اخبار خارجی

کلاهبرداری Rug Pull ترتل‌دکس: ۲.۵ میلیون دلار کوین BNB به سرقت رفت

کلاهبرداری Rug Pull دیگری بر روی بایننس اسمارت چین رخ داد و طی آن، یکی از پروتکل‌های دیفای، ۲.۵ میلیون دلار توکن BNB سرقت کرد.

پروتکل TurtleDex که بر بستر زنجیره هوشمند بایننس قرار دارد، کلاهبرداری Rug Pull را انجام داده و ۹۰۰۰ کوین BNB به ارزش تقریبی ۲.۵ میلیون دلار از کاربران خود سرقت کرده است. صاحبان این پروتکل بلافاصله کانال تلگرام، وبسایت رسمی و صفحه توییتر TurtleDex را حذف کردند.

کلاهبرداری Rug Pull در عرصه دیفای بسیار معروف است. این اصطلاح بیانگر خروج نقدینگی توسط پروژه‌ها و فرار با سرمایه مورد نظر است.

روز ناگوار برای دارندگان توکن TTDX

کلاهبرداری rug pull بایننس اسمارت چین

پروتکل ییلد فارمینگ Jet Fuel Finance که شریک تجاری TurtleDex بود، امروز در توییتر این کلاهبرداری را تایید کرد. یکی از کاربران، تغییرات چشمگیر در استخرهای نقدینگی PancakeSwap و ApeSwap را اطلاع داد. هر دو پروتکل فاقد نقدینگی بودند؛ زیرا کاربران مجبور شدند توکن‌های TTDX خود را تقریبا به طور رایگان بفروشند.

کلاهبرداری Rug Pull دقیقا پس از عرضه این پروتکل رخ داده است. صاحبان این پروژه پس از سرقت سرمایه‌ها، آنها را با ETH معامله کردند. اکنون کاربران از صرافی بایننس تقاضا کرده‌اند که تا پیدا شدن صاحبان این پروتکل، تمام کیف‌های پول‌ مربوطه را مسدود کند.

خشم جامعه دیفای

این اتفاق منجر به بحث‌های بسیار زیادی در حوزه Defi شده است و نگرانی‌هایی را درباره عملکرد بازرسی قراردادها به وجود آورده است. آژانس تحلیلی TechRate که بر روی پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین معطوف است، این پروتکل را حسابرسی کرده بود. تحلیلگران هیچگونه مسأله یا آسیب امنیتی کشف نکرده بودند و این پروژه کاملا ایمن بود. جامعه دیفای پس از آن که اطلاع از این بازرسی، بسیار خشمگین شده است.

اکنون کاربران از بایننس تقاضا دارند که سرمایه‌ها را به کاربران متضرر ارسال کند و به این صرافی فشار آورده‌اند تا تمام کیف‌های پول مربوطه را مسدود کند. اما Binance تاکنون هیچگونه اظهار نظری در خصوص این موضوع بیان نکرده است.

از طرف دیگر، کالین وو (Colin Wu) یکی از خبرنگاران چینی، مصاحبه‌ای با مدیر TurtleDex منتشر کرده است و در این مصاحبه به صحبت درباره کلاهبرداری‌های Rug Pull گذشته پرداخته‌اند.

تکرار کلاهبرداری‌های مشابه

پروتکل TurtleDex اولین پروژه بر بستر بایننس اسمارت چین نیست که کلاهبرداری Rug Pull را انجام داده است؛ در تاریخ ۵ مارس (۱۵ اسفند) نیز کلاهبرداری مشابهی رخ داده بود و طی آن، Meerkat Finance بیش از ۳۰ میلیون دلار از ارزهای دیجیتال کاربران را سرقت کرده بود. این پروتکل ۱۳.۹۶ میلیون توکن BUSD و بیش از ۷۳,۰۰۰ کوین BNB را از حساب کاربران خود برداشته بود. این پروژه نیز همانند TurtleDex، پس از کلاهبرداری خود به حذف وبسایت رسمی و تمام کانال‌های ارتباطی پرداخته بود.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا