اخبار خارجی

رشد ۶۴٪ قیمت STX؛ استکس NFTها را بر بستر شبکه بیت کوین عرضه می‌کند

تقاضا برای بلاکچین استکس (Stacks) که شبکه بیت کوین را با قراردادهای هوشمند ترکیب می‌کند در حال افزایش است. در یک هفته گذشته درست در حالی که بازار نوظهور NFT استکس رونق گرفته است، قیمت توکن STX با افزایشی ۶۴٪ به ۲.۱۲ دلار افزایش یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، جهش انفجاری قیمت STX ارزش بازار آن را تا ۲.۶۳ میلیارد دلار افزایش داد و باعث شد تا این توکن با سیزده پله افزایش، در رتبه ۵۷ بازار رمز ارزها قرار گیرد. بلاکچین Stacks قراردادهای هوشمند را روی شبکه بیت کوین می‌آورد.

رشد اخیر قیمت استکس به ارتباط میان بیت کوین و NFT ها مربوط است. این دو، به دلیل عدم پشتیبانی شبکه بیت کوین از قراردادهای هوشمند، چندان کنار هم آورده نمی‌شوند. از طرف دیگر بیشتر بازار NFT ها از طریق اتریوم، بزرگترین بلاکچین مبتنی بر قراردادهای هوشمند دنبال می‌شود.

بلاکچین استکس از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند اما تمامی تراکنش‌های آن به صورت رول شده در شبکه بیت کوین انجام می‌شود. مونیب علی (Muneeb Ali)، بنیان‌گذار استکس ماه گذشته در مصاحبه‌ای این شبکه را تحت عنوان «لایه ۱.۵» توصیف و آن را از راه‌حل‌های لایه دومی چون آربیتروم و پالیگان متمایز کرد.

اگرچه بازار NFT استکس نسبتا جدید است، اما توکن‌های غیر قابل تعویض در بستر بیت کوین سال‌هاست وجود دارد. پیش از ظهور اتریوم، در سال ۲۰۱۲ برخی از اولین دارایی‌های دیجیتال توکنیزه شده در پروتکل شخص ثالث بیت کوین Counterparty صادر شدند و به فروش رفتند.

رونق بازار NFT استکس

آمار نشان می‌دهد بازار NFT استکس در حال رونق گرفتن است. روز دوشنبه، آبراهام فینلی ۱۲ ساله مجموعه NFT پرنده پیکسلی بیت کوین که با دست نقاشی شده بود را در کمتر از یک ساعت با قیمت ۸۰۰۰ دلار در بازار استکس به فروش رساند.

تا روز پنجشنبه، پرنده پیکسلی بیت کوین به پرمعامله‌ترین مجموعه NFT در بازار استکس تبدیل شد و در عرض ۲۴ ساعت، با قیمتی معادل با ۱۶،۶۵۱ توکن STX (معادل با ۲۱ هزار دلار) به فروش رفت. استکس پانکس (StacksPunks) یکی از رقبای کریپتوپانکس نیز این هفته عملکرد خوبی را از خود نشان داد و تا کنون ۶۲۰،۵۲۸ STX معادل را ۱.۳ میلیون دلار به دست آورده است.

شایان‌ذکر است عرضه توکن‌های NFT در بازار استکس در مقایسه با معاملات روزانه NFT در شبکه اتریوم، آنچنان به تیتر نخست اخبار تبدیل نمی‌شود.

بر اساس داده‌های CryptoSlam، ارزش معاملات بازی اکسی اینفینیتی در ۲۴ ساعت گذشته از ۲۰ میلیون دلار فراتر رفته است. سایر بلاکچین‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند مانند سولانا، فلو و شبکه پالیگان نیز سهم خود را از رونق دوباره بازار NFT به دست آورده‌اند.

در کنار همه این‌ها، سرمایه‌گذاران STX به وضوح در رابطه با چشم‌انداز NFT در شبکه بیت کوین و محصولات مالی غیرمتمرکز با پشتیبانی از این شبکه هیجان زده‌اند؛ جایگاه احتمالی بیت کوین در بازارهای پررونق NFT و دیفای خبر مهمی برای همه ماکسیمالیست‌های بیت کوین به شمار می‌رود.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا