اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

گام مهم در توسعه پالیگان ۲: استقرار قراردادهای هوشمند POL در شبکه آزمایشی گوئرلی

توسعه‌دهندگان پالیگان چندی پیش از پالیگان ۲ رونمایی کردند و همچنان به تلاش‌های خود برای استقرار توکن‌های POL ادامه می‌دهند. در همین راستا، در چند روز گذشته قراردادهای هوشمند این توکن در شبکه آزمایشی گوئرلی (Goerli) با موفقیت مستقر شده و دو پروپوزال جدید در راستای راه‌اندازی پالیگان‌ ۲ منتشر شدند.

به نقل از بیت کوینیست، سندسیپ نیویل (Sandeep Nailwail)، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان‌، در تاریخ ۴ اکتبر (۱۲ مهر) اعلام کرد قراردادهای هوشمند POL در شبکه آزمایشی گوئرلی مستقر شده و این اتفاق قدم مهمی برای ساخت پالیگان ۲ محسوب می‌شود. وی تاکید کرد:

قراردادهای POL روی شبکه آزمایشی مستقر شده‌اند که یک قدم مهم در ایجاد پالیگان ۲ محسوب می‌شود.

علاوه بر این، بعد از بررسی بازخورد‌های اعضای جامعه از روند حاکمیتی پالیگان، دو پروپوزال جدید تحت عنوان PIP-24 و PIP-25 به اشتراک گذاشته شده است. هر دو پروپوزال تغییراتی را اعمال می‌کنند که روی عملکرد قراردادهای هوشمند مربوط به توکن‌سوزی MATIC (همان طور که توسط پیشنهاد بهبود اتریوم 1559 مشخص شده است) تاثیر می‌گذارند.

ما از شما دعوت می‌کنیم تا اسناد مربوط به این مسئله را مطالعه کنید و نظرات خود در مورد آخرین پروپوزال‌ها را به اشتراک بگذارید.

بیایید در کنار هم لایه ارزش اینترنت را بسازیم.

توییت سندسیپ نیویل – منبع: پلتفرم اکس

انتشار قراردادهای هوشمند POL در تست نت گوئرلی

طبق گفته‌های پالیگان لبز (Polygon Labs)، دو پروپوزال مذکور روی عملکرد قراردادهای هوشمندی تاثیر می‌گذارند که مسئول سوزاندن توکن‌های MATIC هستند. این قراردادها مطابق با مشخصات ذکر شده در پروپوزال بهبود اتریوم «1559-EIP» شکل گرفته‌اند.

EIP-1559 ابتدا در شبکه اتریوم و در آگوست ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) اجرا شد تا نحوه محاسبه هزینه‌های گس توسط این شبکه را مورد بازنگری قرار دهد و مشکل کارمزدهای سرسام‌آور ناشی از ازدحام این شبکه را حل کند.

طبق گفته‌های توسعه‌دهندگان اتریوم، با کاهش هزینه‌های گس و تراکم این شبکه کارایی آن به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. با این حال، هرچند این پروپوزال با موفقیت اجرا شده، کارمزدهای اتریوم همچنان به شدت بالا است. تحلیلگران معتقدند پشتیبانی اتریوم از پروتکل‌های فعال در بخش امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و توکن‌های بی‌همتا (NFT) باعث شده کارمزدهای آن رشد کند.

در پالیگان، پروپوزال EIP-1559 برای سوزاندن توکن‌های MATIC اهمیت زیادی دارد. گفتنی است این توکن‌ها از کارمزدی که هنگام ارسال تراکنش‌ها یا استقرار قراردادهای هوشمند توسط آن‌ها پرداخت می‌شود، جمع‌آوری می‌شوند.

پالیگان از زمان اجرای EIP-1559، بیشتر از ۲۰ میلیون MATIC را سوزانده و به تدریج عرضه در گردش آن را کاهش داده است. اعضای جامعه پالیگان با استفاده از پروپوزال PIP-24 سعی کرده‌اند مکانیزم توکن‌سوزیِ EIP-1599 را تغییر بدهند و برای مثال تغییراتی را در آدرس گیرنده ایجاد کنند.

اجرای این اصلاح در اجرای فاز اولیه پالیگان ۲ اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر، پروپوزال PIP-25 هم در مرحله گذار مهمی است. این پروپوزال‌ها در نحوه بازخرید توکن‌های MATIC و تبدیل آن‌‌ها به توکن POL با نسبت ۱:۱ تاثیرگذار هستند و گسترش اکوسیستم پالیگان را تثبیت می‌کنند.

شایان ذکر است قیمت پالیگان در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲٪ کاهش یافته و به محدوده ۰.۵۶ دلار رسیده است.

نمودار روزانه قیمت MATIC به دلار – منبع: TradingView

پالیگان لبز تاکید کرده است هولدرهای توکن پالیگان، کاربران این شبکه، اپراتورهای نود، استیک کنندگان یا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در این مرحله نیازی نیست کاری انجام دهند.

پالیگان ۲ برای بازدهی بیشتر اجرا می‌شود

پالیگان‌ قصد دارد با اجرای پالیگان‌ ۲، شبکه خود را ارتقا داده و مقیاس‌پذیری، امنیت و کاربرپسند بودن خود را بهتر کند. با این ارتقا، پالیگان‌ از اثبات دانش صفر (ZK) پشتیبانی می‌کند تا حریم خصوصی تراکنش‌هایش را بهبود بخشد.

پالیگان لبز مدت‌ها است که روی تکنولوژی جدیدی به اسم «Polygon zkEVM» کار می‌کند. این راهکار لایه ۲ از اثبات‌های ZK استفاده می‌کند تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (دپ‌ها) بتوانند تراکنش‌هایشان را ارزان‌تر و در محیط خصوصی‌تری پردازش کنند و در عین حال از امنیت شبکه اصلی اتریوم بهره‌مند شود.

فراتر از اثبات ZK، پالیگان ۲ قرار است ساختار جدیدی را با استفاده از شاردها (Shard) اتخاذ کند. از این طریق، پالیگان می‌تواند تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش کرده و توان عملیاتی خود را افزایش دهد. با مقیاس‌پذیری بیشتر، این شبکه در نهایت Dappهای فشرده‌تری را مدیریت می‌کند و پایگاه کاربری خود را به طور پایداری گسترش می‌دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا