اخبار خارجی

افزایش نظارت بر پلتفرم‌های وام‌دهی در آمریکا؛ دستور توقف سلسیوس در تگزاس صادر شد

در اوایل سال جاری، پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال بلاک‌فای (BlockFi) با مشکلاتی از جانب نهادهای نظارتی در نیوجرسی، تگزاس و آلاباما مواجه شد. پس از آن نیز ایالت‌های دیگری به جمع قانون‌گذاران مخالف پیوستند. به نظر می‌رسد سناریو مشابهی قرار است برای پلتفرم وام‌دهی سلسیوس رخ دهد چرا که این هفته با درخواست‌های مشابهی از سوی نهادهای نظارتی هر سه ایالت مواجه شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از نیوز بی‌تی‌سی، به نظر می‌رسد پلتفرم وام‌دهی سلسیوس نیز در مبارزه با قانون‌گذاران به پلتفرم بلاک‌فای پیوسته باشد. روز جمعه، مقامات ایالت تگزاس دستور توقف فعالیت سلسیوس را صادر کردند. این پلتفرم وام‌دهی لازم است به دولت نشان دهد که چرا نباید فعالیت آن در ارائه محصولات به آمریکایی‌ها متوقف شود. سلسیوس همانند بلاک‌فای با اتهامات مربوط به فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده مواجه است. قرار است در تاریخ ۲۴ فوریه جلسه‌ای در این رابطه در ایالت تگزاس برگزار شود.

ظاهراً آلاباما و نیوجرسی نیز به این قافله پیوسته‌اند و اقدامات مشابهی را علیه سلسیوس انجام داده‌اند. مقامات نظارتی ایالت نیوجرسی به پلتفرم وام‌دهی سلسیوس دستور دادند که تا روز نخست ماه نوامبر، عرضه محصولات منتخب خود را متوقف کنند. در اقدامی مشابه، مقامات آلاباما خواستار آن شدند که سلسیوس تا ۲۸ روز آینده، دلیلی قانع‌کننده ارائه دهد که چرا فعالیت آنها موجه و قانونی است.

نماینده‌ای از پلتفرم وام‌دهی سلسیوس در گفتگو با بلومبرگ اظهار داشت که این شرکت از اقدامات قانون‌گذاران ناامید شده و با ادعاهای مطرح‌شده مبنی بر عدم رعایت قانون، کاملاً مخالف است. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد که این پلتفرم، هیچ تغییر فوری در خدمات ارائه‌شده به مشتریانش انجام نخواهد داد.

نبرد روزافزون دیفای

خبر مربوط به پلتفرم سلسیوس تنها چند هفته پس از انتشار پست صرافی کوین‌بیس مبنی بر شکایت قریب‌الوقوع کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) مطرح می‌شود. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پیش‌تر اعلام کرده است که می‌خواهد از صرافی کوین بیس برای خدمات وام‌دهی شکایت کند. از آن زمان کوین بیس برای دریافت مجوز انجمن ملی فیوچرز (NFA) درخواست داده است.

در همین حال، سلسیوس، بی‌سروصدا به یکی از پیشگامان دیفای تبدیل شده است. گفته می‌شود که اکنون در این پلتفرم بیش از ۲۴ میلیارد دلار دارایی دیجیتال سپرده‌گذاری شده که آن را به یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های وام‌دهی تبدیل کرده است.

اینکه تصمیم اخیر قانون‌گذاران در ایالت‌های مختلف چه تأثیری بر فعالیت کاربران پلتفرم وام‌دهی سلسیوس خواهد گذاشت هنوز مشخص نیست. با این حال، بلاک‌فای می‌تواند تا حدودی آینده سلسیوس را به ما نشان دهد. در حال حاضر، اتفاق خاصی برای کاربران در پلتفرم بلاک‌فای نیفتاده است و صرفاً ایجاد حساب جدید محدود شده است. با این حال، مشتریانی که پیش از اقدامات نظارتی در این پلتفرم فعالیت می‌کردند همچون گذاشته می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

تا به امروز کاربران تا حد زیادی در تاریکی رها شده‌اند و نمی‌دانند که این قوانین چه تأثیراتی بر فعالیت آنها خواهد گذاشت. افراد خوش‌بین معتقدند اقدامات نظارتی می‌تواند در نهایت به ایجاد مقرراتی منجر شود که شیوه‌ها و چارچوب‌های قانونی مشخصی را برای پلتفرم‌های وام‌دهی تعیین می‌کند. با این حال، در نگاه بدبینانه می‌توان متصور شد که ایالت‌های بیشتری به این قافله بپیوندند و با توجه به تأثیر مؤسسات بانکی سنتی، دیفای ممکن است با فشار بیشتری از جانب قانون‌گذاران مواجه شود. درهرصورت به نظر نمی‌رسد که با اقدامات فعلی، قانون‌گذاران حمایت از مصرف‌کننده را در اولویت قرار داده باشند. باید منتظر ماند و دید این مسیر به کجا منتهی خواهد شد.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا