مقالات عمومی

سردرگمی در فرجام اتریوم ۲؛ تکلیف اتریوم چه می شود؟

خالقان اتریوم، می دانند که این بلاک چین برای مقیاس پذیری به عنوان پلتفرمی رایج برای انجام تراکنش ها ساخته نشده است. شروعی مجدد که به منظور رسیدگی به یک سری از این مشکلات برنامه ریزی شده است، حداقل ۲ سال دیگر زمان لازم دارد.

طبق گفته های ویتالیک بوترین، جیمز پرستویچ و دیگر اعضای مهم این جامعه، هیچ برنامه ی مشخصی برای انتقال توکن ها و قراردادهای هوشمند به اتریوم ۲.۰ وجود ندارد. اما طرح های پیشنهادی زیادی بدین منظور ارائه شده است.

طرفداران اتریوم در نخستین کنفرانس این شبکه، Devcon، با این موضوع بسیار راحت کنار آمدند. برخلاف منتقدان این بلاک چین، آنها این نسخه های بازبینی شده را بخشی از توسعه می دانند.

ماه پیش برای منتقدان جامعه بیت کوین، لحظه ای امیدوار کننده به همراه داشت.

جوزف لوبین، یکی از بنیانگذاران دومین ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار، در نشست Ethereal Tel Aviv گفت که این شبکه در حالت اصلی خود، برای استفاده گسترده ساخته نشده است. مدیرعامل ConsenSys می گوید: ما می دانستیم که این شبکه به هیچ وجه قرار نیست مقیاس پذیر باشد.

به دنبال آن سخنان قابل پیش بینی “کلاهبرداری بودن” از طرفداران سرسخت بیت کوین شنیده شد. اما بیانیه لوبین در دِوکان، به هیچ وجه برای طرفداران اتریوم، جنجال برانگیز نبود. (دِوکان بزرگترین و تاثیرگذارترین دورهمی سالیانه جامعه که هفته گذشته شاهد حضور ۳۰۰۰ نفر شرکت کننده در اوساکای ژاپن بود)

حتی آنهایی که می دانستند نسخه اولیه مقیاس پذیر نمی باشد، ادعاهای بازاریابی اولیه را گمراه کننده نمی دانند. بلکه نسخه های بازبینی شده را به عنوان فرآیندی ذاتی به شمار می آورند.

دین ایگنمن، محققی در استارت آپ Status به کوین دِسک گفت:

طرفداران بیت کوین مانند کاتولیک های فاشیست سرسخت هستند که اعتقاد دارند هر چیز دیگری اشتباه است. من فکر می کنم اتریوم، به تمام وعده هایش عمل نکرد، اما به بسیاری نیز عمل کرد.

جو پرشور و شعف دِوکان، تفاوت بین بیت کوین و اتریوم را که به عنوان قدرتی خودساخته ظهور پیدا کرده است، برجسته تر می کند: بیت کوین دارایی پولی فردگرایانه است، در حالی که اتریوم با اینکه مسیر پیچیده ای تا پذیرش همگانی در پیش دارد، وعده ای برای ادامه ی آزمایش قراردادهای هوشمند است.

جیمز پرستویچ، یکی از بنیان گذاران Summa، و یکی از رهبران پروژه ای که قصد دارد سرمایه میان زنجیره ای بین بیت کوین و اتریوم ایجاد کند، به کوین دِسک گفت که معتقد است، تمام روایات از ارزهای دیجیتال روزی تکامل پیدا می کنند. به همین خاطر اگر یک بلاک چین چیزی به غیر از ادعاهای خود در وایت پیپر اصلی را اجرا کند، لزوما به یک کلاهبرداری تبدیل نخواهد شد.

پرستویچ گفت:

نسخه نهایی در ۱۰ سال آینده شکل خواهد گرفت. ممکن است هیچ نشانه ای از اتریوم امروز نداشته باشد و ممکن است ادامه دهنده ی آن نیز نباشد. ولی چیزی به نام اتریوم تا ۱۰ سال آینده شکل خواهد گرفت.

اتریوم

ایگنمن (Eigenmann) درباره ی بنیاد اتریوم، که قسمتی از آن توسط ویتالیک بوترین خالق اتریوم هدایت می شود، گفت:

این بنیاد پولی جمع نکرده است و پا به فرار نگذاشته است.

پس بنیان گذاران اتریوم، پس از فروش بیش از ۷ میلیون توکن به سرمایه گذاران خرده برای راه اندازی شبکه، به چه وعده هایی عمل کرده اند؟

برای مبتدیان بخواهیم بگوییم، آنها برندی جهانی از سبک زندگی ایجاد کردند. زیبایی شناسی مشخصی وجود دارد که اتریوم را از پنل های رنگین کمانی و پاستلی، خوراکی های باب میل وِگان ها و گروه های شعبده بازی درباره ی شمول مالی، متمایز می کند.

بسیاری از شرکت کنندگان این نشست از افرادی بودند که سرمایه خود را بر روی استخرهای همگانی قرار داده اند که توسط نرم افزار متن باز نظارت می‌شود. این سرمایه ها بیش از ۵۳۷ میلیون دلار ارزهای دیجیتال می‌باشد که در برنامه های مالی غیرمتمرکز مسدود شده اند. اگر طرفداران بیت کوین به رهایی از سانسور می بالند، طرفداران اتریوم به دنبال ایجاد پلتفرم های باز و همکارانه ای هستند که نظارت بیشتری نسبت به موسسات سنتی داشته باشند.

حرف آخر این است که پلتفرم اصلی اتریوم باعث الهام بخشی به فعالیت های اقتصادی، از فروش توکن ها تا اعطای وام به شرکت های مالی غیرمتمرکز، به ارزش میلیاردها دلار شد و طرز نگاه قانون گذاران به ارزهای دیجیتالی که پس از تامین سرمایه، غیرمتمرکز می شدند را تحت تاثیر قرار داد. طبق آمار استارت آپ Dappros، اتریوم همچنین توانست بیش از ۱۷۰۰۰ نفر توسعه دهنده متعهد از سراسر دنیا را به خود جذب کند.

اما هنوز نمی توان قضاوت کرد که آیا این ارزش کسب شده، منجر به نسخه ی بعدی این پلتفرم قراردادهای هوشمند خواهد شد یا خیر.

عدم وجود استراتژی

شرکت کنندگان دِوکان ترسی از بحث درباره ی مسیر پیش رو و اینکه چه کسی سرمایه لازم این کار را تامین می کند، نداشتند.

طبق گفته های پیتر موریک، مدیر ارتباطات کلاینت پریتی (Parity) اتریوم، اکثر برنامه های تامین مالی اتریوم در جهت ساخت یک بلاک چین جدید، اتریوم ۲.۰، اولویت بندی می شوند. منابع آگاه از این برنامه ها، تخمین می زنند که حداقل ۲ سال دیگر برای ساخت نسخه ی بعدی اتریوم زمان لازم است.

موریک به کوین دِسک گفت:

هیچ کس نمی داند اتریوم ۱ پس از شکل گیری اتریوم ۲ چه وضیعتی خواهد داشت. فعلا توسعه های جدید زیادی در کلاینت های زنجیره فعلی در حال انجام نیست و بیشتر کارها مربوط به تعمیرات و نگهداری است.

همانطور که پرستویچ توضیح داد، اولین مرحله از اتریوم ۲، به نام فاز صفر، در این زمستان انجام خواهد شد:

اتر منتقل شده به زنجیره فاز صفر، به توکنی جدید تبدیل خواهد شد. این توکن ها قابلیت جابجاییِ بر زنجیره را ندارند. حداقل ۶ ماه پس از راه اندازی، یک فورک سخت، قابلیت انتقال را نیز اضافه می کند. تا آن زمان، کاربران کاری نمی توانند بکنند.

طبق گفته بوترین، پرستویچ و مایک پورکارو، مدیر ارتباطات در بنیان MakerDAO، هنوز برنامه ی مشخصی به منظور انتقال صدها توکن مبتنی بر اتریوم و قرارداد هوشمند، شامل پروژهای دیفای، به زنجیره جدید در آینده نزدیک وجود ندارد.

یکی از توسعه دهندگان، جیمی پیتز، که تحت قرارداد بنیان اتریوم، است، این افتتاحیه را در پنجشنبه با بیان نگرانی های خود آغاز کرد.

پیتز گفت:

من حس می کنم استراتژی خاصی وجود ندارد. فکر می کنم که تیم های زیادی در حال کار بر روی ایده هایشان هستند، ولی هماهنگی وجود ندارد.

طبق گفته جیمز بِک، مدیر ارتباطات ConsenSys، استودیوی سرمایه گذاری تحت رهبری لوبین و واقع در برکلین، ۹ تیم در حال کار بر روی کلاینت ها برای بلاک چین اتریوم ۲ هستند که شامل Prysmatic Labs، Chainsafe، Status و استارت آپ خود ConsenSys، PegaSys، می باشند. (مرکز اطلاعاتی EthHub اطلاعات بیشتری از این ۹ تیم و نحوه تامین سرمایه آنها تا الان در اختیار دارد.)

با این حال، طبق گفته منابع آگاه به پروژه های زیرساختی اتریوم، حجم عظیمی از سرمایه برای توسعه اتریوم ۱ و ۲، هنوز هم از بنیاد اتریوم یا ConsenSys در کنار مکانیزم های تامین مالی کوچکتری مانند molochDAO و Meta Cartel که هردو از کمک های مالی عمومی نیز پشتیبانی می کنند، تامین می شود. پیتز به کوین دِسک گفت که این موضوع او را نگران می کند، زیرا این تامین کنندگان کنترلی بر تصمیمات توسعه ای ندارند.

به همین شکل یکی از اعضای تیم Parity در طی مراسم افتتاحیه گفت که یافتن “راه های بیشتری برای تامین مالی طراحی پروتوکل” ضروری است.

سپس طی برنامه ای درباره ی جابجایی از اتریوم ۱ به سمت اتریوم ۲، بوترین گفت که نهایتا نقشه مسیری برای انتقال توکن ها به سیستم جدید، بدون ایجاد هیچگونه خللی مشخص خواهد شد. شرکت کنندگان سوالهایی درباره ی قیمت توکن های جدید در اتریوم ۲، اینکه با توجه به تفاوت قیمت های بین این دارایی ها در بازار آزاد، چه اتفاقی خواهد افتاد و چگونگی حمایت صرافی ها از نقدینگی طی پروسه انتقال، پرسیدند.

هیچ پاسخ قاطعی از طرف توسعه دهندگان اصلی اتریوم، شامل بوترین، طی این برنامه ارائه نشد.

با اینکه هنوز سوالهای بی پاسخ زیادی درباره ی چگونگی عدم اتکای پروژه به تامین مالی از طرف بنیان گذاران خود وجود دارد، جاش سینسیناتی، مدیر بنیاد زی کش، به کوین دِسک گفت، اتریوم به سطح قابل توجهی از مشارکت غیرمتمرکز از پایین به بالا رسیده است.

سینسیناتی گفت:

چیزی که اتریوم ثابت کرده در آن بسیار مهارت دارد، این است که دستیابی به قراردادهای مالی فوق العاده را برای توسعه دهندگان ممکن می کند.

دنیاهای موازی

از آنجایی که این اولین بار نیست جامعه اتریوم زنجیره ی جدید می سازند، بسیاری از طرفداران معتقدند که سالم ماندن هر دو اکوسیستم بصورت همزمان ممکن خواهد بود.

در سال ۲۰۱۶، عقاید متفاوت درباره چگونگی رسیدگی به هک شدن DAO، باعث دو بخش شدن جامعه و جدا شدن زنجیره، به اتریوم کلاسیک (اتریوم واقعی و اصلی) و زنجیرهی که امروزه آن را تنها اتریوم می نامیم (اتریوم ۱) انجامید. در حال حاضر، CoinMarketCap، ارزش بازار اتریوم کلاسیک را معادل ۵۲۵ میلیون دلار تخمین می زند، در حالی که ارزش بازار اتریوم، حدود ۱۹.۵ میلیارد دلار است.

همینطور، توماس کاژتان استانچاک، بنیان گذار استارت آپ Nethermind، به کوین دِسک گفت که تیمش به حفظ کلاینت برای نسخه ی فعلی اتریوم و تا زمانی که مردم از آن استفاده کنند، ادامه خواهد داد.

وی با بیان اینکه حداقل یک سوم از ۱۵۰ هزار دلاری که استارت آپ وی از ۲۰۱۷ کسب کرده، از بنیاد اتریوم بوده است، گفت: “ما معتقدیم که این امر تا حدودی برای همیشه خواهد بود. در حال حاضر، ما داریم به تامین کنندگان بالقوه در جامعه نشان می دهیم که محصولی مهم و باکیفیت ارائه می دهیم که در بلند مدت به نفع اتریوم و شرکت های مالی غیرمتمرکز خواهد بود.”

استانچاک گفت که شرکت وی در نظر دارد زیرساخت اتریوم ۲ را بسازد، چرا که وی معتقد است، جامعه از همان ابتدا می دانست که اتریوم ۱ مقیاس پذیری لازم برای راضی کردن تقاضای کاربران را ندارد.

وی گفت:

از لحاظ پهنای باند اتصال اینترنت، از کاربران اتریوم انتظار ندارم که از این ظرفیت راضی باشند. من اتریوم را به عنوان منبعی محدود می بینم. ایده های فوق العاده و فراوانی پیش روی ما هستند که استفاده از پلتفرم را بصورت قابل توجهی بهینه می کنند.

این درست است که فضای بلاک چین اتریوم منبعی محدود است. به دلیل گلوگاه متراکم سیستم، کارمزد تراکنش ها در اواخر سپتامبر به ۳۵۰ هزار دلار در روز رسیده بود. همانطور که گزارشی از CoinMetrics نشان داد، ظرفیت بلاک ها تقریبا تا ۹۴ درصد تکمیل شده بود که برای تقاضای در حال رشد، کافی نبود.

به علاوه، این سیستم با این حجم اضافه بار، هنوز هم متکی به شرکت های فراهم کننده زیرساخت هایی مانند Google Cloud و Amazon Web Services می باشد.

طی یک نظرسنجی توسط استارت آپ بلاک چین Chainstack، بیش از ۵۷ درصد از نودهای اتریوم بر روی این پلتفرم های ابری فعالیت می کنند. در نتیجه اگر یکی از این شرکت ها، پشتیبانی خود از اپراتورهای حرفه ای نودها را متوقف کند، بلاک چین حجم وسیعی از ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

با این حال، این موضوع باعث نگرانی طرفداران اتریوم نمی باشد. آنها تمرکز کمتری بر روی کم کردن نیاز به اعتماد نسبت به طرفداران بیت کوین دارند.

موریک به کوین دسک گفت که تقریبا هیچ دلیلی برای یک فرد وجود ندارد که بخواهد یک نود آرشیو را برای خود هدایت کند. وی انتظار دارد، بیشتر این کار همچنان به سرویس دهندگانی مانند پروژه Infura شرکت ConsenSys برون سپاری شود.

به علاوه، وی گفت که یک نود تضعیف شده اتریوم با قابلیت های محدود، هنوز می تواند در مواقع مورد نیاز، تراکنش ها را تایید کند.

نقطه نظر ویتالیک

از دید بوترین، اتریوم ۱ آزمایشی موفقیت آمیز بود که راه را برای اتریوم ۲ که پیش از تراکنش های زنده، نیازمند تمرکز بر روی مشوق ها از طریق گواه اثبات سهام است، هموار کرد.

بوترین با اشاره به انفجار عرضه های اولیه کوین در سال ۲۰۱۷ که بسیاری از آنها با توکن اتریوم انجام شدند، به کوین دِسک گفت: “من معتقدم که نتایج مثبت زیادی داشته است. رشد انفجاری ICOها به تنهایی توانست سرمایه لازم برای تحقیقات در مورد تمام این موارد کلی رمزنگاری را فراهم کند.”

در مورد رهیافت های لایه دوم، که اجازه می دهد تعداد زیادی تراکنش خارج از زنجیره انجام شده و دفترکل اتریوم برای تسویه نهایی ذخیره شود، بوترین گفت که بعضی ها با سرعت کمتری از بقیه جلو می روند. Raiden نتوانست با سرعت پیشرفت کند و Plasma نیز همینطور. ولی هنوز هم بر روی آنها کار می شود.

بوترین همچنین به فشارهای تاجرانی اشاره کرد که وی را از صحبت آزادانه در مورد این چالش های مقیاس پذیری بازداشتند، که بسیاری گفتند، واضح بوده است.

بوترین گفت: “شما نمی توانید بگویید که پلتفرم خودتان، محدودیت هایی دارد.”

اتریوم

بوترین می گوید، بنیاد غیرانتفاعی که روزانه توسط آیا میاگوچی (Aya Miyaguchi) هدایت می شود، حداقل ۶ سال دیگر برای تامین مالی توسعه و رشد جامعه فرصت دارد.

چهره های جدید بسیاری وجود دارند. وی افزود: بیشتر تیم های توسعه اتریوم ۲ تا قبل از سال ۲۰۱۸ وجود نداشتند.

پس از فعالسازی “زنجیره راهنما” توسط فاز صفر در زمستان امسال و شروع اولین مرحله از ساخت اتریوم ۲، صاحبان وجه می توانند اتر اصلی خود را فروخته و برای اجرای زنجیره جدید سرمایه گذاری کنند. این، در تئوری، جامعه را به کار بر روی زنجیره جدید تا زمانی که قابل استفاده باشد، تشویق می کند.

موریک تخمین می زند که چندین سال برای ایجاد ابزار بین زنجیره ها زمان لازم است. پورکارو از بنیاد MakerDAO، به کوین دِسک گفت که رهبری پروژه، برای یادگیری بیشتر در مورد جابجایی به سمت اتریوم ۲ کنجکاو است. با این حال این بنیاد، در خواست اظهار نظر درباره آینده سیستم دیفای تحت پشتیبانی اتریوم را حداقل در مرحله فعلی، رد کرد.

هم چنین، بسیاری از طرفداران توکن انتظار دارند سیستم کنونی اتریوم حتی پس از منابع اصلی جذب سرمایه (که بنیاد اتریوم و کانسنسیس می‌باشند) منابع را بر روی ایجاد پلتفرم جدید متمرکز کند.

استانچاک بیان کرد: “من معتقدم اتریوم برای مدتها، همچنان به عنوان پلتفرم اصلی دیفای و بسیاری رهیافت های بلاک چین دیگر باقی خواهد ماند.” و در ادامه نتیجه گرفت:

این پلتفرم به رشد خود ادامه می دهد و از همیشه قوی تر خواهد شد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا