اخبار خارجی

پالیگان از تکنولوژی جدید خود با نام Polygon-zkEVM رونمایی کرد

پالیگان از تکنولوژی جدید خود با نام zkEVM رونمایی کرد. این تکنولوژی به محصولاتی که از راهکار لایه ۲ گواه دانش صفر (Zero knowledge) استفاده می‌کنند این امکان را می‌دهد تا با ماشین مجازی اتریوم (EVM) انطباق کامل پیدا کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، پالیگان امروز در توییتی از zkEVM رونمایی کرد.

در این رشته توییت آمده است که اکنون هر برنامه غیرمتمرکز و قرارداد هوشمندی که از ماشین مجازی اتریوم (EVM) بهره می‌برده است می‌تواند بر روی رول آپ‌های لایه دوم zk بدون واسطه، از zkEVM استفاده کند. این بدان معنی است که اجرای قراردادهای هوشمند اکنون از امنیت بلاکچین اتریوم استفاده می‌کند و در عین حال از مقیاس پذیری و کارمزد پایین راهکار گواه دانش صفر نیز بهره می‌برد.

توییت پالیگان در مورد zkEVM

رول آپ zk یا دانش صفر راهکار لایه دومی برای شبکه اتریوم محسوب می‌شود که تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در یک بلاک جمع‌آوری می‌کند و و هش ریشه (root hash) آن را به همراه گواه رمزنگاری شده (که این گواه از نوع SNARK است) را به قرارداد هوشمندی بر روی شبکه اصلی می‌فرستد. این قضیه باعث می‌شود که هزینه تراکنش در شبکه اتریوم بین تعداد زیادی از افراد تقسیم شود و کاهش قابل توجهی داشته باشد.

بدین ترتیب تمام برنامه‌های غیرمتمرکز سازگار با ماشین مجازی اتریوم می‌توانند از این راهکار استفاده کنند و مقیاس‌پذیری بالاتر و هزینه گس فی پایین‌تری را متحمل شوند. در گذشته یکی از مشکلاتی که رول آپ‌های zk با آن دست و پنجه نرم می‌کردند ارتباط باواسطه با EVM بود که zkEVM این مشکل را حل کرده است. این قضیه می‌تواند گام بلندی برای پالیگان برای تحقق یکی از رویاهای خود یعنی گسترش بی‌حد و مرز در حوزه وب ۳ باشد. پالیگان سال گذشته شبکه هرمز را به عنوان بخشی از برنامه گسترش پالیگان به گواه‌های دانش صفر یا همان ZK خریداری و با خود ادغام کرد.

پالیگان در انتها اشاره کرد که مفتخر است که اولین زنجیره‌ای است که به این تکنولوژی دست پیدا کرده است. البته هنوز zkEVM در مرحله آزمایشی قرار دارد و قرار است تا پایان سال ۲۰۲۲ عرضه رسمی شود.

  • تکنولوژی zkEVM پالیگان چیست؟

این تکنولوژی در واقع همان ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که این بار در رول آپ‌های مبتنی بر گواه دانش صفر (zk) پیاده‌سازی شده است. این ماشین مجازی موتور محرک اجرای قراردادهای هوشمند و در نتیجه برنامه‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود و از آنجایی که در این رول آپ‌ها مقیاس پذیری بالاتر و هزینه تراکنش پایین‌تر است به بهبود عملکرد برنامه‌های غیرمتمرکز کمک می‌کند.

منبع
ointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا