیر است. بنابراین کاربران را ملزم می‌کند تا با نهایت احتیاط پیش بروند.

هم چنین مشکلاتی نیز در شبکه رایدن (Raiden) وجود دارد که کاربران باید از آن ها آگاه باشند. این مشکلات عبارتند از: لو رفتن و در خطر بودن سیستم کاربر، پر شدن ظرفیت هارد، ازدحام در بلاک چین و ساماندهی مجدد زنجیره.

پروتکل Red Eyes شبکه رایدن برای اتریوم چه فایده ای دارد؟

هنگامی که قیمت اتریوم در اوایل سال با بالاترین قیمت ثبت شده خود معامله می شد، شبکه اتریوم با ازدحام بسیار زیادی از تراکنش ها و برنامه های غیرمتمرکز اتریوم نظیر کریپتوکیتیز مواجه شد.

پس از آنکه شبکه Raiden با تمام ظرفیت به طور موفقیت آمیز اجرا شود، شبکه اتریوم تا یک‌ میلیون تراکنش در ثانیه را مدیریت و پردازش خواهد کرد. اتریوم این امر را با پردازش تراکنش های خارج از زنجیره امکان پذیر خواهد ساخت که منجر به تراکنش های سریعتر و ارزانتر بر بستر شبکه اتریوم خواهد شد.

پروتکل رد آیز (Red Eyes) شبکه رایدن (Raiden) بسیار مشابه پروتکل شبکه لایتنینگ بیت کوین می‌باشد. هر دو برای تسهیل تراکنش های سریعتر و ارزانتر، راهکار مقیاس پذیری خارج از زنجیره را ارائه می‌دهند. بنابراین اگر پروتکل Red Eyes شبکه رایدن (Raiden) موفقیت آمیز باشد، به معنای افزایش قیمت اتریوم و رسیدن به جایگاه نخست پلتفرم قرارداد هوشمند و توسعه برنامه های غیرمتمرکز خواهد بود.

قیمت فعلی اتریوم حدود ۱۳۴ دلار است. پیش از عرضه پروتکل رد آیز (Red Eyes) قیمت اتریوم در حدود ۱۱۵ دلار بود که نشان می دهد با رشد ۱۶.۵ درصدی همراه شده است.

منبع
investinblockchain

زهرا فرامرزی

علاقه‌ام به نویسندگی باعث شد وارد حوزه تولید محتوا بشم. تو سال ۲۰۱۷ با بیت کوین آشنا شدم و حریم خصوصی و غیرمتمرکز بودن بیت کوین، علاقه من رو به این کریپتوکارنسی بیشتر کرد. دوست دارم دوره‌ای رو ببینم که سازمان‌های متمرکز دیگه کنترلی روی زندگی ما نداشته باشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا