متوسط بازیویدیو

آموزش بازی STEPN؛ چگونه از بازی استپن کسب درآمد کنیم؟ + ویدیو

STEPN یک بازی مبتنی بر مدل Move To Earn است. در این بازی بازیکنان با خرید NFT از مارکت‌پلیس یا بازار برنامه، صاحب کفش دیجیتال می‌شوند و می‌توانند با پیاده‌روی، آهسته دویدن یا دویدن به صورت روزانه، کسب درآمد داشته باشند. بازیکنان در ازای حرکت کردن با سرعت‌های مختلف، رمزارز GST دریافت می‌کنند و می‌توانند آنها را به فروش برسانند و کسب درآمد کنند یا سطح کفش خود را ارتقا دهند تا درآمد بیشتری داشته باشند. در این ویدیو به آموزش بازی STEPN می‌پردازیم و نکات مهم بازی را توضیح می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

آموزش بازی STEPN

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعاتی که در ویدئو مطرح شد:

 • مقدمه (از ۰۰:۵۳ تا ۰۳:۳۴)
 • دانلود نسخه رسمی (از ۰۳:۳۴ تا ۰۵:۰۰)
 • نحوه عضو شدن و ورود به محیط برنامه (از ۰۵:۰۰ تا ۰۷:۳۱)
 • توضیحات تکمیلی به کمک وبسایت استپن و وبسایت میهن بلاکچین (از ۰۷:۳۱ تا ۱۶:۰۰)
 • توضیحات محیط برنامه و آموزش بازی بهینه با هدف کسب درآمد بیشتر (از ۱۶:۰۰ تا ۲۷:۰۰)
 • توضیحات تولید کفش جدید با رجوع به وایت پیپر استپن (از ۲۷:۰۰ تا ۳۱:۰۰)
 • بازی به کمک ارتقا و اختصاص بهینه Points به ویژگی‌های کفش (از ۳۱:۰۰ تا ۳۴:۰۰)
 • محاسبه درآمد و بازگشت سرمایه (از ۳۴:۰۰ تا ۴۰:۰۰)
 • توضیحات تکمیلی بازی استپن (از ۳۹:۰۰ تا ۴۰:۰۰)
 • بررسی حاشیه‌ها و جمع‌بندی (از ۴۰:۰۰ تا ۴۷:۰۰)
 • توضیحات و توصیه‌های پایانی ۴۷:۰۰

استپن یک بازی Move To Earn است و خیلی راحت می‌توانید با حرکت کردن کسب درآمد داشته باشید؛ ولی برای شروع بازی، نیاز به سرمایه اولیه دارید. این سرمایه اولیه برای خرید کفش دیجیتال استفاده می‌شود که شما می‌توانید از طریق رمزارز SOL(سولانا) و رمزارز BNB و رمزارز ETH این کفش ها را خریداری کنید. در مقاله زیر توضیحات مفصلی در مورد بازی داده‌ایم و در ادامه این مقاله، آموزش بازی Stepn را برای شما آماده کرده‌ایم.

شروع بازی STEPN

برای شروع بازی شما نیاز به نصب اپلیکیشن STEPN دارید. بعد از نصب اپلیکیشن، شما باید از طریق بازیکنان دیگر معرفی شوید و کد معرف داشته باشید. بازیکنان در حین بازی کدهایی دریافت می‌کنند که می‌توانند آنها را به دیگران بدهند تا بازیکنان جدید وارد بازی شوند. همچنین این کدها را می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی و کامیونیتی‌های STEPN در توئیتر، تلگرام و دیسکورد به‌دست بیاورید. اگر به‌دست آوردن کد فعالسازی برای شما سخت بوده و هنوز نتوانستید وارد بازی بشید، پیشنهاد می‌کنم که حتما ویدئوی آموزشی را ببینید تا به‌راحتی این کد فعالسازی را پیدا کنید.

معرفی قسمت‌های مختلف اپلیکیشن استپن

صفحه اصلی اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

بعد از ورود به محیط برنامه، از طریق نوار بالای صفحه می‌توانید به اطلاعات کاربری و همچنین کیف پولتان در بازی دسترسی داشته باشید. اگر بر روی آدمک بالای صفحه کلیک کنید، با صفحه زیر که اطلاعات کاربری شماست مواجه می‌شوید. در ابتدای ورود به محیط کاربری، شما می‌توانید مشخص کنید که بر روی کدام بلاکچین بازی می‌کنید. انتخاب شما بین بلاکچین‌های سولانا، بایننس اسمارت چین و اتریوم است، که ما در این آموزش بایننس اسمارت چین را انتخاب کرده‌ایم.

صفحه اطلاعات کاربری در استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

هر کدام از شبکه‌های بلاکچینی را که انتخاب کنید، در هنگام پیاده‌روی، رمزارز همان شبکه را به‌دست خواهید آورد. البته در نظر داشته باشید که اگر کفش یا NFT را در شبکه بایننس اسمارت چین خریداری کردید، با آن کفش فقط می‌توانید رمزارز GST بر روی شبکه بایننس اسمارت چین دریافت کنید. همچنین اگر کفش یا NFT در شبکه سولانا خریداری کنید، رمزارز GST روی شبکه سولانا دریافت خواهید کرد. دقت کنید که این دو رمزارز با نام یکسان ولی در دو شبکه مجزا هستند و هیچ بریج و ارتباط میان زنجیره‌ای با یکدیگر ندارند و با قیمت‌های متفاوت خرید و فروش می شوند. همچنین باید توجه داشته باشید که در صورت انتخاب زنجیره بایننس اسمارت چین، شما باید با رمزارز BNB کفش دیجیتال خریداری کنید و با انتخاب زنجیره سولانا شما باید با رمزارز Solana کفش دیجیتال خریداری نمایید.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، یک کد فعالسازی به این اکانت اختصاص داده شده (عدد یک بر روی آدمک نشان‌دهنده این موضوع است) که بازیکن می‌تواند آن را در اختیار بقیه قرار دهد. کل مسافت طی شده توسط این بازیکن ۲۲.۴۸ کیلومتر است و اصلا به دنبال دونیت کردن و خیر رساندن به بقیه هم نیست.

اگر در صفحه اول برنامه روی نماد رمزارزها کلیک کنید، به کیف پول درون‌برنامه‌ای خواهید رفت. شما می‌توانید از کیف پولی که قبلا ساخته بودید استفاده کنید یا کیف پول جدید بسازید و ۱۲ کلمه جدید آن را یادداشت کنید. البته شما می‌توانید این ۱۲ کلمه را در کیف پول متامسک خود هم وارد کنید تا از طریق متامسک هم به کیف پولتان دسترسی داشته باشید و به راحتی به پنکیک سواپ مراجعه کنید و رمزارزهایی که به دست آوردید را به فروش برسانید. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، قسمت کیف پول درون‌برنامه‌ای شامل دو بخش Spending و Wallet است. برای خرید کفش دیجیتال باید به بخش Wallet مراجعه کنید و به آن آدرس رمزارز BNB ارسال کنید. البته قبل از این کار، باید قیمت کفش‌ها را ببینید و به مقدار مناسب BNB ارسال کنید. بعد از ارسال BNB به کیف پولتان، باید آن را به بخش Spending منتقل کنید تا بتوانید از دارایی خودتان درون برنامه استفاده کنید. برای این کار روی Transfer کلیک کرده و To Spending را انتخاب کنید و مقدار مورد نظر خودتان را به Spending منتقل کنید. فقط رمزارزهایی که در بخش Spending دارید را می‌توانید در درون بازی برای خرید کفش یا ارتقای آن خرج کنید.

بخش کیف پول اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn
بخش spending اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

بعد از اینکه موجودی خود را افزایش دادید، می‌توانید از طریق مارکت‌پلیس درون برنامه کفش دیجیتال خود را خریداری کنید. برای رفتن به مارکت‌پلیس کافی است از نوار پایین صفحه اصلی برنامه، گزینه آخر را انتخاب کنید.

بخش مارکت پلیس اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، کفش‌های مختلف با قیمت‌های متفاوت برای فروش گذاشته شده‌اند و شما می‌توانید کفش خریداری کنید یا اگر در آینده کفش تولید کردید، آن را به فروش برسانید. اگر به دنبال خرید بهترین کفش هستید، پیشنهاد می‌کنم که حتما ویدئو را مشاهده کنید. شما می‌توانید با انتخاب filter در بالای مارکت‌پلیس، خرید بهتری داشته باشید و کلاس، کیفیت کفش، سطح و تعداد کفش‌های مینت شده را خودتان مشخص کنید تا کفش با قیمت مناسب‌تری خریداری کنید.

در آخرین به‌روزرسانی این برنامه، Genesis Sneaker و OG Sneaker هم به فیلترها اضافه شده است. در واقع در شبکه سولانا کفش های #1 تا #10000 و در بایننس اسمارت چین کفش‌های #10001 تا #20000 جنسیس به حساب می‌آیند. در شبکه بایننس اسمارت چین کفش‌های #20001 تا #30000 و در شبکه اتریوم از #40001 تا #60000 کفش OG به حساب‌می آیند. کفش‌های جنسیس اولین کفش‌هایی هستند که تولید شده‌اند و کفش‌های OG کفش‌هایی هستند که به دارندگان کفش‌های Genesis ایردراپ شده‌اند.

بخش فیلترهای اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

بعد از خریداری کفش، شما می‌توانید از طریق نوار پایین صفحه، قسمت مشخص شده در تصویر را انتخاب کنید و کفش‌ها و دارایی‌های دیجیتالی مرتبط با بازی را مشاهده کنید.

کفشهای درون اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

تا اینجا گفتیم که چطور وارد برنامه شوید و چطور کفش تهیه کنید؛ حالا نوبت کسب درآمده! چطور از استپن کسب درآمد کنیم؟

در صفحه اول، کفشی که می‌خواهید با آن پیاده‌روی کنید را انتخاب کنید. بعد بر روی START کلیک کنید. بعد از ۳ ثانیه بازی شروع خواهد شد و می‌توانید تا زمانی که انرژی شما در درون برنامه به صفر می‌رسد، به پیاده‌روی ادامه دهید و رمزارز GST تولید کنید.

شروع کار در اپلیکیشن استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

در هنگام پیاده‌روی می‌توانید از تعداد قدم‌هایی که برداشته‌اید، مدت زمانی که در حال پیاده‌روی هستید و میزان رمزارزی که تولید شده و متعلق به شماست، مطلع شوید. در انتهای پیاده‌روی هم می‌توانید مسافتی که طی کرده‌اید را روی نقشه مشاهده کنید و حتی آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. در حین پیاده‌روی یا دویدن دقت کنید که سیگنال GPS سبز باشد که اپلیکیشن فعالیت شما را تشخیص دهد. اگر اپلیکیشن فعالیت متقلبانه ببیند عبارت moonwalking نمایش داده می‌شود. اگر عبارت walking سبز رنگ مشاهده کردید، فعالیت شما پاداش خواهد داشت.

برای هر کفش ۴ ویژگی یا Attributes تعریف شده است:

 • ویژگی Efficiency: این ویژگی نقش مستقیم بر درآمد حاصل از راه رفتن کفش‌ها دارد. هر چه عدد این ویژگی بالاتر باشد، درآمد آن کفش نیز بالاتر خواهد بود.
 • ویژگی Luck: برای هر اکانت تعداد ۴ لوت باکس (loot box) وجود دارد که در زمان راه رفتن با آن کفش، احتمال ایردراپ توکن GMT (توکن گاورننس) یا سایر جوایز وجود دارد که هر چه عدد لاک کفش بالاتر باشد، شانس کسب ایردراپ نیز افزایش خواهد یافت.
 • ویژگی Comfort: در زمان پیاده‌روی با کفش کاربران توکن GST پاداش می‌گیرند در آینده علاوه بر توکن GST، کاربران می‌توانند توکن GMT نیز پاداش بگیرند که هر چه عدد کامفورت کفش بالاتر باشد، درآمد GMT نیز افزایش خواهد یافت.

البته بر اساس آخرین به‌روزرسانی این برنامه، این ویژگی تغییراتی داشته است. ویژگی comfort در HP کفش شما تاثیرگذار است و اگر ۱۰۰ درصد نباشد، شما نمی‌توانید آن را به فروش برسانید یا منتقل کنید. همچنین اگر کمتر از ۲۰ درصد باشد، کفش شما انرژی تولید نمی‌کند تا آن را موقع فعالیت استفاده کنید و رمز ارز تولید کنید. در صورتی که HP به صفر برسد، هیچ درآمدی نمی‌توانید از طریق فعالیت با آن کفش بدست آورید. (در صورتی که کفش خود را از سطح ۲۴ به ۲۵ برسانید HP کفش شما کامل خواهد شد.)

توضیحات hp در اپلیکیشن استپن
منبع: stepn.com
 • ویژگی Resilience: کفش‌ها پس از هر بار راه رفتن مستهلک خواهند شد و برای راه رفتن باید آن‌ها را تعمیر کرد. هر چه عدد این رزیلینس بالاتر باشد، استهلاک کفش کاهش خواهد یافت. برای تعمیر کفش‌ها باید توکن GST سوزانده شود. 

کفش‌ها از نظر کیفی نیز به ۵ دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کیفیت کفش‌ها در استپن
منبع: stepn.com

هر چه کیفیت بالاتری از کفش را داشته باشید، حداقل و حداکثر عدد ویژگی‌های کفش‌ها بالاتر رفته و درآمد آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت. در بازار معاملاتی این پروژه نیز ارزان‌ترین کفش‌ها، کفش‌های common بوده و هرچه به سمت legendary حرکت کنیم، قیمت کفش‌ها نیز گران‌تر خواهد شد.

شما می‌توانید برنامه استپن را برای کسب درآمد شروع کنید و هر موقع خواستید آن را متوقف کنید و بعدا به بازی ادامه دهید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در ساعت‌های ۵:۳۰ و ۱۱:۳۰ به وقت ایران، انرژی شما درون برنامه به اندازه ۲۵ درصد شارژ خواهد شد. پس از انرژی‌ها به بهینه‌ترین شکل استفاده کنید.

بعد از پیاده‌روی کفش شما مستهلک می‌شود و نیاز به تعمیر دارد. برای تعمیر آن در صفحه اصلی بر روی کفش خود کلیک کنید و وارد صفحه زیر شوید. در این صفحه بر روی Repair کلیک کرده و کفش خود را با پرداخت رمزارز GST تعمیر کنید.

تعمیر کفش در استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هر کفش ۴ ویژگی دارد که شامل کارایی، شانس، راحتی و پایداری است. این بازیکن کفش خود را تا سطح ۱۳ ارتقا داده است و در حال ارتقای آن به سطح ۱۴ است. به ازای هر سطح ارتقای کفش شما ۴ امتیاز دریافت می‌کنید که می‌توانید آن را بین این ۴ ویژگی تقسیم کنید. ویژگی کارایی باعث می‌شود که شما درآمد بیشتری داشته باشید و ویژگی پایداری سبب می‌شود که کفش شما کمتر مستهلک شود و این بازیکن امتیازها را بین این دو ویژگی تقسیم کرده است. البته با مشاهده ویدئو شما می‌توانید با بهینه‌ترین استراتژی بازی کردن آشنا شوید. برای ارتقای سطح کفش، می‌توانید در صفحه بالا، Level up را انتخاب کنید و با پرداخت GST و در بعضی از سطوح، با پرداخت ترکیب GST و GMT کفش خود را ارتقا دهید.

میزان حدودی درآمد از بازی استپن

در ادامه مطلب و پس از ارائه آموزش بازی Stepn، به بررسی روش‌های کسب درآمد از بازی استپن و میزان حدودی این درآمد می‌پردازیم.

درآمد از طریق پیاده روی

میزان درآمد شما در بازی استپن بستگی به کفش، سطح کفش، تقسیم امتیازها بین ۴ ویژگی و میزان انرژی شما درون برنامه و پیاده‌روی روزانه شما در هر ۲۴ ساعت دارد. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، شما با داشتن کفش‌های مختلف باید با سرعت‌های متناسب با آن سطح پیاده‌روی کنید و در صورتی که در بازه سرعتی اعلام شده حرکت نکنید، رمزارزی به شما تعلق نخواهد گرفت. در ازای خرج کردن انرژی و پیاده‌روی با سرعت متناسب، شما می‌توانید رمزارز GST تولید کنید. در حال حاضر با خرید یک کفش شما دو واحد انرژی در ۲۴ ساعت می‌توانید داشته باشید و حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کنید. کفش Walker که بازه سرعت ۱ تا ۶ کیلومتر بر ساعت دارد حدود ۱.۵ BNB ارزش دارد، که با قیمت فعلی BNB چیزی حدود ۳۵۰ دلار است. با این کفش می‌توانید روزانه دو واحد انرژی یا به عبارتی ۸ GST درآمد داشته باشید که بخشی از آن را باید برای تعمیر خرج کنید و حدودا ۶ GST درآمد روزانه شما خواهد بود. با قیمت فعلی GST که حدود ۰.۰۴ دلار است، شما می توانید در زمان نگارش این مقاله حدود ۰.۲۵ دلار درآمد روزانه از یک کفش داشته باشید. برای محاسبه دقیق درآمد از استپن می‌توانید به لینک مراجعه کنید.

منبع: stepn.com

درآمد از طریق تولید کفش و فروش آن

بازیکنانی که دو کفش خود را به سطح ۵ برسانند یا دو کفش سطح ۵ خریداری کنند، می‌توانند از این دو کفش حداکثر تا ۷ کفش جدید تولید کنند. البته تولید کفش جدید همراه با هزینه است و قبل از تولید کفش حتما برآورد کنید که صرفه داشته باشد. برای تولید کفش به صفحه یکی از کفش‌های سطح ۵ خودتان بروید و گزینه Mint را انتخاب کنید.

تولید کفش در استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

بعد از انتخاب گزینه Mint با صفحه زیر مواجه می‌شوید که همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، دو کفش برای تولید کفش جدید مورد نیاز است. فضای در نظر گرفته شده برای کفش‌ها را با کفش سطح ۵ یا بالاتر خود پر کنید و بر روی گزینه MINT کلیک نمایید. تبریک! شما یک shoebox تولید کرده‌اید که می‌توانید آن را باز کنید و کفش جدیدتان را مشاهده کنید.

تولید shoebox در استپن
منبع: اپلیکیشن stepn

البته باید در نظر داشته باشید که هزینه‌ای برای تولید کفش مورد نیاز است. این هزینه را باید با توکن GST و GMT پرداخت نمایید که بر اساس ارزش GST در بازار، این هزینه هم تغییر خواهد کرد. این هزینه را می‌توانید از فرمول زیر محاسبه کنید.

منبع: stepn.com

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • آیا می‌توان از پلتفرم استپن در ایران استفاده کرد؟

در حال حاضر بله. ولی همواره رسانه‌های اجتماعی رسمی این پلتفرم را دنبال کنید تا از آخرین اخبار مطلع باشید. البته لازم به ذکر است که کشور ایران در لیست تحریم این برنامه حضور دارد.

 • توکن GMT را از کجا می‌توان خرید؟

شما به‌راحتی می‌توانید از طریق صرافی‌های متمرکز مثل بایننس و FTX این رمزارز را تهیه کنید یا از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز مثل پنکیک سواپ آن را خریداری کنید.

 • چطور با راه رفتن توکن GMT به‌دست بیاوریم؟

زمانی که شما کفش خود را به سطح ۳۰ برسانید، می‌توانید انتخاب کنید که پاداش شما با GMT یا GST پرداخت شود. با استناد به توضیحات در آغاز فرایند پاداش‌دهی به کاربران با GMT، صددرصد عرضه روزانه به کفش‌های سطح ۳۰ اختصاص می‌یابد و با اضافه شدن کفش‌های Rainbow و Rainbow plus این درصد تغییر خواهد کرد.

جمع‌بندی

بازی‌های بلاکچینی به یکی از موضوعات قابل توجه در بازار رمزارزها تبدیل شده‌اند. در سال ۲۰۲۱ پلتفرم‌ها و بازی‌های مختلفی ساخته و به بازار ارائه شدند. STEPN اولین بازی مدل Move To Earn است و قصد دارد تا افراد زیادی را به سمت زندگی سالم‌تر سوق دهد. بازی STEPN یکی از بازی‌های مدل کسب درآمد است که توانسته با ایده‌ای کاملا جدید و نوآورانه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و کاربران را به خود جلب کند. در این مقاله به آموزش بازی Stepn و روش‌های کسب درآمد از این بازی پرداختیم. نظر شما درباره بازی استپن چیست؟ آیا تا به حال از استپن درآمد داشته‌اید؟

منبع
میهن بلاکچین

عرفان مصطفوی

همیشه دنبال تکنولوژی بودم و هستم و سرم درد میکنه برای اینکه با آخرین تکنولوژی‌ها آشنا بشم. مهندسی کامپیوتر خوندم و بعدش مدیریت IT و از وقتی با حوزه بلاکچین و رمزارزها آشنا شدم، اسیرش شدم. یاد دادن همیشه بهم کمک کرده که بهتر یاد بگیرم و این حوزه بهم ثابت کرده که کلی مطلب جدید هست که میتونم یاد بگیرم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا